Šta je novo?

Forum, sajt - sugestije, primedbe, pitanja

Ok uživaj onda u Kuriru i Blicu pošto su apsolutno besplatni u odnosu na kvalitetniji sadržaj koji se polako naplaćuje :)
Koji kvalitetniji sadržaj? Partijsko glasilo Politika? Nova i N1 koji mimo politike i drobljenja o SNSu imaju 10 vesti? Nedeljnik koji prepričava iste priče a jedino novo su mu relativizacije Smajlovićke? V92 koji je postao gori clickbait svinjac nego Blic nekad?

Šta su to "kvalitetni medijski sadržaji" u Srbiji? Pa čak i u svetu više da i nema kvalitetnih medija, 95% njih su copy paste lopovčići, clickbait whores ili kučkice svojih sponzora.

Pritom je opasna zabluda da neka novina ili portal ima sve vesti i da je dovoljan za informisanje. U Srbistanu, glede informisanja, čak i jedan Kurir ima svoje mesto. Čak i jedan Blic. Jer u Srbistanu ne postoji kompletan medij, koji će da pokrije sve sfere života i sve prosečnom čoveku važne informacije i dešavanja na dvnevnoj bazi. Zato se ja informišem, i iz Blica, i iz Kurira, i Politike, Nove, V92... jer svaki od njih ima svoje mesto i jedini način da čovek ovde bude informisan jeste da prođe kroz njihove vesti pa da nađe istinu u preseku njihovih verzija. Kad mi treba informacija o kvarovima u Beogradu, palim Bljuc. Kada mi treba da pročitam detalje i istragu o pogibiji pešaka kojoj sam prisustvovao, čitam Kurir. Kada me zanima koliko je danas propala Nemačka, palim V92 (zezam se malo, a istovremeno se i ne zezam, pošto samo o tome s.ru). Kad me zanimaju kulturni događaji, otvaram Politiku. Kad mi treba detaljno objašnjenje o nekoj SNS svinjariji, palim Novu ili Danas. Ali niko od njih nije dovoljan i kvalitetan sam po sebi. O tome sam svojevremeno detaljno pisao na jednoj temi a ti si taj post nonšalantno zafrljačio u kantu (umesto da ga premestiš), čini mi se zato što se bio našao neki kmekator koji je kukao što se naređalo 10 offtopic postova, pa je pretila opasnost da se uruši forum...

A u 2020im naplaćivanje za informacije kao što su opšte vesti je u rangu traženja para kad nekome neko kaže gde je koja ulica ili koliko je sati. A imao sam posla s takvima, uglavnom među arapštinom tamo dole kod njih i ovde sa našim cig... pardon, ovom ovdašnjom domaćom indusarijom. I obično se rešavalo tako što bi dobili par lepih reči i 0 dinara. Jer to je taj balegarski mentalitet, samo da ućari nešto, samo da naplati nešto, samo da uzme nešto tuđe za dž a da naplati kao da je svoje. I na kraju dobije krompir. I šipak.E isto bude i sa svima koji bi da stavljaju opšte informacije iza paywall-ova. A sami su do njih došli krađom, kopiranjem ili sklepavanjem. To je čisto licemerje i pokvarenost, a svako ko to hrani i podržava, samo podržava zle i pokvarene (ne)ljude.
 
Poslednja izmena:
Imaš Ekapiju, Bizlife, Beobuild (informativni deo), sportskih, lifestyle sajtova koliko hoćeš ali ti bi sve na jednom mestu.
 
Jes vala, mnogo tražim.

Inače, Blic, Politika, B92... svi su oni nekada imali sve na jednom mestu. Onda su postali lenji a pohlepni.

A za vreme koje Nova utroši na pisanje eseja o tome kako je Milorad Milinković "Debeli" podržao SNS(bukvalno tako su napisali) i za vreme dok npr Politika utroši na indirektan perfidan okolo-naokolo hvalospev o Vučiću, mogli su da ispišu 20 vesti o Beogradskim dešavanjima, kvarovima, saobraćaju, itd... Ali avaj, to bi zapravo iziskivalo neki rad i entuzijazam, a i pritom sponzori (Politici SNS a Novoj Đilas) ne bi to platili. Zato je bolje i prioritetnije ostati u fotelji u redakciji i drviti o politici i o istoj vesti iz 200 uglova. Ili u slučaju Bljuca, premotavati snimke Zadruge i praviti po novu vest za svaku besedu svakog degenerika tamo. Da, to su vesti od presudnog značaja za Srbiju... Debeli, Vučićevo 2552. obraćanje, Matorin ispad u Zadruzi...

A svi navedeni + ti što si ti naveo, ne bi ni postojali niti imali poneke "svoje" pristojne vesti i reportaže da nemaju svoje partnerske reportere, fotografe, izvore informacija, doušnike, veze, ukradene ili pozajmljene informacije, piratizovane OS ili softvere... Kao što ni jedan Youtube danas ne bi postojao da nema kreatora i gledalaca. Kao što jedan Twitter ne bi postojao da nema tamošnjih kreatora i publike. Tako da stavljati sve to iza paywall-a je u rangu traženja para za uputstva na ulici. Okej brale, ako ti nećeš da kažeš za džabe, ima drugih koji hoće. Ljudi, danas, bez novinara nekako i mogu. Ali novinari bez ljudi... nope.
 
Poslednja izmena:
Pomešao si mahom kvalitetne izvore informacija sa sve redakcijama koje sam naveo i servise poput YT, Twitera.
 
Nisam pomešao nego svake godine razlike su sve manje.

A naplaćivanje takvih stvari zapravo znači donekle naplaćivanje tuđeg rada i kićenje tuđim perjem. Kao recimo i na forumu kada neki likovi kače fotografije i očekuju pare ili zasluge da bi ih prikazali bez žigova ili restrikcija, a te iste fotografije su načinili gledajući tutorijale sa neta koje su drugi ljudi besplatno okačili, a posle te fotografije obradili na piratizovanim ili u najboljem slučaju - open source besplatnim OS i softverima. I okačili na tuđim platformama, besplatno.

Sve u svemu, u ovom kontekstu, sistem donacija i dobrovoljnog nagrađivanja nečijeg rada i truda su skroz na mestu. Sistem paywall-ova, pretplata i naplaćivanja svega su bolesni i destruktivni. Reklame su negde između, zavisi od slučaja do slučaja i od načina upotrebe. Pošto su ok dokle god su umerene i smislene, učinkovite. A postaju em loše em glupe i besmislene ako se konzumeri bombarduju njima. Ili ako na bilo koji način ometaju rad.
 
Poslednja izmena:
Na stranu što većina nas to zna, to se dalo shvatiti iz pisanja u postu gde je pomenut.
 
Nisam pomešao nego svake godine razlike su sve manje.

A naplaćivanje takvih stvari zapravo znači donekle naplaćivanje tuđeg rada i kićenje tuđim perjem. Kao recimo i na forumu kada neki likovi kače fotografije i očekuju pare ili zasluge da bi ih prikazali bez žigova ili restrikcija, a te iste fotografije su načinili gledajući tutorijale sa neta koje su drugi ljudi besplatno okačili, a posle te fotografije obradili na piratizovanim ili u najboljem slučaju - open source besplatnim OS i softverima. I okačili na tuđim platformama, besplatno.

Sve u svemu, u ovom kontekstu, sistem donacija i dobrovoljnog nagrađivanja nečijeg rada i truda su skroz na mestu. Sistem paywall-ova, pretplata i naplaćivanja svega su bolesni i destruktivni. Reklame su negde između, zavisi od slučaja do slučaja i od načina upotrebe. Pošto su ok dokle god su umerene i smislene, učinkovite. A postaju em loše em glupe i besmislene ako se konzumeri bombarduju njima. Ili ako na bilo koji način ometaju rad.
Postoji nešto što se zove uredništvo ili urednik kao pojedinac. Sve da su izvori twitter, forum, redit i sl. kvalitetan mediji će imati urednika/novinara koji će sa dobrim kriterijumom odabrati sadržaj a to košta takođe i traži izvor finansiranja.
 
I napisao sam gore kako se to može finansirati.

Naravno to se ne odnosi na velike medijske kuće poput Bljuca ili V92 i sličnog.

Mada i za njih važi da paywallovi i pretplate nisu dobri izbori. Jer su oni ionako samo agregatori vesti (copy paste), ne pravi autori i reporteri. Uglavnom ne prave ništa novo, samo dupliraju.
 
To o čemu ti pričaš je možda više u domenu moderacije na čemu sam aktivno radio proteklih dana tako da imamo par trajnih zabrana pristupa forumu.
Ko je to banovan ?
Imalo je par dobrih kandidata, koji su bukvalno unistavali forum.
 
Ne znam, nisam se nikad petljao, zalio, bunio, mislim da dobro radis posao i ne bakcem se time u zivotu, kad obrises nesto, verujem u tvoju procenu i ne ulazim dublje u to... ali ovde bi mozda trebao da razmislis, trajni je ipak bas ekstremna mera.

Covek je ipak jako dugo ovde i ima jako puno postova.

Ovo pisem ako je zbog mracenja i standardnih stvari pao ban.

Ako je bilo nesto bas bas konkretno poput vredjanja, pretnji, onda ok.
 
Верујем да је била у питању "или он или ја" ситуација, од стране више виђенијих чланова форума, због опадања квалитета дискусије. Мени никад није сметао његов стил, али ја све вртим на шегу...
 
Realno ja bih primetio.

Meni on nije išao na živce. Prosto preskočio bih njegove postove kad vidim da ponavlja i čitam dalje...

Moj dobromamerni savet je da postoji zaključana tema o udaljenju forumaša gde bi samo Igor imao pristup, sa navedenim razlogom kao i da je prvi ban uvek vremenski ograničen ili vezan za zabranu pristupa određenom segmentu foruma a ne trajni...

Tako bi sve bilo transparentnije od "naukupilo se" čime se stvara osećaj autoritativnosti... Što i jeste rečeno u pravilima i uslovima da nikom ne odgovarate i ništa ne dugujete kao objašnjenje, koje možete i ne morate imati i svi su na to pristali...

Nešto kao zaposlenje preko Wolta 🙂 prosto te ugase sa aplikacije...

Tako da Benderu, tu si gde si... Ni po čemu ružičastiji deo sveta, od onih koje kritikuješ (sa punim pravom)
 
MC je samo bio pristojno dosadan ali imao je ponekada kvalitetnih upisa... cini mi se ds nije nikog uvredio niti napisao neku ruznu rec... ali ako se misli da radi za Sluzbu, ili pise sto istina boli, mozda je to presudilo. Mozda ga uzivo niko ne poznaje a to se trazi, da se ne bi skontalo da je u pitanju botovanje, jer izbegavas kontakt s zivim ljudima krijuci identitet. Moje misljenje.. :)
 
Мени је криво што је Марко трајно избачен, и ако мрачњак мислим да је доприносио одређеној динамици дискусије. Нисам приметио да је са неким отворено улазио у конфликт нити циљано провоцирао као неки други новији чланови форума. Али верујем да ни Игорова одлука није била неоснована. Мислим да свако треба да користи опцију игнорисања порука пре него да пријављује чланове.
Мени је конкретно сметао један прошле године избачени форумаш због стила писања, банализовања све науке преко лингвистике и неких за мене примитивних ставова, али је чаробно дугме било довољно да себи смањим муку.
 
Mozda ga uzivo niko ne poznaje a to se trazi

Ne razumem ovo najbolje. 🤔

Ja nikog nisam stavio na ignorisanje. Jednom sam nagovestio, al nisam ni tad.

Gledao bih na to kao na sopstveni poraz 🙂 i sad ću verovatno otvoriti polemiku jer je većina vas ignorisala nekog, al polemiku ne želim. Nek svako radi kako smatra da treba. Barem bi mogli da manje najavljujete koga ignorište, nekako zvuči ružno. Prosto smeta ti - stavi ga na ignor i ćuti o tome...

Opet, govorim stvari koje dobar broj vas radi, tako da sam svestan da pišem nepopularne komentare...

MC je bio naporan i na ivici botovanja... al dalje ništa ne mogu da zaključim, da li je bio prvo upozoren za nešto, prosto netransparentno je.
 
Jeste baš preterivao u temi Izbori za opoziciju ali sem toga generalno korektne stvari je pisao za litijum, geopolitiku..
Npr. ja se većinom slažem sa njim u vezi opozicije ali namerno nisam hteo da mračim pred izbore za razliku od njega, mogao je i on tako.
 
Meni on nije išao na živce. Prosto preskočio bih njegove postove kad vidim da ponavlja i čitam dalje...

MC je samo bio pristojno dosadan ali imao je ponekada kvalitetnih upisa...

гледајте, то што он вама двојици фали, ја не могу ништа. мени не фали, и драго ми је што је уклоњен

Мени је криво што је Марко трајно избачен

ко је Марко?
 
Vrh