Šta je novo?

Gde živeti u Srbiji?

Центар Крушевца јесте леп, био сам пролетос. Писао сам већ у тему о СО као неко ко читав живот живи у СО и не бих га, реално, сврстао међу 5 најлепших градова. Лепо је бити локал патриота али треба имати и основа 😄
Сам најужи центар Сомбора стварно јесте леп али посматрано као целина, није баш град који одушевљава, што је углавном случај са већином наших градова.
 
Ja nikad nisam bio u Somboru, al ono što sam video na snimcima a vezano je za centar grada je jako lepo...
 
Обично се на снимцима и сликама представља оно најбоље 😄 Сама зона шеталишта, градска кућа и радијус од 200 метара јесте леп, ту се сви слажу, осим тога може да прође и Стапарски пут који води до аутобуске и новог насеља, у центру и том потезу смештено је 80% свих јавних објеката. На другој страни града, железничка станица, крај око железничке и болница су хорор као и половина других делова града. Предност је, рецимо, што има највише зеленила по глави становника, мана је што 2/3 града изгледа запуштено. Оронуле фасаде, мемљиве куће и подруми, то свакако јесте прилично депресивно 😄
 
Rekoh, ima par lepih predratnih objekata u skoro svakom našem gradu (crkva, gimnazija, sud, opština), ali džabe kad je to okruženo socijalističkim sivim grozotama.

Ne znam da li neki naš grad ispod Save i Dunava ima barem jedan trg uokviren starim, lepim i dobro održavanim zgradama, ili ulicu.. To samo pokazuje kakva smo beda i sirotinja bili pre Drugog svetskog rata i da je siromaštvo bilo ogromno.. posle rata se dosta gradilo, ali o lepoti te gradnje ne vredi ni pričati.
 
Много је примера градови на и северу за које се не може баш рећи да имају комплетно заокружену и сасвим очувану целину. У НС, рецимо, имаш Змај Јовину која представља једну целину која је пријатна и није нарушена али већ на 100 метара од ње имаш објекте који припадају неком сасвим другом стилу и времену. У мањим градовима је то још израженије, рецимо, у Сомбору на главној улици имаш робну кућу као и зграду грађену после 2. светског рата које се никако не уклапају. На тим местима раније су се налазиле рушевине а очекивати да коминисти ту изграде објекат и стилу класицизма или сецесије некако не иде, за њих је то представљало буржоазију и непријатеље 😄
Људи заборављају и да се у комунизму градило тако да буде што јефтиније и доступније, поред тога што су инстирали на раскиду са архитектонским стиловима који су били заступљени раније и на окретању ка модернизму. Бетон је био јефтин а префабрикована градња брза.
 
Poslednja izmena:
Šta tek reći za BG? Da krenemo od centralnog trga i bućkuriša tu. :)
 
Ma, znam ja da ni arhitektura vojvođanskih gradova van srpskih okvira nije ništa specijalno, ali je u odnosu na ono što imamo južnije ipak par stepenika više.

Bio sam u Somboru, uže gradsko jezgro je bombona, uz par izuzetaka, u odnosu na veliku većinu naših ostalih gradova.. i te stare kuće kakve se uglavnom nalaze van centra vojvođanskih gradova, ipak su za oko mnogo prijatnije nego nezavršene sklepotine bez fasade, kakve imamo po mestima južnije...mislim, prave ulice, kanali za odvodnjavanje pored puta, pokošeni travnjaci ispred kuća:
DSC_0477_800_532.jpg
depositphotos_321168206-stock-photo-kikinda-serbia-july-2019-general.jpg
novi-becej-5784.jpg

Tako otprilike izgledaju centralne i periferne ulice prosečnog vojvođanskog grada, dok je uobičajena slika ispod Save i Dunava ovo:
105939301260b0fa9dac8ee553260627_640.jpg

MladenovacPRNT.jpg
21771638.jpg
320x0_Autobusko-stajaliste-Marina-Drzica-foto-V-Milic.jpg

Ružne zgrade, kuće bez fasade i zelenilo u pokušaju.. Žao mi je, istorijske okolnosti su bile kakve su bile, ali to nam je to.
 
То што се улица тиче јесте тачно и то је оно што ми се допада, много су шире и правилније, најчешће, парцеле су правилније. Мени дође да плачем када видим овако нешто, направљена је трајна штета, ово је немогуће исправити у следећих 150 година, једино сачекати да се куће сруше саме од себе од старости.
 

Prilozi

  • IMG_20221205_112054.jpg
    IMG_20221205_112054.jpg
    102,7 KB · Pregleda: 183
Рођен сам у Београду, али ако бих стицајем околности морао да живим у другом граду, изабрао бих неки од ових наведених. Не бих се превише фокусирао на финансијске разлоге живљења у градовима, иако су они ипак увек одлучујући.

Наравно морам поменути Београд - Једина истинска метропола у Србији, град са највише пословних могућности и културних садржаја, пребогат историјом, феноменална тврђава-парк, више јако добро уређених кејева, прилично сигуран обзиром на величину, одлично повезан с остатком Србије (јер све ипак гравитира ка њему), Стари град као најлепша општина у целој Србији, с друге стране бруталистчка дистопија новог бга ко воли. Што се тиче мана, већина је катастрофална попут загађења, инфраструктуре, генералног неодржавања и цене квадрата.

Нови Сад - Централноевропски вајб, лепа архитектура, најлепши трг у Србији који вапи за реконструкцијом, доста сређеније фасаде и улице него у БГ, бициклистичка култура, препун садржаја (био сам сто пута и увек има нешто ново да се види, ради и једе), Фрушка гора која разбија равничарску депресију, виши животни стандард. Што се тиче мана, рекао бих неконтролисана новоградња сумњивог квалитета и порекла, гужве као у Београду, за остале ствари не бих знао.

Ниш - Центар јужне Србије, град изузетне прошлости. Има лепу пешачку зону, која исто води до одличне тврђаве-парка као и у Београду. Архитектура је прилично хаотична, чак ме из неког разлога подсећа на Јапан, ех да нам је њихових архитеката и делић радних навика. Рекао бих да је окружен најлепшом природом, и искрено завидим Нишлијама на близини Суве планине, Сићевачке клисуре, Старе планине, Куршумлије и других лепота јужне Србије. Колико сам чуо, трошкови живота су доста мањи него у БГ или Новом Саду.

Ваљево - Најлепши град јужно од Саве и Дунава, невероватан туристички потенцијал, прелепа природа у виду оближњих планина, разних неименованих брда и бајковите клисуре реке Градац, добра почетна тачка за обилажење западне Србије, доста манифестација. С друге стране, болно ми је да прођем кроз Тешњар и главну улицу и видим апсолутно пропадање тих преживелих чаршија, опет кривицом система, градских власти, криминалног завода за заштиту споменика, али и због сиромаштва нашег народа. Генерално цео град одаје тај утисак распада, уместо да буде туристички бисер Србије. По мени, сређивање старог Ваљева, кеја и ублажавање проблема загађености би сврстало тај град у један од најпривлачнијих у Србији (наравно, и уз пратеће новчане инвестиције).

Можда евентуално још Крагујевац као град у самом географском центру Србије са јако симпатичним градским језгром и јединственим кнежевим арсеналом, идеалан као полазна тачка за индустрију и туризам, онда Крушевац као центар моравске Србије чија околина је начичкана прелепим манастирима и црквама, природом и град по мери човека и као пешака и као возача.

Ови су ми фаворити, не верујем да бих могао да живим у неком од других градова Србије. Што се тиче туризма и посета, скоро сваки град има нешто да привуче посетиоце, па бих поменуо Књажевац који је као и Ваљево град неискоришћених потенцијала, али ипак боље одржаван, онда Суботицу, Сремску Митровицу и Сомбор као изузетно лепе градове за српске стандарде, али мени лично је мана њихова позиција. Ужице град нереалне архитектуре и позиције, Чачак чисто океј, ни мање ни више, али ту је прелепа Овчарско-кабларска клисура. Такође, Шабац ми је оставио осећај пријатаног и одржаваног града пуног живота, као и Пирот плус одличан роштиљ.
 
Што се саобраћајне повезаности тиче Суботица и Митровица су на идеаланим позицијама, на трасама коридора. Ауто-пут, пруга, то и те како значи. Сомбор је тотално ван свих токова, до ауто-пута јаче од сат вожње кроз насеља. До Новог Сада ближе 2 сата вожње. Навикао сам на равницу јер сам овде читав живот, има и она својих чари, није тако монотоно како многи мисле али ми се много више допада природа западне, источне и јужне Србије. Нисам се у тим крајевима задржавао дуже од неколико дана па не знам како је што се тиче могућности проналаска посла, животног стандарда али природа и храна су ме као туристу добили. У БГ због посла проводим дан-два сваких неколико недеља и неки општи утисак који сам стекао када сам га мало боље упознао је да је хаотичан и недовршен град. У БГ сам упознао и неке од најлепших и неке од најружнијих делова Србије, и неке од најбољих и неке од најгорих људи, у кругу од једног километра човек може да види сав сјај и сву беду. Мислим да такве разлике у сваком смислу нису у другим градовима у Србији ни близу толико изражене. Дефинитивно град контраста и крајности у сваком смислу.
 
Somborac, nekad ste izgleda bili bolje povezani i imali direktne vozove čak za Zagreb.. preporučujem ti knjigu "Semper idem" Đorđa Lebovića..ovekovečio je jedno somborsko doba, odlično ali i tužno štivo.
 
Ovo je crkva Lazarica u Kruševcu u kojoj se naša vojska pričestila pred odlazak u boj na Kosovu... Jako je lepo uređeno sve okolo, tu je muzej grada, spomenik caru Dušanu i ostaci srednjovekovnog grada... Nisam pravio više slika ali da sam znao da će se povesti polemika o Kruševcu kao ružnijem gradu, slikao bih ga još... Imalo je tu još šta da se slika... 😊
Jel to originalna crkva Lazarica? Izgleda mi suvise dobro.
 
Што се саобраћајне повезаности тиче Суботица и Митровица су на идеаланим позицијама, на трасама коридора. Ауто-пут, пруга, то и те како значи. Сомбор је тотално ван свих токова, до ауто-пута јаче од сат вожње кроз насеља. До Новог Сада ближе 2 сата вожње. Навикао сам на равницу јер сам овде читав живот, има и она својих чари, није тако монотоно како многи мисле али ми се много више допада природа западне, источне и јужне Србије. Нисам се у тим крајевима задржавао дуже од неколико дана па не знам како је што се тиче могућности проналаска посла, животног стандарда али природа и храна су ме као туристу добили. У БГ због посла проводим дан-два сваких неколико недеља и неки општи утисак који сам стекао када сам га мало боље упознао је да је хаотичан и недовршен град.
Ja bih rekao da je Beograd odvratan grad.
 
Jel to originalna crkva Lazarica? Izgleda mi suvise dobro.

Originalna, nisam znao da postoji kopija... To je taj kamen, da li je restaurirana, ne znam, sigurno imaš na Vikipediji.. Deluje mi da je malo osvežena fasada u odnosu na ranije jer sam bio u KŠ i kao dečak puno puta... Zapravo u toj crkvi sam i kršten 🙂
 
Sombor je za meene jedan od idealnoh gradova.
Posebno mi se svidja zimi kada je velicanstveno depresivan i pun magle. Kada su siroke ulice prazne.
Deo vojnog roka u JNA sam proveo tamo, tj na aerodromu.
Ogroman je kontrast izmedju Sombora i Apatina.
Apatin nije grad nego neko cudoviste.
 
Uocite da u Vojvodini pod pritiskom pozitivnih zakona Marije Terezije kuce jesu uviucene od ulice.
Obicno postoji pesacka staza i kanal.
U Srbiji nij ebilo pozitivnih zakona, nema ih ni danas, pa se grabi svaki kvadratni santimetar, sve do puta.
Taj mali detalj govori mnogo o mentalitetu juzno od Dunava i Save.

Ali d ane idealizujemo Vojvodinu.
Pozitivnih zakona u Vojvodini dugo nema ili se ne sprovode.
Zagadjenje u Subotici je jos i gore nego u Beogradu.
Cim predjete granicu osetite se lakse i lakse se dise.
Sam vazduh vam govori kakav je sprski nacin upravljanja zemljom.
 
Шта је у Сомбору иделано? 😂 Ок, ајде, главна улица и мало око ње јесте фино али остало... Не дај Боже у Сомбор доћи возом као туриста, ем је и железничка станица и крај око ње живи хорор ем има да се пешачи до центра кроз не баш репрезентативан крај. Привреда 0, 3 мало озбиљније фирме на град коме гравитира 80.000 људи. Сомборска болница је позната као "месара", што због амбијента што због "стручности" лекара. Жена мог другара ради као медицинска сестра у тој болници и потезала је везе да се порађа у Новом Саду, све је јасно. Постоје делови града у којима би човек да нема асфалта и бандера помислио да се вратио 100 година уназад. Велики Бачки канал који је зарастао, на чијој обали су уместо кеја разна стоваришта и асфалтне базе и калдрмисани мост преко канала на магистралном правцу 😂 Буквално једино што вреди је тај сам најужи центар који и није за становање него за локале и пословни простор, Нова Селенча и то што има много зеленила.
 
Гледе Сомбора, Корзо са Градском кућом, све је то красно, права Мителеуропа.

Али на дечијем игралишту на 100 метара од корза, моје дете поцепа аљиницу на ексеру који је вирио из љуљашке. Испсовах им и Марију Терезију и цара и краља Фрању, и Стевана Дороњског - Лазе Костића се нисам сетио - и фабрику акумулатора, јербо, може тако и да се дете раскрвари, па да морам да јурим Зомборише Замаритербунд, да дају антитетанус.

У оној чарди крај огромног распореног сома после слушах приче са Хепи ТВ од угледних грађана са краватама. Мало ми је то исувише све само не Мителеуропа, нажалост.
 
sve zavisi, što se tiče gradova južnije od Vojvodine neki su u većoj, a neki u manjoj meri u urbanističkom rusvaju

u Kragujevcu sam bio svega dva puta u većem vremenskom razmaku i nemam dovoljno znanja o tom gradu, ali ovako površno što se tiče te neke lepote i urbanizma mi je baš iznenađujuće loš.. ulice u samom centru su preuske i nekako nemam utisak da je grad išta veći od bilo kog drugog sa manjim brojem stanovnika.. takođe sam primetio dosta praistorijskih semafora i generalno je mobilijar u gradu i dalje iz doba SFRJ (sem ako se to nije promenilo u poslednje dve, tri godine) istu stvar sam primetio i u Ćupriji i to su jedini gradovi u kojima sam bio, a da su mi delovali kao da su prespavali 30 godina.. mada generalno imam utisak da su ta dva grada na žalost baš marginalizovani i ukoliko se sam ne raspitaš ništa nećeš čuti o njima, uvek su iz nekog razloga u senci Kruševca, Kraljeva, Jagodine..

Zaječar je s druge strane mnogo manje haotičan i mnogo je manje tih zgužvanih džepova, ako ih uopšte ima u toj meri kao u nekim gradovima, ulice su mnogo šire, klasična jednosmerna ulica ima širinu za dve trake i na prstu jedne ruke mogu da pobrojim par tih uskih koje nemaju ni trotoar ako gledamo samo gradsko jezgro, ali generalno nema te klaustrofobije kao u Kg-u, Užicu i sličnim gradovima.. toliko mi je to tokom odrastanja bilo normalno da sam se šokirao koliko su uske jednosmerne u Bg-u kada sam bio prvi put '95 godine

Niš mi je takođe manje-više haotičan, samo što mi je tamo uvek smetalo što je malo konzervativnija sredina u smislu da mi je mlađa populacija u Zaječaru uvek bila daleko šarenija nego tamo, ljudi na ulicama kao iz fabričke trake da izlaze.. za grad te veličine uz par kulturnih institucija i dešavanja nisam očekivao da je toliko monotono po tom pitanju.. tome ide u prilog što mi se većina poznanika koji su živeli tamo žalilo kako su ih ljudi ne tako retko zagleđivali i komentarisali na ulici ili u nekom društvu ukoliko bi u manjoj ili većoj meri štrčali od okoline
 
Poslednja izmena:
Ja nekako te delovo doživljavam kao duh ovog grada... Ne znam da li bih želeo da BG postane skockani i ulickani srednjeevropski grad ili da zadrži titulu grad kontrasta 🙂 Znam da je većina vas da bude ulickaniji ali mom senzibilitetu dogovara da ima estetske disproporcije... Što ne znači da ceo treba da bude ružan i neuređen, naravno... Ne sviđa mi se na ZV što se okreću i turiraju autobusi, ali recimo ljudi koji tu vise ili obavljaju neke svoje poslove, prodaju na ulici ili spavaju u podzemnom prolazu... Nekako mi je to duh velegrada... Slično je bilo u Budimpešti kad sam boravio, mnogo je recimo vidljivija bila ženska prostitucija nego ovde... Žene same prilaze u neko gluvo doba u samom centru i nude sex za pare... Jezivih delova ima u svakoj metropoli... Ne bih želeo da je Beograd Stokholm ili Tromso...
jasno mi je šta hoćeš da kažeš jer i ja volim taj "štrokavi" duh koji neki gradovi poseduju i ne bežim od takvih reona, samo što s druge strane Zeleni Venac po meni nije ni blizu toga.. Berlin recimo ima mnogo iskreniji momenat tih stvari.. nekako je tanka granica da li grad ima duh metropole ili je to jedan običan raspad poput Sofije kada su u pitanju takvi detalji.. bg mi više naginje ka ovom drugom i to je možda ključni razlog što nikada nisam osetio taj duh živeći ovde.. uvek mi je nešto falilo, previše je ovde u gradu pitomo i obično da bih imao taj doživljaj
 
@ocelot razumem i ja tvoje viđenje... Ja imam i tu neku subjektivnu dimenziju koja vezuje za ovaj grad, jer sam rođen ovde pa ne mogu sve objektivno da sagledam... Najprijatniji osećaj mi je ovde, bolje amortizujem nelogičnosti, paradokse i štroku u svoj doživljaj grada, ne zazirem... Zeleni Venac je isti onaj Zeleni Venac gde sam pre 20 godina sa drugarima iz srednje ne znam šta radio, čekao neke prve jutarnje buseve posle nekog izlaska... Ta sećanja čine da se u tom gradu osećaš bezbedno i kao svoj na svome... Ma koliko bi na prvu nekom strancu jezivo izgledalo, ja to ne vidim tako... Paradoksalno uvek se osećam bezbednije u Beogradu nego u Novom Sadu.
 
Ја за Зелењак имам веома подељена осећања. Ко зна колико пута сам ту чекао превоз, после излазака завршио у Гуд фуду на пљескавици, куповао на пијаци. Са друге стране, и ако сам живео у Бранковој, гледао сам увек да га заобиђем због гужве, пут до 31 је кроз Топличин венац неупоредиво пријатнији и бржи. Сећам се и ружног искуства другара који је становао баш у Југ Богдановој. Када је ишао из поште са новцем који му је послао отац, баш на окретници опколила га је група цигана и опљачкала. То га је одвратило од даљег живота и студија у Бг, и то његово искуство ме је прво одврађало да се са НБГ преселим у Бранкову. И наравно, сва она аљкавштина - жице развучене свуда, вода која цури и ствара сталактите, они покушаји зеленила по ћошковима препуни смећ, оне укењане терасице од степеништа ка ДМу, једни те исти просјаци, бескућници и продавци са картона у подземном пролазу који само отежавају пролаз, све то треба да лети. Бусеви ту најмање сметају, фали одржавање и ред.
 
Vrh