Šta je novo?

Finansijska tržišta (trgovina akcijama, obveznicama i dr. instrumentima)

Kada napišeš ovako onda nemam nikakav problem da diskutujem.

Problem je prosto jer srpski jezik nema veliku većinu termina koja se odnose na makro, a i ako bi ih koristio u velikom broju ono što postoji, plašim se da bi još više zbunio. Finansije(u kontekstu makroekonomije i berze) su izum zapada tj. najviše anglo-saksonaca u savremenom smislu.
Izbacivanje random grafika i nije baš toliko random, za mnoge može da se potraži na guglu za svaku osu šta predstavlja ako neko nema uopšte dodir. Ali, ova tema se bavi finansijskim tržištima i trgovinom na njima i očekujem bar neko predznanje, ako ne veliko. A, pre svega očekujem bar želju da neko ukuca par termina i upadne u zečiju rupu ako počne da povezuje i ako ga zanima. Ne mora sve da ima smisla od početka.

Ono što mi prvo upada u oči na temama na kojima se vodi bilo kakva diskusija o makroekonomiji je idealizovanje svake vrste i spekulacije sa novinama. Niko se dublje ne zainteresuje.

PS solidno znanje engleskog jezika je osnovna pretpostavka svega ovog.
 
Прво су пукле обвезнице(bonds), које ће наставити да пуцају, затим је пукао еквити(equity), који ће наставити да пуца - следећи су осн. производи(commodities).

Овако високу инфлацију су историјски обуздавале само велике рецесије, и то можда више њих са не тако великим размаком. Брутална времена...
 
П.С. А где су некретнине(RE/housing)? Људи су, по правилу, тек спремни да продају последње, на крају - што је и апсолутно логично.

*понашање је логично са историјске тачке, не значи да је и исправно
 
Poslednja izmena:
"Remember that before getting all jacked-up about a recession, you need to have significant drops in wage growth. Before you get these your odds of recession are as thin as Krugman’s odds of getting any call right. You will get these drops at some point, coz Fed is aiming at it" - @INArteCarloDoss
Мада ја бих психологије ради већ наглашавао блиску рецесију без да има потребе чекати званичне објаве.
 
Bear market rally може да траје недељама, месецима, па и кварталима, и у том периоду могу да поврате чак и 20-60% изгубљене вредности. Не био у кожи оних који сада скраћују.
FXV_EjBXgAIoSA1
FXV_EjDXwAA1nws
FXV_EjJXgAAu50s
FXV_EjJXwAQXHzW
 
 
Primetio sam da je sajt kursna lista pre tri dana ukinuo grafikon koji je prikazivao kretanje dolara, evra i franka. Ne znam zašto, verovatno ima neke veze sa ovim nedavnim oscilacijama i poremećajima. Dugi niz godina su imali taj grafikon, bar od 2016.
 
Aaa ok onda, ranije su imali isti ovaj graf na samoj početnoj stranici. Znači tu je i dalje, samo je u sekciji za kurs NBS. Hvala. :)
 
Zatvorih long pozicije za bear market rally, sigurno da ide na gore još, ali ne vredi mi rizika da propustim short stranu. Radije bih čučao 100% u kešu do vrha... SPX ako probije 4150, može lako squeeze da izgura na razmak 4250-4300, ni tu ne mora da bude vrhunac.

Nije bear market dok i bear ne prokvari... Neki pametniji kažu.

Fed počeo sa dizanjem stopa - rally - mart-april
Tehnički bear market proglašen - rally - maj-jun
tehnička recesija - rally - jun-avgust
flash crash u avgustu?

U bearu se najviše bogatstva akumulira za kratko vreme, ali rizik mora da se plati. Samo taktička alokacija. Tehnikalije mogu da preveslaju fundamentale, ali u kratkom roku.

BMRs služe kako bi veliki imali likvidnost za izlazak iz pozicija.
 
Ti i dalje veruješ da će ispod marta 2020? :)

Od kako mesecima najavljuješ epski pad, ode u plus skoro 15%. Ja mislio ti ozbiljan igrač, a ti day trader. ;)
 
haha trololo

od kada mesecima najavljujem(od januara) je palo 20 i kusur %
 
haha trololo

od kada mesecima najavljujem(od januara) je palo 20 i kusur %
Skratio sam početkom februara(100%), zatvorio te pozicije, 29. aprila, onda kratki rally koji sam skratio na vrhuncu 4. maja, onda sam zatvorio pozicije 24. maja, da bi longovao (pogrešio za maj-jun rally da će biti jači), nastavio da kupujem long pozicije od poslednjeg minimuma sve dok nisam bio 60/40 long/keš, i prodao juce.

povrat od +113% na uloženo.
Screenshot_2022-07-30-11-32-50-969~2.jpg

Sada 100% keš, i cekamo vrhunac rally-ja.

Teško da je day trading, ali nije ni dugoročno investiranje. Normalno, samo budale ili neinformisani investiraju dugoročno u ovom režimu, u ovom trenutku.

I dalje mislim da ide ispod min 2020..

Nema ovde pivota kao 2009, 2018 ili 2020. inflacija je 10 posto, dvocifrena...
 
Trebaće godine i godine i godine, da se dostignu nivoi vrednosti berzi s vrhunca jesen-zima 2021/2022
 
Прво су пукле обвезнице(bonds), које ће наставити да пуцају, затим је пукао еквити(equity), који ће наставити да пуца - следећи су осн. производи(commodities).

Овако високу инфлацију су историјски обуздавале само велике рецесије, и то можда више њих са не тако великим размаком. Брутална времена...

Ali koliko vidim FED ne zeli da dozvoli recesiju? Barem ne formalno.
 
Flash crash је нагли пад вредности.
Главна ствар у ком смислу?

Комодити не може да опстане на овим или вишим нивоима толико дуго...
 
Ali koliko vidim FED ne zeli da dozvoli recesiju? Barem ne formalno.
Нисам видео ово...
Фед мора да изазове рецесију, што значи да мењање параметара за техничку рецесију може само да им помогне у дизању камата. Они сматрају да тржиште рада мора да се скупи значајно да би поред два најмање узастопна квартала негативног раста БДП-а могли да кажу да се налазе у рецесији. Наравно то су мајмунска посла, и рецесија је одувек била само два негативна узастопна квартала.

До краја године, или најкасније у првом кварталу 2023 ће сасвим сигурно прогласити рецесију.
 
According to table we are in Regime 3

Peak inflation trade is long bonds and short commodities. Easier said than done.
aa.jpg

bbb.jpg

@WifeyAlpha

Врхунац инфлације би значило да је повољно купити обвезнице, а неповољно за комодити(long bonds, short commodity). Прелаз са 3 на 4 је пакао за оне који тргују комодити на берзи.

Врхунац инфлације је много тешко погодити. Информације увек лагују, треба имати увек поуздан извор информација са стварних тржишта и водити своју базу података кроз своје формуле.
 
Врхунац инфлације би значило да је повољно купити обвезнице, а неповољно за комодити(long bonds, short commodity). Прелаз са 3 на 4 је пакао за оне који тргују комодити на берзи.
Zar obveznice ne gube vrednost zbog inflacije?
 
Читај пажљивије... врхунац инфлације имплицира да стопа инфлације опада, самим тим је све повољније купити обвезнице. Наравно, ништа није записано у камену, али историјски подаци нам то говоре.
 
Читај пажљивије... врхунац инфлације имплицира да стопа инфлације опада, самим тим је све повољније купити обвезнице. Наравно, ништа није записано у камену, али историјски подаци нам то говоре.
aha, sad razumem?
ali kako predvideti kraj inflacije?
 
Vrh