Šta je novo?

Cene nekretnina

u Americi su vec sad kamate preko 5% s bile su i 6% i nema neke drame. Kljucno za pad cena nekretnina je da ljudi krenu masovno da gube poslove. To kad bude onda ce pad krenuti. Trenutno nema neke naznake. Doduse jeste zamrznutno zaposljavanje ali nije krenulo otpustanje.

U poslednjih 10-12 godina cesto smo imali da povremeno rast malo stane uspori pa se opet nastavi. Nista neobicno.

1658182327811.jpeg
 
hopium na maxxxxx XXXXXXXXXXL

@vradovic Je l si ti pročitao šta piše ispod horizontale na sličici ? Koji vremenski period obuhvata.

Nikad strmiji rast fiksnih kamatnih stopa dugoročnih hipot. kredita, sa perspektivom još većeg rasta jer inflacija nije kontrolisana. I dalje su negativne u odnosu na inflaciju.

Je l čitaš išta što se ovde napiše ili samo zillow prognoze u stilu mozzart bet reklama?
 
Poslednja izmena:
StevanHN nam ne reče da u crnoj gori ima ovako skupih nekretnina, pa ovo nadmašuje dedinje...
Ima. I prodaje se. U Porto Novom prosječan stan je milion €. Individualne vile koštaju i 15-20-25 hiljada € po M2, ali to su ipak ekstremi.
Mene cudi da neko za nekretninu u Kumboru da toliki novac. Još me više cudi da za jedan dan rentiranja vile plate 20.000 €, ali ima i toga.
Jedan od razloga je mnogo niža cijena veza za jahte i megajahte, pa se to sa time vjerovatno niveliše. Sada je ukinuto gorivo bez akciza za njih pa ćemo vidjeti kako će se i to odraziti.
Što se tiče "normalnih" nekretnina, tržište i te kako funkcioniše. Cijene su i dalje visoke, bez naznaka da ce padati (bar za sada), ali ima puno realizacije po tim visokim cijenama tako da je jako teško izvesti zaključak kako će se sve odvijati.
U zadnje vrijeme, pojavljuju se Njemci kao kupci koji se boje produbljivanja krize u svojoj zemlji.
Sprdajte se vi koliko hoćete, ali nije isključeno i da Srbija profitira od nadolazeće krize kao neutralna zemlja koja jedina ima dobre odnose i sa Rusijom.
 
@vradovic Je l si ti pročitao šta piše ispod horizontale na sličici ? Koji vremenski period obuhvata.

Nikad strmiji rast fiksnih kamatnih stopa dugoročnih hipot. kredita, sa perspektivom još većeg rasta jer inflacija nije kontrolisana. I dalje su negativne u odnosu na inflaciju.

Je l čitaš išta što se ovde napiše ili samo zillow prognoze u stilu mozzart bet reklama?

Po cemu si zakljucio da nisam procitao? Ne razumem sta si zeleo da kazes/napises?

Naravno da sam video vremenski period? Za tvoju informaciju ja kamatne stope za 30fix mortgage pratim svakodnevno.
 
Rusa je primetno vise u gradu, kod mene u Bloku 30 ih je bilo i pre rata dosta, a sada mi se nekad cini da ih ima vise nego nasih. Uglavnom parovi sa malom decom.

Takodje, kada sam potpisivao ugovor za iznajmljivanje stana, agentica mi je rekla da je za samo jednu rusku IT firmu morala da nadje 300 (trista) stanova u maju/junu. Dok se ne potpise primirje i spuste neke sankcije, tesko da cemo videti neki pad renti.
 
Iskreno se nadam da ovo za 300 stanova nije istina. Jer to bi definitivno bio poremecaj na trzistu a svaki nagli rast nije zdrav po meni.

Neodrzivo na duge staze je imati i 1-2-3-4% rast a sve preko toga je problematicno jer je jako tesko balansirati drzavu sa prilivom stanovnistva iznad 4%.

Opet naravno bolje skilled migtanata rusa nego arapa ako mozemo da biramo samo se nadam da ce ih drzava integrisati u drustvo a ne da rade na upworku na crno i da dizu pare na bankomatima sa debitnim karticama.
 
Po cemu si zakljucio da nisam procitao? Ne razumem sta si zeleo da kazes/napises?

Naravno da sam video vremenski period? Za tvoju informaciju ja kamatne stope za 30fix mortgage pratim svakodnevno.
Моја грешка, погрешно сам те разумео у посту. 🙋

Гледам пишеш о десетогодишњем кретању стопа, а график за последњих месец дана.
 
ok sad vidim procitao si poslednju recenicu a fotografija se odnosila na pocetak. (ne moze sa telefona da se pise tekst ispod fotografije)

Da se ispravim “hteo sam reci u USA su vec neko vreme kamatne stope preko 5% pa nema nekog velikog pada”
Moj argument je bio da bi cene pocele znacajnije da padaju ljudi moraju da pocnu da gube poslove.
 
Ima. I prodaje se. U Porto Novom prosječan stan je milion €. Individualne vile koštaju i 15-20-25 hiljada € po M2, ali to su ipak ekstremi.
Mene cudi da neko za nekretninu u Kumboru da toliki novac. Još me više cudi da za jedan dan rentiranja vile plate 20.000 €, ali ima i toga.
Jedan od razloga je mnogo niža cijena veza za jahte i megajahte, pa se to sa time vjerovatno niveliše. Sada je ukinuto gorivo bez akciza za njih pa ćemo vidjeti kako će se i to odraziti.
Što se tiče "normalnih" nekretnina, tržište i te kako funkcioniše. Cijene su i dalje visoke, bez naznaka da ce padati (bar za sada), ali ima puno realizacije po tim visokim cijenama tako da je jako teško izvesti zaključak kako će se sve odvijati.
U zadnje vrijeme, pojavljuju se Njemci kao kupci koji se boje produbljivanja krize u svojoj zemlji.
Sprdajte se vi koliko hoćete, ali nije isključeno i da Srbija profitira od nadolazeće krize kao neutralna zemlja koja jedina ima dobre odnose i sa Rusijom.

Naravno, grci već zovu nemce u goste preko zime kao "gasne turiste", ako bi došli kod nas dobili bi i grejanje u ceni
--------------------------------------

Što se tiče turista po Bgd primetno je da uglavnom samo prespavaju zbog letova ili drugih konekcija, a uglavnom noće po planinama i banjama, odnosno obilaze prirodne lepote Srbije uokolo

"Važno je da napomenemo da vidimo taj pozitivan trend i da za prvih pet meseci ove godine imamo već nekih 75 hiljada noćenja kineskih turista, a rekordne 2019. godine smo imali oko 270 hiljada noćenja kineskih turista. I tada su nam oni bili u samom vrhu po broju noćenja inostranih turista", objasnila je Labović.

Kinezi su krenuli opet, sve ide ka tome da će se vratiti na onaj stari nivo, plus biće još letova, a onda, pogađate, procvat na jednoj lepoj i popularnoj planini sa najčistijim vazduhom čije ime počinje na Z....... :cool:
 
Poslednja izmena:
Naravno, grci već zovu nemce u goste preko zime kao "gasne turiste", ako bi došli kod nas dobili bi i grejanje u ceni
--------------------------------------

Što se tiče turista po Bgd primetno je da uglavnom samo prespavaju zbog letova ili drugih konekcija, a uglavnom noće po planinama i banjama, odnosno obilaze prirodne lepote Srbije uokolo

"Važno je da napomenemo da vidimo taj pozitivan trend i da za prvih pet meseci ove godine imamo već nekih 75 hiljada noćenja kineskih turista, a rekordne 2019. godine smo imali oko 270 hiljada noćenja kineskih turista. I tada su nam oni bili u samom vrhu po broju noćenja inostranih turista", objasnila je Labović.

Kinezi su krenuli opet, sve ide ka tome da će se vratiti na onaj stari nivo, plus biće još letova, a onda, pogađate, procvat na jednoj lepoj i popularnoj planini sa najčistijim vazduhom čije ime počinje na Z....... :cool:
mislim da treba jedan gasovod direkt Sibir - Zlatibor
 
ok sad vidim procitao si poslednju recenicu a fotografija se odnosila na pocetak. (ne moze sa telefona da se pise tekst ispod fotografije)

Da se ispravim “hteo sam reci u USA su vec neko vreme kamatne stope preko 5% pa nema nekog velikog pada”
Moj argument je bio da bi cene pocele znacajnije da padaju ljudi moraju da pocnu da gube poslove.
Mislim da se cene nekretnina kreću previše sporo, da bi očekivo veliku promenu za mesec-dva. Kad neko nov hoće da proda kuću, pogledaće trenutne cene i on će da stavi tu cenu, ako mu se ne žuri i par meseci, pa ako ne ide krenuće da spušta, ako uopšte planira da proda. Prvo pada broj kupovina, jer logično manje ljudi može da plaća veću ratu za istu kuću/stan. Možda vremenom, ko je uzeo promenljivu kamatnu stopu, ako se to uopšte radi u SAD, neće moći da plaća tu ratu, pa mora da proda kuću, ili mu se oduzme. Za sve ovo treba vremena.
 
mislim da treba jedan gasovod direkt Sibir - Zlatibor
Već postoji u skoroj svakoj ulici,...ma nema da nema
Mislim da se cene nekretnina kreću previše sporo, da bi očekivo veliku promenu za mesec-dva. Kad neko nov hoće da proda kuću, pogledaće trenutne cene i on će da stavi tu cenu, ako mu se ne žuri i par meseci, pa ako ne ide krenuće da spušta, ako uopšte planira da proda. Prvo pada broj kupovina, jer logično manje ljudi može da plaća veću ratu za istu kuću/stan. Možda vremenom, ko je uzeo promenljivu kamatnu stopu, ako se to uopšte radi u SAD, neće moći da plaća tu ratu, pa mora da proda kuću, ili mu se oduzme. Za sve ovo treba vremena.

Ovo si dobro sumirao, ustvari svi su brzi da podignu cene i to ide relativno brzo, a kad treba spustiti nema nigde nikoga, svi odugovlače, od vlasnika do invesitora! Bolji projekti nisu hteli da mi spuste ni pre ašova u projektnoj fazi, čak i kad sam ponudio 90% avansa. Premijum je premijum, ali sačekaću i ja neku nedelju...
 
Ovo si dobro sumirao, ustvari svi su brzi da podignu cene i to ide relativno brzo, a kad treba spustiti nema nigde nikoga, svi odugovlače, od vlasnika do invesitora! Bolji projekti nisu hteli da mi spuste ni pre ašova u projektnoj fazi, čak i kad sam ponudio 90% avansa. Premijum je premijum, ali sačekaću i ja neku nedelju...
Bas citam tvoj prethodni post i cudim se da ne postoji rec premijum u njemu, sada mi je lakse kada vidim da se u ovom postu premijum pominje dva puta. Sve je u redu.😀😀😀
Kako mozes toliko biti opsednut premijumom, jel to ista klasa kao i luks, ili iznad luksa?
 
Mislim da se cene nekretnina kreću previše sporo, da bi očekivo veliku promenu za mesec-dva. Kad neko nov hoće da proda kuću, pogledaće trenutne cene i on će da stavi tu cenu, ako mu se ne žuri i par meseci, pa ako ne ide krenuće da spušta, ako uopšte planira da proda. Prvo pada broj kupovina, jer logično manje ljudi može da plaća veću ratu za istu kuću/stan. Možda vremenom, ko je uzeo promenljivu kamatnu stopu, ako se to uopšte radi u SAD, neće moći da plaća tu ratu, pa mora da proda kuću, ili mu se oduzme. Za sve ovo treba vremena.
Да, велики је lag између тржишта некретнина и осталих асета.
 
П. С.

Висок ниво запослености(график означава незапосленост) није добар индикатор.
20220719_141845.png
issa not good...
 
Evo podataka iz prve ruke i bez mog tumacenja. Podaci su za jednu od najvecih kompanija za proizvodnju gradjevinskih materjala koja radi u 107 zemalja. Podaci su za Evropu.
Rast prodajnih cena im je 27% . Pad prodaje im je 18%. Pad dugorocnih porudzbi im je 39%. Pad drzavnih porudzbi im je 43%. Otkaz ili usporavanje naplate ranijih poslova im je porastao duplo. Podaci su od njihovog sefa za Evropu( nas covek) Srbija ima slicne podatke jer deo proizvodnje materjala je ovde. Najmanji pad u Srbiji beleze u naplati i prodaji kod " malih investitora" . Taj pad vide sto im kupci prelaze na jeftinije materjale.
 
Bas citam tvoj prethodni post i cudim se da ne postoji rec premijum u njemu, sada mi je lakse kada vidim da se u ovom postu premijum pominje dva puta. Sve je u redu.😀😀😀
Kako mozes toliko biti opsednut premijumom, jel to ista klasa kao i luks, ili iznad luksa?
Koliko sam nešto obišao sveta, uglavnom ide Standard, Premijum i Lux
Slično kao kod hotela na moru, Standard su sa 3* (klasik), Premijum 4* (bazen, spa i wellness sadržaji, lounge, sala za sastanke i dr...), Lux 5* i preko toga oni posebni hoteli sa tzv 5,5 ili 6*

Ali kod nas ima "lux" i u mirijevu, kaluđerici, krnjači pa pre svega treba da se klasifikujemo kako valja...tako da nisam ja opsednut nego ste vi koji tako mislite neznalice ;)
 
Slažem se, zauzetost je možda problematična samo za najekskluzivnije lokacije kao što je neposredan pogled na hram ili kalemegdan, ali Beograd kao takav ima više nego dovoljno prostora za ekspanziju (najčešće spominjemo IMT na Novom Beogradu, ali u toj priči su i fabrike na potezu od Rakovice do Topčidera, industrijski objekti na Donjem Dorćolu, brodogradilište na Novom Beogradu itd.) Brzina takve izgradnje će naravno zavisiti od šire privredne slike u narednom periodu, ali daleko je Beograd od toga da kažemo da se ušančio i da nema kud da se širi
Svakako da ima gde da se širi, ali će sada najtraženiji delovi postati astronomski skupi. Stranci, a često i provincijalci sa parama preferiraju centar u svim metropolama.
 
Iskreno se nadam da ovo za 300 stanova nije istina. Jer to bi definitivno bio poremecaj na trzistu a svaki nagli rast nije zdrav po meni.

Neodrzivo na duge staze je imati i 1-2-3-4% rast a sve preko toga je problematicno jer je jako tesko balansirati drzavu sa prilivom stanovnistva iznad 4%.

Opet naravno bolje skilled migtanata rusa nego arapa ako mozemo da biramo samo se nadam da ce ih drzava integrisati u drustvo a ne da rade na upworku na crno i da dizu pare na bankomatima sa debitnim karticama.
Bitno je da troše pare u našim prodavnicama, restoranima, frizerskim salonima....tako će i država dodatno popuniti budžet.
 
Pitam se da li ce ove krize i opsta poskupljenja svega i svacega dovesti do odricanja od automobila kod nekog procenta stanovnistva.

Doduse da bi se to desilo, potrebno je da i javni prevoz bude dovoljno primamljiva i efikasna alternativa. A on je vec neko vreme u kanalu i bice jos gore u narednim mesecima. Fakticki sve pompezno najavljene nabavke novih vozila su obustavljene ili odlozene, a na jesen pocinje i uvoz tudjinskih vozaca jer nase nece da plate.
 
Što se tiče krize, primjećuje se da je turistička sezona na primorju slabija od prošlogodišnje. I u apsolutnom broju turista, a pogotovo u vanpansionskoj potrošnji. Najviše je traga ostavilo što Rusa nema, već samo "domaćih" Rusa koji imaju svoje nekretnine. Razlog tome je i pogresna antiruska i antisrpska politika Crne Gore. Zapadnoevropljana je bilo u predsezoni. Sad dosta manje. Ukrajinaca ima dosta, takođe i Mađara. Poskupljenja su moguće otjerala i dio tradicionalnih turista iz okruženja. Što se tiče prodaje, nje ima, koliko god to čudno izgledalo, zaista je ima puno.
Jako je čudna trenutna ekonomska situacija. Kao da svi čekaju razvoj događaja i kao da niko sa sigurnošću ne može reći šta će se dešavati.
 
Inače, zaboravih da dodam pošto sam bio na telefonu. Uđem danas u jedan relativno poznati salon tj. radionicu za nameštaj koja radi svašta po meri. Ne znam kako se kreću cene generalno, ja znam 3 takva mesta a ovo nema reputaciju nekog skupog i ekskluzivnog. Niti ja patim od tih kompleksa da se uzima samo fenseraj i sve najskuplje. Otišao sam da pogledam neke ploče za prostu komodu koju hoću da napravim, znači računam trošak od par hiljada dinara, pošto pritom već imam neke strane pa ne kupujem sve od nule.

Kad sam video cene, šokirao sam se. Najjeftinija ploča debljine 2 cm 1900 din/m2. Prosečna cena ploče deljine 2 cm - oko 4.000 din/m2. Obična metalna drška-šipka za fioku dužine 40 cm - 750 din. Deblje ploče, za radne površine nisam ni gledao (ne treba mi). Ko zna koliko bih se tek tu šokirao. Sudopere isto, ko zna koliko su im nabili cene.

Nije mi bilo dobro koliko nam je dobro™
 
Auta se jako slabo prodaju, (pogledajte najpoznatiji sajt svega 5 auta na nivou zemlje u proseku dnevno se proda) inače krađe katalizatora su odavno, a krađe goriva su počele već na cenama od 180 din/ litri. Tako da ljudi će se odricati auta, kada cena goriva bude 500 din/l. Naše rezerve goriva su do kraja septembra (kako je Predsednik izjavio). To je po meni rok kada je velika prekretnica. Gorivo diktira cenu hrane, a potom i tražnju za stanovima (koja je trenutno takva kakva je).
 
Vrh