Šta je novo?

Finansijska tržišta (trgovina akcijama, obveznicama i dr. instrumentima)

Screenshot 2023-03-12 at 10.24.38 PM.png
 
"koga briga za kamate"... ladno napisa'
 
Ove 2 banke su propale zbog kamata. Ljudi/firme povlače novac iz banaka jer im trebaju (bolje da troše svoje nego da dižu kredite po 10% za poslovanje) ili hoće da investiraju sami u fin. tržišta gde se na američke bi dive dobija 5%.
A banke zaglavljenje na prinosima 1-2%.

Ova nedelja (tačnije danas) će pokazati da li sledi cunami u finansijskom sektoru (Amerike, Evrope, sveta) ili su ove 2 banke na kojima se sve zadržava.
 
Dakle ne verujem, izašla baba da kaže da ovog puta neće biti bailouta, taman pohvalio da moraju da puste da neki propadnu i posle par sati puf, full mode komunizam. U stvari ni to, nego privatizacija profita, socijalizacija gubitaka!

Koliko sam video, samo 15% depozita je osigurano (do 250K) i to treba da se vrati, jer se plaća i lepa premija na to! Oni su odlučili da spasu i svoje drugare i donore (ostalih 85%), platiće poreski obveznici. Očigledno je da imamo novi too big to fail momenat, iako su ovi relativno mali, plaše se lančane reakcije! Još jednom su poslali poruku da stimulišu rizično ponašanje i da ga još i nagrađuju, bez kazne za neuspeh!

Ova nedelja (tačnije danas) će pokazati da li sledi cunami u finansijskom sektoru (Amerike, Evrope, sveta) ili su ove 2 banke na kojima se sve zadržava.

Pre utorak, FED će izaći sa odlukom o kamatama. Možda štucne sve ako opet povećaju na 0.5, ali ipak, meni se čini da su oni jasno dali znak da spašavaju sve!
 
U stvari ni to, nego privatizacija profita, socijalizacija gubitaka!
Ovo si sjajno rekao. To je sustina neoliberalizma.

Izgleda da su odlucili da spasavaju sve, odnosno ide se na QE5, odnosno primarnu emisiju i inflaciju.

Sada citam vest da se kamate najverovatnije nece dizati. Zapad se odlucio: inflacija.
 
Poslednja izmena:
Na dugi rok svakako će morati, opet kažem da očekujem pivot tu do kraja godine, max godinu dana. Za sada još uvek nešto minimalno povlače novac, ali to je sića u odnosu na intervenciju upumpavanja koja je bila preko 100%, a sad kao za par meseci povukli 5%.


Ovo je kao izuzetak, stvorili su 25 milijardi usd koje će upumpati da bi spasili neosigurane poverioce, otprilike onoliko koliko bi i falilo da se svi isplate da sutra proglase bankrot, a pošto su im aseti kojima bi se namirili poverioci 170-190 mljrdi usd, znači veliki deo bi se isplatio, nije toliko nezdrava priča. Kao ne štite deoničare itd, ali suštinski je prikriveni bailout, naravno da je efekat inflatorni. Ovim stvaraju strašan moralni hazard, daju poruku da mogu da rizikuju koliko hoće i da će ih povaditi. Probni balon za ostale igrače, sutra oni mogu da traže isto, jer ovo što su uskočili je relativno sića u odnosu na ceo bankarski sektor. Brzina reakcije (pre otvaranja berzi, vikend) govori da im je frka. Ako ovo prođe bez reakcije, a hoće, sutra će isto tako upumpati koliko god je potrebno većim ribama! Ne kao QE sistematski svakog meseca, nego tako, sad treba 30 milijardi, sutra 250, pljas...
 

noav vest:​

Regulators seize Signature Bank in third-largest US bank failure​

Regulators seized New York regional bank Signature Bank (SBNY) two days after shutting down Silicon Valley Bank as overseers of the banking system try to restore calm before markets open Monday.

mozda pak ne uspeju da pokriju, mozda dodje do domino efekta. Nadam se da hoce. Kad prodje ta oluja zivecemo kao ljudi.
 
@Ljuba82 već godinu dana pričaš o pivotu... naravno da će na kraju pivotirati lol

poenta je kada... sad si tek dao okvitni datum - do marta 24e
 
nema QE-ja... Schiff je ispao glup za ovaj default...
 
@Ljuba82 već godinu dana pričaš o pivotu... naravno da će na kraju pivotirati lol

poenta je kada... sad si tek dao okvitni datum - do marta 24e

Ne čitaš me pažljivo, više puta napisah datumski nepromenjenu procenu u poslednjih 6 meseci, kako je krenulo možda i pre. Takođe sam sebi napravio ogradu ako krene nova runda stimulisanja i da i kamate od lupam 10, 20% ne znače ništa ako inflacije bude još veća i realne kamate još negativnije nego sad. Ovo svakako jeste stimulisanje i sam potez po sebi je inflatoran, iako je to još uvek manje od ionako mizerne sume (u odnosu na stimuluse) koje povlače sa tržišta šatro boreći se protiv inflacije. Ipak, možda će nekom većem igraču biti potrebno mnooogo više love, e pa sad su lepo dobili poruku, da će sve bailovati!

Biće zanimljivo na FOMC.

...i da, Šif je u pravu, nikad on i nije pričao o defaultu, samo da će raznim vratolomijama nalaziti rešenje koje će od 2 ili više zla izabrati inflaciju!
 
kamate od 10% ne znače ništa...

ovo je šarena laža sa defaultom... Rizik je daleko veći
 
Čekaj, šta je konkretno tvoja procena?

Ako neko priča poslednjih 15 godina da će se rešavati inflatorno, to je Šif, kakav default. Jedino što su govorili da je lud zato što se QE nije prelio na potrošačke cene, ali jeste na asete...e pa sad jeste na sve cene. Slažem se i sa njim i za definiciju inflacije koja bi trebalo da bude kao što je i bila, dakle pumpanje i kontrakcija ukupne monetarne mase, a ne ove fake formule potrošačkih cena. Nije šarena laža, rizik postoji i to bi se svakako desilo da nisu intervenisali pre 3 godine, a očigledno i sad od lančane reakcije , čim spašavaju i ove male (relativno male, 25 milijardi pola BDP Srbije). Fora je što će svakakve vratolomije preuzeti da to preduprede, kao što je to učinila Britanija, kao što čini Japan itd i to ja pričam ovde const, samo se čeka taj okidač, možda je to ovo. Sve ovo što rade je suštinski protivpravno, što tebe ili mene ne bailuju ako us*mo stvar? Kažu nije na teret poreskih obveznika direktno, da, nisu im zavukli ruku u džep direktno fiskalnom politikom, ali jesu indirektno monetarnom. Ovih 25 mljrdi bukvalno može da se shvati kao paušalni QE. Ono što je bitnije je poruka da su tu ako zatreba i da ne postoji limit, što naravno utiče na ponašanje banaka.

U tom smislu nije bitno i ako povećaju jbnih 50bps, ako banda upumpa koliko hoće!
Inflacija je tu da ostane, prekopotrebna im je, a šatro se bore protiv nje! Eto, ovo bi ih spustilo u toku noći, ne bi bio ni preveliki gubitak radnih mesta, ali nisu smeli da puste da kapitalizam funkcioniše i da puste niz vodu gubitaše! Nego nek plate svi (pa i mi u SRB ovde indirektno). Uplašeni su, veoma!

BTC 20% gore za 24h. posle ovih poteza. Može biti navlakuša, još uvek u rezultanti imamo blago zatezanje (90 mljrdi mesečno, što je opet ništa u odnosu na 5000 upumpanih od plandemije).
 
Poslednja izmena:
Kako šta je moja procena.
Najveći balon ikada, kamatne stope rekordno niske toliko godina, debilna fisklana politika, lepljiva inflacija, geopolitički rizik koji podstiče još lepljiviju inflaciju, najagresivnije dizanje stopa u dugom nizu godina, obveznice obezvređene, inverzija kratkorocnih-dugorocnih obveznica nikad dublja.

Kao da smo na početku, a ne na kraju, ako mene pitaš lol

Sistem nema prostora za manervisanje zato nas čeka epsko uništenje naduvenih vrednosti, što nas verovatno vodi u deflaciju na kraju sage. Naravno, na višegodišnjem nivou, inflacija će biti ukupno solidno veća, ali verovatnoća da nas i jedne godine u relativno bliskoj budućnosti čeka deflacija YoY(seasonally adjusted) posle svega što su uradili je nešto o čemu vredi razmišljati.
Naravno, moguće je da ispadnem id*** u vezi sa ovakvom prognozom deflacije, ali svakako da nismo ni blizu dna. Deflacija je pitanje za kraj treće faze sistemskog bear marketa.

Tolika priča o pivotu toliko dugo je kratkovida na postojeće rizike. FED nema alate kao u poslednjih 40+ godina. Imaće te alate kada dotaknemo dno najvećeg bear-a koji je naša generacija videla.

Previše se fokusiraš na 70e, 80e, iako je to solidan start, ali paradigma je drugačija.
 
Za sekund si me zbunio sa onim šarena laža default, znam da ti misliš da ide sve dole. U suštini nam se ne razlikuje mišljenje previše, ja isto mislim da može doći taj investicioni trenutak, mada verujem da je verovatnoća mala, za razliku od tebe! Vidiš šta se desilo u Britaniji, vidiš sad u US, reaguju PROAKTIVNO i brzinom i intenzitetom. Kako nemaju prostora za manevrisanje kad vidiš da bukvalno svaki dan smišljaju nešto novo. Otišli jildovi gore i logično obveznice u drugom smeru i sad CB uskače za likvidnost po toj prvobitnoj, knjigovodstvenoj vrednosti, da ne bi imali gubitke pri prodaji. Oni sami očekuju da će morati kamate dole u nekom trenutku. Aloooo, znači odeš u kazino, pa ako dobiješ super, ako izgubiš, vraćaju ti lovu. Pa samo ovo danas zaslužuju da ih vijaju motkama. Naravno, prosečan Amer, kao prosečan Srba, ograničen kao terasa, neuk i neobavešten, guta Velikog brata.

Ja mislim da YOY deflacije nema šanse da bude (možda dotakne nulu ili tu negde), što naravno ne znači da se neće bolje uspostaviti neka cenovna proporcija dobara, tipa da padnu cene za koje (mislimo) da su u balonu, ali i ne mora, možda samo ostale cene stignu. Naravno, ne isključujem mogućnost da ih nešto iznenadi i pukne baš jako...no kako stvari stoje, upravo će se rešavati kao 70-ih, s tim što sada nemaju luksuz da podignu kamate na nivoe iznad inflacije upravo zbog većih dugova, u tom smislu je inflatorni put još realniji! Opet, čak i ako ih iznenadi, znaš i sam kakva će biti nova intervencija! V shape u martu 2020. možda bude i spor i benigan za to, neće ljudi stići da reaguju.
 
Poslednja izmena:
garantujem ti mogućnost da će pući baš jako

H2-23 ez

ako ovo što rade, rade na početku sistemskog beara, koja panika će da vlada u sred limit down market-a... sve je jedan trejd...
 
Ja mislim da ce biti QE5.
Nista ih ne sprecava. Moze im se. To je najednostavnije resenje.
Inflatorno resenje preferira duznike.

Situacija u jednoj EU zemlji:
My plant director told us last week that the energy bill for the single month of january 2023 was 350K Euros. It was 50K euros back in January 2020. Not the mere 12% inflation that the MSI is talking about, but a whooping 600 % inflation in 36 months.

Moj direktor fabrike nam je prošle nedelje rekao da je račun za energiju za jedan mesec januar 2023. bio 350 hiljada evra. To je bilo 50 hiljada evra još u januaru 2020. Ne samo inflacija od 12% o kojoj govori MSI, već neverovatnih 600% inflacije za 36 meseci.


Holandski penzioni fondovi:
Holandski penzijski fondovi izgubili su skoro 140 miliona evra zbog bankrota američke banke Silicijumske doline. Imali su akcije u početnoj banci koja je u petak otišla u stečaj.

Zamislite koji je to nivo pohlepe. Penzioni fondovi ulagali su u spekulativne startupe preko ove banke.
 
Poslednja izmena:
Isto tako je bilo i u Britaniji krajem prošle godine sa penzionim fondovima. Nije čak ni pohlepa, nego su im bili potrebni veći prinosi da bi pokrili sve, pa su investirali rizičnije. Spašeni su od strane države, QE.
 
Ja mislim da ce biti QE5.
Nista ih ne sprecava. Moze im se. To je najednostavnije resenje.
Inflatorno resenje preferira duznike.

Situacija u jednoj EU zemlji:
My plant director told us last week that the energy bill for the single month of january 2023 was 350K Euros. It was 50K euros back in January 2020. Not the mere 12% inflation that the MSI is talking about, but a whooping 600 % inflation in 36 months.

Moj direktor fabrike nam je prošle nedelje rekao da je račun za energiju za jedan mesec januar 2023. bio 350 hiljada evra. To je bilo 50 hiljada evra još u januaru 2020. Ne samo inflacija od 12% o kojoj govori MSI, već neverovatnih 600% inflacije za 36 meseci.


Holandski penzioni fondovi:
Holandski penzijski fondovi izgubili su skoro 140 miliona evra zbog bankrota američke banke Silicijumske doline. Imali su akcije u početnoj banci koja je u petak otišla u stečaj.

Zamislite koji je to nivo pohlepe. Penzioni fondovi ulagali su u spekulativne startupe preko ove banke.
QT it is
 
Vrh