Šta je novo?

Gde živeti u Srbiji?

Naravno da stoji jer su upravo u Beogradu vođene najveće bitke i upravo su neke Beogradske opštine bile poslednje koje su pale, i to tek nakon potezanja teške artiljerije u vidu dovođenja bosančerosa i kosovara da glume i glasaju kao Beograđani.

Uostalom poenta nije u merenju ko se koliko dana rvao sa SNS najezdom, nego u tome da odgovor na pitanje ''a zašto Srbija bira Vučića i zašto se on petlja u sve u zemlji'' leži upravo u ljudima koji takvima daju moć. I razmatranju ''ko je kriv što je prosečnom Srbendi uvek loše bez obzira na vreme i vlast? Beograd, SNS, ili on sam?''

A to su isti sklopovi ljudi koji u svojim zavičajima biraju, neguju i obožavaju božanstva poput Palme, Tutke, Čučkovića, Simonovića, Đogovića, Gašića, Babića... to je što se tiče ovih aktuelnih. A o prethodnim koji nisu više ''u igri'' da i ne govorim. SkupSlina Srbije je uvek bila i ostala puna ljudi ''iz naroda'' kojima su uvek bila puna usta brige o seljacima, o narodu, o srpstvu, o porodici, o zavičaju... a masa njih jednom kad bi se instalirala u Beograd, iz njega ne bi mrdnula, a svojih bi se setili samo kad treba da se roka po pečenju za Božić. Pa ko je za to kriv? Beograđani ili ovi iz sela što ih biraše još ranije pa poslaše u Beograd? Ko je tim selima birao ljude? Pa oni sami. Ne Beograđani.

Uvek je ovo bila zemlja gde jedan deo naroda želi da bira i za sve se oslanja na svoje lokalne poglavice i indijančine (koji posle avanzuju u državne indijančine) umesto u institucije i samog sebe. A posle kad indijančine ispale sve redom bude ''u jbt... šokirani smo''. Mislim se - pa glasajte bolje i prekinite da pravite sebi božanstva od vreća i krvi, mesa (i govana) pa se nećete iznova razočarati i nećete iznova tražiti i nalaziti dežurne krivce u vidu Beograđana.

Biraju debilčine već vekovima da idu u prestonicu da ih predstavljaju. A posle kad ih ispale, ovi krive Beograd kao grad. E umoran sam više od slušanja toga.
 
Ево Мионица, здрава народна памет, војвода Мишић а близу је и Лелић и Свети Николај (Велимировић), добра ракија, очувана природа, традиција.
30% вакцинисаних, 70% гласало за СНС.
Мора да је Београд њесра у Србији:))
 
Znači kad sns dobije u bg, krivi bosančerosi i kosovari, a kad dobije u mionici i brankovini, onda su seljaci :) ?

I poredite urbane bg opštine kojima se političari u 99% izjava i obraćaju, koji zarađuju minimum 1k evra sa seljacima koji su prepušteni sami sebi od 90te. Sete ih se kada snimaju predizborne reklame pa treba da pomaze krave. Sns je bar progovorio njihovim jezikom.
 
Vidim Bender se osetio prozvanim na moju primedbu da unutrašnjost mora da ima finansijsku autonomiju u odnosu na Beograd. Pa činjenica jeste da, kako ti kažeš, Beograd pije krv ostatku Srbije. Ne baš sjajan izbor reči, ali zapravo si u pravu. Šta tu nije jasno?

Niko ne govori o vama, konkretnim pojedincima, sa imenom i prezimenom, kao nekim eksploatatorima nas koji ne živimo u Beogradu, ali Beograd, kao entitet, živi mnogo bolje nego što bi živeo kada bi se finansirao samo od onoga što on stvori.

A šta Beograd proizvodi? Ništa. Je l' bi mogao dobro da živi ako bi se oslanjao samo na usluge i turizam na kojem se zasniva njegova ekonomija? Naravno da ne. I kad kažem da živi dobro-tu mislim u odnosu na srpske prilike. U Beogradu se živi mnogo mnogo bolje nego u unutrašnjosti.

I tu stupa na scenu ono o čemu ja govorim. Sedišta mase firmi iz unutrašnjosti sele se u Beograd i tu plaćaju porez. Pogoni u gradovima u unutrašnjosti, a pare ODLAZE u Beograd. Pionir Subotica, Swisslion Takovo, Tetra Pak Gornji Milanovac, Železara Smederevo, Henkel Kruševac, Filip Moris Niš itd, itd.. Svi imaju sedište u Beogradu. Ti gradovi ostaju bez sredstava koja im pripadaju, iz kojih bi mogli da se finansiraju, grade i ulažu u svoje potrebe.. Zašto oni da čekaju da im Beograd udeli milostinju?

Ovakav sistem je naopak i opravdano izaziva animozitet unutrašnjosti prema Beogradu. Ovakvo stanje nije normalno. Da se razumemo, neka sedišta i administracija svih firmi Srbije budu u Beogradu, boli me uvo, ali najveći deo poreza treba da ostaje lokalnim sredinama u kojima su te fabrike i pogoni, a ne da ide u Beograd samo zato što je tu sedište firme. To je van pameti.

E zbog takvog naopakog stanja mi u statističkim izveštajima viđamo kako "Beograd doprinosi bdp-Srbije 40-50%"..pa se time tobož opravdavaju silne investicije po Beogradu-od popločavanja centra, preko linijskog parka do izgradnhe metroa. U principu, možemo da trošimo kad mi najviše pridonosimo bdp-Srbije.

E pa gospodo nije tako. Beograd "pridonosi" najviše iz razloga koje sam naveo, jer su mu pripisani prihodi koje zapravo ostvare firme iz cele Srbije. Shvatam ja da Beogradu mnogo toga fali i treba da se gradi. Ali nemojte da se pravimo ludi i da kao ne znamo da sve to cela Srbija finansira..

A sistem je ovako naopak zato što je svim vlastima uglavnom stalo samo do kupovanja mira u Beogradu. Vlast u Srbiji se dobija i gubi u Beogradu. Zato se Beogradu ovako titra, a provinciju ko šiša. I zato se svi sele u Bg. Kad je život u provinciji isisan.

Šta vi mislite, da u Pančevu ne bismo voleli da nam srede kej kao u BnV-u, da nam izgrade novu bolnicu i rekonstruišu ulice? Pa voleli bismo naravno, ali nemamo para. Evo čak i novootvoreni ZF ima neko sedište u Beogradu. Da, vodi se nešto i na Pančevo, ali tu je i Beograd. S tim što mi u Vojvodini još moramo da finansiramo i Novi Sad. Dupli teret. Rafinerija truje nas u Pančevu, ali sedište NIS je u Novom Sadu. Mada čujem da će uskoro i NIS da se seli u BG. Tako da ćemo imati još jedan razlog za hejt prema prestonici..
 
Proizvodi se i u Beogradu itekako, nego prosečan Srbin misli da fabrika mora da izgleda kao nekad Zastava u Kragujevcu da bi išta proizvodila. Mora da bude kompleks veličine čitavog grada sa sve dimnjacima, hangarima, trakastim transporterima, železničkom stanicom da bi bio ''prava fabrika''.

A što se ostalog tiče, stvar je prosta i sve se svodi na ovo: jbg, bolje birajte vođe i predstavnike u državnim institucijama. I ti i ovi što ti dele lajkove. Pa će nam svima biti bolje. A ja podržavam decentralizaciju, to stoji ubeležno i na ovoj i na mnogo starijim temama na forumu.
 
Bla bla.... Predstonica bilo koje države ne valja za ostatak te države zato što je predstonica .... :lol:
Pa ste se obrušili na Bgd , glavna saobracajna, finansiska i politicka raskrsnica
Uglavnom svuda i jesu gl. gradovi čvorišta
i od tog pravila odstupa svega par izuzetaka u svetu.
Sve se svodi na lične ambicije, tipa
,, Ko je bliži vatri bolje i lakše se ogreje ,,

Danas u elektronsko doba te sve glavne raskrsnice mogu biti na ličnom pisaćem stolu
A gde smestiti pisaci sto,
to pokušavamo odgovoriti ovde a ne dokazivati ko ume da pljucne dalje
:sesir:
 
Iskreno najbolje za zivot u Srbiji je Dedinje pa verovatno Senjak, delovi Kosutnjaka, pa Beograd na vodi, pa Vracar...dakle tamo gde je najskuplje.
Dosta zavisi od toga putuje li neko na posao ili ne. Ako ne i ako ima viska kapitala svakako Dedinje.
 
Da..... brka Dedinje , Senjak sa Vračarem
( urbani jezgrom)
očigledno ne zna za nj. drugu stranu medalje , koja i nije tako sjajna ...
Što se tiče ovih prvih malo je tamo lakše onima koj imaju kucnu poslugu....
:sesir:
 
Izvini, znam ponekad je teško me razimeti
evo
Skracenice kao nj. v., nj.sv. ...obicno se pisu malim slovom.
- njegovo, njen , njihov, ....
:sesir:
 
Vradovic najjaci lik ubedljivo, pojasnjava na svim temama. Kad je vec tu covek, kakvo je stanje sa ruralnim zivotom u Srbiji i punjenjem tesle s velikom baterijom, imas li neki savet? Volim preko 200 ali to dosta crpi bateriju, problem.
 
Ja licno bi voleo Nove Banovce na primer i solarni krov :) pa punis do mile volje.

Mozes i na EDB sve dok imas 220v i 30A osigurac bices ok :)
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=895718#p895718:3q5n4rzo je napisao(la):
boca-ica » Sre Nov 03, 2021 5:39 am[/url]":3q5n4rzo]Bla bla.... Predstonica bilo koje države ne valja za ostatak te države zato što je predstonica ....

Jeste, Minhen ili Frankfurt ne mogu da smisle predstonicu Berlin... Važi...
 
А, мислиш, много воле пруске јункере на (југо)западу Дојчланда? Па имали су канцелара (Аденауер) који је говорио готово са презрењем о истоку, да му је било мука кад је морао да иде "кроз те степе" за Берлин: једва је дочекао да им види леђа. Има их још онолико који мисле да је грешка што престоница није остала у Бону.

Мада, поређење са Србијом не стоји, јер је дојче престоница доста сиромашнија од поменутих Штутгарта и Франкфурта. Овде баш и немамо градове који би могли да буду богатији од Београда.
 
Ne moraju da ih vole ali ogromnu većinu ljudi zabole za Berlin. Al ovde je poenta u decentralizaciji koja nama mnogo fali i zbog samog Beograda koji postaje neuslovan za život a i zbog ostatka zemlje koji se prazni.
 
Не би укинула миграције, напротив; Београд би ојачао у односу на провинцију уколико би било фискалне/буџетске децентрализације. Опиру се људи кад треба да прихвате ту чињеницу, али је истина да се у региону Београда створи 40% БДП-а Србије. У Русији нпр. лекар или наставник у Москви, у јавној служби, има двапут већу плату од колеге у провинцији. Како би то помогло српској провинцији? Код нас само захваљујући централизацији приимају исто (што значи да онај у провинцији има више пара).

Немачка није добар пример, јер је долина Рајне, пре него што ју је Енглеска својом глупошћу 1815. поклонила немачкој Спарти, Пруској, већ била најразвијенији део континенталне Европе (успех Баварске у новије време јесте занимљив, али он настаје у специфичним условима једнопартијске државе блиске крупном капиталу, чак доста налик на СНС). За поређење са Србијом је много боља једна смешно мала федерација - Аустрија - са доминантним главним градом/метрополом: и тамо је велика разлика између престонице и провинције, а, гледе миграција, треба рећи да је Беч најбрже растући град на немачком говорном подручју. Дакле, управо се није зауставило досељавање, него баш напротив.

Ја ипак јесам за регионализацију - пре свега да би одређени делови земље имали своје аутентичне представнике, а тиме би могли и да артикулишу своје интересе - али да ће то да преокрене битне трендове, богме, тешко (може да испегла неке криве, али на доста дуг рок). дкле, неки међумодел нама треба, пажљиво планиран и успостављан.
 
Beč je loš primer jer gro doseljenika čine stranci, što bi i nama moglo lako da se desi ako se volšebno ispuni agenda o 900 evra prosečne plate do 2025 i zaživi otvoreni Balkan.
 
znam za primer firme u užicu gde je zapošljen migrant, bravar. ostao da živi sa porodicom. navodim taj primer jer za njega znam lično. iz priča nekih iz ko zna koje ruke sam čuo za još slučajeva...
neizbežno je, a i potrebno nam je na više nivoa.
 
Ima narodna izreka "kad deca nisu besna, kuća nije tesna".

E isto tako, kad gost poštuje domaćina i njegova pravila, mogu ljudi da žive i sarađuju zajedno i da svima bude lepo.
 
koja su to naša pravila a da nisu univerzalna, koja gost mora da poštuje?
 
tako je, ne postoje.
sve se svodi na to, ko hoće da živi tu i poštuje zakone, dobrodošao je.

srbiji fali stanovništva van najvećih gradova. Ne tako da ih smestimo na jedno mesto u neko naselje za njih, već baš svuda, da se uklope u naše društvo sa svim svojim osobenostima. Ne zato što se plašim njihovog organizovanja i traženja nekih posebnih prava, već zato što ni njima ni nama nije potrebna segregacija i getoizacija, ni ovdašnjih marginalnih grupa ni nekih novih.

mi, ovdašnji, koji god da smo, možemo da dobijemo dosta time, oni bi se uklopili u naše društvo, išli u naše škole, naučili jezik, živeli u ipak evropskoj zemlji koja ima neki sistem, socijalni i državni.
mi bi dobili neku ekonomsku i kulturnu injekciju, tako je to i funkcionisalo kroz vekove.
 
Al to ne ide tako kako ti zamisljas.

Probali su to vec mnogi. Primera je u desetinama. Nije se lepo zavrsilo.

To tako moze samo kada bi se vrsila detaljna selekcija i istrajalo u programu, koji bi pritom bio majstorski razradjen. Ali to nikad ne biva tako. To krene lepo i bajno, ali posle se otrgne kontroli i preraste u pakao.
 
Vrh