Pa oni su usporili prilično inflaciju, pa i Evropa, za razliku od nas, mi kao kolonija kao da plaćamo razliku u kamatama.
Ima tu još jedna stvar, ako krene kriza ozbiljna, nešto veliko pukne (banka, fond), onda čak i ako spuštaš kamate može doći do nekog perioda ozbiljnije recesije, čak i deflacije i oporavak može potrajati i više meseci, čak godina. Iskreno se nadam da im politički konzervativci neće dozvoliti da urade ono što su uradili u martu 2020. kada si imao strašan pad, a onda zbog neviđene intervencije bukvalno za 2 meseca i to potpunog stajanja privreda imao si na svim graficima V oblik oporavka. Naravno samo nominalni, ne i realni, sve je stajalo.
Ono što je sigurno je da će PROAKTIVNO reagovati na sve i pre nego što se pojave bilo kakve naznake usporavanja i da će sigurno spašavati velike ako se nešto desi, u to nema dileme i to ćemo naravno svi platiti kroz manju kupovnu moć, full marksizam mode. Ipak za sada mi se čini da su uspeli u svojim namerama, dakle okvirno su duplirali sve nominalne varijable za dve godine, obezvredivši realne dugove i tako na neki način rasteretili i države, privredu, ali i pojedinačne dužnike, na račun poverilaca. Vidi se i kroz cene potrošne robe, a pogotovo imovine i druge finansijske aktive da iako se značajno smanjio promet, cene su maltene netaknute (nekretnine) ili čak beleže neočekivani rast (berze, kripto, zlato)!
Ipak makroekonomija je daleko od ispeglane i moja procena koju sam dao pre 3 godine ostaje nepromenjena. Za sada se još uvek pegla lagano negativnim realnim kamatama (na nivou prosečnog čoveka kamata na depozite je još uvek manja od inflacije), ali ako se ukaže potreba, biće potreban novi ozbiljan izgovor, a gde ćeš veći od pandemije ili rata koji možeš da eskaliraš. Tragedija čovečanstva je da upravo taj rat pomaže celom svetu da preraste makroekonomski problem koji ima, jer imaš blanko ugovore, proizvodnja oružja na max, svi živi na svetu se naoružavaju i ne pitaju za cenu, a istovremeno trošiš stare zalihe. Mislim da ljudi nisu svesni koliko to utiče pozitivno na ekonomije širom sveta (osim naravno na direktne učesnike koji će patiti), a to je tako tužno.