Šta je novo?

Finansijska tržišta (trgovina akcijama, obveznicama i dr. instrumentima)


London fears for its future as companies defect to Wall Street​


desava se ono o cemu sam pisao pre godinu dana. Evropa vis enema perspektivu, vise nije konkurentna.
I prof Michael Hudson je isto rekao u to vreme: "Buducnost Evrope je da bude nesto kao Portoriko, oblast za zabavu, skupi restorani i javne kuce. Najbolje da uzmu dolar kao svoju valutu".
 
Zeznuto mada cena prirodnog gasa je pala.
Litijum je jedina sansa za Evropu.
 
Ne brinem se ja za London, dok se tamo obavljaju transakcije koje se obavljaju i dok odatle idu kartice svuda po svetu, ok je reći i da nisu Evropa! Privući će lokalno sve šta im treba!

Nego, ko ima interes za bailout? :)
SVB.jpg
 
Колика би била вредност евра када би све плате и пензије на крају месеца биле подигнуте са шалтера банака у кешу, постоји ли стручно мишљење?
 
Nisi lud, samo si neobavešten. Meni bi isto na lično sebičnom nivou više odgovaralo, pod uslovom da posao ostane stabilan (a trebalo bi). To konkretno u mom slučaju znači više kvadrata za porodicu! Ipak. znajući malo više pozadinu, ne mogu da navijam za to.

Ono što ne vidiš je da bi mnogi bili u problemu, od firmi do pojedinaca, to dalje znači manje prihode za državu, a davanja se moraju pokriti (transferi, penzioneri, socijala, državni aparat). Mogu da se zadužuju, ali to se nekako mora pokriti. Dakle ili novo štampanje ili guljenje kože sa leđa (saobraćajna policija krenula već ozbiljno, ne znam da li je još neko primetio). Problem je što takva fiskalna politika dodatno usporava ekonomiju! Manji procenat bi mogao da se pohvali da su mu prihodi potpuno nezavisni od makro dešavanja. Stane građevina npr, ogroman broj ljudi je u problemu sa poslom, na kraju se to odrazi na sve, onaj koji kupi kajmak neće više kupiti najnoviji BMW, pa radnici ostanu bez posla, pa se to onda odrazi na kraju i na Micu koja prodaje sir na pijaci. Takođe, nemoj da misliš da bi se tebi ili nekom tvom garantuje isplata penzija npr!

Mene najviše nervira transfer bogatstva, tj biranje pobednika sa bukvalno svakom novom intervencijom. Ne može tako, moraš da balansiraš tako da svi osete teret krize proporcionalno! Ovo što su uradili pre 3 godine je da su bukvalno zeznuli sve koji su nešto uštedeli, nagradili dužnike, a između ostalog i te tvoje investitore čiji je proizvod (beton+gvožđe) poskupeo iznad normalne proporcije, više od bukvalno svih investicionih aseta (tu psihologija i opipljivost igra značajnu ulogu verovatno).

Ovo je po meni bolan, ali dobar pravac, ako budu konzistentni (a sumnjam u to)! Malo bi povratilo izgubljeni kredibilitet. To znači da neki moraju da propadnu!

 

На светским берзама велики пад цена акција због инфлације и колапса банке Силицијумске долине


Svi misle da sam lud, ali mene bi radovala deflacija.
Deflacija bi znacila kontraciju kredita i zaustavljanje investitora i gradilista u Beogradu.
ti si u nekoj iluziji jer misliš da će bilo kakava finansijska kriza da utiče povoljno na izgled Beograda..... to što će investitori izgubiti finansiranje, da će odjednom Beograd procvetati, a u stvari je situacija upravo suprotna. Finansijska kriza je najveći uzrok još većem urbanističkom padu... ne znam kako ne vidiš to...

Razlog iz kog ti "navijaš" za krizu je nakaradan.
 
Ja ne vidim kako je nesto u Beogradu postalo bolje delovanjem investitora.
Objasnite mi sta je pozitivan doprinos njihovog delovanja u Beogradu?
 
Ni ne moram da odgovorim na to pitanje. Nije to toliko stvar investitora, već regulacija, upravljanja, sprovođenja zakona i drugih akata.

Ko upravlja i reguliše? Da li je lakše kontrolisati kada je korupcija masovnija ili ne? Kada je korupcija veća - da li kada su finansije labavije, ili kada se svi stežu pa im svaki dinar sa strane znači više nego ikad?

Neće investitori nigde nestati, samo će postati oholiji i alaviji jer će politika biti podređenija interesima pojedinaca, a samim tim i urbanizam Beograda daleko lošiji.
.
.
Diže plate i penzije kao da je deda mraz, poklanja omladini pare... Niko ne pita odakle... Sve se ima, plivamo u stranim investicijama koje s druge strane subvencionišemo što ih čini tržišno neisplativim... piramida spremna da se uruši...
Nemaš definisane granice, a jedini način da ih KAO definišeš je da potpišeš dezintegraciju države... Pa brate, u kojim bajkama mi živimo.
nakaradnom fiskalnom politikom pokušavaju da odgode neizbežno.

Sve to je stvorilo novu lažnu paradigmu o cvetanju, a u stvari je sve itekako šuplje... Čoveče, meni drugar kojeg znam ceo život, završio Ekonomski i kaže mi juče kako je Mali veoma sposoban da vodi finansije(parafraziram)... Sve mi to govori da ljudi žive u nekim paralelnim svetovima i da su otkačeni od stvarnosti. Višegodišnji period lake love je više nego dovoljan da ljudi koji gledaju u nadolazeću opasnost, da vrlo lako odbace istu kao bezazlenu... Previše samopouzdanja zasnovano na gore navedenoj lažnoj paradigmi.
.
.
>razumem ako ništa od ovog nema smisla, najviše je između redova
 
Sto se tice SVB banke.
Nastampace izgleda pare. Placu o ugrozenih 100000 radnih mesta...

U međuvremenu, više od 3.500 izvršnih direktora i osnivača koji predstavljaju oko 220.000 radnika potpisalo je peticiju koju je pokrenuo I Combinator apelujući direktno na Iellen i druge da podrže štediše, upozoravajući da bi više od 100.000 radnih mjesta moglo biti ugroženo.
 
Ako stvarno krenu da spasavaju svakoga ko padne, assets idu gore. Evo BTC skocio 6%
 
Mislim da se samo radi o obezbeđivanju depozitara, a ne i poslovanja banke, ako sam dobro razumeo... Deponovan novac je obezbeđen do 250k, ali izgleda da će zaštitit i one preko toga..
 
Kako stoje stvari odštampaće sveee koliko god treba xxaaxxaxa
Cene će tek da odu gore onda ccc

Mileee podmazi štamparsku presu, uvodimo treću smemu, opeeet.

Znači povratak na trgovinsku razmenu.

P.s.
Nije 6% već celih 8% u ovom trenutku već
Screenshot_20230313_010423_com.twitter.android.jpg
Screenshot_20230313_010443_com.twitter.android.jpg
Screenshot_20230313_010350_com.twitter.android.jpg
Screenshot_20230313_011804.jpg
 
Poslednja izmena:
Mozda ce nastampati odredjenu kolicinu novca da bi sprecili paniku, ali to verovatno samo znaci da sledi jos vece povecanje kamatnih stopa nego sto je planirano.
 
Screenshot_20230313_013250_com.google.android.googlequicksearchbox.jpg
nekad se ne moze videti suma od drveta pa treba se odaljiti malo da bi se videla cela slika... Evo bitcoina u zadnjih mesec dana, kao sto vidimo, jedva se vratio na nivo od pre 5 dana, ovde nema nikakvog rasta, vec obicna fluktuacija... Pre 20dana je bio na dosta vecem nivou nego sada.. Ne zurite sa panikom😎
 
sledece nedlje je CPI print... crveno
 
Mozda ce nastampati odredjenu kolicinu novca da bi sprecili paniku, ali to verovatno samo znaci da sledi jos vece povecanje kamatnih stopa nego sto je planirano.
ma koga briga za kamate. Ono sto je problem i sta se realno iskreno desava jeste da kada nastampaju pare investitorima ili firmama dajeu kapital zato sto na kraju "nova kolicina" novca u opticaju zavrsi uglavnom u firmama ili akcijama. Bukvalno free money. Ide sve u zeleno i ko ima vece kolicine BTC-a, akcija, nekretnina je profitirao sa ovom odlukom. Najgore prolaze oni koji nemaju imovinu ili ne daj boze imaju "stednju" i to je na zalost nova realnost. Podizanjem kamata na kredite oni ne rasteruju investitore troliko koliko rasteruju one koji se muce da kupe prvi stan a sa druge strane favorizuju investitore.

Ovaj potez na koji su se odlucili je samo dokaz da ne moze sistem da funkcionise bez stampanja i bez stimulansa. Sto znaci idemo opet UP UP UP. Nece se mozda preliti u Srbiji bas odmah ali ce se preliti. Svaka nova kolicina novca direktno utice na rast cena nekretnina.
 
Vrh