Šta je novo?

Finansijska tržišta (trgovina akcijama, obveznicama i dr. instrumentima)

Dug je put na dole. Volmagedon 2 će tek da dođe, ne trči pred rudu.

Sutra u pola tri po našem lokalnom vremenu je CPI print za februar mesec BLS-a.
 
Inflacija u okviru očekivane... idealno za bull run, sve je pod kontrolom, banke su pod kontrolom, cene su pod kontrolom...
.
.
NE
 
BMR town... moje pozicije -> 🩸🩸

tako je kako je, dizajn bmr je da svi izgube pare, tek tada ide pravi limit down.

VIX suppression je sjajan za posmatranje...
 
Billionaire investor Carl Icahn said that the U.S. economy is at a breaking point, blaming “worse than mediocre” leadership and warning that soaring inflation threatens to topple America’s position on the world stage.



Icahn made the remarks during an interview on CNBC’s “Closing Bell” program on Tuesday.

“The system is breaking down, and we absolutely have a major problem in our economy today,” Icahn told the outlet, while labeling the United States as “one of the worst countries in the world as far as corporate governance.”
The renowned investor then warned about the dangers of persistently high inflation in the United States, which at last count came in at 6 percent in February, in annualized terms.

“Inflation is the worst thing an economy can have, and I think people underrate that,” he said, adding that, historically, “every hegemony has been destroyed by inflation.”
 
Napravili smo svet u kome par turbulencija i loše ispijenih kafa na Vol Stritu ima moć da surva ceo svet bez ijednog ispaljenog metka. Svaka nam čast.


Takođe, iako sam apsolutno protiv Ruske vlade, Ruske države i onoga što trenutno rade i kako se tradicionalno ponašaju na međunarodnoj sceni, nisam mogao da se dobrano ne nasmejem na ovakve komentare:
Krah.jpg

DrearyDeafeningEasternglasslizard-size_restricted.gif



Nije samo Ruska država prsla s mozgom. I zapad je s njom. Samo na drukčiji način.

Da je sreće pa da padne par asteroida u Njujork, Vašingtong, Moskvu, Peking, Berlin, Brisel i Rijad, pa da mi ostali 7,nešto milijardi paćenika možemo da nastavimo da životarimo neke privide od života, bez ovih bolesnih gmazina i štetočina...
 
Poslednja izmena:

I ovo je kao normalno. Ovo je kao razumno.
10.000 godina evolucije i nauke da bismo došli do ovoga...
 
  • Sviđa mi se
Reagovanja: M86
Da je čist kapitalizam to se ne bi dešavalo.
Evo vidiš da je Evropa mnogo burnije reagovala na slom SVB nego Amerika.
A sve je posledica biohemijske agresije komunističke diktature Kine na zapadni svet, pojačane KGB agresijom na Ukrajinu.
Naravno šlag na torti su i birokratski mozgovi na Zapadu koji primenjuju radikalne metode nekontrolisanog podizanja kamatnih stopa sa ciljem obuzdavanje inflacije. Bez uvažavanja činjenice da je ova kriza drugačija od prethodnih, prvenstveno da nema stagflacije već je puna zaposlenost.
A šta je neposredno pokrenulo inflaciju - orkestrirana sabotaža proizvodnih i logističkih kapaciteta od strane NRK pod izgovorom "socijalnog distanciranja"
 
Poslednja izmena:
I komunisti su svojevremeno pričali da bi sve bilo bolje i drukčije da je implementiran pravi, čist komunizam.
Ja lično mislim da su oba koncepta, i komunizam i kapitalizam - suštinski osuđena na propast. Jedini održivi put je balansiranje između ta dva.

Usput, svetska socio-ekonomska situacija je bila uništena do koske još mnogo pre Kineske agresije na zapadni svet i pre KGB agresije na Ukrajinu. Od 2008. svet se nalazi u neprekidnoj spirali ređanja jednog njesreta za drugim, a suštinski uzroci tome su neverovatna astronomska pohlepa kapitaljarskih škola misli koje su uzele primat, i postavka moderne zapadnjačke ekonomije misli u kojoj niko nikada ne odgovara ni za jednu ekonomsku krizu (kad je iko odgovarao za ekonomske zločine ili propuste?), i u kojoj iz svake krize bogati izlaze još bogatiji a siromašni još siromašniji. Takvo njesra, u kome sve puca na svakih 10-15 godina, nije održivo. I biće prava sreća ako izdrži još 20-30 godina.

Da ne pričam o tome da je neizdrživo i za planetu, pošto se moderna kapitalističko-konzumerska škola misli ponaša kao da imamo 20 planeta na raspolaganju sa beskonačno resursa.

Sve u svemu, koncept osuđen na propast, isto kao i suprotstavljeni mu ekstrem komunizam. Granični poremećaji, produkti i zamisli mentalno bolesnih ljudi, i jedan i drugi.
 
Jedan zanimljiv snimak na temu:
(6:40)

Kao i za sve drugo, neka zlatna sredina je verovatno najbolja za većinu, problem je što u kapitalizmu najveću moć imaju oni sa kapitalom, pa oblikuju pravila kako njima odgovara. Čist kapitalizam je osuđen na jako brzu propast.
 
Idemo...šta znaju deca šta je to 50 milijardi eur. Ovo je samo početak...


Istovremeno, mada više kamate nisu ni bitne kad možeš da upumpaš koliko želiš i kad želiš (a zvanična politika je blago zatezanje)...


Prerano za zaključak da li je početak novog trenda pada ili stagnacije, ali pad je prevelik...
 
Idemo...šta znaju deca šta je to 50 milijardi eur. Ovo je samo početak...


Istovremeno, mada više kamate nisu ni bitne kad možeš da upumpaš koliko želiš i kad želiš (a zvanična politika je blago zatezanje)...


Prerano za zaključak da li je početak novog trenda pada ili stagnacije, ali pad je prevelik...

Kakve ce biti posledice bailouta Credit Suisse?
 
Читам тему последњих 10 страница, хоћу да се обрадујем, да није тако црно у Србији, да постоји бар једна подгрупа људи која тргује обвезницама домаћих предузетника, да Србија није потпуна колинија, али....

У Холандији, са просечном нето платом од пар хиљада евра из 2020. и немаш неке супер раскошне услове, али јако много Холанђана има додатна примања од акција фирми које Србима продају српско пиво, а Африканцима афричку воду и нафту. У Белорусији такође много грађана има акције, али домаћих и неколонизаторских фирми.

А овде се води нека, могао бих тако рећи, преддрагсторска полемика о белосветској економији.
 
Kakve ce biti posledice bailouta Credit Suisse?


Pozajmljuje se lova, namera da se vrati suštinski ne postoji, sad se potreba ubrzava, biće potrebne veće sume, limita nema, što su nam CB i pokazale. MMT u praksi. Kapitalizma su se odrekli, jer da nisu, pustili bi ih da propadnu. Taj šatro visoko kvalitetni kolateral su ništa drugo do obveznice koje gube vrednost i za koje oni očekuju da će sutra vredeti više (kad padnu kamate). Naravno, too big to fail i ne samo to, nego bi povukli sve ostale. Ti ako zakasniš sa otplatom kamata ne znam koliko, šalju ti izvršitelje, kolateral se prodaje po trenutnoj tržišnoj vrednosti (često i ispod nje na licitaciji npr).

Jedan zanimljiv snimak na temu:
(6:40)

Kao i za sve drugo, neka zlatna sredina je verovatno najbolja za većinu, problem je što u kapitalizmu najveću moć imaju oni sa kapitalom, pa oblikuju pravila kako njima odgovara. Čist kapitalizam je osuđen na jako brzu propast.

Ovo na zapadu svakako nije kapitalizam, ne može biti, više liči na socijalističke države, s tim što se ti kao mali čovek ne spasavaš. Naravno, negativne strane su upravo ta koncentracija i centralizacija kapitala i zato je potrebna neka državna antimonopolska regulativa. Svakako i u takvom sistemu, običan radnik bolje živi, izgleda da je nekima veći problem što 1 u 100 ne zna šta će sa kapitalom i radije bi želeo da svi jedu hleb i paštetu, nego da on radi pošteno 40h nedeljno, jede pečenicu, ide na zimovanja i letovanja redovno, ali eto, problem je što taj 1 u 100 ima kamione, avione...
 
Meni to izgleda kao perpetum mobile.
Gde su limiti Bailout-a?
Ne ruse li se ovim osnovne postavke ekonomije?
Vise nema novostvorene vrednosti, odnosno vrednost je ono sto se proglasi da je vrednost, nevezano za stvarnost.
Novac generise moc, odnosno drzavna sila, ali pupuno nevezano sa realnostima, politicki.
 
Ovih dana gledajući sposobnosti veštačke inteligencije, nisam siguran da bilo koji poznati sistem ima perspektivu u narednim godinama. Skoro svaka ljudska delatnost može biti izbrisana ekstremno brzo. A ljudi toga nisu ni svesni. Imam osećaj da smo kolektivno i globalno ušli u SF scenario u decembru.

Edit: Bavim se IT-jem puno godina i prvi put, iz dana u dan, mesecima imam osećaj kao da se bavim nekim starim zanatom. Kao šeširdžija koga je vreme pregazilo. A ne bavim se starim tehnologijama. Manje više sve moderne stvari koristim. Nije stvar u tome. Vidim da će za par godina sve ovo raditi AI, a mi programeri ćemo biti kao onaj jedan u fabrici što nadgleda robote.
 
P.S. Shvatate da se ovo "preliva" i na sve druge profesije. Bio je primer kada su testirali AI u call centru za psihološku pomoć. Pacijenti su telefonom razgovarali sa veštačkom inteligencijom umesto sa psiholozima. Merili su neki indeks zadovoljstva i user retention, sve je bilo pozitivno u tom periodu.

Drugi primer: Juče su izbacili novu verziju chatgpt, položio je prijemne ispite na svima boljim fakultetima.
 
To svakako jeste budućnost, pre ili kasnije, mada ide sporije nego što sam mislio pre 10 godina npr. Svakako mislim da neomaltizijanska teorija zavere nije samo teorija, promovisanje nebinarnih itd, ali stvaraju se i novi poslovi, kao posle FRA revolucije.

Meni to izgleda kao perpetum mobile.
Gde su limiti Bailout-a?
Ne ruse li se ovim osnovne postavke ekonomije?
Vise nema novostvorene vrednosti, odnosno vrednost je ono sto se proglasi da je vrednost, nevezano za stvarnost.
Novac generise moc, odnosno drzavna sila, ali pupuno nevezano sa realnostima, politicki.

Nema limita, ne stavljaju ti ruku u džep direktno, ali indirektno da, hleb će ti brže biti 1000 dinara, nego da rastu cene u proseku 2% godišnje.

 
P.S. Shvatate da se ovo "preliva" i na sve druge profesije. Bio je primer kada su testirali AI u call centru za psihološku pomoć. Pacijenti su telefonom razgovarali sa veštačkom inteligencijom umesto sa psiholozima. Merili su neki indeks zadovoljstva i user retention, sve je bilo pozitivno u tom periodu.

Drugi primer: Juče su izbacili novu verziju chatgpt, položio je prijemne ispite na svima boljim fakultetima.


ChatGpt sam dosta testirao. Savrseno odredjuje kontekst (sta korisnika zanima). Medjutim, ne poseduje semanticko znanje van manipulaciej recima.
Recimo, postavio sam mu zahteve z anekee imaginarne prozore. Rekao sam da na 1. sprat treba da idu prozori siroki 1m, a nda drugi, prozori siri od 0.8m. Pitao sam ga gde mogu da stavim prozore sirin 0.9m i nije mogao da mi odgovori smisleno.

I ja sam u IT sektoru. Slazem se da ce ogromni deo poslova progrmera nestati. Sada se pravi veliki hype odnosno popularizacija chatGpt-a da bi se uzeli poslovi sekretaricama, psiholozima, call centrima i svima koji rade s ljudima. Ljudi ce potonuti u mrak matrice, sve sluzbe ce postati nedostupne.

Bice to jedan mracan, osrednji svet. Ljudsko znanje ce se asimptotski pribliziti nekom maksimumu. Ono sto nam bude izgledalo kao znanje bice u stvari ono sto nam govori AI na osnovu statistickog znanja pokupljenog s interneta. Mislim da je celo covecanstvo zrelo za samoubistvo i da je taj proces vec poceo.


Umetnost ce nestatii
 
Poslednja izmena:
To svakako jeste budućnost, pre ili kasnije, mada ide sporije nego što sam mislio pre 10 godina npr. Svakako mislim da neomaltizijanska teorija zavere nije samo teorija, promovisanje nebinarnih itd, ali stvaraju se i novi poslovi, kao posle FRA revolucije.
Stvaraju se, ali ovo deluje drugačije. Brzina promena je mnogo veća i obuhvat raznih pogođenih oblasti je mnogo veći. A ovo je samo početak. Ko se seća kako je izgledao Google 98/99, kako 2005. a kako sada.

Manuelni poslovi će se duže održati jer verujem da je jeftinije da imaš frizera, nego da praviš robota koji može da te šiša (pogotovo humanoidnog). Ali i to će se promeniti jednom. Mnoge SF stvari su danas 100% moguće, ali još uvek puno koštaju.
 
Vrh