Šta je novo?

Generalštab

ОБНОВА ЈЕ МОГУЋА![/quote]

bila bi moguca da neko zeli tu zgradu. Ocigledno je da nikome ne treba sama zgrada, osim drzavi(koja nema para), nego prostor na kome se nalazi, tako da i ja mislim da je nemoguca!
 
Giorano Angelo":14lzxecz je napisao(la):
relja":14lzxecz je napisao(la):
Pitanje - da li se u arhitekturi pišu posvećene knjige, članci, obomni istraživački radovi koji kao zaključke daju negativne ocene izvedenih dela u novijem dobu?

Oно што ти константно не схваташ, тј. све време, а то је - објективност. Нема позитивно/негативно, нема свиђа ми се/не свиђа ми се... Једноставно је. Да ли си прочитао било који рад, чланак и истраживачки рад из области архитектуре? Ако јеси, онда би требало да знаш да нису хвалоспеви. Има доста критика. На пример, О Новом Београду имаш велики број критика. Нећу да залазим даље. Књиге у руке, па после коментариши и аругментуј речи...

Ovo je bilo baš nadmeno. Da li ikada arhitekta kritikovao delo profesora?

Giorano Angelo":14lzxecz je napisao(la):
relja":14lzxecz je napisao(la):
Živim u stepenastim zgradama, više puta sam vozio strance duž Jurija Gagarina, i bez izuzetka su me pitali - o čemu se radi?

Распитај се прво како је расписан конкурс, шта се десило приликом израде пројекта и на крају који су проблеми били приликом извођења. О твом личном мишљењу нећу да коментаришем...

Očekujem objašnjenje o blokovima 61-64, ako ono već postoji. Mnogima nije jasno.

Giorano Angelo":14lzxecz je napisao(la):
relja":14lzxecz je napisao(la):
Ja nikad nisam etiketirao arhitekturu kao "komunitstičku", uvek sam tvrdio da tako nešto ne postoji, i smatram da su naše arhitekte bile okrenute svetskim tokovima. Čak me i oni odvratni paviljoni, socrealistički kako ih zovu, podsećaju na fotografije nekih stambenih zgrada u Italiji... nemoj mi spočitavati da sam iz te priče. Uostalom, i Dobrović i Brašoan su stvarali i pre i posle rata...
a nisam zadovoljan kako je Zavod ispratio restaruracije pojedinih fasada u gradu. Toliko

Ја нисам ни рекао да си ти, него да се код обичних људи, преко медија, стављају етикете и ствара негативна слика. Узми све новине од 2000. године видећеш све погрдне називе за ту зграду. Због чега?
Нисам ти ништа спочитавао (бар ни у једном посту те нисам именовао колико знам). Једноставно, мораш ствари објективно сагледавати. Ни мени се много штошта не свиђа у овом свету, па ми није аргумент „не свиђа ми се”.

Ja mislim da sam priločno objektivan - za laika, a da arhitekte preteruju sa vrednošću ove zgrade.
Ako je ona vrhunsko delo naše kulture, onda bih se ja zapitao na kojoim granama je naša kultura.

Ako misliš da moje mišljenje kao laika koji se ne slaže nije vredno ni bitno, onda reci tako, samo, ako je tako, zašto onda gubiš vreme?

Giorano Angelo":14lzxecz je napisao(la):
Ако ниси задовољан њиховим радом, то ти не даје право да вређаш те људе. Ако имаш проблем, напиши писмо њима, а не овде по форуму или форумима. Твоја изјава из неког претходног поста је чисто непоштовање и безобразлук, а нема ни трунке незадовољства.
Можда ја нисам задовољан оним што ти радиш негде. :D
Vređanje? Čime? Uostalom i ja sam u kontaktu sa nekim iz Zavoda...
I teško da iko sme da bude nezadovoljan mojim radom, ali ja bar uvek znam da mogu i bolje :)
 
JunkieBanjica":26ypcwvs je napisao(la):
ОБНОВА ЈЕ МОГУЋА!

bila bi moguca da neko zeli tu zgradu. Ocigledno je da nikome ne treba sama zgrada, osim drzavi(koja nema para), nego prostor na kome se nalazi, tako da i ja mislim da je nemoguca![/quote]

Jedno je da li je obnova moguća - tehnički. Moguća je 100%.
Drugo je da li vlasnik (država) želi tu zgradu da sačuva i da li uopšte ima potrebu za njom.
Vlasnik ne pokazuje potrebu ni želju, imamo struku koja hoće da je sačuva iz strukovnih razloga i javnost koja je manje više ravnodušna (verovatno je ostatak okupiran gledanjem Pink-a :p )

I to je cela priča. Kako struka misli da natera vlasnika (koji i donosi pravila igre) je pravo pitanje.
Možda čak i počnem da navijam za struku protiv države, za slabije protiv bahatih...
 
relja":3ap7ma9p je napisao(la):
Ovo je bilo baš nadmeno. Da li ikada arhitekta kritikovao delo profesora?

Хахахаха! :D Надмено?! Онда су сви твоји коментари лицемерни ако идемо том логиком. :) Како год. Архитекта критиковао дело професора? Ваљда ученик професора?! Колико знам, у историји наше архитектуре је било и таквих текстова. Но, књиге у шаке, па коментариши. Свака критика је добра уколико је подкрепљена чињеницама. Ако нема, онда је то „пљување”, што се може наћи у појединим архитектонским часописима и код појединих аутора чланака (мада не подржавам). Њихов став. Читај. :)

relja":3ap7ma9p je napisao(la):
Očekujem objašnjenje o blokovima 61-64, ako ono već postoji. Mnogima nije jasno.

Ја ти нећу одговорити, док не почнеш објективно размишљати о неким стварима. Можда теби није јасно. Имам пуно пријатеља, који нису архитекти, па немају тај проблем. Можеш и ауторе да контактираш слободно. :)

relja":3ap7ma9p je napisao(la):
Ja mislim da sam priločno objektivan - za laika, a da arhitekte preteruju sa vrednošću ove zgrade.
Ako je ona vrhunsko delo naše kulture, onda bih se ja zapitao na kojoim granama je naša kultura.

Па ниси... Да јеси, не би рекао да мислиш... Мишљење је као дупе. Свако га има... Оно што у твом мишљењу нисам видео ни објективност, а ни одговор ни на једно питање које сам ти поставио. То све сасвим довољно говори. :)
Начин на који износиш свој став је врло дискутабилан и то даје одређену слику, макар овако кроз слова... Исто тако познајем колегу који је ватрени противник модернизма и сасвим имам одличну комуникацију и сарадњу са њим, иако су нам ставови различити. Али је исто тако чињеница да је и он потписао петицију против рушења Генералштаба.
Вредно дело из периода послератног модернизма јесте, хтео или не мораш да прихватиш ту чињеницу. Жао ми је. :)

relja":3ap7ma9p je napisao(la):
Ako misliš da moje mišljenje kao laika koji se ne slaže nije vredno ni bitno, onda reci tako, samo, ako je tako, zašto onda gubiš vreme?

То си ти рекао, а не ја. :)

relja":3ap7ma9p je napisao(la):
Vređanje? Čime? Uostalom i ja sam u kontaktu sa nekim iz Zavoda...
I teško da iko sme da bude nezadovoljan mojim radom, ali ja bar uvek znam da mogu i bolje :)

Па онда лепо њима објасни то што ти смета, а не овако под надимком да „прозиваш” поједине институције. :) Онако преко тих контаката. :) Ја знам како се поједини људи цимају за неке ствари и мислим да није примерено како си написао...

Самопрецењеност самог себе. :)

relja":3ap7ma9p je napisao(la):
Vlasnik ne pokazuje potrebu ni želju, imamo struku koja hoće da je sačuva iz strukovnih razloga i javnost koja je manje više ravnodušna (verovatno je ostatak okupiran gledanjem Pink-a :p )

Па можда се ти не слажеш, као лаик, што не спорим, али има доста људи који нису из сфере архитектуре па су против рушења истог. Генерализујеш ствари. Струка је ту као контрола око неких потеза политиканата. Држава је дала своје мишљење још 2005. године. Средстава вероватно има, само је питање на шта се новац троши...
 
Ova rasprava je prešla na nivo sukoba ličnosti i sukoba karaktera.
Da li sam ja objektivan? Pa, o stvarima koje mogu da se mere SI sistemom i brojkama, mogu. Ipak, smatram da o ovoj temi retko ko može da tvrdi za sebe da je objektivan. Jedan čovek je stavio u izlog crtež konzerve supe iz prodavnice, i napisane su biblioteke hvalospeva od strane ljudi sa referencama...
Uostalom, držim se onoga "sačuvaj me bože čoveka koji je pročitao samo jednu knjigu", pa se trudim da sudove donosim uz rezervu i logički.

Na odgovoru za blokove neću institirati. To sam pitao ne da bih se naprdevao na forumu nego zato što me zaista zanima, znam da znaš, a mislim da i druge to zanima. Od tebe ipak zavisi, da li ćeš da podeliš sa mnom (sa nama), ili možda misliš da moraom da zaslužimo/ da se potrudimo, da nismo možda dostojni (nadam se da grešim)...?

Ispada da niko ne sme da ima svoje mišljenje o delima arhitekata ako nije pročitao stučne knjige?
Pa, neće moći.
Mi smo ipak konuzumenti arhitekture, živimo okruženi njom, i ne moramo da imamo pozitivno mišljenje ili da ćutimo o onom što nam se servira.
Po toj logici, osim ako nije ekskluzivno razervisano za arithekte, onda niko ne bi smeo da komentariše slike, skulpture, pozorišne predstave, knjige... žao mi je, ali onda si ti upao u zamku zatvorenosti i samodovoljnosti esnafa.

A na osnovu čega sam stekao mišljenje o instituciji - nije za forum.
I ne precenjujem sebe, čak šta više, ubeđuju me da radim upravo suprotno...
 
JunkieBanjica":hukbzpuu je napisao(la):
Giorano Angelo":hukbzpuu je napisao(la):
ОБНОВА ЈЕ МОГУЋА!

bila bi moguca da neko zeli tu zgradu. Ocigledno je da nikome ne treba sama zgrada, osim drzavi(koja nema para), nego prostor na kome se nalazi, tako da i ja mislim da je nemoguca!



Upravo tako.

p.s. izvinjavam se zbog citata automatski je tako ispalo!
 
Zamolicu sve koji ne podrzavaju rusenje zgade Generalstaba, ali su za to da se ocuva njen prvobitni izgled, da predloze u koje svrhe bi se koristila zgrada ukoliko bi se kompletno restaurirala. Da li neko ima ideju ko bi uposte bio zainteresovan za koriscenje ove "nove zgrade stare vise decenija" i da li bi se konacno uopste isplatilo drzavi da obnovi zgradu o svom trosku (zamislimo da imaju sredstava).
 
relja":3lhy8ch5 je napisao(la):
Ova rasprava je prešla na nivo sukoba ličnosti i sukoba karaktera.

Твој став. Не бих рекао да је прешло на лично.

relja":3lhy8ch5 je napisao(la):
Ipak, smatram da o ovoj temi retko ko može da tvrdi za sebe da je objektivan. Jedan čovek je stavio u izlog crtež konzerve supe iz prodavnice, i napisane su biblioteke hvalospeva od strane ljudi sa referencama...
Uostalom, držim se onoga "sačuvaj me bože čoveka koji je pročitao samo jednu knjigu", pa se trudim da sudove donosim uz rezervu i logički.

Објективност се гледа у снази аргумената. Колико си пута рекао да је зграда ружна? Нервирате црвена боја коцкица или шта? То је укус, а о укусима се не расправља. И не знам колико је релевантно... Није суштина...

relja":3lhy8ch5 je napisao(la):
Na odgovoru za blokove neću institirati. To sam pitao ne da bih se naprdevao na forumu nego zato što me zaista zanima, znam da znaš, a mislim da i druge to zanima. Od tebe ipak zavisi, da li ćeš da podeliš sa mnom (sa nama), ili možda misliš da moraom da zaslužimo/ da se potrudimo, da nismo možda dostojni (nadam se da grešim)...?

Па, можда бих ти и одговорио да си другачије написао. Овако не видим потребу, јер видим коментаре који су субјективни поприлично... И да сви знамо о свему. Мени је јасно да постоје различита мишљења, али је и те како битно како се исто износи.
Поменуо сам колегу са којим нон стоп имам полемике око модернистичких објеката у Београду и Србији. Али то је полемика која има снагу аргумената.
Има људи који се баве проучавањем архитектуре из хобија, и који ме врло радио питају на мојој страници на Фејсбуку (Facebook) и врло радо одговарам. Уживо такође.
Још нешто, ово што си изнео да сад нећу да поделим са другима није тачно. Поготово ово да неко није достојан. То нигде нисам написао. Погледај све моје коментаре на Беобилду и видећеш да сам писао о врло мало познатим стварима које су резултат мукотрпног и дугогодишњег рада. То не стоји значи.

relja":3lhy8ch5 je napisao(la):
Ispada da niko ne sme da ima svoje mišljenje o delima arhitekata ako nije pročitao stučne knjige?
Pa, neće moći.
Mi smo ipak konuzumenti arhitekture, živimo okruženi njom, i ne moramo da imamo pozitivno mišljenje ili da ćutimo o onom što nam se servira.
Po toj logici, osim ako nije ekskluzivno razervisano za arithekte, onda niko ne bi smeo da komentariše slike, skulpture, pozorišne predstave, knjige... žao mi je, ali onda si ti upao u zamku zatvorenosti i samodovoljnosti esnafa.

То нико није рекао, а нити сам ја написао. :) Али је исто тако правило да се информишеш о нечему што те занима, а што нисам приметио у коментарима. :) Зато сам написао да је субјективан став, а о томе се не расправља. И све што сам коментарисао у твојим коментарима, било је везано за нешто што просто не стоји у стварности...

Не, далеко од тога. Ја имам доста шири поглед и заиста се трудим да обухватим све могуће аспекте. Али не дајем право себи да коментаришем нешто у што нисам упућен. То је разлика. Тако да не знам одакле тај закључак, но није ни битно...

relja":3lhy8ch5 je napisao(la):
A na osnovu čega sam stekao mišljenje o instituciji - nije za forum.
I ne precenjujem sebe, čak šta više, ubeđuju me da radim upravo suprotno...

Али је битно да си напао ту институцију на форуму. Веруј ми, ја знам људе који губе главу и боре се са свиме и свачим... И скидам им капу. Данас је веома тешко од политиканства изгурати неке ствари. Да ли је идеално ишта у Србији? Па и није...
 
Ok, što se tiče argumenata - verovatno se nećeš složiti, ali meni, od onoga što sam čitao, neke - ne mnoge - neke argumentacije iz vaše struke su mi zvučale kao čisto foliranje. Time ne pljujem celu tvoju struku, naprotiv, cenim i poštujem ljude koji stvaraju, ali ima stvari, u pojedinim slučajvima, koje mi zvuče kao ispiranje mozga.
Sad, ako možeš da se setiš i da prepoznaš, iz svoje prakse, takve situacije, onda ćemo i moći da složimo oko nekih stvari, ako to želiš.

Tema o blokovima postoji, znaš i sam, ako ti nije teško, postavi.
 
relja":234gdvrf je napisao(la):
Ok, što se tiče argumenata - verovatno se nećeš složiti, ali meni, od onoga što sam čitao, neke - ne mnoge - neke argumentacije iz vaše struke su mi zvučale kao čisto foliranje. Time ne pljujem celu tvoju struku, naprotiv, cenim i poštujem ljude koji stvaraju, ali ima stvari, u pojedinim slučajvima, koje mi zvuče kao ispiranje mozga.

Не знам о коме је реч тачно, па не могу ништа ни написати... Свако има име и презиме. Ја заиста познајем доста добрих теоретичара, критичара и пројектаната из своје струке. Ја се трудим да за сваки став и за сваку тврдњу имам ваљан аргумент. То могу рећи у своје име.
 
Bez namere da se nastavljam u nedogled...neke stvari se mogu opisati kompozicijama, perspektivama, simbolikom, kontrastima, slaganjima, ornamentkom, teksturom, vizurom... a mogu se opisati i poređenjem...npr da kancelarijska zgrada posmatraču izgleda kao energetsko postojenje. Tebi to nije argument, već moje subjektivno viđenje. OK, preživeću.

Hvala autoru na doprinosu u nastanku Novog Beograda, to delo na žalost, nije doživelo da ga spasavaju.

Ako ništa drugo, posle ove prepiske sam bar skloniji stavu da zgrade ne treba rušiti nego obnoviti.
 
Generalštab treba obavezno obnoviti. Unutar zgrade treba izvršiti rekonstrukciju i promeniti namenu. Novi generaštab je sada na Banjici i tu će ostati. Toliko sam pisao o našem najvećem arhitekti Nikoli Dobroviću da više ne mogu da ponavljam. Koliko se on samo borio za gradnju Novog Beograda, koliko je planova i nacrta napravio. U toj borbi imao je punu podršku vrhovnog partiskog rukovodstva i, naravno, "austriskog kaplara koji je hteo da uništi Srbiju". Priča da je zgradom generaštaba imitirao kanjon Sutjeske obična je izmišljotina. Uostalom i da jeste - pa šta. Da nije trebao da podigne zgradu u obliku kukastog krsta?
 
To sto neki misli da ga treba obnoviti je nebitno. Bitno je da se to nece desiti i da je bolje da se srusi i izgradi nesto funkcionalno nego da je gledamo ovakvu!
 
861400_10151339992588877_80301326_o.jpg


За све душе које желе сопствени идентитет да руше!
 
I, da li je neko prijavio neprikladan sadržaj?

Imamo članove foruma koji će se prilično loše osećati zbog dela ove poruke.
 
relja":2vm3t46y je napisao(la):
I, da li je neko prijavio neprikladan sadržaj?

Imamo članove foruma koji će se prilično loše osećati zbog dela ove poruke.

Извини, зашто је неприкладан?!
Човек је изразио своје мишљење...
Што се мене тиче, нека слободно администратори обришу све моје постове... И профил... Све...
 
Gledam u ekran, pa u tastaturu, i mene, iskreno, je sramota da ponovim.
 
relja":2q30gu0v je napisao(la):
Gledam u ekran, pa u tastaturu, i mene, iskreno, je sramota da ponovim.

Искрено мене је срамота каквих све коментара има овде (између осталог и твојих) за рушење тих зграда...
 
Ja sam 100% ubeđen da ne će biti obrisan jer to nije običan registar ili spisak već iza njega stoji ugledna institucija kao "Zavod za zaštitu kulturnih dobara" On se poslednji pita a ako bi se i pokrenuo postupak za brisanje iz registra trebalo bi oko 2 godine da se postupak završi. Uostalom, još se nije desilo da je neki objekat bio pod zaštitom a da je kasnije ta zaštita skinuta. Oni koji bi da ruše neka kažu šta planiraju sa onom kulom koja je ka Birčaninovoj ulici i koja je srećom potpuno očuvana ( bili su razbijeni samo prozori) i koja je već godinama u potpunoj funkciji. Ta zgrada generalštaba je podignuta u vreme kada je JNA bila moćna i uticajna. Zgrada je luksuzna, građena od najkvalitetnijih materijala uz obilnu upotrebu granita i mermera raznih boja. Bila je pravi ukras Beograda i Nemanjine i građani su na nju navikli. Kad je teško oštećena (ne srušena) žalio sam za njom kao za Avalskim tornjem.
 
Pa, mene nije sramota ako nisam na "pravoj liniji" zato što nisam dovoljno strasni i vatreni protivnik rušenja, ali malo me je stid od čoveka koji je toliko pun slepe mržnje prema "srebroljubivim Amerima Jevrejima" da ne može da se toliko suzdrži i malo razmisli pre nego što počne da sikće... pa na kraju krajeva - arapski šeik je taj lpko je pokazao interesovanje da kupi ruševine.
 
dedinje":1aibuaqv je napisao(la):
Ja sam 100% ubeđen da ne će biti obrisan jer to nije običan registar ili spisak već iza njega stoji ugledna institucija kao "Zavod za zaštitu kulturnih dobara" On se poslednji pita a ako bi se i pokrenuo postupak za brisanje iz registra trebalo bi oko 2 godine da se postupak završi. Uostalom, još se nije desilo da je neki objekat bio pod zaštitom a da je kasnije ta zaštita skinuta. Oni koji bi da ruše neka kažu šta planiraju sa onom kulom koja je ka Birčaninovoj ulici i koja je srećom potpuno očuvana ( bili su razbijeni samo prozori) i koja je već godinama u potpunoj funkciji. Ta zgrada generalštaba je podignuta u vreme kada je JNA bila moćna i uticajna. Zgrada je luksuzna, građena od najkvalitetnijih materijala uz obilnu upotrebu granita i mermera raznih boja. Bila je pravi ukras Beograda i Nemanjine i građani su na nju navikli. Kad je teško oštećena (ne srušena) žalio sam za njom kao za Avalskim tornjem.

Апсолутно се слажем.
 
Giorano Angelo":c90w9ljs je napisao(la):
relja":c90w9ljs je napisao(la):
Gledam u ekran, pa u tastaturu, i mene, iskreno, je sramota da ponovim.

Искрено мене је срамота каквих све коментара има овде (између осталог и твојих) за рушење тих зграда...
I treba da vas bude sramota zbog onog posta.. A pogledajte trenutni rezultat ankete vise od 45% glasova je za rusenje a 30% za rekonstrukciju.
Poslednjih 14 godina zgradu niko nije pogledao a sad su se svi nasli pametni da se bore protiv rusenja, pazi molim te.
 
Vrh