Šta je novo?

Generalštab

Kako zasto, 2012 ne pravi se nevest. Pa strucnjaci su obisli i vizuelno ocenili da je za rusenje zamisli bez japanskih kamera, sondi za ispitivanje i kojecega.
 
umem ja to :D ,pa ako su stručnjaci procenili, zašto se onda neki bune?? :kafa:Ako bi doveli stručnjake iz Japanskog instituta i oni to potvrdili,onda bi rekli da je to zavera i da i japanci učestvuju u tome..naša posla..a kada bi potvrdili i rusi i ameri ..onda bi to bila globalna zavera :wink:
 
Па нико се не буни због рушења статички небезбедних делова зграде. Приликом сваке реконструкције се то ради. Овде се "неки" буне јер се стање зграде приказује лошијим него стварно стање, на шта говори и чињеница да се све време о згради говори као о "срушеној" а она је далеко од тога.

Па ако је неки део зграде статички нестабилан, он се наравно, мора срушити, али се приликом изградње мора изградити идентична зграда. То је друга ствар због које се "неки" буне. Балављење над могућносштћу да се уништи ремек дело српске архитектуре зарад ко зна чега.

Најсулудије у целој причи је што рушење највише подржавају људи који сматрау да се Генералштаб "није уклопио" а ако арапски шеик гради добићемо неку хајтек кич зграду у фазону арапских принчева која ће се сигурно "уклопити у окружење.... :lol:
 
stf":1ns1j8fp je napisao(la):
........ а ако арапски шеик гради добићемо неку хајтек кич зграду у фазону арапских принчева која ће се сигурно "уклопити у окружење.... :lol:

To je realna mogućnost, da umesto jednog besnog "remek-dela" moderne arhitekture (znaci navoda su namerni) jednog "brendiranog" arhitekte, ovde se podigne drugo besno "remek-delo" drugog "brendiranog" arhitekte.
Relano je, jer se već "gura" na dve lokacije u gradu, pa zašto onda ne i ovde...

(off - ne verujem da bi to bilo nešto slično Diznijevom "Aladinu", braći karić ili Las Vegasu, ovi prebogati šeici jednostavno nisu taj tip "mušterije" - mnogo novca je, veoma mudro, uloženo u njihovo obrazovanje i kultivisanje)
 
Ne vidim čemu to nipodaštavanje arapskih investitora,kao da smo mi ovde neki vrhunac civilizacije,ja licno ne mislim da bi bio neki kičeraj,mozda bi angazovali nekog valjanog arhitektu...pa nije taj Dobrovic Frank Lloyd Wright majku mu pa da ne sme ništa sem njega da stoji na tom mestu...
 
Nije ni meni jasno to nipodaštavanje arapskih investitora, evo primera u Londonu gde su angažovali Renzo Piana...

q5nzJF1.jpg


Uzgred, nije mi jasno zbog čega se ovde zanemaruje činjenica da je većini Beograđana ova zgrada i dok je bila čitava blago rečeno ružna. Valjda arhitektura postoji zbog običnih ljudi a ne zbog neke stručne javnosti ili elite.
 
Рушење културних вредности другог народа је чин варваризма и примитивизма (нпр. рушење моста у Мостару), али за рушење сопствених културних вредности не постоји довољно огавна реч у речнику.

Како вама није јасно да је непоштовање сосптвене културне баштине највећи чин примитивизма и сам талог људске цивилизације, камено доба људског ума.
 
Mislim da je pogresan pristup nekih, koji krecu od toga da li im se zgrada svidja ili ne. Ima daleko ozbiljnih pitanja od ovoga, koje je pritom diskutabilno, jer su ukusi razliciti. Meni se pola Beograda ne svidja, pa mi to ne daje pravo da ga rusim. Ovde je pitanje postovanja kulturnog dobra. Ova zgrada oslikava jedan period drustveno socialnih prilika u zemlji, kada se tezilo korenitoj promeni, odbacivanju proslosti, teznja ka savremenim dostignucima, ali i pokazivanju moci, ogromnim masivnim elementima, mogu reci skulptorki oblikovanih. Pored zgrade Bigza i SIV-a, zgrade Generalstaba predstavljaju najsvetlije primere moderne u Srbiji. Taj znacaj je veci od toga da li se te neke zgrade svidjaju ili ne, jer je to istorija ove zemlje, naroda, i zato je to kulturno dobro.

Ostecenja na levom krilu su velika, ali mislim da posle ispitivanja, je moguce sanirati ostecenja. Postoje i savremeni nacini i materijali koji se koriste za ojacavanje konstrukcije, kao sto su trake od ugljenicnih vlakana. To je koriscenjo na zgradi Usca.

A ako bi razmatrali sa bezbednosne tacke, kakav je nivo bezbednosti ako na 20-30m od prozora Vlade Srbije, Ministarstva Inostranih poslova, i neposredno do zgrade VBA, se izgradi hotel, gde svako moze da zakupi sobu i time direktno ili indirektno ugrozava bezbednost zemlje i osoba? Mnogo je logicnije da se te zgrade generalstaba obnove i da ih i dalje koristi vojska ili na primer sud. Dakle, neka drzavna ustanova gde se kontrolise pristup.
Ispod nivoa zemlje i ispod Nemanjine ulice postoje podzemne etaze, gde su ova dva objekta povezana. Kome ce to da pripadne ako se proda?

Ovo su hipoteticka pitanja, jer ne ocekujem odgovor od nikog, jer ni oni koji bi trebalo da vode racuna o tome, ne vode. Pa je tako na primer, zasadjeno dosta stabala na zemunskom keju, prekoputa severnog ulaza u SIV, gde je bila cistina koja je ostavljena bas iz razloga bezbednosti i kontrole. Ali to je neka druga tema.

Za kraj da citiram STF i odam mu priznanje na energiji kojom brani ove stavove. Ja iskreno, toliku energiju nemam
stf":74rt3rcg je napisao(la):
Ако којим случајем срушимо Генералштаб, као народ, не заслужујемо будућност јер немамо обзира према прошлости....
Зграда је културно добро и мора да се врати у првобитно стање...
Зашто непотребно трошите енергију на сувишне расправе.
 
Чудо је Гугл, па и могућност коју он пружа да се неки форум затрпа сликама аутобуске станице у Банкоку и визуелизацијама станица приградске железнице у Патаји. Тако се неко силно з...еза, а форум оде у три лепе. Исто је и са причом о стручњацима из Хирошиме/Фукушиме и њиховим скалама, иако је опште познато да су наши инжењери "тате" за бетонске конструкције и да би стручно мишљење Института за материјале и конструкције београдског Грађевинског факултета тешко могао да побије било који Јапанац (па и онај из "Тесне коже").

Желео бих чисто да подсетим да је и зграда ЦК била погођена више пута, да се испрва причало да не може да се обнови, па је, кад се појавио интерес инвеститора, ипак обновљена. Паметноме доста.

Е, сад, нешто што нисам желео да напишем, да не испаднем бог-зна-шта (јер то нисам), али, ево, хоћу:
Постоји ли европски народ при здравој памети који би прекопута зграде Владе и Министарства спољних послова подигао арапски торањ?! А, да, постоји један који је на месту где су Турци спалили мошти Светог Саве подигао споменик - диктатору Азербејџанцу (народ најближи турцима). Може ли ишта да заустави наш пут у потпуни дебилизам?
 
pričao sam sa jednim drugarom koji je arhitekta,i pritom radi na Arh.fakultetu u Beogradu o ovoj temi,i on je recimo bio za rušenje.Ta priča kako struka brani Dobrovica od nekih zlih i neobrazovanih Arapa nije baš istinita.On kaže da se zgrade tog tipa više ne grade nigde i da bi obnova bila suviše skupa.To jeste remek delo arhitekture,ali se postavlja pitanje ko konzumira tu arhitekturu.Konzumenti smo svi mi,i ako nama ne prija ta ruševina mislim da je u redu da je se otarasimo,na ovaj ili onaj način.Možda simbolički nije loše iskoristiti taj kamen iz kosjerića i brača i ugraditi u novu zgradu.Paralela postoji i sa genex kulom koju bi ja i danas vrlo rado digao u vazduh...
 
E, lepo. A meni se ne sviđa Glavna pošta, pa bih joj sa zadovoljstvom postavio izvesnu količinu TNT-a u temelje i sravnio je sa zemljom. A bogami, ne sviđa mi se ni većina zgrada na Terazijama, a tek poslovna zgrada "Dunav osiguranja" na Trgu republike, da ne pričamo o Domu omladine, ili o Hotelu "Slavija"... Ni zgrada "Politike" mi nije nešto, bez obzira što je delo poznatog arhitekte. A tek blokovi 61-64, pa stambene zgrade kod Sajma. Partizanov stadion (navijam za Zvezdu)... Ček, ček, je l` ovo 6. april 1941?
 
StevieJay

Занима ме твоје мишљење о згради Поште на Савском тргу, њеној судбини тј. реконструкцији после рата. Заправо, занима ме мишљење о њој свих подржаваоца рушења Генералштаба.
 
StevieJay":3073lwm8 je napisao(la):
pričao sam sa jednim drugarom koji je arhitekta,i pritom radi na Arh.fakultetu u Beogradu o ovoj temi,i on je recimo bio za rušenje.Ta priča kako struka brani Dobrovica od nekih zlih i neobrazovanih Arapa nije baš istinita.On kaže da se zgrade tog tipa više ne grade nigde i da bi obnova bila suviše skupa.To jeste remek delo arhitekture,ali se postavlja pitanje ko konzumira tu arhitekturu.Konzumenti smo svi mi,i ako nama ne prija ta ruševina mislim da je u redu da je se otarasimo,na ovaj ili onaj način.Možda simbolički nije loše iskoristiti taj kamen iz kosjerića i brača i ugraditi u novu zgradu.Paralela postoji i sa genex kulom koju bi ja i danas vrlo rado digao u vazduh...

Kolega, u ovako malom pasusu teško da više nebuloza može da stane!

stf":3073lwm8 je napisao(la):
Рушење културних вредности другог народа је чин варваризма и примитивизма (нпр. рушење моста у Мостару), али за рушење сопствених културних вредности не постоји довољно огавна реч у речнику.

Како вама није јасно да је непоштовање сосптвене културне баштине највећи чин примитивизма и сам талог људске цивилизације, камено доба људског ума.

Potpisujem!

I još nešto: ako mogu da se susdrže, kada već ne žele da rade na sebi, one kolege na forumu
koji sa prezirom i omalovažavanjem, dakle rasistički, govore o drugim plemenima, narodima, kulturama. Arapi, prema njima, ako nisu šeici koji obožavaju šljašteći kič, onda su mudžahedini!
Povraća mi se od toga.
 
Здрав разум, самопоштовање, култура, све налаже да се овде пуно пажљивије иде.

Али џаба ти то у систему у коме ко год има власт, било на нивоу републике, града, инспекције, завода за урбанизам, МОЖЕ па онда и ГЛЕДА како да ту власт уновчи и на најподлије начине ако треба. Зато у овој земљи стално кољемо, односно не ми него ОНИ, вола ради два кила меса. Шеик ће да тутне колико треба стотина хиљада евра, да би се онда омастио за десетине милиона. При томе ни не кажем да је он то иницирао, тако функционише ова наша партократија, ОНИ су га активно тражили да би се НЕГДЕ омастили сада када су што су могли да разграбе у приватизацији разграбили а толико смо у були да се више не могу ни задуживати. И да би све лакше прошло пласираће се приче о томе како згради нема спаса, како се "улаже" и "отварају радна места", а и ангажоваће се неко светско име ако треба да се напабирчи довољно велика коалиција да се то прогура. Већ виђено на примеру Захе и спирале.

По истом принципу су рађене и приватизације, храни хоботницу бацајући јој комаде да би за себе згрнуо милоне, а то што земљи и народу не остају ни мрвице нема везе. По том принципу је рађено Ушће, Белвил, стадион на Вождовцу. И ево сад ћемо и културно наслеђе да крчмимо по истом принципу.

Само чекам да се на Народном музеју уруши кров па да крене иста прича. Испоставиће се да је зграда статички несигурна, да је обнова прескупа, а да држава поново нема пара па ће морати опет да се ангажује неки Шеик, Азербејџански диктатор, или који већ Курта или Мурта.

Но добро, ко нам је крив кад на ту игру сами пристајемо или смо толико наивни да у њој одиграмо улоге као статисти. Да би добили нешто "интересантно" или "светско" код самог Калемегдана, да би "добили стадион" или радњу близу куће, некакав као фол нано-центар, или зато што су се рекеташи намерили на неку зграду која нам се, ето, "не свиђа"...
 
Evo specijalnog naprednog centra iz Japana za strukturalnu procenu,imaju najnoviju tehnologiju
CAESAR: Center for Advanced Engineering Structural Assessment and Research
CAESAR serves as a portal site to facilitate the exchange of information and knowledge between Japan and international communities, as well as to collaborate with other foreign institutions
In response, CAESAR has been testing nondestructive tools such as ultrasonic transducers (UTs) as part of efforts to detect defects in metal deck plates and a separate self-potential method to detect corrosion in concrete reinforcement bars.

CAESAR also has projects dedicated to studying the mechanism of damage occurrences.
e2_2.jpg
e2_8.jpg

Structures Research Group conducts research on improving highway bridge maintenance, disaster damage prevention and mitigation, and on design and construction methods. This group pays special attention to basic and applied inspection technology, structural condition assessment methods, object-related diagnostic examination methods, rehabilitation methods, and reinforcement methods. The Group is assisted by an ad hoc research unit flexibly composed of selected researchers whenever there is a need for CAESAR to focus intensively on an issue within their area of expertise.
e_organization.gif
 
što se tiče zgrade Pošte,slažem se da treba biti vraćena u prvobitno stanje tj.u srpsko-moravski stil sa art deco elementima,mada ćeš od onih istih koji se kunu u Generalstab,čuti najviše kritika o tom stilu,opet kažem svi mi konzumiramo tu arhitekturu i svi zivimo u ovom gradu te imamo pravo da odlučimo šta će se graditi u njemu,bez obzira da li imamo diplomu Arh.fakulteta...pominjemo Japan ovde,evo jednog primera,gde je u centru Tokija početkom 20.veka izgrađen hotel po nacrtu Frank Lloyd Wrighta koji je stradao u jednom od zemljotresa.Japancima nije palo napamet da grade isti takav već su izgradili nov u duhu modernizma,a makar za njih se zna da vode računa o tradiciji....
 
StevieJay

Питам те за Пошту јер је њена прича истоветна причи Генералштаба. Изузетан примерак архитектонске културне баштине који је структурално тешко оштећен током рата и никада није обновљен у изворном облику.

Превазиђен стил, нефункционалан за ново време и зграда је реконструисана до непрепознатиљвости што представља културни урбицид који није требао више никада да се понови. Али, ето,историја се понавља и екипа која осуђује тај чин послератних власти жели да понови идентичан грех у 21 веку.

А ја вас питам.

Да ли смо нешто научили из својих грешака, или ћемо бити вечити културолошки талог Европе?
 
Stf,ovde su svi a priori protiv Šeikove investicije,iako ne znaju kakav je njegov predlog,ja kažem ajde da sačekamo da vidimo predlog možda će tu biti stvorena neka nova vrednost,za Poštu se slažem da je greška iz prostog razloga što nije stvorena nikakva nova vrednost....dao sam vam primer iz Tokija,nisu obnovili zgradu Frank Lloyd Wrighta...
 
Ljudi zive u turbo folk, grand parada, sulejman,... svetu i ne mogu da shvate sta znaci zgrada i arhitektura nekog razdoblja.
Ja sam elektrotehnicar i nemam veze sa arhitekturom. Po mom misljenju zgrade nisu lepe, ali kao arhitektura jednog vremena i doba u kome je neko ziveo, radio i stvarao Srbiju kakva je danas ona mora da ostane u originalnom stanju.

Ako bi gledali sta se kome svidja onda u beogradu ne bi imali ni jednu zgradu jer bi uvek bilo onih kojama se bas ta zgrada ne svidja.

Pa da je i najruznija zgrada na planeti, ona je predstavnik jednog doba, jedne arhitekture, jedne epohe drustva. Ako tako lako unistavamo zgrade, neprijatelji nam netrebaju. Sami cemo svoju istoriju unistiti i imacemo je samo na slikama.

Znate li koliko se rastuzim kada vidim kako je beograd izlgedao pre bombardovanja u dugom svetskom ratu i kakve su sve zgrade srusene.

P.S. Meni samo jedna stvar u celoj ovoj situaciji nije jasna. Zasto je sejk bas zapeo za ovu lokaciju, kada ima milion drugih mesta u gradu gde bi mogao da gradi svoj hotel. Ko jos gradi preko puta glavnih drzavnih institucija hotel ? Jel neko razmislja o bezbednosti tih institucija ?
 
Ја сам убеђен да шеика наводе ови наши да би убили неки поен. И наравно неки евро, у фазону онога што сам горе писао.

Што се тиче Токија, нису обновили хотел Френк Лојд Рајта па шта? Варшава је зато обновила цели порушени центар па не верујем да сада кају, напротив мислим да им је и-хи-хи драго што су то урадили.

А СТФово питање је добро истерало ствари на чистину. Селективно чување наслеђа по систему "ово ми се свиђа па сам зато да се обнови а ово ми се не свиђа тако да могу да га руше" је заправо прекрајање историје по неком свом умишљеном идеалу "каква желим да ми је прошлост и наслеђе а не чување онога што је то наслеђе објективно", што је дубоко комплексашки и примитивно.
 
StevieJay":nwr89981 je napisao(la):
Stf,ovde su svi a priori protiv Šeikove investicije,iako ne znaju kakav je njegov predlog,ja kažem ajde da sačekamo da vidimo predlog možda će tu biti stvorena neka nova vrednost,za Poštu se slažem da je greška iz prostog razloga što nije stvorena nikakva nova vrednost....dao sam vam primer iz Tokija,nisu obnovili zgradu Frank Lloyd Wrighta...
Ne govori "svi" ja nisam za ostavljanje teško oštećene-srušene zgrade u ovakvom stanju. ima različitih mišljenja od rekonstrukcije i rušenja do temelja.Meni je reper toranj na Avali koji smo mi na skyscapu nazvali "Feniks" i dobili sve pohvale.A o Šeikovom projektu bih se izjasnio kada ga vidim,a ono što ne želim je da gledam ruševine u centru grada,nije u našoj tradiciji i kulturi da slavimo destrukciju već da podižemo iznova.
 
Generalstab je izvanredan primerak moderne i to one monumentalne, od koje je 50ih zastajao dah kad se ukaze pred vama to zdanje, a i danas mnogima nosi veliku vrednost. Ona je dizajnom bila sam sam vrh u to vreme, napredne forme koje se vide u kompoziciji ulaznog dela. Veliki zeleni prostor ispred, koji je trebao da otvori kanjonske bulevare i zatvorene gradske blokove kakvi su gradjeni do tada. Zaista, ona je dizajnirana da otvara pogled na zgradu Vlade i MIP-a kad se dolazi sa Slavije(zamislite da zgrada izlazi na tortoare, onda bi te dve lepotice bile skivene). Sa druge strane otvara ceo taj prostor u Kneza Milosa, a o perspektivi "Sutjeska" da i ne govorim, istice stari Generalstab itd. Ona je sa toliko kreativnosti uklopljena u taj prostor da je to prosto izvanredno.
Prirodni materijali mu daju poseban smek, meni je jako interesantan taj kamen izbliza. Sve u svemu, zgrade su avangardan primer koji je zbog svoje vrednosti uvrsten u relevantne enciklopedije. Mozemo da se pohvalimo da imamo nekoliko jako vrednih objekata iz te ere, jer se drzava trudila da ostavi utisak (SIV je isto dobar primer, isto Bracki mermer). One su za mene vanvremenske.

Ja znam da mnogima izgleda kao da je to bezvredna "komunisticka" gradjevina, koja je uz to i srusena, a smesi nam se neko "petro-dolar" cudo od brendiranog arhitekte i sta ja znam. Ali, da imamo drzavu koja brani kulturnu bastinu lako bi ljudima objasnili vrednost. Ovako ljudi gledaju rusevinu predugo i onda im se nude primamljiva brza resenja.

Sta god mislili o zgradi, u poziciji smo da sami srusimo izvorno nas enciklopedijski primer moderne iz cistog neznanja.
Sto je negde neko vec ovde lepo rekao, to je ravno varvarstvu.

Problem je i to sto kompleks mora da se posmatra u celini, jer da se na drugoj polovini napravi nesto drugo nije prihvatljivo. Sve je to veliki problem za investitore i to mi je jasno kao dan.
Mozda kad se sve sabere, najbolje je da je sami popravimo, a da seiku kazemo "da imamo nesto jos bolje za njega". Od para za zemljiste nek se raspise konkurs. Dao bih slobodu arhitektama da je elegantno i diskretno evoluiraju u 21. vek, i onda je ustupio nekoj javnoj ustanovi ili tako nesto.
I ovako taj silni investicioni potencijal nece bas moci da se razmase na tako konzervativnoj i uslovljenoj lokaciji. Mozda bolje da seik pusti mastu na volju negde gde ima "vise prostora".
 
KiD,Da,složio bih se sa tobom,ali koliko košta rekonstrukcija 100 mil eur.? kao prokop,klinički centar i naravno kada se pogleda cena onda ostaju ruševine. I onda šeiku ponudimo NBG a on onda kaže ,sjajno "učinuću vlasnike ovih kulica da se stide i napraviću najvišu i najlepšu kulu u evropi",a onda mu iz urbanističkog zavoda stigne "odbijnica"pa zar da se gradi najviša i najlepša kula na Nbg? kakva grozota naraušavamo lepotu beton kula iz 80'.Suština je da se gradu nesviđa da politički protivnik postigne dogovor da se nešto veliko zida.,i da je za njih bolje da ostanu ruševine.
 
Vrh