Šta je novo?

Generalštab

Верујте да се никаквом шеику не исплати да руши оволику зграду а да не сме да зида већу, као што не сме. Према томе, ово је била политичка патка.

Генералштаб као културно добро највишег значаја треба обновити у изворном облику или уз модерну интервенцију која ће нагласити историју. Ако немамо пара нека стоји док не будемо имали. Ако треба 50 година, онда 50 година.

Митићева рупа стоји и дуже па никоме ништа. А она је само један од примера.
 
Dobra paralela sa miticevom rupom.Po toj logici gollume trebali smo je dati prvom investitoru da napravi neku uzasnu krmacicu kakve vidjamo na novobeogradskim bulevarima.
 
Neka stoji kao rupa kad nismo u stanju da rekonstruisemo. Valjda ce neke nove, ozbiljnije, i pametnije generacije jedoga dana.

To je zdrav rezon: ako ne mozes da uradis ono sto treba bar nemoj da nanosis dugorocnu stetu.
 
stf":2iuytnxm je napisao(la):
Верујте да се никаквом шеику не исплати да руши оволику зграду а да не сме да зида већу, као што не сме. Према томе, ово је била политичка патка.

Генералштаб као културно добро највишег значаја треба обновити у изворном облику или уз модерну интервенцију која ће нагласити историју. Ако немамо пара нека стоји док не будемо имали. Ако треба 50 година, онда 50 година.

Митићева рупа стоји и дуже па никоме ништа. А она је само један од примера.
Dok ne padne nekom na glavu to treba srusiti znas kako se kaze bolje spreciti nego leciti ;-)
 
Dakle, zaključak je sledeći ili

1. Šeik kupuje, časti, ruši, zida hotel ni na nebu ni na zemlji ili

2. mi ne damo, šeik uzima sprej, ispisuje grafit na temeljima "Sheik was here" i pali dalje a nama ostaje veličanstveni spomenik besmislenosti ratnih razaranja da opominje sledeće generacije.
 
Miticeva rupa je privatno vlasnistvo a generalstab nije...
 
Тако је, али Гш је споменик културе и историјски важна грађевина, а Митићева рупа је....па, рупа :wink:

stf":2m8zum1c je napisao(la):
Верујте да се никаквом шеику не исплати да руши оволику зграду а да не сме да зида већу, као што не сме. Према томе, ово је била политичка патка.

Генералштаб као културно добро највишег значаја треба обновити у изворном облику или уз модерну интервенцију која ће нагласити историју. Ако немамо пара нека стоји док не будемо имали. Ако треба 50 година, онда 50 година.

Митићева рупа стоји и дуже па никоме ништа. А она је само један од примера.

Можда би могла да се направи некаква лака привремена конструкција/покривка/шта већ, која би се поставила преко грађевине до финалног решавања, нешто што би уједно представљало и некакав споменик? Нешто што би на неки начин откривало/наглашавало неке моменте рушевине, истовремено скривајући остатак...?
 
Наравно да може. На пример, уместо што ових 13 година стоји овако, до сад је могло да се на њему зарађује.

Пре свега говорим о десном крилу које није статички угрожено. Уклонити све срушене и несигурне делове конструкције, сав отпад из зграде, искривљене рагастоле, намештај.....Потом средити плато испред зграде, осигурати зграду од несавесних посетилаца и наплаћивати странцима улаз у зграду и довођење до срушене рупе, где се могу сликати за неку лепу кинту. Успут водич прича о историји тог места о Југославији, о чему год хоћете.

Рецимо Италијани наплаћују све што се може наплатити. Размонтирали су многа археолошка налазишта и однели их у музеје да би наплатили улаз.

Притом не мислим да остане рушевина за вјек и вјеков, него да зграда доноси какав такав профит док се не скупе средства за реконструкцију а не да стоји као бескорисна утвара.

Немојмо се заваравати, зграда је намерно запостављена да би се стекла у народу одбојност према њој и радо пожелео неки, као поручен шеик да је сруши и сагради куле и градове стакла и алукобонда са позлаћеним клозетима и кристалним лустерима....

....и нажалост код већине је та већ виђена и проваљена тактика успела. Да ли је народ луд или глуп? Сада се као тражи и скидање заштите масовно подржано од грађана. Да ли је могуће да је толики број људи насео на ту смешну тајкунску тактику? Ако шеик хоће да улаже у хотел, као што неће, може да купи било који плац било где у Београду од толиког броја запуштених рупица, рупа и рупчага....да стварно жели да уложи, то би и урадио.
 
Е, ајде сад овако да поставимо ствари. Година је 2011, или 2012, Влада је Мирка Цветковића у ери Бориса Тадића и Микија Ракића. Тренутна ситуација:
- Немамо пара да обновимо Генералштаб;
- Планирамо нову зграду Тужилаштва у Кнеза Милоша 500 метара од Генералштаба (имамо пара?);
- Влада Србије купује зграду "Србијапројекта" на Зеленом венцу за потребе Агенције за борбу против корупције (имамо пара).
Логично питање: Није ли било могуће обновити зграду Генералштаба и тамо сместити и тужилаштво и Агенцију? Наравно да је било могуће, можда и јефтиније. Јесу ли то прве државне службе које су добиле нови простор од 1999. наовамо? Наравно да нису. Дакле, могли смо већ бар десет пута да обновимо Генералштаб, али нисмо. Новац ту свакако није био проблем...
 
Pantograf+ upravo to slunatovac nije dao jer se nije uklapalo u njegove licne interese o proviziji ,htjeo je stosta da proda,zgradu soliter u balkanskoj 55 gdje je centralna bibljoteka,unistio silan knjizni fond,nameracio se i na komandu grada u katanicevoj kou ce sa da pretvore u zgradu tuzilastva ,takodje imao je i sulude ideje za komandu vazduhoplovstva ,rekonstrukcija muzeja grada nije pocela jer je on odbijao da iseli stampariju iz podruma itd.Para ima samo je pitanje nasta se trose
 
Firebird-011":nqm72uk8 je napisao(la):
Тако је, али Гш је споменик културе и историјски важна грађевина, а Митићева рупа је....па, рупа :wink:
Vise nije spomenik kulture, razrusen je. Sada je spomenik za odbijanje naroda od zapada.

Ispasce jos da su pre 10god. planirali da sheik tu napravi hotel, pa su svo ovo vreme cekali strpljivo da nam se ogadi. Ovako mozemo jos da dodjemo do zakljucka da su namerno pozvali NATO da nas bombarduje, kako bi sheik bas to kupio plac.

stf":nqm72uk8 je napisao(la):
Наравно да може. На пример, уместо што ових 13 година стоји овако, до сад је могло да се на њему зарађује....

Au, jos ce Generalstab posluziti kao arheoloska iskopina (najmladja iskopina u istoriji covecanstva), deo turisticke ture i zaradjivati novac od toga. Ovo vec prerasta u otimanje i nogama i rukama. Bice, ako bude taxija da ih tu provozaju ili otvorite Starbucks da imaju razloga da dodju. A uz pride, jos im naplacujemo copyrights za pravljenje youtube klipova.

Sto ne rekoste ovo pre, da ovi iz NYC upravo tako namlate pare pored Trznog Centra?

Nego kad smo zaista kod arheologije, sad mozemo da se vratimo na Kalemegdan i upitamo se upravo o tom naplacivanju. Jedino mi igramo kosarku na njemu, gazimo ko kao hoce, sedi po zidovima, zoo… Otidji u Alhambru pa da vidis kako ces da platis i jos da se nakupujes dzidza bidza u muzejskoj radnjici. To se zove respekt prema svojoj zaostavstini.

Sve u svemu, ja sam za rusenje Generalstaba, ako monjumentalno ne nadju novac da se to tip top rekonstruise. Otherwise, sorry but ......
 
"Sada je spomenik za odbijanje naroda od zapada."

Хвала Богу, па народ има живо сећање и садашњост да га одбија од запада...
 
E pa sad je stvarno dosta gluposti...
Niti su to danas vredne arheoloske iskopine, niti se na to moze ubirati novac. Daj da se vise ne zanosimo.
Ova tema je postala prepuna zamenjenih teza...

I de Staklena reci mi sta bi ovo sad meni kao gradjaninu srbije trebalo da znaci?
Sto ne rekoste ovo pre, da ovi iz NYC upravo tako namlate pare pored Trznog Centra?

Zasto mislis da je mene konkretno briga sta ce oni da rade sa WTC ?
To sto se mi ponasamo kao tikva bez korena dovelo nas je do toga da smo tu de jesmo. Mene zanima kako mi da nasu kucu (zemlju) ucinimo lepom i dobrom za zivot.
I veruj mi da mi je najmanje bitno dal je nas Beograd njima siv. Meni je bitno kakav je on nama koji zivimo u njemu.

I mislim da se kosi sa razumu prica o sivilu Beograda u kontekstu jedne crveno - bele zgrade, pa ma koja bila, zar ne?

I poslednje, ko vama pobornicima da sve treba dati na volju investitorima da rade sta oce garantuje da necete dobiti neko `g***o` kao sto je gomila krmaca i slicnog sranja niko u beogradu?
I ko vam garantuje da ce ista napraviti????
Pogledajte zadnju zgradu u Kneza Milosa, bivsi savezni SUP ???
A, Bas su sjajnu palatu tamo napravili, zar ne?
 
Feanor":19sw52um je napisao(la):
Хвала Богу, па народ има живо сећање и садашњост да га одбија од запада...
Aha, znaci ipak nije ta rusevina tu zbog kulturne zaostavstine od pre par decenija, vec je tu ostavljena iz patriotskih razloga. Bas si nam sada sve to lepo objasnio i potvrdio. Tako sam na samom pocetku mislila da mislite.

Suprotno od toga, moj patriotizam se ne zasniva iz inata i glavom kroz zid. A ljubav prema Beogradu mi ne mozete umanjiti niti osporiti.

laki72":19sw52um je napisao(la):
Zasto mislis da je mene konkretno briga sta ce oni da rade sa WTC ?
Zasto ti mislis da mene tvoje izjave zanimaju? Valjda ovde svako daje svoj licni stav. Meni je drug iz Beograda poginuo u Trznom Centru, pa me i te kako zanima. Primer je veoma poucan.
 
Nisi razumela... Smanji dozivljaj pa procitaj opet to sto sam napisao...
 
Стаклена јел било доста? Схватили смо твој став који си нам нашироко овде презентовала и то је скроз ок.


Са друге стране струка је рекла своје као и релевантне институције тако да би даља дискусија било само форумашко препуцавање што свакако не доприноси квалитету форума.
 
Staklena_Wool_nica":6brl2vlb je napisao(la):
laki72":6brl2vlb je napisao(la):
Zasto mislis da je mene konkretno briga sta ce oni da rade sa WTC ?

Zasto ti mislis da mene tvoje izjave zanimaju? Valjda ovde svako daje svoj licni stav. Meni je drug iz Beograda poginuo u Trznom Centru, pa me i te kako zanima. Primer je veoma poucan.

Uz duzno postovanje ali ova tvoja izjava odaje nevaspitanje. Cilj svakog Foruma je komunikacija i razmena misljenja. S`toga, ako te ne zanima misljenje drugih, moje ili bilo cije drugo, mislim da si promasila mesto na internetu po kome provodis vreme.

Ali ajde, posto se nadam da je ovo samo posledica ne shvatanja onoga sto sam napisao, da probam da ti pojasnim.
WTC je njihova lokacija. Ne ulazeci u razloge i ne opravdavajuci onoga ko je taj zlocin pocinio, bez obzira na sve zlocine koje SAD gotovo ceo vek cine ka mnogim zemljama ovoga sveta, to mesto je sramota za celo covecanstvo i nije samo spomenik nesrecnim ljudima koji su tu stradali, vec je takodje spomenik ogromnoj ludosti, zastranjenosti covecanstva koje nista nije naucilo iz najmanje 2000 godina istorije.
Zao mi je to sto cujem za tvog druga kao sto mi je zaosvake osobe koja je neduzna stradala.
Veruj, da razumem tvoj bol, jer nazalost u jednoj od zgrada u Beogradu te 1999 godine, zivot je izgubilo 16 mojih drugova, kolega.
Ali kao sto mislim da njih (gradjane NJujorka) nije briga za to sta mi planiramo sa sa lokacijom Generalstaba ili RTS-a ili bilo kejom drugom lokacijum, (koju su nam uzgred receno oni srusili), tako mene zaista nije briga sta ce oni da rade sa lokacijom WTC. TO je njihova lokacija i nek rade sa njom sta oce, a cenim da mi gradjani Srbije, ukljucujuci i nas ovde na forumu treba da odlucimo sta planiramo sa nasim lokacijama, jer ovo je nas grad i prvenstveno nama treba da se svidja i da bude lepo i kvalitetno mesto za zivot.
 
A šta je sa razvalinom koja je na kraju Kneza Miloša, šta fali toj lokaciji? Previše daleko? Meni se čini da mesta ima i previše.
 
Delija":16s412b9 je napisao(la):
Стаклена јел било доста? Схватили смо твој став који си нам нашироко овде презентовала и то је скроз ок.

Са друге стране струка је рекла своје као и релевантне институције тако да би даља дискусија било само форумашко препуцавање што свакако не доприноси квалитету форума.

Najbolje je da svi koji misle drugacije, da se povuku i cute, a pogotovu ako je institucija tako rekla. Uspelo vam je da uklonite druge neistomisljenike sa ove teme, ali ja sam rekla svoje bez potrebe da budem popularna.
Ovde se sve manje i diskutuje. Prilagodjavate se i slihtate jedni drugima i u tom grupisanju nadjete spokojstvo i odobrenje. To nije cak ni nadovezivanje, ni ucenje, ni dopunjavanje. Tako se ne pomaze gradu.

laki72":16s412b9 je napisao(la):
Uz duzno postovanje ali ova tvoja izjava odaje nevaspitanje. Cilj svakog Foruma je komunikacija i razmena misljenja. S`toga, ako te ne zanima misljenje drugih, moje ili bilo cije drugo, mislim da si promasila mesto na internetu po kome provodis vreme.

Laki72, iz tvog slucaja sam i nasledila to vaspitanje. Premotaj sliku, ti si taj koji je prvi rekao da tebe nije briga sta ja ovde iznosim i koje primere dajem. Ja sam samo predocila razumni i dostojanstven primer preuredjenja jednog mesta na kome su zgrade i ljudi stradali. To se i te kako tice ove teme. By the way, trebalo bi kao gradjanina Srbije da te interesuje devastacija u NYC, jer je stradali momak bio nevin, slucajno se tu nasao, Srbin, Beogradjanin bas kao i ti, bas kao ti sto su u Beogradu stradali.
Naravno da treba razmeniti misljenja, ali kad se nesto tvrdi, onda se kaze "licno mislim…", a ne da nekakva nagrada odredjuje kvalitet i onda to postaje bog i batina, okvir za autoritet.

Evo vi se ponavljajte, ja cu samo jos jednom reci da onu rusevinu treba sto pre ukloniti. Em je ruzna, em steti psihickom tj. finansijskom stanju naroda. Vrnucu se kad se vrati sheik.
 
Залагање за рушење сопственог културног добра зарад шаке долара је пораз сваког морала, етике и потпуно непостојање икаквог самопоштовања.

Рушење културног добра, ма који разлози били је много већа срамота него рушевина у центру града. Не знам како то не схватате.

Да сруше Генералштаб, не бих никада никоме смео да кажем да је она била културно добро од количине срамоте коју бих осећао због тог чина.


Можемо да мислимо о њему шта хоћемо, може да нам се свиђа или не, али културно добро морамо да поштујемо и да будемо свесни његовог значаја.
 
direktor":3k78p9wc je napisao(la):
dsc07001.jpg

Hajde procena po opciji
a) rekonstrukcija
b) novo
Koliko to košta iz ,,nase,, kase
 
država je kupila zgradu aeroinženjeringa na NBGD za potrebe nekog suda za 8 miliona eura i trebala je da preuredi to. međutim ništa od toga za sada.

http://www.b92.net/biz/vesti/srbija.php ... _id=521672

država je platila 4.5 miliona eura zgradu srbijaprojekta (limun) za potrebe agencije za promociju korupcije

http://www.blic.rs/Vesti/Ekonomija/3039 ... -korupcije


to je ukupno 12.5 miliona eura.

za te pare ovaj generalštab je mogao da se osbosobi za obe ove ustanove da dele zgradu, a verovatno bi još i ostalo slobodnog prostora. znači para je bilo i biće.


a najgore je što država srbija ima još napuštenih zgrada koje je mogla da privede nameni za ove dve ustanove za mnogo manje para, ali......

znate već i sami.
 
Vrh