Šta je novo?

Generalštab

Uopšte ne sumnjam da gradu treba obnoviti u originalnom obliku...
To je deo istorije grada kao i neka klasična zgrada...

E sad, namena... ma vojska, šta drugo...
 
i ja jedva cekam da se srusi. moze da de metne neki spomenik a ne mora rusevine da stoje u bg. a da svet vidi sta du uradiki boli ih uvo za to mi smo zlikovci za njih i ostacemo. na neki deo i jesmo ali druga prica.

neka se srusi po meni i ulepsa ulica
 
Ako izuzmemo dramoseravanje i patetiku, ovo je jedan od onih retkih slucajeva gde se slazem sa njim.

I ova izjava je potvrda moje prognoze/konstatacije da drzava nema nameru da obnavlja to i da ce MO i GS VS kad tad svi na Topcider ili Banjicu.

U sustini, cekaju da se smire strasti pa da ruse. Ili da se srusi sam od sebe.
 
Чекају да погоде добру цену. Паре и онако неће отићи војсци.
 
Naravno da ce da ruše. Šta će im generalštab u sred centra grada.

Topčider je najbolje rešenje.
 
rsz_img_20210130_120046.png
 
Zdanje generalštaba bi trebalo da se obnovi isto onakvo kako je izgledalo pre rušenja 1999. i trebalo bi da ponovo služi istoj svrsi kakvu je imalo ranije,ne treba ga prodavati. Nisam pobornik titoističkog režima koji ga je sagradio,daleko od toga,ali jedan takav monumentalni objekat je simbol ugleda i jačine neke države ka spolja i iznutra,to treba da bude naš Pentagon. Iz istog razloga je obnovljen i Avalski Toranj,a Ameri su takođe kompletno obnovili Pentagon posle terorističkih napada iz 2001. i to im je ponovo sedište ministarstva odbrane,nije im padalo na pamet da grade drugačiji objekat na nekoj novoj lokaciji,to je pitanje kontinuiteta države i njenih institucija
 

Prilozi

  • generalstab2.jpg
    generalstab2.jpg
    114,5 KB · Pregleda: 1.870
Za propalo društvo i državu koju imamo mislim da nam generalštab odgovara ovako kako jeste, inače ne bi stajao tako već 20+ godina. Samim tim je svaka dalja diskusija o "sudbini generalštaba" bespotrebna. Njegova sudbina je upravo ovo što imamo danas.
 
И Ваш коментар је беспотребан, али га опет дајете.

Наш народ и држава (државе) свакако нису у најбољем стању, али рећи да смо „пропали” је глупост. „Пропали” су само они којих више нема.

Зато, позивам све апостоле безнађа и дефетизма да престану да шире своје токсично јеванђење, тј. како-анђење.
 
Propast je relativna stvar. Za mazohiste i one poput tebe koji bujaju u propasti ovo je verovatno idealno stanje u kome se drustvo i drzava nalaze.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=821167#p821167:1z23jidc je napisao(la):
And7rey » Нед Феб 07, 2021 7:29 pm[/url]":1z23jidc]Propast je relativna stvar. Za mazohiste i one poput tebe koji bujaju u propasti ovo je verovatno idealno stanje u kome se drustvo i drzava nalaze.
Тешко да Ви знате довољно о мени да бисте могли тврдити да „бујам у пропасти”. Не знам ни ја о Вама, и зато ћу се усресредити на утисак који остављају Ваши коментари.

Занимљиво је да помињете мазохизам; ја у коментарима Вас и сличних (МС ми пада на памет) назирем трагове садомазохизама. Упорним испољавањем безнађа и дефетизма, Ви се иживљавате (садизам) над самима собом (мазохизам) и свима који Вас окружују (опет садизам).

Постоје и конструктивнији начини да се изнесе критика, а постоје и различите врсте критике. Код Вас, нажалост, доминира неконструктивна критика, изнета на најгори могући начин. Зашто?

Не мислите да ишта од овога говорим злонамерно. Да је ово само Ваш проблем, не бих ништа ни рекао. Нажалост, није. Намргођеност, безнађе и дефетизам прерастају у наш национални спорт, што само додатно отежава нашу ситуацију. Разумем да многима од нас није лако, али има безброј оних којима је теже, па опет изнађу разлога за оптимизам и осмех. Дакле, проблем је (и) у нашем размишљању.
 
Ja nisam ništa kritikovao već sam izneo subjektivno mišljenje na temu u kojoj se već godinama vrti ista diskusija što me prilično zbunjuje sudeći po tome što već mesecima nema nikakvih pomaka ili novih informacija u vezi sa Generalštabom.

Što se tiče tebe lično Apolon, primetio sam već odavno da ti na ovom forumu uglavnom hvališ sve ono što uradi (ili u ovom sluačju ne uradi) vladajuća ekipa, a to se vidi i po tome što se tvoji postovi uglavnom koncentrišu na Savski Trg, Hram Svetog Save i Savski Amfiteatar gde uglavnom iznosiš veoma subjektivne i pozitivne komentare. Ne mora to ništa da znači, osim što se po mentalitetu poklapaš sa ljudima za koje bih ja rekao da buljaju u mulju i propasti. Mislim da ti trebaš malo da izadješ van Beograda (ako si ikada u životu bio) pa da vidiš šta je propast.
 
Нисте баш пажљиво (или уопште) читали моје коментаре, ако искрено мислите да по питару Саврског трга, Храма Светог Саве и Самског амфитератра износим само позитивне ставове. Штавише, не сећам се кад сам последњи пут изнео неквалификовано позитиван став, а по питању БнВ, не верујем да сам икад.

Што се тиче пропасти и пропадања, у Београду и ван њега, то уопште није била поента мог коментара. Имам и ја очи. Видим добро шта се дешава, а с обзиром на то да сам у протеклих пар година боравио у Нишу, Новом Саду, те низу мањих места широм Србије и ширег простора који насељавамо, у стању сам да видим „стање на терену”, а за разлику од многих, имам очи да видим трагове пропасти и пропадања и у времну у коме је, по мишљењу многих, владало благостање.

Но, опет, то није поента. Ја говорим о начину на који се носимо с проблемима. Безнађе и дефетизам од човека праве живог мртваца. Зашто то радите - себи и људима око себе? Шта мислите да тиме постижете? Не схватате ли колико је то штетно, за Вас као појединца, и све који долазе у контакт с Вама? Не схватате ли колико би мало позитивности и оптимизма, па таман и из ината, променило Ваш дожљивљај стварности?

Не, није нам лако, али став који заузимате Ви и људи попут Вас, само додатно отежава ситуацију, јер каткад практично поприма облик позива на колективни суицид.

П. С. Тешко да ме ико ко је читао моје коментаре може оптужити да сам симпатизер ове или било које друге власти, и зато не осећам никакву потребу да се браним.
 
Zaista ne shvatam šta je tvoj problem sa time što sam rekao da smo propalo društvo što i jesmo, a ultimativni dokaz je upravo Generalštab koji jedino u propaloj državi može tako razrušeno da stoji 20+ godina bukvalno preko puta vlade u samom centru grada, toga nema ni u jednoj drugoj državi na svetu. Ako ti je problem da sam realista onda diskutuj sa ostalim velikim optimistima na forumu. Ja nikako ne otežavam situaciju ali ti otežavaš igoru posao što se tiče brisanja postova kada namerno tražiš članove sa kojima ćeš se prepucavati.
 
Ja sam i dalje za to da se zgrade obnove (kao spomenici kulture koji jesu) i da se pretvore u memorijalni centar i muzej svega što se tad desilo
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=821387#p821387:3q9v8olz je napisao(la):
Myah » 08 Feb 2021 03:35 pm[/url]":3q9v8olz]Ja sam i dalje za to da se zgrade obnove (kao spomenici kulture koji jesu) i da se pretvore u memorijalni centar i muzej svega što se tad desilo

Bolje ne, jer se ne bi slozili oko toga sta se desilo, tacnije, oko zakljucka onog sto se desilo.
Memorijalni centar "Srba kao zrtava NATO agresije" nam ne treba, onda bolje da ostanu rusevine i neka one same pricaju pricu za sebe.
 
Игоре, знам да није тема, али сматрам да је оцо важно за ментално здравље наше заједнице.

[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=821401#p821401:27q98muk je napisao(la):
Drakche » Пон Феб 08, 2021 5:08 pm[/url]":27q98muk]
Memorijalni centar "Srba kao zrtava NATO agresije" nam ne treba
Зашто нам не треба? Ја кажем да је срамота што већ не постоји, и што смо дозволили да се постојећи споменици оскрнаве.

[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=821213#p821213:27q98muk je napisao(la):
And7rey » Нед Феб 07, 2021 9:02 pm[/url]":27q98muk]Zaista ne shvatam šta je tvoj problem sa time što sam rekao da smo propalo društvo što i jesmo, a ultimativni dokaz je upravo Generalštab koji jedino u propaloj državi može tako razrušeno da stoji 20+ godina bukvalno preko puta vlade u samom centru grada, toga nema ni u jednoj drugoj državi na svetu.
Проблем је у томе што је атмосфера Вашег коментара отприлике следећа:

Генералштаб није обновљен или сиромашни смо → ми смо пропало друштво → зашто уопште настављамо да постојимо?

И, немојте ми сад говорити да то није оно што сте рекли, јер то је атмосфера коју стварате оваквим коментарима.

Кладим се да претходну државу нисте сматрали пропалом, иако је и она имала својих рушевине. Ено једне на бившем месут Библиотеке. Није се, за све те деценије, ни удостојила да подигне честит споменик на згаришту српске писане речи.

И јесте ли Ви уопште свесни шта све јесмо обновили након НАТО агресије?

Бити сиромашан није злочин, и новац није једино мерило успеха. Злочин је због тога дићи руке од себе и не маћи прстом да бисте нешто променили, зато што сте убећени да је све изгубљено и да нема наде. А још је већи злочин доприносити стварању атмосфере која код других буди таква осећања.

Ako ti je problem da sam realista onda diskutuj sa ostalim velikim optimistima na forumu.
Ви нисте реалиста већ фаталиста, и својим фаталистичким коментарима доприносите урушавању и онако пољуљалог ментално здравља ове вишеструко напаћене нације.

Рећи ћу Вам исто што сам рекао и МС-у: задржите свој јад у себи. Не ширите свој фатализам на друге.
 
Stvarno je bruka i sramota za državu što ceo kompleks nije obnovljen pune 22 godine do danas,a nalazi se u strogom centru grada.
 
То не спорим, мада ни ту није све баш тако једноставно. Било је полемике око тога шта, како и да ли обнављати итд.

Оно што већина не зна јесте да је ту већ одраћено доста посла на рашчишћавању и стабилизацији зграде, тако да није истина да баш ништа није урађено.

У сваком случају, оно што ми смета јесте тај менталитет који се може сажети синтагомо: „све је изгубљено”. Није, и престаните да размишљате тако.
 
Druže, ja ni s jednom rečju nisam rekao da smo propali zato što smo siromašni. A obnova generalštaba nema nikakve veze sa siromaštvom, pogotovo kad imamo milione za muzičke fontane, spomenike, jarbole, granit na parkingu i ostale gluposti.

Razlog zašto smo propali je upravo želja države da ostavi ruševine u centru, odsustvo želje društva da se bavi sopstvenim zločinima i preokret ka kleronacionalizmu, samosažaljenju i mazohizmu, kao i želja vlasti da gaji mržnju i agresiju zarad podizanja rejtinga. Siromaštvo je samo rezultat takve države koju su potpuno preplavili korupcija i toksični nacionalizam.

Nemačka je 10 godina nakon što je sravnjena sa zemljom ušla u NATO, a mi 20+ godina posle bombardovanja razmišljamo da napravimo od generalštaba memorijalni centar samosažaljenja, a nismo uspeli ni da izgradimo memorijalni centar žrtvama holokausta na starom sajmu. Mora da je mnogo više ljudi umrlo u praznom generalštabu.

Ako želimo da podsetimo na nato agresiju, bilo bi dovoljno postaviti spomenik i info ploču sa slikama bombardovane zgrade, a samu zgradu treba obnoviti.
 
Кад смо код Немаца, у Дрездену, богме, много значајнији споменик од овог нису обновили читавих 70 година.
 
Vrh