Šta je novo?

Gde živeti u Srbiji?

Kada imaš par lepo ti je da živiš bilo gde, a neko uživa da bude primećen od drugih pa makar oko njega bila najgora beda.
 
Обишао сам доста места у Србији и релативно често сам гост у Београду па ево неки пресек, надам се да се нико неће љутити 😄 Мислим да су најлепши, најудобнији за живот и најперспективнији градови Нови Сад и Краљево. Нови Сад, довољно велик да има све што је потребно. Још увек довољно мали да је живот у њему релативно пријатан, како ће бити у будућности видећемо. Дунав, Фрушка гора, саобраћајно одлично повезан. Највећи делови Новог Сада грађени су плански па је прилично функционалан и пријатан и за живот и пријатан оку. Краљево је по мом мишљењу најлепши град до 100.000 становника. Потребно је јако мало додатног сређивања (фасаде, уређење зеленила, уређење појединих јавних објеката...) да град буде скоро па идеалан. Добро је планиран, нема много дивље градње и инвеститорског урбанизма. Мислим да је по броју становника идеална мера која пружа пријатан живот а да у исто време човек има приступ свим садржајима које живот у граду пружа. Непосредна близина будућег ауто-пута, постојећа пруга (која је, истина, у катастрофалном стању), фантастична природа. Сигурно се многи неће сложити али најлепши делови Београда су, по мом мишљењу, Церак виногради, Видиковац, Миријево, делови Новог Београда. Плански грађени, инфраструктурно опремљени, зеленило, осећај простора и комфора. Увучени и заштићени од гужве и буке. Није хејт али ми никако није јасно зашто је Врачар толико на цени. Великим делом је претворен у модерну фавелу. Узане, кривудаве, испресецане улице без поштеног тротоара, зеленила, паркинг места... Никада ми неће бити јасно ни зашто су у готово свим приградским насељима која су никла релативно скоро улице толико уске и зашто кривудаје често и без разлога, зашто кућа и ограда иду буквално до самог асфалта и зашто се градило тако да човек човеку гледа у прозор. Ту је често тешко и да се два аутомобила мимоиђу а не да постоји тротоар.
 
Poslednja izmena:
Ako izuzmemo Novi Sad i Beograd po meni najbolji izbor su Ruma i Sremska Mitrovica. BG, NS i aerodrom su udaljeni od ovih mesta 45-70 kilometara. Autoputem do BG ~ 45 minuta, a uskoro Fruskogorskim koridorom do NS ~ 30 minuta.

Imaju reku - Savu, jezera - Borkovac i Beli kamen, banju - Vrdnik, planinu - Frusku Goru. Velikih fabrika na potezu Sremska Mitrovica-Dobanovci ima desetine pa svako moze relativno lako naci zaposlenje i promeniti posao.
 
Ako izuzmemo Novi Sad i Beograd po meni najbolji izbor su Ruma i Sremska Mitrovica.
Sremska Mitrovica (Sirmijum) ima prednost jer je na Savi, pa ima odlučnu plažu. Uskoro se gradi i nova luka I medjunarodno pristanište. U planu je da se bivši Dom vojske adaptira i IT ili tehnološki centar.
Ona je "glavni grad" Srema, pa ima veliku bolnicu - za "nedaj Bože". Urbanistički je bolje stanje od Rume i gradi se stalno, ali samo do 4 sprata. Ima dobar lokalni put do Rume, pored autoputa, ali i vezu preko Fruške Gore i Banoštora do NS. Autobusom od SM do Sava Centra je oko 1 sat i ima dosta linija. Ruma nema bas-stanicu, nema reku, a ima jezero Borkovac.
 
Poslednja izmena:
Обишао сам доста места у Србији и релативно често сам гост у Београду па ево неки пресек, надам се да се нико неће љутити 😄 Мислим да су најлепши, најудобнији за живот и најперспективнији градови Нови Сад и Краљево. Нови Сад, довољно велик да има све што је потребно. Још увек довољно мали да је живот у њему релативно пријатан, како ће бити у будућности видећемо. Дунав, Фрушка гора, саобраћајно одлично повезан. Највећи делови Новог Сада грађени су плански па је прилично функционалан и пријатан и за живот и пријатан оку. Краљево је по мом мишљењу најлепши град до 100.000 становника. Потребно је јако мало додатног сређивања (фасаде, уређење зеленила, уређење појединих јавних објеката...) да град буде скоро па идеалан. Добро је планиран, нема много дивље градње и инвеститорског урбанизма. Мислим да је по броју становника идеална мера која пружа пријатан живот а да у исто време човек има приступ свим садржајима које живот у граду пружа. Непосредна близина будућег ауто-пута, постојећа пруга (која је, истина, у катастрофалном стању), фантастична природа. Сигурно се многи неће сложити али најлепши делови Београда су, по мом мишљењу, Церак виногради, Видиковац, Миријево, делови Новог Београда. Плански грађени, инфраструктурно опремљени, зеленило, осећај простора и комфора. Увучени и заштићени од гужве и буке. Није хејт али ми никако није јасно зашто је Врачар толико на цени. Великим делом је претворен у модерну фавелу. Узане, кривудаве, испресецане улице без поштеног тротоара, зеленила, паркинг места... Никада ми неће бити јасно ни зашто су у готово свим приградским насељима која су никла релативно скоро улице толико уске и зашто кривудаје често и без разлога, зашто кућа и ограда иду буквално до самог асфалта и зашто се градило тако да човек човеку гледа у прозор. Ту је често тешко и да се два аутомобила мимоиђу а не да постоји тротоар.
Kraljevo je ipak kad malo duze ostanes i upoznas 😬
 
Nije svuda, ali u Novom Sadu npr. definitvno jeste.
 
Kraljevo je ipak kad malo duze ostanes i upoznas 😬
Не знам, могуће, био сам 3 пута на по неколико сати. Не знам какав је што се тиче животног стандарда и стопе незапослености, мени се допао онако на око на прву лопту 😊
 
Pa i meni, ima i moj post o Kraljevu na ovoj temi.

Ipak, kad ostanes malo duze... 🤣

No, nije lose, samo je taj prvi utisak mnogo bolji jer gde god zagrebes malo ispod povrsine...
 
Meni se najvise svidjaju Vrsac i Bela Crkva.
 
Ja sam ranije pisao o Novom Sadu, kraće vreme sam živeo tamo, a sad odlazim redovno... Ima i prednosti i mane u odnosu na Beograd...

Recimo zimi, primećuje se da ima nešto čistiji vazduh, ali i više magle koja se duže zadržava u jutarnjim časovima, što i jeste karakteristično za ravničarske predele... Nešto su svežija jutra i noći za koji stepen od centra BG u kojem živim. U pitanju su nijanse, ali onaj ko je živeo u oba grada sve to primeti... Više magle, uprkos tome i slabijoj Košavi čistiji vazduh i za koji stepen niže temperature.

Što se tiče gužve, ja je osećam identično kao u Beogradu. Kad želim pravi vojvođanski feel i da odmorim mozak i uši odem u Pančevo 😄 Mislim mogao bih i negde drugde po Vojvodini, al to je najbliže...

Haotična gradnja je prisutna na mnogim mestima, a ne pojedinim. Više me podseća na neki grad u Japanu... Sve je zbudženo, bez prostora između zgrada... Cene nekretnina su sad već možda i veće nego u Beogradu. Detelinara je jezivo naselje i primer investitorskog urbanizma, a slično je i u Adamovićevom naselju. Zgrada do zgrade u nekim uzanim ulicama bez bilo kakvog propratnog sadržaja. Stara Detelinara sa onim prastarim zgradama izgleda bolje jer je građena u vreme kad su u urbanizmu postojali pojmovi kao što su park, parking i igralište... Novo Naselje je poslednji primer planske gradnje jednog naselja. Podseća na Bežaniju. U tom delu ima dobrih primera jer su napokon investitori krenili da se šire, kao da im je Novi Sad bio omeđen u glavama dokle ide i ništa izvan te imaginarne granice nije smelo da se gradi a grad može da se širi na sever i zapad samo tako... Sad ima primera novih blokova zgrada u tom delu oko novog parka koji ohrabruju da se vraćamo na period pre 90tih kad je struka odnosila prevagu nad interesima onih koji imaju keš...

Centralniji delovi grada i okolne ulice jesu lepe, fasade su narušenije u Beogradu, više ih se obnovilo u Novom Sadu, ali Novi Sad opasno kuburi sa parkovima i velikim zelenim površinama... Populacija rapidno raste a infrastrukturni sadržaji to ne prate...

Novi Sad je grad studenata, omladine i mladih parova, porodičnih ljudi sa malom decom... U BG nekako više primetim srednjovečne i starije ljude u centru grada jer se tu najviše krećem... U NS kao da samo omladina živi tamo... To je naravno utisak koji imam i u principu to nije mana, lepo je ako se profiliše kao grad mladih i univerzitetski centar koji bi mogao da parira BU...

Znači nisam negativno ostrašćen, Novi Sad volim, imam nekretninu tamo i srećno je iznajmljujem. Često odlazim i prijatno mi je i činjenica je da je uz Beograd jedan od dva grada u kojima može biti najlagodniji život u Srbiji...

E da, još jedna stvar o gužvi... Recimo četvrtak oko 13h uđi u Delta City, praznjikav... Gore gde se prodaje hrana, praznjikavo... Ima li perioda dana i dana u nedelji da je u Promenadi praznjikavo? 🙂 Fali im minimum još jedan šoping mol negde između Detelinare i Naselja...

Imaju 3 meka u celom gradu... Ja jedem u meku skoro svaki dan. Zaposleni jedva uspevaju da izdrže sa onim tempom posla tamo... Neuporedivo duže se čekaju porudžbine a svi rade, ne staju... Baš su pod stresom, i pisao sam meku oko toga 🙂 Kod nas se te gužve bolje rasporede na blizu 20 mekova u Beogradu... Od kojih je jedan Bezistan kao tri standardna meka svojim kapacitetima da ugosti...

Inače mi se takođe čini, stvar je utiska, da je radna etika tamo na nešto višem nivou od nekog proseka u Srbiji... a što se tiče druženja, meni je NS bolji od BG... Nekako mi je zbog socijalnog života možda veći žal što sam morao tamo da izdam a ovde da živim... Socijalni život je tamo krenuo lepo da mi se razvija, ali avaj 🙂 Ne možeš sve imati... Tu je soko da te razlike premosti 😉

Za bicikliste je naravno bolji, to je opšte pounato... Ipak Adu ne može zameni jedan Štrand, nikako 😄
 
Наравно, инвеститорски убранизам није избегао ни Нови Сад али генерално има га много мање него у Београду, што је и логично јер је град мањи. Што се саобраћаја тиче почиње полако да се претвара у БГ, сада је то поготово изражено јер је део улица затворен због радова али када је стање редовно много је подношљивије. Јесте град студената, 80% омладине са севера бира НС јер су трошкови живота и даље нижи него у БГ а и због близине куће. Београдски универзитет има много више студената али и Београд има 10 пута више становника па онда тако делује и стварно јесте тако због односа броја становника и студената и средњошколаца из других места. Мени се допада и зато што је раван, можда ми се зато допада Нови Београд упркос сивилу блокова које многи хејтују 😄. Било да идем колима, бајсом, пешке, све је приступачно, логично и једноставно. Преко Саве ми је било баш хаотично што се саобраћаја тиче, требало ми је прилично времена да се навикнем и оријентишем, највише због тога што је брдовито. Ово са брзом пругом је стварно фантастична ствар, осим везе НС БГ везала је и потез између који је прилично насељен и где је привредна активност јака.
 
Poslednja izmena:
bio sam milijardu puta u NS-u, grad koji sam najviše puta posetio zajedno sa Borom

mnogi se zaljube u grad na prvi pogled jer ne šetaju van klasičnih ruta (železnička, bulevar, centar, dunavski park, petrovaradin, štrand, kej) čak imam i dosta prijatelja koji su se odselili u NS, ali bukvalno niko od njih više ne živi tamo i zanimljivo je da su svi otišli iz razloga što im je vremenom postalo dosadno

ti viđeniji delovi grada jesu najprijatniji od svega što sam video u ostatku zemlje, ali kada se zađe malo dublje u grad nije ništa drugačiji i lepši.. već ste spomenuli delove koji su zbog novogradnje sada kao Vračar.. s druge strane, Podbara i ceo taj deo od Kisačke ka centru grada je sav oronuo.. pojedini delovi bi baš živnuli kada bi se sredile fasade u tom delu grada.. Telep - ništa novo, najobičnije naselje sa kućama kao bilo gde u srbiji, Klisa tipično prašnjavo predgrađe puno lutalica itd.

vožnja taksijem je daleko prijatnije iskustvo, rođeni novosađani mi prijaju i imam par prijatelja tamo i svi se zezaju kako ljudi generalno misle da je Novi Sad Exit tokom cele godine haha.. mada je tačno da je tamo alternativna ekipa opstala jer i dalje postoji par mesta kojima gravitiraju

Fruška Gora je recimo odličan bonus, pogotovu za grad koji se nalazi u ravničarskom delu zemlje (iako to ne može da se meri sa količinom prirode i opcija oko gradova na istoku i jugu), tako da bez obzira što su širi delovi grada tipični za ove prostore ipak postoji par tih stvari po kojima grad ostavlja utisak
 
Подбара је дефинитивно један од најнеугледнијих делова града. Део старог градског језгра, доста тога и не би смело да се руши а град као да не зна шта да ради са тим. Део је поравнат, ту су никле зграде од тротоара до тротоара, углавном без реда и смисла. Типична појава за сваки већи град у Србији, нажалост. Није било пара да град откупи читаве запуштене делове, поново испрацелише, прошири саобраћајнице, па да се ту изграде стамбени или мешовити комплекси са неким редом и смислом или да се нађе довољно озбиљан инвеститор да се крене у планску реурбанизацију па су онда мали инвеститори октупљивали кућу по кућу, грађевинска линија није померана и направљена је непоправљива штета. Најпозитивнији утисак су, бар мени, Булевар, Ново насеље, Лимани и део најужег градског језгра. Источна Србија ми је фантастична што се тиче природе, допада ми се и што није пренасељена али је саобраћајно ужасно лоше повезана са остатком земље.
 
Ok, kapiram da ovo nije survajvor tema, zivot u novosadskom ekvivalentu Kaludjerice sa 200 evra mesecno, nego gde bi idealno ziveli da mozemo.

NS centar je, po meni, daleko ispred svakog grada u Srbiji, lici na neki grad centralne Evrope, i podrazumeva se da pricamo o zivotu u centru.

Postoji i dalje alternativna scena, postoji pab kultura i postoji bar pet vrhunskih mesta, koje mozes da obidjes peske i vratis se u svoj apartman, osecajuci dobre vibracije i prolazeci kroz pristojne ulice, pored pristojnih ljudi...

I BG ima pet pristojnih mesta, ali da bi se prebacio sa jednog na drugi, a i na kraju dosao kuci, moras da prodjes kroz uzase saobracaja, huligana, interventne, tiktokera, starleta, jutjubera...uzase Zelenog venca i slicnih jezivih mesta.

Tamo se peske moze imati savrseno vece i jos je procenat vozaca koji staju na pesackom puta deset u odnosu na Beograd.

Drugim recima, kad popijem par piva u nekoliko pabova, mogu ko covek i na miru da se vratim do apartmana u Zeleznickoj, bez horora kroz koji bi prolazio u Beogradu da sam u nekom ekvivalentu Zeleznicke ulice tj. Despota Stefana recimo. Jer sta sve covek dozivi od Kneza do Despota Stefana malo nize...
 
Što se tiče Kraljeva, simpatično je i sve, ali ovako za izlet.

Imao sam kontakt, direktan ili indirektan, sa njihovim tuzilastvom, zdravstvenim sistemom i agencijama za nekretnine.

Ne dao Bog da vam tamo nesto fali, ili cete naje*******ati zestoko ili umreti.

Simpatican gradic, par kul mesta, manastira, prirode, planina, reka okolo...ali svaki kontakt sa ljudima je za izbegavanje. Osim onih odabranih, a ti su uglavnom u Beogradu.

Neverovatan je broj kv tablica u Beogradu.
 
Ja kapiram da ljudima sa strane iliti npr iz Beograda ostali gradovi izgledaju simpatično za život. I jesu, sve dok ne zavisiš od tog grada tj poslovno, ekonomski, zdravstveno... Onda svi putevi vode u Beograd. Ko je u mogućnosti da ne zavisi od mesta gde živi jer ima primanja sa strane onda super, mogu se probrati gradovi koji su lepi na oko.
 
Većina gradova južno od Save i Dunava su nam uglavnom ružni kao smrt. Par predratnih zgrada u centru, a okolo socijalističke grozote, sivilo, ružnoća. Nepravilne ulice, malo urednog zelenila.

Npr. Kruševac.. kako je to meni ružan grad... Ili Kragujevac, Paraćin.. I to što jeste lepo, npr. Bukovička banja i taj park, uglavnom je okruženo ružnoćom (Aranđelovca), da je to žalosno.. da ne pominjem Mladenovce, Obrenovce, Lazarevce i slično:oops: Kad se vratim u Pančevo, koje je i samo nesređeno i zapušteno, deluje mi kao da živim u Parizu... Sreća što imamo Vojvodinu.

Zrenjanin npr. ima primetno kvalitetniju arhitekturu od Pančeva, ali problem sa vodom i propalom industrijom.. a nekad je bio jako bogat grad... Vršac je lep, ali je skrajnut... Pančevo ima prednost što je blizu Beogradu, a kada bi se max sredilo, bilo bi veoma dobro mesto za život.

Već sam pisao o tome, ko ima love da kupi nekretninu u Sremskoj Kamenici, mislim da bi napravio dobru odluku. Lepo mesto, ispod Dunav, iza planina, preko NS.. ima sve što treba za kvalitetan život.

Inače, sebe sve teže mogu da zamislim kao stanovnika Beograda.. Sve veće gužve, preopterećenost, zagađenje gore od pančevačkog..konstantan stres i jurnjava koji iscrpljuju..

Šteta, Srbija ima lepu prirodu, ali su nam naseljena mesta uglavnom bez nekih kvaliteta...časti izuzecima po Vojvodini- Somboru, Subotici, Novom Sadu, S. Karlovcima...
 
I BG ima pet pristojnih mesta, ali da bi se prebacio sa jednog na drugi, a i na kraju dosao kuci, moras da prodjes kroz uzase saobracaja, huligana, interventne, tiktokera, starleta, jutjubera...uzase Zelenog venca i slicnih jezivih mesta.

Ja nekako te delovo doživljavam kao duh ovog grada... Ne znam da li bih želeo da BG postane skockani i ulickani srednjeevropski grad ili da zadrži titulu grad kontrasta 🙂 Znam da je većina vas da bude ulickaniji ali mom senzibilitetu dogovara da ima estetske disproporcije... Što ne znači da ceo treba da bude ružan i neuređen, naravno... Ne sviđa mi se na ZV što se okreću i turiraju autobusi, ali recimo ljudi koji tu vise ili obavljaju neke svoje poslove, prodaju na ulici ili spavaju u podzemnom prolazu... Nekako mi je to duh velegrada... Slično je bilo u Budimpešti kad sam boravio, mnogo je recimo vidljivija bila ženska prostitucija nego ovde... Žene same prilaze u neko gluvo doba u samom centru i nude sex za pare... Jezivih delova ima u svakoj metropoli... Ne bih želeo da je Beograd Stokholm ili Tromso...

Tamo se peske moze imati savrseno vece i jos je procenat vozaca koji staju na pesackom puta deset u odnosu na Beograd.

Ne bih da doživiš da ti kontriram, ali stvarno govorim iz iskustva vozači su vrlo slični da ne kažem isti kao BG, kultura pešaka je tamo drugačija i to je vrlo primetno kod pretrčavanja ulice van pešačkog ili prelzak na crveno svetlo, toga ima manje nego u BG... Vozači su podjednako bahati i moraš da se izboriš da se zaustave pred pešačkim, ako nema semafora, recimo ako je kružni tok... To je neko moje iskustvo.
 
Kad se vratim u Pančevo, koje je i samo nesređeno i zapušteno, deluje mi kao da živim u Parizu... Sreća što imamo Vojvodinu.

Šteta, Srbija ima lepu prirodu, ali su nam naseljena mesta uglavnom bez nekih kvaliteta...časti izuzecima po Vojvodini- Somboru, Subotici, Novom Sadu, S. Karlovcima...

Šta bi mi bez vas Vojvođana 😄 ne bi znali šta je lepo 😄

Šta znam meni je KŠ sladak, slađi mi je od Kraljeva recimo... Kraljevo ima neki ružan kružni trg, u KŠ je barem lep sa spomenikom kosovskim junacima i zgradom opštine prekoputa... Hotel Rubin su katastrofalno renovirali a imali su šansu nešto lepo od toga da naprave... Ima par lepih parkova i nije mi baš najružniji u Srbiji...
 
Većina gradova južno od Save i Dunava su nam uglavnom ružni kao smrt. Par predratnih zgrada u centru, a okolo socijalističke grozote, sivilo, ružnoća. Nepravilne ulice, malo urednog zelenila.
Slazem se. Ali mentalitet u Vojvodini vise nije mnogo bolji nego po selendrama ispod Save i Dunava.
Imam iskustva sa korupcijom u NS ili Somboru ili SUbotici i to je jos gore nego Bgd.
Po Sremu se u seoskim skolama ocene kupuju za kilo masti.
Entropija je to.

Ako bi u Danskoj na godinu dana ukinuli kaznajvanje i policiju i ona bi zalicila na sprski pakao.
 
Као неко ко живи у Војводини мислим да поједини превише идеализују Војводину 😄 Архитектура? Ни у НС ни у ПА ни СУ и СО нема баш превише предратних објеката који имају архитектонску вредност. То су у 99% случајева објекти који чине целину најужег градског језгра, градски трг, шеталиште, неколико побочних улица... Осим тих репрезентативних објеката, приземнице са "ајнфортом" и куће на лакат типичне за Војводину које се и данас виде у ширим центру градова, реално, нису превише репрезентативне. Да не причамо о кућама од черпића по периферији и селима којих још увек има и које су до пре 30-40 година често биле покривене трском. Врло важна ствар која је одређивала и репрезентативност објеката и планирање градова пре и између два рата а данас архитектонско наслеђе јесте број становника које је неки град имао са краја 19. и у првој половини 20. века. Репрезентативнији објекти су се увек градили у местима која су имала више становника, логично. Зато, рецимо, старо језгро Сомбора више подсећа на старо језгро Београда него на старо језгро, рецимо, Крушевца. На прелазу из 19. у 20. век број становника Сомбора и Београда био је скоро изједначен док је број становника Крушевца у том периоду био неколико пута мањи па су, логично, тамо грађени и мање "монументални" објекти. Људи често критикују "социјалистичке зграде и насеља", ја као антикомуниста морам да кажем да су тадашњи урбанизам па и архитектура појам у односу и на већину ствар које се раде данас и на оно како су делови градова изгледали пре него што су претворени у нова насеља. Сваки мало већи град има свој мини Нови Београд, део града где су биле њиве, пашњаци, мочваре или уџерице на коме су подизана, за оно време, па и за данашње време, савремена стамбена насеља а данас су то делови градова које и даље велика већина људи бира за становање. Ако прекочимо "љути бетон" фазу из 60их и 70их, мислим да је врхунац урбанизма и архитекуре код нас досегнут 80их година.
 
Ovo je crkva Lazarica u Kruševcu u kojoj se naša vojska pričestila pred odlazak u boj na Kosovu... Jako je lepo uređeno sve okolo, tu je muzej grada, spomenik caru Dušanu i ostaci srednjovekovnog grada... Nisam pravio više slika ali da sam znao da će se povesti polemika o Kruševcu kao ružnijem gradu, slikao bih ga još... Imalo je tu još šta da se slika... 😊
20221012_095012.jpg
 
Да ме неко не схвати погрешно, није ми била намера да унижавам било који град, узео сам пример, пример градских тргова, архитектуре и величине јавних објеката као што су, рецимо, градске куће, школе, поште итд и дао разлог зашто постоје одређене разлике између градова.
 
Ovo je gradska kuća u Kruševcu...

1670209451357.png



Treba imati u vidu da je taj grad dao ubedljivo najviše srpskih glumaca... Što me uopšte ne čudi jer imaju poseban vrcav duh 😄 vrlo su neposredni i imaju specifičan naglasak u okviru tog šmadijskog lako prepoznam Čarapana 😄 Znam da nije recimo Jagodinac nego baš čarapan...

Grad nije samo arhitektura nego i ljudi... Ne sme da bude mnogo mrtvo i depresivno, ne valja to 😉

P.S. ja te nisam shvatio pogrešno CEBEP samo malo popularišem Kruševac 🙂 Činjenica je da je Sombor arhitekturno lepši...
 
Vrh