Šta je novo?

Finansijska tržišta (trgovina akcijama, obveznicama i dr. instrumentima)


среда, 30. август 2023.
Од јула, све већи број домаћинстава са ниским приходима доживљава искључивање комуналних услуга или не може да приушти кирију, а више од две трећине испитаника је рекло да има неки облик дуга.
 
Evo Amerika je propala, samo što nije.

Nego, zna li ko od vas analitičara koja banka daje najbolje uslove za dečiju štednju?
 
Koja banka sada najeftinije nudi osnovni paket:
tek. racun, stedni racun, el bankarstvo i kartica

Kako to da na bankarskom trzistu nema konkurencije medju bankama koja bi spustila cene?
Gde je slobodno trziste o kome su pricali liberali?
 
20230902_095008.jpg

Dobro jutro ☕
 
Jedino što je izvesno je da će bogati postati još bogatiji a siromašni još siromašniji. To je jedina konstanta u kvazi nauci ekonomije.

Amerika sada ima još više milijardera​


Broj milijardera u SAD porastao je za 5 odsto u odnosu na prošlu godinu, i to sa 720 super bogatih pojedinaca na 775.
 
svetski AUM je strategija 60/40
čitaj BlackRock
 

Damping kažu. :) Ne može biti ako ima profita, a ima ga. Ja bih rekao niži troškovi, konkurencija, slobodno tržište! Samo ne prija kad radi u obrnutom smeru od onoga kako je zamišljeno!

Kako sad neki tamo da im uvoze deflaciju kad oni tako lepo monetizuju dug? :) Naravno, napraviće barijere, pozvaće se oni na neljudske uslove i sl. Marionetska Evropa je odavno krenula putem Sovjeta ekonomski, očekujem da tim putem krenu i sa pravnom regulativom, već ima naznaka oko privatne svojine.


Osim novog biranja pobednika (preraspodela nameta na sve nas) i političkog populizma (suštinski ovo nije neko olakšanje u odnosu na ukupan dug, ali će ljudima značiti 200, 300 eur više neko vreme), platićemo mi sve ovo sa kamatom, veoma stimulativan inflatorni potez, a kao bore se protiv nje. Još ako nije dogovor sa bankama (a verovatno jeste, zažmuriće se na drugo), može da ima i suprotan efekat od zamišljenog, potpuni kraj stambenog kreditiranja i propast građevine. Vrlo je moguće i da kontraintuitivno celoj situaciji padnu kamate na oročenu štednju. Kao što sam predvideo, usporava se očigledno realan output, ali taman posla da dozvole nominalni pad, to nikako. Onako bojažljivo sam se nadao da nisam u pravu, ali mislim da ipak jesam, ovo je dekada peglanja makroekonomije i negativnih realnih kamata, idemo ka novom inflatornom piku. Mora tako, inflacija je isto porez, samo nekako diskretnije zadire u džep, politički bezbolnija od direktnih fiskalnih nameta, a to je politički veoma nepopularno, pogotovo sad kad već moraju da donesu teške odluke...

Vezano za vest gore, da Srbija ima nezavisnu ekonomsku politiku i nezavisnu centralnu banku kao što ih nema, ja bih dozvolio slobodan uvoz svega ovoga što ne proizvodimo sami, računajući celu automobilsku industriju. Ne bi stradali Leoni i slični, samo bi promenili gazdu za isti novac. Dobro, morao bi da se istrpi neki kanabe u ambasadama...
 

...i tako to kreće...ako i treba...

Ovi naši crveni id*** su bili oličenje inteligencije za EU birokratske tupsone. Mi ćemo, kao i uvek, biti kolateralna šteta, na kraju nećeš moći ni Dačiu ovde da uzmeš kad je skroz izmeste u neki Maroko i sl...
 

Fiskalna disciplina ili monetizacija duga, ekonomske karte, progresivni porezi, inflatorni porez, helicopter money...

Mada nisam preveliki fan ni spomenute televizije, a ni profesorke, ovako nešto bi moralo da se pušta 3 minuta u sred Dnevnika 2 dok svaka baba sa 4 osnovne ne počne da kapira i to ne u fiksiranom terminu, da baba ne sme/ne može da ugasi!

Dakle prvo tražiti ovakva 3 minuta u udarnom terminu godinu dana, pa onda na izbore!
 
Kako je stagflacija uopste moguc fenomen?
Spor i nikakav rast, uz inflaciju?
 

Fiskalna disciplina ili monetizacija duga, ekonomske karte, progresivni porezi, inflatorni porez, helicopter money...

Mada nisam preveliki fan ni spomenute televizije, a ni profesorke, ovako nešto bi moralo da se pušta 3 minuta u sred Dnevnika 2 dok svaka baba sa 4 osnovne ne počne da kapira i to ne u fiksiranom terminu, da baba ne sme/ne može da ugasi!

Dakle prvo tražiti ovakva 3 minuta u udarnom terminu godinu dana, pa onda na izbore!
Kako to da je i pored inflacije kurs stabilan?
Inace profesorka zestoko laze, kaze da se u "ravijenim zmeljama struja dobija iz ciste energije".
U Nemackoj se dobija najvise iz lignita.
LAze jer je i ona deo kolonijalnih struktura, smao bi da bude blize kasi nego Hulja.
(kao i sav urbano demokratski sljam)
 
Ja mislim da ti zestoko lazes, a to se da proveriti vrlo brzo.

Prvo, u kom minutu videa to profesorka kaze? A zatim, to kao nije istina (mada prilicno opsta izjava moze da se tumaci kako oces) ?

Drugo

1696258926071.png


 
Kako to da je i pored inflacije kurs stabilan?
Inace profesorka zestoko laze, kaze da se u "ravijenim zmeljama struja dobija iz ciste energije".
U Nemackoj se dobija najvise iz lignita.
LAze jer je i ona deo kolonijalnih struktura, smao bi da bude blize kasi nego Hulja.
(kao i sav urbano demokratski sljam)

Ako žele da održe fiksni kurs, moraće da kupuju/prodaju devize u bilo kom nephodnom obimu, što se i radi generalno, sada malo više, zato što definitivno štampamo više nego Evropa, mada i oni štampaju više nego što treba. Ako ne žele da intervenišu na deviznom tržištu, ako imamo suficit npr, domaća valuta apresira, što prirodno smanjuje suficit TB, jer strana roba postaje jeftinija, a domaća skuplja, a istovremeno se ubrzava odliv kapitala, jer se rezidentima više isplati da kupuju stranu imovinu. I obrnuto, kakav je slučaj kod nas, devalviranje valute bi smanjilo taj deficit, jer ti sve strano postaje skuplje, istovremeno je tvoj kapital jeftiniji za investiranje sa strane.

Kako je stagflacija uopste moguc fenomen?
Spor i nikakav rast, uz inflaciju?

Pa moguće je, ekstreman oblik stagflacije smo imali 1993.
 
Ja i dalje ne razumem kako to da se kurs drzi uz inflaciu visu nego u eurozoni.

Preporucujem vam svima da pogledate prvi video na ovoj stranici, o skupoci.
Uskoro ce se nesto desiti. Sledecih 12 meseci bice period najvece nestabilnosti u istoriji.
Zanimljivo je da su jaja u usa 1 dolar, dakle i to je jeftinije nego kod nas, a oni se zale i kukaju.

 
Ja i dalje ne razumem kako to da se kurs drzi uz inflaciu visu nego u eurozoni.

Generalno bi trebalo da fluktuira ako je velika razlika u inflacijama, ali nije baš tako jednostavno. Osim razlike u inflacijama, u igru ulaze i kamatne stope, rast privreda, platni bilansi zemalja koje se porede, pa i drugi makropokazatelji (debt/gdp) itd...

Naši su svakako izabrali da brane i drže fiksirani kurs, a to košta!
 
Generalno bi trebalo da fluktuira ako je velika razlika u inflacijama, ali nije baš tako jednostavno. Osim razlike u inflacijama, u igru ulaze i kamatne stope, rast privreda, platni bilansi zemalja koje se porede, pa i drugi makropokazatelji (debt/gdp) itd...

Naši su svakako izabrali da brane i drže fiksirani kurs, a to košta!
ali kako to rade?
ja mislim da sve pociva na verovanju da ce kurs biti fiksan, inace bi ljudi vec konvertovali u evre. Ovako, nem svrhe konvertovati, ako ce se za 4 meseca dobiti ista kolicina evra.
 
Vrh