Šta je novo?

Generalštab

Ja mislim da nije ga trebalo proglasiti za kulturnu baštinu, i da će posle njega dve i svašta da se proglašava kulturnom baštinom.
I ne kažem da ga treba rušiti.
U većini svojih postova ja i napišem da je nešto moje mišljenje, da ljudi ne bi pomislili da mislim da mogu svoje stavove da proglašavam za univerzalnu istinu.


I ne želim da koristim forum da se raspravljam sa tobom.
 
relja":2l7xpp7p je napisao(la):
Ja mislim da nije ga trebalo proglasiti za kulturnu baštinu, i da će posle njega dve i svašta da se proglašava kulturnom baštinom.

Погрешно! Крени од Триглава до Вардара, по свим бившим републикама бивше Југославије, и видећеш да сви знају за Добровићево дело. То је појам и у Словенији и Хрватској. На помињање модернизма у Београду одмах кажу Генералштаб, Никола Добровић.
Оно што је дискутабилно да је проглашен тек 2005. године. Требало је много раније. Нажалост није...

Замена теза. Скидањем заштите и рушењем истог, отвара се манипулативни простор да се са сваким објектом може радити шта хоће. А то је недопустиво...
 
Од толико слободних парцела у непосредној околини и од толико ругла у виду разних грађевина у центру Генералштаб треба да буде прва већа зграда која би се рушила зарад једне грађевинске парцеле???

Сад смо дошли и до аргумената: "Београђани се никада нису емотивно везали за ту зграду". :shock: А за коју јесу?? Која је то зграда чувана и поштована од стране грађана? Или "У тој згради су радиле неспособне повлашћене чике". :shock: А у којој су тој административној згради у Београду радиле способне повлашћене чике???

Дакле,поред тога што та два аргумента нису од било какве важности за саму проблематику они су и потпуно бесмислени.
 
Delija, Giordano... nisam u konfliktu sa vama.

Iskulirajte malo, preterujete.
 
Нисмо ни ми у конфликту са тобом али промисли мало о тим твојим аргументима. Ја сматрам да не пију воду ни мало.
 
Реља,

Буди сигуран да је низ предуслова које зграда мора да испуни да би се нашла на листи културне баштине изузетно велики и то услови су јако строги. Наравно да се за културну баштину не проглашава све и свашта, нити се то ради одока, овлаш и паушално.

Не видим да нас двојица користимо форум за личну расправу. Чини ми се да је наша расправа прилично коректна и да користи форуму. Често се не слажемо, то јест, готово никада, али раправа никада није прешла неку границу пристојности, барем колико ме сећање служи...
 
Delija, moji stavovi su promišljeni.
Od ove zgrade (za koju nisam ni malo vezan, ali nešto nisam ni za rušenje, iz nekih sasvim drugih razloga nego vi) se pravi fama kao da je maltene srpski Akropolj, da je napravlljen od zlata i da je lično osveštao lično Sveti Sava.
Maltene svaki novi post ide u tom pravcu. Preterujete.

Ima mnogo lepših zdanja po Beogradu koje propadaju a zaslužuju ovakvu strastvenu odbranu.

STF, meni je očigledno da je to doneto pre svega zbog zaštite struke. I to je donekle u redu, mogu da razumem.
 
jedan + za tebe :)

slazem se i mogu samo da dodam da mislim da ce se nesto slicno desiti kada opet krene neka prica oko MUP-a isto u kneza milosa i izgradnje Belgrade plaze...
 
relja":14yaa3rf je napisao(la):
Od ove zgrade (za koju nisam ni malo vezan, ali nešto nisam ni za rušenje, iz nekih sasvim drugih razloga nego vi) se pravi fama kao da je maltene srpski Akropolj, da je napravlljen od zlata i da je lično osveštao lično Sveti Sava. Maltene svaki novi post ide u tom pravcu. Preterujete.

Нико нема ништа против тебе. Али ово опет не стоји. Претеривање? Поставио сам питање у неким ранијим постовима - да ли је позната било која држава на овом свету која је скинула заштиту са свог културног блага и одрекла се истог?

Колико видим нема одговора...

relja":14yaa3rf je napisao(la):
Ima mnogo lepših zdanja po Beogradu koje propadaju a zaslužuju ovakvu strastvenu odbranu.

Постоје бројна здања, и она се бране веровао или не са овом причом око Генералштаба. Негде сам поменуо БИГЗ и Команду РВ у Земуну у ранијим постовима ако си пратио. Ако овде скину заштиту како би наводно могли да нађу инвеститора онда ниједан објекат није сигуран... Ко гарантује да неће БИГЗ продати тако или Команду РВ или неки други објекат?

И чињеница је, као што је рекао STF, да објекти који се предлажу за културно добро морају да испуњавају бројне критеријуме... То можеш проверити у Заводу за заштиту споменика културе.
 
Ti polaziš od toga da je zgrada zaslužila status kulturnog dobra. Bez uvrede, poštujem i mišljenje i stručnost, ali meni je ova zgrada bila prva asocijacija kada sam gledao film "Kineska četvrt" Romana Polanskog, replika koju izgovara Džon Hjuston
"Politicians, ugly buildings, and whores all get respectable if they last long enough."

Sad nema nazad, nema skidanja zaštite (osim pravnim nasiljem), ali se nadam da neće i jednog dana neko savske blokove 61-64 proglasiti za kulturno dobro.. pa i te arhitekte su se setile da je zanimljivije napraviti nizove stepenastih zgrada umesto jednoličnih nizova 6-stospratnica...


I ja ovde često spominjem BIGZ i Komandu u Zemunu. Ne bih ih stavljao u isti koš sa Generalštabom. Ne zato što su svojevremeno arhitekte bili rivali pa nekoga favorizujem (svašta), nego mislim o tim zgradama sve što vi mislite o Generalštabu.

Zavod se do sada nije proslavio zaštitom, nadam se da će bar zaštitom Generalštaba ojačati svoj uticaj ubuduće.
 
JunkieBanjica":1o7kk7q2 je napisao(la):
slazem se i mogu samo da dodam da mislim da ce se nesto slicno desiti kada opet krene neka prica oko MUP-a isto u kneza milosa i izgradnje Belgrade plaze...

Verovao ili ne, ali i ta zgrada je zaštićena.
 
relja":dy6b9669 je napisao(la):
Ti polaziš od toga da je zgrada zaslužila status kulturnog dobra. Bez uvrede, poštujem i mišljenje i stručnost, ali meni je ova zgrada bila prva asocijacija kada sam gledao film "Kineska četvrt" Romana Polanskog, replika koju izgovara Džon Hjuston
"Politicians, ugly buildings, and whores all get respectable if they last long enough."

Извини, колико је људи писало о згради Генералштаба? Занемари моје мишљење. Много. Твој лични доживљај је твоја ствар, и у то нико не залази. Можда се и ти мени не свиђаш и мислим да си ружан, али то је моја ствар и моје мишљење (наводим као пример). Заиста има пуно књига, пуно чланака и истраживачких радова. Такође, могу слободно рећи да Добровићеву зграду цене и у Загребу и Љубљани. Дакле, хтео или не зграду цене изван данашњих граница Србије. Дакле НЕ ПОЛАЗИМ ЈА, већ је много пре мене пошло, а и после мене ће поћи. Ја објективно сагледавам ствари. И све то лежи на чињеницама.

relja":dy6b9669 je napisao(la):
Sad nema nazad, nema skidanja zaštite (osim pravnim nasiljem), ali se nadam da neće i jednog dana neko savske blokove 61-64 proglasiti za kulturno dobro.. pa i te arhitekte su se setile da je zanimljivije napraviti nizove stepenastih zgrada umesto jednoličnih nizova 6-stospratnica...

Бркамо бабе и жабе, али јасно ми је да је став субјективне природе... Да ли знаш нешто о тим зградама или је то исто базирано „јао, не свиђа ми се”? Мислим да чак није упоредиво, али океј... Твој став.

relja":dy6b9669 je napisao(la):
I ja ovde često spominjem BIGZ i Komandu u Zemunu. Ne bih ih stavljao u isti koš sa Generalštabom. Ne zato što su svojevremeno arhitekte bili rivali pa nekoga favorizujem (svašta), nego mislim o tim zgradama sve što vi mislite o Generalštabu.

Разлика је једина што ја не правим разлику између међуратне архитектуре и архитектуре у доба социјализма. Ако ћемо право и једно и друго време имају мане и врлине. И ово што пишеш сад говори о томе колико смо склони дисконтинуитету него континуитету на свим пољима. За мене су зграде подједнако вредне из оба периода. Стварно не правим разлику. То је оно што не схваташ...
И границе праве само ограничени људи, углавном под заблудама и неким острашћеним ставовима... Нажалост...

relja":dy6b9669 je napisao(la):
Zavod se do sada nije proslavio zaštitom, nadam se da će bar zaštitom Generalštaba ojačati svoj uticaj ubuduće.

Знам доста људи који раде тамо и врло професионално раде свој посао. Има доста стручњака, те овај коментар у најмању руку представља чисто непоштовање... Не вреди ни коментарисати...
 
Не знам Рељо чему ти спинови? Нисмо дигли фаму ми који би да је сачувамо него они који би да је руше.А и ако има вреднијих објеката који се морају заштити њима рушење не прети па је с тога и тај твој аргумент апсолутно небитан по овом питању.

Одређени варвари су се окомили на зграду Генералштаба и наравно да ће стручна и било која друга разумна јавност стати на пут тим рушилачким хордама.
 
Pitanje - da li se u arhitekturi pišu posvećene knjige, članci, obomni istraživački radovi koji kao zaključke daju negativne ocene izvedenih dela u novijem dobu?

Živim u stepenastim zgradama, više puta sam vozio strance duž Jurija Gagarina, i bez izuzetka su me pitali - o čemu se radi?
Jedino što mi pada na pamet je da su hteli da urade nešto različito.

Ja nikad nisam etiketirao arhitekturu kao "komunitstičku", uvek sam tvrdio da tako nešto ne postoji, i smatram da su naše arhitekte bile okrenute svetskim tokovima. Čak me i oni odvratni paviljoni, socrealistički kako ih zovu, podsećaju na fotografije nekih stambenih zgrada u Italiji... nemoj mi spočitavati da sam iz te priče. Uostalom, i Dobrović i Brašoan su stvarali i pre i posle rata...

Ja nisam zadovoljan kako je Zavod ispratio restaruracije pojedinih fasada u gradu. Toliko
 
Delijo - a pod "spinom" si mislio - na?
 
Па рекао си да се дигла фама око заштите Генералштаба што је спин јер се дигла фама око његовог рушења на шта је уследио много умеренији и аргументованији одговор стручне јавности. Поред тога рекао си и да постоји много других објеката који заслужују тако страствену одбрану па те ја сад питам којем то објекту прети рушење од,ни мање ни више државе па да га страствено бранимо?
 
Ne, nisam to rekao. rekao sam da se pravi fama oko zgrade, a ne oko rušenja, da joj se pridaje previše značaja.
Za druge zgrade sam se pogrešno izrazio - zaslužuju da se sa istom strašću bori za spečavanje od propadanja.

Šta ćeć, ja ne mogu stalno da precizno odgovaram na više od dva fronta :)
 
Не придаје јој се превише значаја.Поредиш неупоредиво. Неким зградама прети пропадање а Генереалштабу прети дезинтегрисање,неутралисање,сравњивање са земљом... Дакле са разлогом јој се даје толико на значају пошто те зграде неће бити ако се не супротставимо варваризму
 
Značaj zgradi, nisam mislio na značaj namera sa zgradom.
 
Онда не разумем чему сва ова прича.Па логично је да ћу да реагујем када би нечему вредном (колико год то било) претило потпуно уништење.
 
A bas danas predsednik podrzava izgradnju biblioteke dok svi njegovi se zalazu za rusenje generalstaba.Licemerje?
 
Moje misljenje je da zgradu Generalstaba ipak treba srusiti, jer je obnova NEMOGUCA. Koliko god pokusavali da nadjemo nacin za rekonstrukciju, to se nikada nece desiti, i zgrada ce umesto spomenika, zauvek ostati ruglo i bolno secanje na desavanja iz '99. Mislim da ste preterali, okrenite se oko sebe, imamo mnogo vecih problema od "rusenja" vec porusene gradjevine.
 
Naravno da je obnova moguća. Ipak su to - zgrade.
To što država nema ideju šta bi sa zgradama je druga priča.
 
relja":3sl1j616 je napisao(la):
Pitanje - da li se u arhitekturi pišu posvećene knjige, članci, obomni istraživački radovi koji kao zaključke daju negativne ocene izvedenih dela u novijem dobu?

Oно што ти константно не схваташ, тј. све време, а то је - објективност. Нема позитивно/негативно, нема свиђа ми се/не свиђа ми се... Једноставно је. Да ли си прочитао било који рад, чланак и истраживачки рад из области архитектуре? Ако јеси, онда би требало да знаш да нису хвалоспеви. Има доста критика. На пример, О Новом Београду имаш велики број критика. Нећу да залазим даље. Књиге у руке, па после коментариши и аругментуј речи...

Видим да ниси одговорио ни на једно моје питање, али ми је и јасно зашто. :D

relja":3sl1j616 je napisao(la):
Živim u stepenastim zgradama, više puta sam vozio strance duž Jurija Gagarina, i bez izuzetka su me pitali - o čemu se radi?

Распитај се прво како је расписан конкурс, шта се десило приликом израде пројекта и на крају који су проблеми били приликом извођења. О твом личном мишљењу нећу да коментаришем...

relja":3sl1j616 je napisao(la):
Ja nikad nisam etiketirao arhitekturu kao "komunitstičku", uvek sam tvrdio da tako nešto ne postoji, i smatram da su naše arhitekte bile okrenute svetskim tokovima. Čak me i oni odvratni paviljoni, socrealistički kako ih zovu, podsećaju na fotografije nekih stambenih zgrada u Italiji... nemoj mi spočitavati da sam iz te priče. Uostalom, i Dobrović i Brašoan su stvarali i pre i posle rata...
a nisam zadovoljan kako je Zavod ispratio restaruracije pojedinih fasada u gradu. Toliko

Ја нисам ни рекао да си ти, него да се код обичних људи, преко медија, стављају етикете и ствара негативна слика. Узми све новине од 2000. године видећеш све погрдне називе за ту зграду. Због чега?
Нисам ти ништа спочитавао (бар ни у једном посту те нисам именовао колико знам). Једноставно, мораш ствари објективно сагледавати. Ни мени се много штошта не свиђа у овом свету, па ми није аргумент „не свиђа ми се”.

Ако ниси задовољан њиховим радом, то ти не даје право да вређаш те људе. Ако имаш проблем, напиши писмо њима, а не овде по форуму или форумима. Твоја изјава из неког претходног поста је чисто непоштовање и безобразлук, а нема ни трунке незадовољства.
Можда ја нисам задовољан оним што ти радиш негде. :D
 
Vrh