Šta je novo?

Finansijska tržišta (trgovina akcijama, obveznicama i dr. instrumentima)

Ovo je izgleda prva evropska banka koja ce bankrotirati.


CS%20record%20low%202023-03-02_12-07-06.jpg
 
BMR town...

drzim i dalje equity shorts od januara, ali bas slaba vajda...
Longovao sam dolar(uup) krajem januara, prodao danas u solidnom plusu. Dolar ima i dalje jake predispozicije da raste, nisam hteo da u kratkom roku ostanem bez profita zbog supporta, a nisam siguran da će tako lako probiti support.
Danas skratio btc(bito) pre kraja sesije... inače nisam trgovao shitcoinom u ovom bear-u, osim još jednom, kada sam pokušao da uhvatim rip i opekao se...
.
.
na makro planu imam samo da ponovim par teza. Inflacija na Zapadu će rasti, najviše indukovana kineskim otvaranjem i kineskim državnim podsticajima na masovnu potrošnju. Kina ima nisku inflaciju u odnosu na Zapad i ima i više nego dovoljno prostora da radi QE i izveze inflaciju van svojih granica.

Zapad, pre svega mislim na SAD kao najveći monetarni stub, su iza krivine sa QT i dizanjem stopa, pa će ih novi leg up u inflaciji "iznenaditi" i moraće da nastave da dižu agresivnije (da ne govorim o vojnoj akciji za Tajvan koja se sprema).
Ono što se najviše ignoriše jeste prethodni period nenormalno niskih stopa i labave monetarne politike koja čini da svako dodatno dizanje stopa daleko više utiče na likvidnost nego da je situacija prethodno bila striktnija na tom planu.

Balon je ekstremno nestabilan i ne postoje predispozicije za stabilizaciju. Zapad nema alate da balansira. Obveznice su ključna stvar u celoj priči. Koji je stepen neizvesnosti se vidi i kroz tzv. YC(krive stopa prinosa obveznica sa različitim maturity periodima-3m, 6m, 9m, 1y, 2y, 5y, 10y, 30y), kao i ekstremnu inverziju 2s10s krive.

Čeka nas ekstremna finansijska nestabilnost u bliskoj budućnosti.


P.S. očekujem deflacioni period na kraju. Već sam prošle godine pisao više puta, da ako vidimo deflaciju, da će to verovatno biti i gore od 29e i drugih tragičnih godina.(mislim na SAD i ostatak Zapada)
 
  • Sviđa mi se
Reagovanja: MC_
biće gore u smislu opštih ekonomskih uslova, a ne u smislu deflacije kao procenta umanjenja potrošačkih cena...
 
@Mikie Zasto FED bira deflaciju kad bi inflacija bila jednostavnija za njih?
 
ne znam... znam samo da su izabrali da napumpaju najveći balon ikada, pući će i izazvati deflaciju jer su finansije u stvari piramida. Ova piramida nema stabilnu osnovu, naprotiv.

ne znam ni da li je pitanje tako čistog izbora u ovom trenutku... Nemaju oni precizne kontrole nad makoekonomskim stanjem.

Deflacija izazvana pucanjem bi stvorila odličnu bazu za novi QE i štampanje. To može da bude motiv.
 
Imaju dovoljno vremena da reaguju da spreče deflaciju, još uvek je dalek put do toga, tek treba da vidimo ozbiljnije dezinflatorne pokazatelje, neće čekati da stopa padne na nulu ili pak ispod (deflacija) da bi reagovali!

Koliko ja vidim, još uvek se sve nominalne varijable opasno dižu (pa i plate), vuk je već preklao magarca (penzioneri, štediše, svi sa fiksiranim prihodima), sad samo da vidimo da li će zaista biti hrabri da stvarno ohlade privredu i prekolju i ljude/kompanije u kreditima. Teoretski ne isključujem, veliki najviće dobite upravo tada prave i pazare na debelom popustu, ali ostajem pri svojoj prognozi, iznadprosečna inflacija kroz celu dekadu i pivot do kraja godine, početkom sledeće, bez obzira što se inflacija neće spustiti na 2, 3% i to ova zvanična.
 
obveznice, obveznice...

smart money je u obveznicama i za obveznice...

one govore, međutim niko ne čuje

volatilnost spava već dugo... potiskivanje vodi u volmagedon...
 
Можда најбољи индикатор глобализације — удео трговине у глобалном БДП-у — после посебно брзог раста током 1990-2008. достигао је врхунац пред почетак Велике рецесије, када наступа нова ера протекционизма. Тако се светски робни извоз, као удео у БДП-у, сада вратио где је био 2000, далеко испод нивоа 2008.


12%2003%2001.jpg



Опадајући удео светског извоза у глобалном БДП-у након 2008

 
Запад заснива своја тржишта на папиру... размисли мало о томе... шта ради Исток?
 
Puca jos jedna banka u USA. Prvo je bio Silvergate koji je dosta vezan za blockchain industriju a gde vlada zestok bear market vec neko vreme.
Sada je izgleda na redu i SIlicon Valley Bank. 16. najveca banka u USA. Dosta VC-jeva je vec povuklo sredstva ali su onemogucili povlacenje.

Screenshot 2023-03-10 at 12.17.20 AM.png


clipboard_image_20603bf0650139_1678435681.png


clipboard_image_20603bf060b191.png
 
Postoji drzavno FDIC 250k osiguranje ali to vazi samo ako ne pukne previse klijenata.

Najrealnije je ocekivati novi Bail Out i masivno stampanje novca.

Silvergate
Silicon Valley
Credit Sussie

To su 3 solidno velike banke i ako se kriza nastavi i prelije na najvece banke morace da idu na bailout tj da urade Margin Call 2.

A to znaci masovno poskupljenje svega.
 
Postoji drzavno FDIC 250k osiguranje ali to vazi samo ako ne pukne previse klijenata.

Najrealnije je ocekivati novi Bail Out i masivno stampanje novca.
I ja msilim.
Zapadu treba inflacija sada dok ratuju.
Ne vidim zasto zapad ne bi mogao da idrzi inflaciju od recimo 20% godisnje.

Prošle nedelje je održana aukcija desetogodišnjih obveznica u USA. Niko nije dao ponudu. Trezor je podigao ponudu na 4.005. Nema onih koji uzimaju. Niko na svetu nije želeo desetogodišnji američki trezor.
 
Ne samo dok ratuju! Čisto makroekonomski gledano, kako su deficiti sve veći, većini dug prelazi GDP i to tako da to raste sve brže i da se sve teže otplaćuju kamate (tim pre ako rastu), da će u USA preći izdvajanja za vojni budžet (a znamo koje se tu cifre vrte), njima svakako odgovara događaj ili serija njih (pandemija, ratovi) kao izgovor za reset (dugova). Da ne ulazim u teorije zavere (mada smo svedoci da su se mnoge teorije obistinile), novi bail out je moguća opcija, a ni bail in čak nije daleko! Dakle to bi svakako moralo da se desi na ovaj ili onaj način, ali bez ovih eksternih uticaja, ljudi bi izašli na ulice, vijali odgovorne i postavaljali pitanja o ekonomskim politikama!

Naravno, ne isključujem mogućnost nekog laga od intervencija do formiranja novih, većih cena (u prevodu možda će biti kraći dobar trenutak za jeftiniju investicionu kupovinu), to zavisi od brzine i jačine te intervencije. Posle 2008. bile su potrebne godine da cene dođu na isti nominalni nivo, a posle događaja iz marta 2020. vidimo raketni skok na svim graficima bukvalno, V shape recovery tkz.

Prošle nedelje je održana aukcija desetogodišnjih obveznica u USA. Niko nije dao ponudu. Trezor je podigao ponudu na 4.005. Nema onih koji uzimaju. Niko na svetu nije želeo desetogodišnji američki trezor.

Otkupljivaće sami od sebe po stopi koja ja dugoročno niska, yield curve control. CB as lender of last resort. Pogledaj Britaniju, Japan...
 
Poslednja izmena:
Moze da se desi i Federal Government Bankruptcy. Bas kao sto je Detroit svojevremeno proglasio bankrot.
Lepo obrisu sve dugove pa ispocetka.
 
Ni default nije isključen, ali računam da je to ipak kao otvorena pljačka, kao presretanje na ulici sa oružjem! Ovako uvek mogu diskretno da potkradu, kupovna moć ti manja 10% u svakoj od narednih par godina npr, dok se ne ispegla. Čak i uz rast kamata, opet će biti prilično negativne realne. Meni je to od starta najrealnija opcija, od 2020. sam to govorio, te katastrofične hiperinflatorne ili depresivne teorije izazivaju velike nemire, ulicu i sl. Ovako se žaba kuva lagano, dok se meso ne odvoji samo. To je ono što i oni poturaju kao soft landing. Da ne bi bilo nominalnog pada aseta (real estate, berze itd...), stagnacija dok sveukupna inflacija ne stigne (zanimljiva je medijana SP prethodnih godinu dana npr, uz sve oscilacije). Vuk sit, ovce ošišane da većina ni ne zna kako!

Opet kažem, zbog tog laga, ne isključujem neko vreme lepog popusta, pa ko želi da rizikuje...
 
Pa zato što smanjuje standard standard stanovništva generalno ako prihodi miruju ili ne rastu istim tempom. Takođe vrši nepravedni transfer bogatstva, od poverioca ka dužnicima ili od štediša ka onima kojima K nije u novcu. Za održavanje ovakvog kreditnog i finansijskog sistema je potrebna.
 
@vradovic bio si u pravu.
Od ponedlejka mogu da se podignu osigurani ulozi.
To je verovatni prvi u nizu bankrota.

Update (1135ET): Game over for Silicon Valley bank.
  • *FDIC: SVB BANK CLOSED BY CALIFORNIA REGULATOR
 
Vrh