Šta je novo?

Generalštab

Feanor":3oqf7s96 je napisao(la):
"Nato bombardovanje je moglo da se izbegne da smo vodili normalnu politiku devedesetih"

Са другосрбијанцима разговарам на политичким форумима...

Prvi si poceo o politici, ja sam se samo nadovezao... Ne zelim dalje na tu temu
 
stf":5h6afcuf je napisao(la):
Gollum":5h6afcuf je napisao(la):
"Cuveni" arhitekta koji je odgovoran za rusenje starog dvora... iz ideoloskih razloga..

Прво, архитекта није одговоран већ политичари.

Друго, по чему си ти бољи од тих политичара када из истих разлога не поштујеш туђе дело и радо би га срушио? Исти си.

To nije razlog zbog kojeg mislim da generalstab treba da se rusi i vec sam o tome pisao ranije...
Rusenje starog dvora sam naveo samo kao jedan od razloga zbog kojih ne postujem doticnog arhitektu.. a ne kao razlog za rusenje generalstaba
 
GOLLUM procitaj ovo ponovo dobrovic nema veze sa rusenjem dvora onj je cak spasio sta se spasiti moglo
Prvo on nije odgovoran za rusenje dvora vec da njega nije bilo pitanje sta bi tubsad stajalo ,potkovicasta zgrada marsalata dvora je srusena po zelji krcuna 1951 ,
 
Gollum":mz54s8r8 je napisao(la):
Kao da je generalstab jedini primerak te epohe pa treba da bude zasticen kao beli medved... 80% gradske arhitekture je iz doba komunizma,.. i na tu epohu nas (nazalost) estetski podseca gotovo ceo novi Beograd i dobar deo starog...

Дакле, ајмо по хиљадити пут, док и врапци не науче, да се бар на овом форуму не провлаче такве констатације, ако већ на друга "просвећена" места на интернету, попут форума Б92 и "Блица", не можемо да утичемо.
И да је у Другом светском рату победио Дража, а не Тито, Нови Београд би изгледао исто, јер је, с изузетком Студентског града и "павиљона", грађен по мерилима западне архитектуре (модерна - интернационални стил) и пројектовања градова (аутомобилски град). Главна "идеологија" Новог Београда је градитељска мисао швајцарског архитекте Ле Корбизјеа, чији рад је понајвише финансирала америчка аутомобилска индустрија предвођена Хенријем Фордом; такорећи - све саме "комуњаре"...
Другим речима - и да је Дража после рата постао војвода, уместо што је Броз постао маршал, ценим да би се нови (краљевски) НАТО-Ђенералштаб градио на истом месту у Немањиној улици, можда би га чак пројектовао и исти архитекта, само што изгледом свакако не би подсећао на кањон Сутјеске, него рецимо на Равну гору. Ето, то је та мера идеологије која на том месту постоји, а све остало је измишљотина. Мене, некомунисту (нећу да пишем оно "анти", јер је кретенски), Битка на Сутјесци не вређа - нимало.
 
Gollum":2p6ra3d8 je napisao(la):
"Cuveni" arhitekta koji je odgovoran za rusenje starog dvora... iz ideoloskih razloga..

Za rušenje dvora su odgovorni Hitler, Gering, fon Ler i pilot koji je bacio bombe.

Rekonstrukciju Starog dvora posle rata je vodio Dragiša Brašovan, a o tome je lepo pisao naš član MMilovan

viewtopic.php?p=194639#p194639
mmilovanpm":2p6ra3d8 je napisao(la):
Mislim da bi ovde trebalo izneti tačne podatke u vezi rekonstrukcije Starog dvora.

Zgrada Maršalata je građena mnogo pre rušenja Simićeve kuće. U originalu je osnova bila iste forme samo prizemni niz stubova kvadratnog preseka. Korunović ju je nadzidao napravivši ono što je srušeno sredinom pedesetih godina.

Dragiša Brašovan nije kriv za rušenje ni ove ni zgrade Starog dvora, već za njegovu rekonstrukciju u najteže vreme, posle Drugog svetskog rata u doba najžešće oskudice i velikog nedostatka stručne radne snage. Osim toga na rekonstrukciji Dvora su u razna vremena radili i ovi arhitekti: Svetomir Lazić (koji je zgradu rekonstruisao posle 1925. godine spolja i iznutra), neimenovani arhitekti koji su je zakrpili u toku okupacije, zatim Aleksandar Đorđević i Momčilo Belobrk.

Vođen istinskim poznavanjem stilova Dragiša Brašovan je 1946. godine dozidao frontalni ulaz iz samog prilaza iz Kralja Aleksandra/Bulevara Revolucije, strogo poštujući zatečeni stil i prerađujući jednu, dotada potpuno nevažnu i arhitektonski slabo artikulisanu fasadu - što se može i videti sa zaostalih fotografija. U savremenoj javnosti se napisima vrlo neupućenih ljudi stvorila neka čudesna hajka na ovo doziđivanje koje je u svakom pogledu spolja prvorazredno arhitektonsko delo i predstavlja izuzetan primer pažljive i brižljive intervencije na osetljivom istorijskom objektu.

Osim toga, Brašovan je istom prilikom, posle oslobođenja dakle, rekonstruišući kapije iz Kralja Milana ulice obnovio i dinastičke simbole, što je posebno upalo u oči komunističkim rukovodiocima i te kapije su uklonjene, dok je veliki arhitekta umalo zaglavio zatvor (spasao ga je Moša Pijade).

Monumentalno centralno stepenište u Starom dvoru koje je nekako preživelo teško bombardovanje od 6. aprila 1941. godine, kao i mnogi drugi raskošni detalji demontirani su i odneti u Beč u toku okupacije, gde im se gubi svaki trag.

A meni je Generelštab jedonstavno ružan i ne prikladan mestu, pa ko god da je stavio potpis na projekat.
 
@pantograf...

Kako ja onda ne videh grad u Evropi ni nalik na Novi Beograd.. Ove grozne golo-betonskek zgrade i blokove samo kod nas videh i nigde vise... Posto bih rekao da si strucan, mozes li da mi objasnis zasto u Becu, Rimu, Pragu, Prizu.. nema takvih objekata, i skoro da nigde nema betona.. a nas Beograd sav u betonu i kockastim sumornim zgradama... Kad je vec to sve zapadna arhitektura i estetika, zasto je nema u zapadnoevropskim gradovima.. ili ako je ima (ne secam se da sam primetio), ima je u daleko manjoj meri i verovatno negde daleko od centra gradova...
 
Ne znam... ukusi se razlikuju i to postujem, ali meni je taj stil tako sumoran, depresivan i sablastan.... taj goli beton...
Da zivim u nekoj takvoj zgradi i kroz prozor gledam na druge iste, mislim da bih se uplasio za svoje psihicko zdravlje XD
 
Gollum":35g8xb5b je napisao(la):
@pantograf...

Kako ja onda ne videh grad u Evropi ni nalik na Novi Beograd.. Ove grozne golo-betonskek zgrade i blokove samo kod nas videh i nigde vise... Posto bih rekao da si strucan, mozes li da mi objasnis zasto u Becu, Rimu, Pragu, Prizu.. nema takvih objekata, i skoro da nigde nema betona.. a nas Beograd sav u betonu i kockastim sumornim zgradama... Kad je vec to sve zapadna arhitektura i estetika, zasto je nema u zapadnoevropskim gradovima.. ili ako je ima (ne secam se da sam primetio), ima je u daleko manjoj meri i verovatno negde daleko od centra gradova...


Послератна стамбена насеља која можеш видети по Западној Европи знатно су ниже архитектонске вредности од Новог Београда. То ће ти рећи и стране архитекте које се тиме баве, као што је мени рекао човек који је водио урбану обнову источног дела Берлина после уједињења Немачке. Другим речима, северна периферија Париза знатно више личи на Москву него што личи Нови Београд, а да не помињемо Церак Винограде. Зграде крај Саве у блоковима 45 и 70, например, готово су идентичне павиљонима Олимпијског села у Минхену.

Кад си навео баш те градове - Беч је пун тзв. "гемајндебаутен"-а, зграда које подиже градска (социјалистичка) власт још од краја Првог светског рата. Њихова архитектура спада у нешто најружније што се може видети у Европи, а има је итекако и унутар Гиртела, а не само на периферији. Праг је, изузев центра, социјалистички град - ругобе попут њихових стамбених блокова овде немамо. Периферија Рима је тешко срање, а Париза - срање за медаљу.
 
Пантограф":2113qpss je napisao(la):
Послератна стамбена насеља која можеш видети по Западној Европи знатно су ниже архитектонске вредности од Новог Београда. То ће ти рећи и стране архитекте које се тиме баве, као што је мени рекао човек који је водио урбану обнову источног дела Берлина после уједињења Немачке. Другим речима, северна периферија Париза знатно више личи на Москву него што личи Нови Београд, а да не помињемо Церак Винограде. Зграде крај Саве у блоковима 45 и 70, например, готово су идентичне павиљонима Олимпијског села у Минхену.

Кад си навео баш те градове - Беч је пун тзв. "гемајндебаутен"-а, зграда које подиже градска (социјалистичка) власт још од краја Првог светског рата. Њихова архитектура спада у нешто најружније што се може видети у Европи, а има је итекако и унутар Гиртела, а не само на периферији. Праг је, изузев центра, социјалистички град - ругобе попут њихових стамбених блокова овде немамо. Периферија Рима је тешко срање, а Париза - срање за медаљу.

Generalno, za sva beogradska stambena naselja od 45 do 90-tih se može reći da su daleko humanija od sličnih projekata i sa zapada i sa istoka.

Skoro sam gledao dokumentarac o kriminalu u Škotskoj u naseljima građenim 70-tih... pa NBG je urbanističko remek-delo u odnosu na ono...
 
Onda je ocigledno stvar u tome sto se takva arhitektura po Evropi gradi u predgradjima i periferijama, daleko od ociju turista (ja ne videh nista slicno po svim tim gradovima) a ne po sirem centru... Kod nas u Beogradu na kilometar od centra vec vidimo silne betonske zgradurine... Utisak mnogih stranaca koji posete Beograd je da je grad previse siv i da ima previse betona...
 
За то постоје историјски разлози.

Наиме Београд је јако касно кренуо да се развија као метропола и у тренутку појаве модерне његов ужи центар је био јако слабо изграђен а шири центар да и не говорим.

Док су се европски центри увелико градили и формирали, Београд је и даље био периферија царства на умору а вековима пре тога је био погранични војни градић где је било сулудо градити ишта трајно због пречестих војних окршаја. Уосталом Београд је град за који се водило највише битака у историји и такав град није могао да се формира све до после Првог светског рата када је коначно граница померена далеко на север. Нажалост та граница је прекасно померена, јер су авиони увелико постајале ратне машине разорне моћи па позиција града далеко од границе више није могла да га спаси разарања.

Од ослобођења Србије од Турака па до Првог светског рата постојала је жеља да град што више личи на европске метрополе а као последица тога се јавила масовна изградња зграда по угледу на старе и већ тада превазуђене архитектонске стилове. Многе зграде које се толико воле су у тренутку своје изграње представљале кич укључујући и МСП преко пута Генералштаба па преко великог броја стамбених зграда све до скупштине.

Модерна је у европским градовима претежно заступљена у ширем центру или чак периферији јер је центар био увелико изграђен и попуњен. Разлог није у "лошој архитектури" која је гурана на периферију, већ у простом недостатку простора у старим деловима градова. Са друге стране у Београду је центар био, а и дан данас је прекривен уџерицама и тек је требао да крене у висину.

Ако већ помињемо странце, пречесто као најоригиналнији дух града постављају архитектонску различитост која сулудо функционише и по томе Београд разликују од осталих, може се рећи музејских градова Европе. Нисам баш чуо да странци куде град да је сив. Тешко да је то истина.
 
stf":3lunve0h je napisao(la):
....... Нисам баш чуо да странци куде град да је сив. Тешко да је то истина.

Ja sam baš od više njih čuo da su iznenađeni količinom zelenila...
 
Gollum":1h34nqpi je napisao(la):
Onda je ocigledno stvar u tome sto se takva arhitektura po Evropi gradi u predgradjima i periferijama, daleko od ociju turista (ja ne videh nista slicno po svim tim gradovima) a ne po sirem centru... Kod nas u Beogradu na kilometar od centra vec vidimo silne betonske zgradurine... Utisak mnogih stranaca koji posete Beograd je da je grad previse siv i da ima previse betona...

Ко стиже дању на или са аеродрома или возом види на шта личе та предграђа. Кад год неко крене да ми нешто сере о Новом Београду само му кажем да ми изгледа боље од, рецимо, било чега ван Менхетна на путу до аеродрома. А и делови Менхетна делују у том фазону, неки баш суморно и суморније.

А и један Копенхаген на периферији нешто није импресиван, једино стварно нема ђубрета око зграда и фасаде су уредне. Мало депресивне и спартанске али заиста уредне. Да се наше друштво мало среди могли би ми лако да достигнемо тај ниво естетике а и да га престигнемо. Далеко од тога да је НБг нека неизбежна трагедија на дужи рок.
 
Голуме, СТФ је савршено објаснио оно за шта сам ја мислио да је само по себи разумљиво. Уз све то, центар Београда је претрпео тешка разарања током Другог светског рата.
Постоји, ипак, један стари а велики град који је сличан Београду по томе што има доста модерне архитектуре у центру - Лондон. Прагматичне Енглезе, наиме, није било брига да после рата обнављају срушено у изворном облику. Наше (послератне) архитекте доста су преузеле од енглеских, например, један правац необрутализма, који карактерише мешавина брит-бетона и цигли на фасадама.
Мешавина стилова је, иначе, највеће архитектонско богатство Београда.
 
Djubre i isarane zgrade su nazalost posledica naseg mentaliteta koji ne moze da se promeni lako ni brzo...
 
Stvarno nije bilo nista za popravljanje za razliku od danas ista lokacija 1941 i 2013
205o.jpg

dsc07003.jpg
 
Ja samo rekoh kako stranci to zovu kad vide tako nesto nasiroko, a masivno, a jos pripada potrebama vlasti.

Stf, nemo' o cuvenim i eminentnim, bas ruzno zvuci, jos malo pa ko ekspert. Nije to nista konkretno, nego proizvoljno i iz licnog ubedjenja.
Nisam primetila da Gollum rusi Generalstab, ovo je vec sruseno. Ispada jos da smo davali predlog da se to srusi pre bombardovanja, svasta. A da se renovira ili redizajnira, e za to treba puuuuuno para. Ajde prevrcite dzepove da vidimo koliko ste do sada skrpili. A sve dok smo okruzeni oronulim fasadama i ova olupina ce izgledati kao da nemamo dinara da je resimo.

Sto se tice Novog Beograda, meni on ne smeta u obliku i nameni, a povrsina bi i te kako trebala da se nasminka.
Dok imamo Stari Beograd, ja sam za Novi takodje.

Evo tipicno kako stranci pocnu pricu o BGD:
http://allthingscruise.com/belgrade-ser ... teresting/
http://forum.skyscraperpage.com/showthread.php?t=199014

A siv je zato sto ga nisu stirkali decenijama, znaci zbog tmurnih, neumivenih fasada, a ne zbog nedostatka zelenila.
 
U predlogu budžeta za sledeću godinu planirano skoro 47 miliona dinara za rušenje objekta A i delimično rušenje a delimičnu sanaciju objekta B zgrada Generalštaba, dok bi u 2014. i 2015. taj iznos bio oko 400 miliona dinara.
Rušenje zgrada „A” i „B” sa delimičnom sanacijom zgrade „B” Generalštaba Vojske Srbije

2013. 46.970.000
2014. 400.000.000
2015. 398.030.000

http://www.parlament.gov.rs/upload/a...2-12%20Lat.zip
Dakle pare su tu od mog stfovog delijinog poreza
 
Стаклена,

Ајдемо мало основне логике. Десно крило (на Директоровој фотографији) чини комплекс сачињен од куле, која је у потпуности функционална и анекса којем је срушен улазни портал и благо је оштећена конзола. То оштећење није довољно ни да угрози статику зграде. Та зграда треба само да се прикрпи. То оштећење није ни приближно озбиљно као оно које је претрпела бивша зграда ЦК (данас пословни центар Ушће). ЦК је у потпуности обновљена без рушења и још јој је на све то додат и спрат.

Сада бих волео да ми објасниш како се више исплати све то рушити и градити нову зграду која по урбанистичким условима неће смети да има нити један спрат више, нити квадрат више. Којем се инвеститору то исплати? Не заборавимо да је то војна зграда 5. армије у Европи која је у сваком моменту била спремна за рат. Армија која је имала непробојне атомске бункере по целој СФРЈ. Шта мислиш колико је статика њихове зграде ојачана у односу на нормалну зграду. Колики комплекс тек испод земље постоји? И колико би коштало то рушење.

Лево крило коме су 4. и 5-а етажа буквално смрскане и даље стоји са све теретом армирано-бетонске 3 етаже и фасадом од камена.


Рушење ових здања и градња шеиковог хотела је мазање очи наивном народу. То је инвеститорско самоубиство. Поготово што зграде нису срушене, не знам шта ви видите на фотографијама. Зграде су само оштећене. Десно крило се врло лако и брзо може обновити а на левом морају да се руше све етаже од 3- навише, али нема потреба рушити целу зграду.
 
Direktore, ti pricas o novcu najvise namenjenom za rusenje, a ne da se ima para o onome u cemu stf tezi - potpuna renovacija A i B. Ne razumem se u gradjevinske troskove, pogotovu ne u Srbiji, pa ne znam koja svota bi pokrila sanaciju. A osim toga, Vucic je doveo sheika, a Djilas pravi budzet, a Vucic moze da smeni Djilasa... tako da tu nisu jasne prognoze.


Sto neko vec rece, mozda je i ovo sa sheikom samo prodavanje magle, a mozda nas testiraju da vide reakciju.
Reakcija je kao sto primecujemo sarolika. Jeste da mnogi od vas brane delo gospodina arhitekte, ali zgrada je u uzasnom stanju.

Da nije bombardovana, niko ne bi bio protiv da ostane u originalnom stanju - Je li tako? - Tako je.
Napola je unistena - Jeste. Je li tako? - Tako je.
Dorada puno kosta, a pogotovu ona uspesna i bezbedna - Je li tako? - Tako je.
Je li mi nemamo dovoljno respekta za kulturno nasledje? - Licno mogu reci Da, s' obzirom da je u takvom stanju i s' obzirom da nam se njome podsmevaju. Je li tako? - Tako je.
Je li vi nemate dovoljno respekata za zivo stanovnistvo kome je potrebno da zaradi da bi prezivelo, da izadje iz depresije, da ugleda nesto novo u koje bi neko drugi ulozio? - Nemate. Je li tako? - Tako je.
To sto su nagovestili sa sheikom, ne bi bilo njegovo finansijsko samoubistvo, oni bi se njemu i onako oduzili uzajamnom razmenom dobara - Je li tako? - Tako je.

Ali budimo svesni da ovaj status quo, bilo da ga nazivate ostecenim ili unistenim, pomaze jos vecem sirenju njihovih "From NATO, with love" parola i da se lose odrazava na nas.

Stf, nisam merodavna da konstatujem cenovnik i detalje unistenja (ali tu je ocigledno protutnjala bomba iz unutra i spolja i dosta je iscaureno), neko ko barata novcima bi mogao da se nadoveze.
 
a Djilas pravi budzet, on nepravi drzavni budzet jer nije navlasti u republici i nemoze da utice na to sta ce ovi raditi
 
Ja sam gotovo ubedjen da bi stanje sa generalstabom ostalo isto narednih 20 godina da neko sa strane ne pomogne da se nesto tu desi...
Mi kao prvo nemamo para nizasta jer sve vlade i politicari vise kradu nego sto daju za narod i grad i drzavu... a drugo, mnogo smo lenji i kao da nam nije ni stalo do grada i objekata u njemu... Pa glavni trg nam ne lici ni na kosarkaski teren u dalekoj periferiji..,. sa onim rupama i blatom i izvrljanim betonskim zardinjerama.... Karadjordjeva ulica sa divnim starim zgradama propada i raspada se.. obale su nam natrpane starim zardjalim vagonima i skladistima....
Obnovismo nekako CK i Avalski toranj ali mislim da smo trenutno u mnogo goroj ekonomskoj situaciji nego tih godina... a kako stvari stoje izgleda da ce biti jos gore.....
Ako se nesto sa ovom zgradom ne dogodi, ostace ovako ogradjena narednih 50 godina, a ja verujem da to nije nicija zelja.... a nema ni svrhu... osim da pokazemo i sebi i drugima da smo nesposobni da uradimo nesto u nasem gradu i resavamo probleme..
 
Vrh