astrodule
Professional
Neka bude ista zgrada gde je proglašena Kraljevina SHS 2.5 nedelje kasnije.
Sad me već malo troluješ.
Хвала.
У којој згради је потписана "Београдска војна конвенција" односно прекид непријатељстава између сила савезница и Угарске 13. новембра 1918. године, пошто су то претходно учиниле Немачка и Аустрија?
„Београдско примирје” се званично зове Војна конвенција о примирју са Угарском, и за српску страну га је потписао Војвода Мишић, а као изасланик грофа Михала Кираљија тадашњег првог човека угарске владе, за Угарску министар спољних послова Бела Линдер. За савезнике је својим потписом гаранције пружио генерал Анри, опуномоћеник генерала Фраша д’Епереа... Примирје је потписано 13. новембра 1918. године у згради Управе фондова, згради данашњег Народног музеја у Београду, у 23 часа и 15 минута..
Тек сутрадан, 14. новембра српска војска је кренула ка северу, дубље у Војводину долазећи до линије која је регулисана „Београдским примирјем”... Чак до Печуја...
Изасланик грофа Кираљија, Бела Линдер који је потписао последње примирје Великог рата, 1921. године се из Пеште преселио у Београд... Ту се оженио и живео све до 15. априла 1962. године. У Београду, на Новом гробљу је и сахрањен.
Тако је линија крвавог круга састављена у Београду. Велики рат окончан је тамо где је и започет. Провиђење је хтело да се посмртни остаци првих жртава Великог рата, Душана Ђоновића и Иштвана Балохија, као и оних који су га коначно завршили, Беле Линдера и Војводе Мишића и данас, након 100 година, налазе на просторима Београда.
Спомен-плоча потписаном „Београдском примирју” је постављена у згради данашњег Народног музеја по завршетку Великог рата. Нажалост, по окупацији Београда 1941. године срушили су је Немци, а нове власти је никада нису вратиле. Било би лепо да се она обнови, као и да се обележи Дан београдског примирја.
Ja pamtim i dane rodjenja svih mojih. Recimo moj brat ne, pa mora da pita mene kad se neko rodio...Stvarno pamtite te godine... ja ne mogu da upamtim godine rođenje svih mojih baba i deda (a ima ih četvoro ukupno!) a kamoli tako nešto...
Oni se zovu Red Star, a ne Etual ruž.Etoal Ruž iz Pariza
Stvarno pamtite te godine... ja ne mogu da upamtim godine rođenje svih mojih baba i deda (a ima ih četvoro ukupno!) a kamoli tako nešto...
Ja pamtim i dane rodjenja svih mojih. Recimo moj brat ne, pa mora da pita mene kad se neko rodio...
Nije gluperda, vec ga ne zanima proslost. Isti ko ti, demokrata Zuti
1952.да се надовежем на Народни музеј. које године је Народни музеј усељен у садашњу зграду?
Народни музеј у Београду је 1950. године добио ову зграду на коришћење и коначно сместио своје збирке, које су се од оснивања Музеја, 1844. године, селиле једанаест пута. Свечано отварање за јавност, у новом простору, уприличено је 23. маја 1952. године.