Šta je novo?

Gde živeti u Srbiji?

Uocite da u Vojvodini pod pritiskom pozitivnih zakona Marije Terezije kuce jesu uviucene od ulice.
Obicno postoji pesacka staza i kanal.
U Srbiji nij ebilo pozitivnih zakona, nema ih ni danas, pa se grabi svaki kvadratni santimetar, sve do puta.
Taj mali detalj govori o tome zasto je odvratno ziveti u Srbiji.
Шта је у Сомбору иделано? 😂 Ок, ајде, главна улица и мало око ње јесте фино али остало... Не дај Боже у Сомбор доћи возом као туриста, ем је и железничка станица и крај око ње живи хорор ем има да се пешачи до центра кроз не баш репрезентативан крај. Привреда 0, 3 мало озбиљније фирме на град коме гравитира 80.000 људи. Сомборска болница је позната као "месара", што због амбијента што због "стручности" лекара. Жена мог другара ради као медицинска сестра у тој болници и потезала је везе да се порађа у Новом Саду, све је јасно. Постоје делови града у којима би човек да нема асфалта и бандера помислио да се вратио 100 година уназад. Велики Бачки канал који је зарастао, на чијој обали су уместо кеја разна стоваришта и асфалтне базе и калдрмисани мост преко канала на магистралном правцу 😂 Буквално једино што вреди је тај сам најужи центар који и није за становање него за локале и пословни простор, Нова Селенча и то што има много зеленила.

pa to zelenilo, taj centar... savrsen osecaj samoce u novembru, opalo lisce
 
Sto se tice Beograda, smatram da je grad samo onaj deo oivicen Savom, Dunavom i linijom koja se proteze od Pancevackog mosta do Takovske, i dalje dole do Save.
Ostalo je orijentalan selendra, prakticno ogromno divlje naselje.
Vracar je nesto najodvratnije.
 
Жена мог другара ради као медицинска сестра у тој болници и потезала је везе да се порађа у Новом Саду, све је јасно.
Poznato mi je.
Ta situacija moze da zavara u Vojvodini/ spolja ona izgleda kao uredjena Evropa, medjutim sve te prednosti samo su ostatak iz vremena kada su Nemci i Madjari upravljali Vojvodinom.
Meni je poznata situacija na nekim fakultetima u NS i moze se reci da su oni daleko ispod korumpriarnog Beogradskog univerziteta.

Postoje ljudi u Beogradu koji se okupljaju u stanovima koji gledaju na sever i mastaju o Vojvodini, pustaju Balasevica, sa ceznjim gledaju preko Dunava, obozavaju Vojvodinu, ali to je sve sarena laza. Vojvodina je potonula kao i cela Srbija.
 
MIteleuropa je nesto kao sredji put.
Nije hipersredjena kao Holandija ili Engleska.
Nije ni propala koa Orijent.
Mitteleuropa je san Balkana.
 
Град не чини само центар. Центар се сређује да када неко са стране дође може да каже "јао, што је леп град" а кад загребе мало испод површине... 60% града нема фекалну канализацију, атмосферска канализација даље од центра и главних саобраћајница је критична. Није град само шетња главном улицом, подједнако је важно и како изгледа шири центар и периферија где и живи највећи број љиди, какве су саобраћајнице, шта људи виде када долазе до центра или до радне зоне, до посла, какви су објекти у којима људи живе, инфраструктурна опремљеност... Град заиста има свој шарм за људе који овде живе читав живот, многима и несавршености имају свој шмек али да је неки савршени пример града и града идеалног за живот - много је далеко од тога. Многи моји сомборци ме неодољиво подсећају на старе београђане. Од када знам за себе слушам причу "дух града, Сомбор је велик и значајан, Сомбор ово, Сомбор оно" и стално оприрање променама било које врсте док у међувремену Сомбор постаде паланка и слепо црево. Када се реконструисало шеталишта 3 године је трајала кукњава зашто се шеталиште реконструше. Труло дрвеће чије гране падају на пролазнике, прашњави асфалт разбијен корењем стабала и олупане фасаде са све белом ПВЦ столаријом су све само не "дух града и мителевропа". Када су коначно поплочали улицу, уредили дрвореде, део фасада и заменили столарију нечим прикладијим онда су схватили да је овако много боље и то прихватили. Слично је било и са реконструкцијом градске пијаце. Чак и када се нађе неко ко би ствари покренуо са мртве тачке одмах крене кукњава чим се забоде ашов у земљу. Није онда никакво чудо што људи беже из Сомбора и што град стагнира и назадује. Не живи се од прошлости. Да, Сомбор је некада био културни и административни центар и саобраћајно чвориште, данас више није. Од депресивног ламентирања над тим "како је некад све било боље" а када нешто нешто да се предузме става "јао, немојте мене, ако може неко други" или "то нама не треба" нема ништа.
 
🤣

Zamisljam ovu scenu 😂

Cetvrtkom u osam kod mene, gledamo kroz prozor, slusamo Balasa i mastamo o Vojvodini 🤣

evo sta kazu ljudi

"ima nekoliko likova koji stalno dolazimo. Tu sam ja, pa Oliver, Francuz, pa mama Kristina, neki hipsteri, ima urbanih i mladih, ima urbanih i starih. Ima i neurbanih i nelepih. Sve nas veže interes za Vojvodjansko. Steva iz Borče uživa poseban ugled. Iako Borča ne pripada Vojvodini, ipak je to preko, a Steva je iz ruralniog dela Borče, skoro u Vojvodini. On nam prića kako je živeo kada je bio mali, šta je jeo, kako se zabavljao, kako se kupao na Dunavu kod "Vojnog kupatila".
Nekada Rodjovići kažu svima da će biti tematsko veće. Odštampaju sa interneta slike, recimo Vršca ili Zrenjaninina, svako nauči nešto o dotičnom gradu. Na primer, neko izlaže o Vršačkoj kuli, neko o Paliću. Tu čovek može dosta da nauči i zanimljivo je i zabavno. Ionanako ne znamo skoro ništa o tim mestima.
Što se tiče pića, nabavljamo vojvodjanska vina, ima ih hvala bogu. I rakiju od duda i druge tipične sorte. Pije se malo i dobro. Priča se, druži se. Mnogi od nas planiraju da se presele u Vojvodinu, ali ne znamo tačno kada. Pričamo o planovima, pričamo o Vojvodini u kojoj su ljudi bolji i pošteniji, i u kojoj se nekako srećnije i čistije živi."
 
e53c243a-a344-4e0a-844a-cb2624866e77_text.gif
 
Овај текст делује као нешто што би могло да се прочита на сатиричној страници "Квадратура круга двојке" 😂
 
to je ispovest, malo literarno doterana
 
u jednom stanu na Gornjem Dorcolu
 
Постоји ли нека врста улазнице, неки контакт, можда на друштвеним мрежама?
 
Sto se tice Beograda, smatram da je grad samo onaj deo oivicen Savom, Dunavom i linijom koja se proteze od Pancevackog mosta do Takovske, i dalje dole do Save.
Ostalo je orijentalan selendra, prakticno ogromno divlje naselje.
Vracar je nesto najodvratnije.
Hahaha ti si kao moja baba, za nju je Beograd do Vuka :LOL:
 
ne, nikad. samo cuo pricu
 
Град не чини само центар. Центар се сређује да када неко са стране дође може да каже "јао, што је леп град" а кад загребе мало испод површине... 60% града нема фекалну канализацију, атмосферска канализација даље од центра и главних саобраћајница је критична.
Nemaju ni delovi Karaburme. Vec na severnim padinama Zvezdare mogu se videti kuc eebz kanalizacije, cal i potoci sa otvorenom kanalizacijom.
 
Pošto je kod Vuka kraj kruga dvojke, po tebi i kraj Beograda, znači li to da si ti, zapravo, ekstreman krugodvojkaš??
Moglo bi se reci.
Medjutim volim i neuredjene parcele, industriju Luka Beograd), divljinu oko toplane.
Mada smatram da je i NBGD grad, kao i Zemun, stari deo. ALi to su drugi gradovi. To niej Boegrad.
Sve ono ostalo, pocevsi od Vracara je prigradsko naselje.
Kad gledate plan Beograda primeticete da od Takovske prema Kalemegdanu, ulice se skoro svuda seku pod pravim uglom. To je definicja grada.
Za ostatak moze se reci da ima plan divljeg naselja.
Ono sto je za mene Beograd moglo bi i trebalo da postoji bez ostatlih delova grada. Da ljudi nikad ne putuju na posao i ne prave guzvu.
Da nema kafica, samo kafane.
Da se dobro jede i jos na j..

Moram da kazem da prave seljake postujem. "Elitu" sa Vracara prezirem. To je mentalni sklop MML-a koji nas je sahranio.
 
Poslednja izmena:
Pa te prave ulice od Takovske ka Ušću prosekao je Emilijan Josimović za vreme vladavine Obrenovića... to i jeste urbanistički najkorektniji deo šumadijskog Beograda i šteta je što se i kasnije nije nastavilo po sličnom planu.
 
Од када знам за себе слушам причу "дух града, Сомбор је велик и значајан, Сомбор ово, Сомбор оно" и стално оприрање променама било које врсте док у међувремену Сомбор постаде паланка и слепо црево
Ljudi se sa pravom plase da ce se pojaviti ''investitori'' koji ce unakaziti Sombor kao sto su uradili NS-u ili kao sto rade Pancevu pa i Subotici.
 
Vrh