Šta je novo?

Finansijska tržišta (trgovina akcijama, obveznicama i dr. instrumentima)

@kalikali

mislim da je isto neki mali iznos po transakciji, mislim da se povećava od određenog iznosa, mada nisam pratio dugo uslove brokera...

problem u Srbiji je visok iznos provizije poslovne banke za priliv doznaka...ne znam kako je u Nemačkoj..

ono što je IBKR uveo od, čini mi se, prošle godine je uplata novca putem WISE-a, što dosta olakšava...

IBKR unapred uslovljava da izaberete u kojoj valuti će biti uplate, što znači da morate da prebacujete u dolare ako je potrebno u okviru same platforme, mada to je manje više po tržišnoj ceni (forex)..

davno sam otvorio, iskreno nisam ni siguran da li su menjali mnogo šta, samo seen-ujem one notifikacije, obično su neke protokolarne stvari, retko kada strogo lično vezano za nalog..

što se tiče dolaženja od novca, ne znam na šta tačno misliš.. lično ušteđevina i reinvestiranje dobitaka, ali opet kažem, nisam daily trader... frekvencija mi je od 6m do 1y otp u proseku
 
@Mikie , hvala na odgovoru! Na to sam mislila, ni ja ne bih bila daily ali u pocetku bi mi sigurno bilo zanimljivo pa bi verovatno i frekvencija bila, ne baš daily ali biweekly 😄
No, videću šta mi je činiti
 
ne vredi ni ulagati u berzu onda, osim ako su desetine miliona minimum
Због чега, шта је лоше у планирању дугорочног улагања, а свакако су средства ликвидна и могу да се повуку уз плаћање пореза?
 
10+ godina buy and hold strategija ima svoje rizike koji nisu mali...naravno, zavisi od tajminga...i ako ubodete dno vrednosti, ali to je najnepredvidljivije vreme na tržištu sa visokom volatilnošću koje i kada ga ubodete, vrlo lako može da vas otrese od pozicija jer je tržište previše automatizovano, veoma mali broj trejdera trguje na osećaj... četvrta faza bear marketa je dosta zeznuta, mada u inflatornom režimu ima svojih znakova, ali to su ipak samo znakovi

MAN i AQR su jedni od najuspešnijih fondova koji redovno objavljuju neke svoje analize, naravno, to nisu trejdovi, već analize koja mogu biti bilo ex ante bilo ex post

svako sebe stavlja u poziciju na tržištu
 
IBKR unapred uslovljava da izaberete u kojoj valuti će biti uplate, što znači da morate da prebacujete u dolare ako je potrebno u okviru same platforme, mada to je manje više po tržišnoj ceni (forex)..
Lično sam uplaćivao evre i dolare na isti IBKR nalog. Jednostavno se bira valuta kad se najavljuje uplata. Mada njihov forex je super, tako da nije ni bitno u kojoj valuti se prebacuje novac...
 
može da se uplati, ali ne može da se trguje u obe, mada nisam nikad ni probao, ne trgujem u evropi
 
može da se uplati, ali ne može da se trguje u obe, mada nisam nikad ni probao, ne trgujem u evropi
Može i da se trguje. Većinom kupujem index u EUR, ali pojedinačne akcije kupujem uglavnom u $. Mada nije ni moguće drugačije, morao bi da nađeš hartiju u drugoj valuti i na drugoj berzi da bi kupio. Npr. ako hoćeš akcije Googla da kupis u EUR, morao bi da kupis npr. ovo na Frankfurtskoj berzi: https://finance.yahoo.com/quote/ABEC.F/, ali volume je neuporedivo manji i radno vreme berze je drugačije.
Inače kupuješ u dolarima ovo: https://finance.yahoo.com/quote/GOOG/
 
super, nisam znao, možda mi zatreba 👍
 
fredgraph.png

nikad nije promašio (9 od 9)

20240901_012030.png
 
Vraca novac polako svoju vrednost. Najzalije mi ljudi koji su se ponadali da ce im inflacija pojesti vrednost stana pa se zatrcali da kupe. Ali zaboravise da banka ne sme nikad biti u minusu, uvek u plusu. Mozda nekad sebi dozvole 1-2 godine tezeg poslovanja ali to brzo pregrme.
 
Pošto se ja baš ne razumem, imam pitanje

Ak je inflacija na primer 10 %, a GDP raste 5%, da li on u stvari raste ili opada?

Uzimam okrugle brojke radi boljeg računanja
 
Pošto se ja baš ne razumem, imam pitanje

Ak je inflacija na primer 10 %, a GDP raste 5%, da li on u stvari raste ili opada?

Uzimam okrugle brojke radi boljeg računanja
$10,000.00$+5%=$10,500.00 nominal GDP

$10,500.00/110%=$9,545.45 real GDP
(najprostoje, međutim ima varijacija)

to je za poređenje nominalnog i realnog GDP, međutim trend se dobija poređenjem nominalnog ili realnog GDPa YoY
unakrsno poređenje nominalnog i realnog nema neke naročite koristi
uostalom ni GDP po sebi nije jedini najvažniji pokazatelj ekonomske snage jednog tržišta...
 
Rast BDP-a o kome se prica u javnosti je gotovo uvek realni rast BDP-a, znaci vec je uracunata inflacija.
ako nije naznačeno da je real rast BDPa, onda mora da se proverava informacija. Ako je naznačeno samo rast BDPa, to je po pravilu nominalni, međutim u režimu lepljive višegodišnje inflacije po pravilu se izveštava o realnom rastu češće nego o nominalnom
 
Moglo bi da se proverava u slučaju da je inflacija oko 1-2% ali pošto je veća jasno je da se gotovo uvek barata sa realnim rastom pošo bi razlika bila primetna.
 
Znači, može da se manipuliše, šta kome više odgovara u datom trenutku
 
Uvek može da se manipuliše ali mislim da to nije slučaj sa rastom gdp-a. Zamisli recimo da kažu da je u Q1 bio rast od 12% znali bi da nešto nije kako treba.
 
Vrh