Šta je novo?

Finansijska tržišta (trgovina akcijama, obveznicama i dr. instrumentima)

bear market rally

nije novi bull run, iako traje ovoliko

veoma dobra knjiga za razumevanje strukture bear marketa

 
Poslednja izmena:
ovo morate da procitate Nemacka

Fin tekst, to je ono što sam u više navrata i sam pisao ovde i to za konkretne situacije. Jednostavno postaju manje konkurentni, pa će na neke načine pokušavati da se zatvaraju i štite pod različitim izgovorima (kakvi licemeri, voleo bih sada da sretnem neke liberalne profesore da popričam o tome :) ), ali ako slično postupi i Kina, gubitak standarda je neminovan! Dešava se nešto slično što se dešavalo i posle ww2 kada je USA apsorbovala kadrove, pa i kapital. Tamo su sad ozbiljni štrajkovi (koje podržavam), ali isto tako i podržavam generalno konzervativniju politiku da moraš negde da srežeš i štediš, a ne da štampaš samo kad je frka! Dakle radi se samo o preraspodeli, tj šta su odlučili da skrešu. Mesto da indirektno zaustavljaju rat, smanjili su subvencije poljoprivrednicima i ostalima. Računaju da će se deo love vratiti kroz eksport tog oružja, tako što će zakonski nekako da prisvoje zamrznutie ruske resurse. Vlažan san je da će taj rat dobiti, pa da se decenijama naplaćuju od reparacija i večno obezbede jeftinu energiju, ali mislim da su već svesni da od toga nema ništa, pa hajde bar nešto!

Mislim iskreno me baš briga i za njih i to što ne znaju kako da zaustave AFD, nego što će se svi ti problemi u određenom procentu finansijski preliti i na nas. Oni su kolonija sa nekim pravima, mi smo bukvalno treći svet. Ako bi teoretski sutra imao osovinu GER-RUS, što je toliko prirodno, mi bi tu možda i imali neku malu ulogu, ali neće to US dozvoliti, a i previše je krvi palo.

Što se generalno pravca marketa tiče, sve je izvesnije da sve što je ovo blago zatezanje uspelo (blago u odnosu na monetarnu injekciju), bukvalno je samo neka blaga stagnacija cena aseta, u stvari čak nije ni to, još uvek imamo ozbiljnu inflaciju kako potrošnih dobara, tako i imovine! Sve je blago poraslo, ne kao krajem 2021. i tokom 2022, ali opet duplo iznad targeta, osim nekretnina koje stagniraju, verovatno zato što su porasle iznadproporcionalno u odnosu na ostalo (subjektivno), upravo ono što sam pisao ko je pratio. A već su krenule da se vraćaju kamate, a tek je najavljeno, tako da ako se u narednoj godini ne desi neka osetnija korekcija, skraćuje se vreme za reagovanje, pa je vrlo moguće da taj lag popuštanja može da se primeti tu 2025. pa nije nemoguće ovo što je Radović postovao. Iskreno ježim se od takvog načina rešavanja problema, ali u takvom svetu živimo.
 
Zanimljivo je sistematsko unistavanje konkurencije kojima su devedesetih pristupile nemacke firme u Istocnoj Evropi.
To je sistem "Kupi i zatim zatvori fabriku".
Inherentan je samom kapitalizmu koji se najradije siri unistavanjem konkurencije i tezi m onopolu nad resursom i trzistima.
 
Zanimljivo je sistematsko unistavanje konkurencije kojima su devedesetih pristupile nemacke firme u Istocnoj Evropi.
To je sistem "Kupi i zatim zatvori fabriku".
Inherentan je samom kapitalizmu koji se najradije siri unistavanjem konkurencije i tezi m onopolu nad resursom i trzistima.

Ne samo fabrike, nego i finansijski sektor, banke i sl. SDK npr koji je štitio sve...i radnike i preduzeća i državu i onemogućavao, tj kontrolisao odliv love iz zemlje (nema veze sa komunjarama, samo su preuzeli neka rešenja od US URS). Ratni plen prosto.

Liberalni profesori ekonomije su se trudili da nam objasne da je tako najbolje za male zemlje i donekle se i slažem (kao što mislim da je delimična ili potpuna privatizacija zlatnih koka poput Telekoma i EPS-a loša, ali opet bolje rešenje ako će biti puni pečenjarskih kadrova i partijskih botova), samo što ostaje sada pitanje zašto to isto ne primenjuju sad kad je po njih došla još veća riba i kad gube utakmicu, nego izmišljaju ove ili one barijere i štite se (jadan mali Kinez, radi u nenormalnim uslovima)?
 
Ne samo fabrike, nego i finansijski sektor, banke i sl. SDK npr koji je štitio sve...i radnike i preduzeća i državu i onemogućavao, tj kontrolisao odliv love iz zemlje (nema veze sa komunjarama, samo su preuzeli neka rešenja od US URS). Ratni plen prosto.

Liberalni profesori ekonomije su se trudili da nam objasne da je tako najbolje za male zemlje i donekle se i slažem (kao što mislim da je delimična ili potpuna privatizacija zlatnih koka poput Telekoma i EPS-a loša, ali opet bolje rešenje ako će biti puni pečenjarskih kadrova i partijskih botova), samo što ostaje sada pitanje zašto to isto ne primenjuju sad kad je po njih došla još veća riba i kad gube utakmicu, nego izmišljaju ove ili one barijere i štite se (jadan mali Kinez, radi u nenormalnim uslovima)?
Da. Profesori. Gospoda na sinekurama i grantovima, objasnjavali su nama ostalima da je najbolje da radimo po 15 sati dnevno, po mogucstvu bez penzionog i zdravstvenog, samo da imamo preduzetnickog duha, da budemo heroji svetog Trzista.... Da bude dobro za ekonomiju.
 
Dobro, ne moramo sad uopštavati, svakako visoka nauka i preduzetništvo jesu faktor razvoja društva, a ne rabadžije, uz svo poštovanje (a ja i potonjima želim sve najbolje i da društvo bude u takvom stanju da mogu lepo i normalno da žive i da se reprodukuju). Tržište je svakako bolje za alokaciju resursa od planske privrede. Sad što su neki bili plaćeni (ili još gore uvereni) da guraju drugu agendu i što neke (ugl strateške) stvari nisu smeli biti prepuštene, pa to je do njihovih moralnih vrednosti. Uostalom zaista mislim da je to ratni plen koji se uzima od poraženih, nije kao da bi nas pitali. Smeta mi samo to licemerje i dupli standardi.

P.S. Ima i nešto sizifovski ispunjavajuće u tome da se kao preduzetnik realizuješ na tržištu, pa makar bilo ponekad i 15h. :)
 
slazem se.
samo sto kod nas ljudi bi to voleli bez ikakve zrtve :D

sve zavisi od vase uloge.
Ako ste vlasnik lanca kioska mozda hocete da budete preduzetnik, da se zrtvujete i radite po 15 sati. To je vas kapital.
Ali ako ste radnik u kiosku, onda niste preduzetnik, cilj vam je da radite sto manje i izvucete sto vecu platu.

odlicna analiza:
 
Pa kako ne razumete, to su filantropi zabrinuti za svetsku klimu, isto kao i za malog Kineza u fabrici kraj Jangcekjanga. Zli jezici bi rekli da nisu očekivali da će Kinez sve da ih zjbe i tehnološki, a i da to gde oni imaju edge, da 30% jeftinije.
 
ovo morate da procitate Nemacka

Добра анализа.

Глобализација је мртва. Глобализацију су државе које имају јефтине ресурсе и раднике искористиле да се картелизију (ОПЕК, ОПЕК+, БРИКС) и понудним шоковима врше утицај на запад. Тиме запад полако губи суверенитет и пада под контролу горе поменутих картела.

Није западна елита баш толико глупа као три фалуса. Нити ће Америка да пусти свог најачег играча у ЕУ низ воду.

Враћа се време колонизације. Трка поробљавања малих држава са ресурсима. Попут Србије од стране Немачке-ЕУ, пројекат Јадар ће се наставити ма шта год о томе мислио народ. Једноставно стваки грам ресурса који је потребни за прелазак на "зелену" привреду у Немачкој биће експлоатисан. У тим државама ће бити инсталиране лојалне управе. Са привидом избора. И једни (власт) и други (опозиција) играчи немачког БНД'а. Тај модел ће се примењивати и на остале државе.
 
Pa kako ne razumete, to su filantropi zabrinuti za svetsku klimu, isto kao i za malog Kineza u fabrici kraj Jangcekjanga. Zli jezici bi rekli da nisu očekivali da će Kinez sve da ih zjbe i tehnološki, a i da to gde oni imaju edge, da 30% jeftinije.
1999. jedan Amerikanac naseg porekla, cak i Phd mi je rekao:
"Sada cemo da zbrisemo Kinu. Uvalicemo im nase proizvode, nase statusne simbole, nasu kulturu i za 20 godina bice nase sluge".

Doktor nauka srpskog porekla bio je isuvise glup. Nije znao da je civilizacija stara 4000 godina vec vise puta videla varvare i sve ih nadzivela.
 
Добра анализа.

Глобализација је мртва. Глобализацију су државе које имају јефтине ресурсе и раднике искористиле да се картелизију (ОПЕК, ОПЕК+, БРИКС) и понудним шоковима врше утицај на запад. Тиме запад полако губи суверенитет и пада под контролу горе поменутих картела.

Није западна елита баш толико глупа као три фалуса. Нити ће Америка да пусти свог најачег играча у ЕУ низ воду.

Враћа се време колонизације. Трка поробљавања малих држава са ресурсима. Попут Србије од стране Немачке-ЕУ, пројекат Јадар ће се наставити ма шта год о томе мислио народ. Једноставно стваки грам ресурса који је потребни за прелазак на "зелену" привреду у Немачкој биће експлоатисан. У тим државама ће бити инсталиране лојалне управе. Са привидом избора. И једни (власт) и други (опозиција) играчи немачког БНД'а. Тај модел ће се примењивати и на остале државе.
USA ce poostriti uslove zivota u vazalnim drzavama u koje spadaju i clanice EU.
Nemacka ce biti deindustrijalizovana.
Profit mora da se namakne odnekuda.
 
Vrh