Šta je novo?

Epidemija CoViD-19

Da li ćete se vakcinisati i kojom vakcinom?

  • Da - Sinopharm

    Glasovi: 32 10,3%
  • Da - Sputnik V

    Glasovi: 25 8,0%
  • Da - Pfizer-BioNTech

    Glasovi: 79 25,3%
  • Da - bilo kojom dostupnom vakcinom

    Glasovi: 49 15,7%
  • Da - AstraZeneca

    Glasovi: 23 7,4%
  • Da - Moderna

    Glasovi: 2 0,6%
  • Nisam siguran sačekaću još

    Glasovi: 43 13,8%
  • Ne želim da se vakcinišem

    Glasovi: 59 18,9%

  • Ukupno glasača
    312
Koliko uopste mogu da traju epidemije?
Spanski grip je navodno trajao dve godine?
Da li je sada gustina populacije toliko visoka da epidemija moze da traje sve dok ne "razredi" populaciju, tj, dok nepobije dovoljno ljudi?
 
Dakle ti više znaš od "stručnjaka" kod nas i u svetu? Što kaže Bender, kako li do sada nisu prepoznali tvoj talenat i pozvali te da rešiš sve probleme i dileme :)
Mene je iznenadilo kad je napisao da nije ni statističar ni lekar, jer iako sam znao da nije lekar, mislio sam da je bar nešto vezano za statistiku, ili da se bar tako predstavlja.
Ovo je prvi put da je rekao da nema veze sa takvim profesijama. Iako je ranije na istoj ovoj temi pisao da je ''itekako kredibilan i stručan za ove teme''.

Ali tu treba biti jako oprezan sa daljim postavljanjem pitanja jer on na ovoj temi može da radi i govori šta poželi, čak i da optužuje i kleveće ljude, a kada mu se neko suprotstavi u tome, dobija cenzuru i ban sa foruma. Njegovi postovi gde je ljude sa foruma optužio da su deo kolektiva koji je doprineo da vakcinisanost bude 44%, sa sve obraćanjem u drugom licu množine, je netaknut, dok su drugi pobrisani i nagrađeni privremenim banom s ove teme.
Koliko uopste mogu da traju epidemije?
Pa za neki smislen odgovor na to pitanje bilo bi poželjno da znamo uzrok i poreklo ove virusčine. Međutim, ni 2 FAKING GODINE od njenog pojavljivanja, vlasti korumpirane totalitarističke tvorevine kojoj je SARS već dva puta cureo iz laboratorija u glavnom gradu, ne dozvoljavaju da se sprovede valjana istraga. A i po svetu ima previše ljudi koji misle da je to irelevantno, kao pojedinci ovde koji rekoše da ih, citiram - zabole za poreklo virusa. Oni bi da leče bolest bez prethodnog saznavanja kako je tačno nastala.

Lično mislim da će sama epidemija, u vidu cirkulisanja patogena, trajati još ovu godinu. Ali epidemija psihoze, profiterstva, lažnog altruizma, lažnog intelektualizma, kao i lažnog moralisanja... će se verovatno preliti i na sledeću i možda i onu tamo godinu. Jer mnogi su izvukli korist iz svega ovoga, neki u vidu profita, neki u vidu titula, a neki u vidu izgradnje lažnih moralnih slika o sebi. Mnogi se neće odreći toga tek tako. Čak i da je samo titula ili lažno moralisanje u pitanju, kad neko uloži skoro dve godine u nešto, teško se posle rastaje od toga.
 
Poslednja izmena:
Oni bi da leče bolest bez prethodnog saznavanja kako je tačno nastala.
Je l' ti palo na pamet da mozda nema koristi od ovoga? Moguce je da je virus nastao u laboratoriji, naravno, ali opet mozda nekim slucajnim procesom, izlaganjem radijaciji ili nesto slicno. Mislim, za HIV imamo manje-vise preciznu putanju kako je stigao do nas, pa nam to ne pomaze nista u lecenju.

Ono sto ti eksplicitno zelis je da okrivis Kinu za bioloski rat, jer imas ideoloske razloge za to. Bar budi iskren u tome, umesto sto pokusavas da predstavis to kao neku korisnu stvar za nauku. Priznaj da zelis da se rves u blatu, a ne da nosis laboratorijski mantil, sve je to za ljude.

Sta bi bila tvoja idealna posledica ukoliko se potvrdi da su Kinezi namerno napravili biolosko oruzje? Da svet kompletno isece drugu najvecu ekonomiju i izvor ogromne radne snage od koje zavisi ceo zapadni svet? Pa to nema sanse da se desi. Kad ljudi kazu da im nije bitno poreklo, ne zele oni da aboliraju Kinu sigurno. Vrlo je moguce da su usrali ceo svet. Samo je vrlo jasno da i od tog saznanja necemo imati - nista. Jedina prakticna posledica bi bila talas sinofobije koji verovatno ne bi prestao decenijama. A sta je neki tamo seljak koji zivi gore od nas kriv sto je njegova vlada mozda pobila milione ljudi sirom sveta? Je l' treba i on da popije bombe kao mi '99?
 
Poslednja izmena:
Prijavio bih te administratoru za klevećenje i laganje, ali znam da od toga nema vajde, zato što ste u talu. Tako da ću samo da ostavim ova dva screenshota i linkove ka arhivama. Pa sad, svako sa gramom mozga i trunkom ljudskosti će shvatiti i prihvatiti istinu, a ti slobodno nastavi da klevećeš i lažeš, jer znam da je ovo vaša tema u kojoj možete nekažnjeno da radite šta god hoćete i koja je i određena da služi upravo da vas nekoliko uzdižete sebe nekažnjenim besposledičnim spuštanjem drugih.

Evo samo za tebe citat jednog posta iz doba dok se ti nisi bio ni manifestovao na ovom forumu, a kamoli postao jedan od neformalnih moderatora i vlasnika ove teme.
Odgovor na klevecenje 1.jpg
Odgovor na klevecenje 2.jpg

Pojedinci imaju sreće što se sve ovo dešava na forumu, u digitalnom svetu i pod anonimnošću. Inače, da trpim ovako nešto u realnom svetu, mislim da bih odavno angažovao advokata i napisao par tužbi.
 
Poslednja izmena:
Ako kažeš da nisi doktor kako onda znaš?
...
Dakle ti više znaš od "stručnjaka" kod nas i u svetu?

Pobogu, ti kao da si prvi put na Internetu. Kako se zna bilo šta? Tako što se provodi vreme učeći i čitajući. Onda svako na forumu kaže šta misli i kako je ON to razumeo, a drugi procenjuju koliko sve to vredi. Jasno je da, ne samo da pri tome MOŽE da greši, nego je sasvim sigurno da svako od nas u mnogo čemu i greši. I ja i svi ostali. Ko samo traži kome će slepo verovati nažalost ima veliki problem i silno će postradati.

Zbog toga ne znam kako je uopšte moguće biti jasnije od onoga što sam rekao već mnogo puta. Još jednom: Podrazumeva sa da ne treba verovati NIKOME. Ni meni, ni tebi, ni bilo kome ko ovde ili bilo gde drugde piše na Internetu. Čak i ako kaže da je doktor ili stručnjak, a pogotovo ako ne kaže. Silno sam vreme ovde istrošio ubeđujući sve da se KRATKE poruke tipa "tako je" obično svode na "argument po osnovu autoriteta", što je logička greška, i da zato treba pisati dovoljno DUGAČKE poruke jer samo u njima može da stane i argumentacija i logika nečijeg mišljenja. Što je nužno da bi drugi mogli proceniti vrednost rečenog jer mu se inače, sasvim ispravno, ne veruje po defaultu. Ma ko da je, i ma šta da priča. I bio redovno napadan zbog toga od strane svih koji forum vide kao "chat" i kratku usputnu zabavu, a ne kao "forum", tj kao javnu tribinu u kome svako obrazlaže ZAŠTO misli to što misli. A drugi mu veruju ili ne veruju, ne zato što on za sebe tvrdi da je doktor ili stručnjak, nego ako izgleda da je dobro argumentovao ono što je rekao. Pri čemu je čak i to samo znak da se tada isplati potražiti i druga mišljenja, zbog provere, inače je i sama provera gubljenje vremena. Pozivanje na autoritet i stručnjake na Inernetu je bezvredno ma ko da to radi, pa se upravo zbog toga ni ja nikada nisam ni pozivao na bilo kakav autoritet. To je uvek obično lično mišljenje a drugi ga primaju samo kao neutralnu početnu informaciju koji treba proveriti ako izgleda da je ona vredna daljeg truda. Sve ovo se na Internetu prosto podrazumeva i uvek je bilo tako.
 
OK, znači ti si napisao samo svoje mišljenje koje nužno ne mora biti tačno. Tako kaži. Jer kada kažeš nekome "to nije tačno" umesto "mislim da to nije tačno" zvuči kao da si poprilično siguran. Ako pozivanje na autoritet i stručnjake nije vredno kako te onda zbunjuje to što nisu samo antivakseri krivi za "mali" procenat vakcinacije kod nas? Mi smo se pozvali na ono što priča svaki čovek iz struke iz iskustva decenijama ili sada misliš da mu ne trebamo verovati tj da svima iz struke ne trebamo verovati. Zvuči li ti to poznato? Ja sigurno ne pišem napamet već kao i ti pišem iz svojih saznanja koje sam morao da izučavam i pre korone tj pre nego što su nikli novi stručnjaci za viruse i vakcine. Ispravku prihvatam rado, nova saznanja takodje ali do sada nisam našao nikoga ko tvrdi da vakcine nemaju nikakav uticaj na organizam. Svakako mirovanje i izbegavanje zaraze neposredno nakon vakcinacije ne može da škodi. No da ne gušimo dalje, svako neka misli i radi kako želi i misli da je ispravno.

Je l' ti palo na pamet da mozda nema koristi od ovoga?
Ja mislim da bi svakako bilo koristi. Da nema koristi ne bi se do skoro izučavao "španski" grip koji je inače verovatno nastao u americi i preneo se u francusku, a kasnije u Španiju. Izučava se poreklo virusa da bi znali ko je glavni prenosioc na kog se može vratiti virus kao i da se buduće potencijalne zaraze izbegnu te ako je stvarno procureo iz neke laboratorije da se to više ne desi. Ono što se slažem sa tobom je da nema nikakve koristi kriviti Kinu jer neće sigurno svi zbog toga sankcionisati Kinu pa nek su i usrali ceo svet.
 
Ja mislim da bi svakako bilo koristi. Da nema koristi ne bi se do skoro izučavao "španski" grip koji je inače verovatno nastao u americi i preneo se u francusku, a kasnije u Španiju. Izučava se poreklo virusa da bi znali ko je glavni prenosioc na kog se može vratiti virus kao i da se buduće potencijalne zaraze izbegnu te ako je stvarno procureo iz neke laboratorije da se to više ne desi. Ono što se slažem sa tobom je da nema nikakve koristi kriviti Kinu jer neće sigurno svi zbog toga sankcionisati Kinu pa nek su i usrali ceo svet.
Naravno da bi bilo koristi. Kada bi se znalo šta su tačno radili, znao bi se ceo sled događaja koji je rezultovao ovim. Znalo bi se šta se sa čime ukrštalo, odakle je bio leteći pacov (ako je bio on) na kome se radilo, zatim šta su oni prethodno nosili u sebi od virusčina, i samim tim šta to ovaj virus čini drukčijim, kao i to kako letećim pacovima ne može ništa a neke ljude pokosi. Naravno, na deo ovih pitanja se već znaju neki odgovori, ali ne cela slika. I kao što kod veštačenja bilo koje vrste, nije svejedno da li se zna 40% priče ili 90%, tako ni ovde uopšte nije svejedno. Kao što na primer, nije svejedno da li je Konkord pao zbog požara na motorima pa je kriv proizvođač motora, ili je pao zato što neko nije uradio svoj posao i sklonio sa piste metalne lajsne dugačke 30 cm. Navodim samo kao savšren primer Efekta leptira, i zašto je svaki detalj bitan.

Drugo, kada bi se ispitalo to i dokazala krivica KKP i Instituta, možda, mooooožda, bi to makar za neku trunku doprinelo da se iz te i sličnih zemalja ovakvi akcidenti ne dešavaju na svakih par godina. Da se crkotine iz laboratorija više ne švercuju na pijace. I da same pijace ne izgledaju kao deponije biološkog otpada (što neretko i jesu). Da se ukaže na ogroman gangrenozan problem korupcije i partokratije u toj zemlji (koji u nekoj meri muči i nas ovde, samo ne na taj način i samo što mi ne petljamo sa virusčinama, nuklearnim bombama i drugim stvarima koje mogu da osakate ceo kontinent). I da neke stvari napokon počnu da se menjaju.

Jer kao što i oni nesrećnici u Severnoj Koreji ćute i trpe ali znaju da vlast laže, tako i ovi u nešto liberalnijoj i slobodnijoj Kini isto znaju. Svesni su. Nego ih strah i ustaljena tradicija ''ćuti i trpi'' drže tu gde jesu. A kada bi se ovo ispitalo i isteralo do kraja, to bi odjeknulo tako jako da bi čak i njihove najveće zabiti pre ili kasnije čule za to i počele da preispituju neke stvari.

Ali očigledno je da postoje mnogi ljudi, i u grupama, i ovako pojedinačno (tzv. useful idiots), koji ne žele da se to desi. Ne mislim samo na ispitivanje porekla i odgovornosti, nego na reformu Kine i trule gangrenozne tvorevine koja je drži u ovom stanju i mentalitetu. Ironično je da neki od tih ljudi pene kada jedan Julin ovde na mala vrata uvodi elemente Kineskog totalitarizma (i slažem se s njima kad pene na to, i zato ću uvek glasati protiv njega i njegovih) a s druge strane, kada se povede priča o odgovornosti te države za ovo, onda odjednom kreću u fanatičnu odbranu iste. I ignorišu bes sveta prema KKP i kineskoj državi, nego namerno to izjednačavaju sa mržnom prema celoj naciji i pozivanjem na rat.
 
Poslednja izmena:
OK, znači ti si napisao samo svoje mišljenje koje nužno ne mora biti tačno. Tako kaži. Jer kada kažeš nekome "to nije tačno" umesto "mislim da to nije tačno" zvuči kao da si poprilično siguran.

Pa ja jesam dovoljno siguran čim sam uopšte odlučio da napišem da nešto tvrdim. Ali to ne znači da ne mogu da pogrešim, ili da vi treba meni ili bilo kom drugom slepo da verujete pa makar ja u nešto bio 100% siguran (što je retko slučaj jer se malo šta zna sa tolikom pouzdanošću).

Što se tiče ovog prvog, jedno vreme sam se posebno trudio da naglašavam "JA mislim ..." ili "MENI se čini ...." pa sam odustao pošto to nema jezičkog smisla, neekonomično je i nezgrapno. Toliko mnogo ličnih zamenica (ja pa opet ja) em izgleda kao neki ego trip, em nema smisla na mestu u kome se podrazumeva da su ionako sve samo lična mišljenja. Naravno da neko može da kaže, ja sam lekar i nadalje prenosim samo stav nauke, a ne svoj lični stav. Pa da kod prvog ne spomnje JA, a kod drugog je to obavezni početak. Međutim ni to ne valja jer na anonimnom Internetu mi ne možemo znati da li je on stvarno lekar, a još manje da li je dobro preneo stav nauke, da li ima neke namere "ubeđivanja" naroda, pa je odlučio da izostavi važne stvari, da li je pročitao poslednje naučne radove ili je previše zazet praksom, ili da li je uopšte ON sam dobro razumeo stav nauke. Koji, usput, često ni sam nije jedinstven i utvrđen ako je neko polje znanja tek u razvoju. Pa kako god se uzme, besmisleno je stalno ponavljati "JA mislim", "JA tvrdim ..." tamo gde se to u 99% slučajeva podrazumeva, a u onih preostalih 1% ne znamo da li je čovek tačno preneo stav struke, pa je i to u suštini samo njegovo lično mišljenje a ne zaista stav struke. Ako postoji. Kome treba autoritet, to je ono što samo država može da garantuje, ali samo na mestima koja su za to predviđena. U lekarskim ordinacijama, kod ovlašćenih advokata, kod zanatlija sa diplomom .. itd. Ne na Internetu.
 
Poslednja izmena:
Prijavio bih te administratoru za klevećenje i laganje, ali znam da od toga nema vajde, zato što ste u talu. Tako da ću samo da ostavim ova dva screenshota i linkove ka arhivama. Pa sad, svako sa gramom mozga i trunkom ljudskosti će shvatiti i prihvatiti istinu, a ti slobodno nastavi da klevećeš i lažeš, jer znam da je ovo vaša tema u kojoj možete nekažnjeno da radite šta god hoćete i koja je i određena da služi upravo da vas nekoliko uzdižete sebe nekažnjenim besposledičnim spuštanjem drugih.

Evo samo za tebe citat jednog posta iz doba dok se ti nisi bio ni manifestovao na ovom forumu, a kamoli postao jedan od neformalnih moderatora i vlasnika ove teme.
Pogledajte prilog 126150
Pogledajte prilog 126154

Pojedinci imaju sreće što se sve ovo dešava na forumu, u digitalnom svetu i pod anonimnošću. Inače, da trpim ovako nešto u realnom svetu, mislim da bih odavno angažovao advokata i napisao par tužbi.
Zahvaljujem na ovim citatima, znaci mi da nisi ipak toliko ostrascen. Opet, to ne znaci da nisi promenio misljenje u toku prethodne... pa, dve godine od tad. Ovo bi bio i neki dokaz da se Zumi obracas kulturno, ako cemo tako, a to odavno nije vise istina. Uz to, ko ima vremena i volje i zelje da pretrazuje neciju istoriju postova, posebno jer ljudi umeju da promene misljenje? Ovo je sve efemeralna stvar, covece, nemamo bukmarkove postova koje kasnije kacimo kao "krunske dokaze".

Dakle, zasto se upires da pokazes da je Vlada Kine "kriva"? I od kad se tuzi za postove na forumima, jesi li ti okej? Tome sluzi administracija. Sto si zivcan? Treba da dopisujem "ovo je moja ocena situacije i moje misljenje" na svaki post da bi razumeo da ne mora da bude kriticki sud prema tebi licno, samo prema nameri koju sam ucitao u tvoje postove.

A to da sam ja moderator ove teme i neki mega-zasticeni clan, i posebno u talu sa Igorom... Neka prosude oni koji znaju da saberu dva i dva.
 
Poslednja izmena:
Pa ja jesam dovoljno siguran čim sam uopšte odlučio da napišem da nešto tvrdim. Ali to ne znači da ne mogu da pogrešim, ili da vi treba meni ili bilo kom drugom slepo da verujete....
Sve ok, vežbamo malo obraćanje da izbegneš sledeće prepucavanje. Svakako "mislim", bar jednom, ne može da škodi.

Sve u svemu postoji nešto što se zna decenijama i što niko ne može da opovrgne, a i nije do sada. Kao što rekoh, mirovanje i izbegavanje zaraze neposredno nakon vakcinacije ne može da škodi, tokom i odmah posle (bilo koje)bolesti se ne preporučuje (iako nas je "struka" sa koronom ubedjivala suprotno), a definitivno nije preporučljivo odmah srljati u zarazu u fazonu "sad sam još jači" kao što je bio slučaj u ovoj pandemiji. Ne testiraju se vakcine badava godinama i prati njihovo dejstvo jer nema nikakvog uticaja na organizam i dovoljno je sačekati par nedelja i to je to. Imuni sistem je veoma kompleksan mehanizam, sa preko 200 različitih tipova ćelija, koji ni najveći stručnjaci nisu do kraja prokljuvili do sada, a kamoli neka dva lika na internetu.

:sesir:
 
Zanimljivo je da baš danas, kada već jasno vidimo da je pik šestog talasa prošao, i da trend zaražavanja kreće nizbrdo, imamo izjave dva čoveka iz struke, koji najavljuju dalji rast (i do 30,000 dnevno) u naredne dve sedmice. Možda oni znaju nešto što mi ne znamo, ili što se ne objavljuje.

No, kao što sam ranije pominjao, zaista postoji jedna mogućnost i za takav scenario, a to je upliv podsoja omikron BA.2. Tada bi zaista došlo do novog rasta, i imali bismo jamačno preko 50,000 obolelih dnevno (prema uporednim statistikama sa zemljama koje su pogođene tim sojem, i kada bi se priznavali rezultati iz privatnih laboratorija), ali bi taj talas bio još oštriji u svom usponu, ali i u padu.

Ne znam da li su gorepomenuta gospoda imala u vidu taj scenario, ali postojeći talas u Srbiji (bez ovog novog upliva) nema kapacitet da se sam od sebe pojača.
 
Poslednja izmena:
Državni sekretar u Ministarsvu zdravlja Predrag Sazdanović kaže da je trenutna epidemiološka situacija očekivano komplikovana i da je sigurno mnogo više zaraženih od registrovanih, a raste i broj prijema u kovid bolnice. Sazdanović kaže da u narednim danima možemo da očekujemo rast zaraženih, a plato ovog talasa nas očekuje oko Sretenja, dok postepeni sledi krajem februara.

Zamenik direktora UKC Niš dr Radmilo Janković kaže da je epidemiološka situacija kompleksna. Moja prognoza je bila da ćemo potvrđenih imati 20.000-30.000 i to jeste realna situacija, to su novoregistrovani ali ne i novozaraženi.

Primarijus doktor GOJE izjavio je da je plato šestog talasa već dostignut prošle sedmice i da je jedina mogućnost za novi rast, širenje podsoja Omikron BA.2. U oba slučaja, već za oko mesec dana broj novozaraženih na dnevnom nivou će pasti na trocifrene nivoe.
 
Ruku na srce, gospodin Radmilo (koji je jedan od retkih trezvenih stručnjaka u etru) je ovo izgleda izjavio početkom januara, ali je novinski tekst tendencionzno naslovljen i sklepan.
 
Pa dobro, lično se slažem sa time što su njih dvojica rekli. Činjenica je da se u Srbiji jako malo testira, čak nedovoljno. Pa skoro 50% od zvanično testiranih je pozitivno. Može se reći da je tu uzorak mali i da je sigurno još mnogo više ljudi (bilo) zaraženo. I nije mi jasno zbog čega je ponuda sa testovima i dalje samo u državnim institucijama, zbog čega se kapacitet ne proširi tako što će se dozvoliti privatnicima da rade PCR testove, pri čemu cena može da bude max kao i u državnim lab.
 
U Sloveniji se testira preko 100000 uzoraka dnevno

U Austriji je juče urađeno 716k PCR testova, a prekjuče malo više od 1 milion.
Što opet potvrđuje tezu tog sekretara iz Ministarstva zdravlja, što se više testira to više se i otkrije zaraženih. Eto npr. (ja se opet ponavljam kao pokvareni kasetofon) moj cimer nije imao nikakve, ama baš nikakve simptome kada je bio zaražen pre 2-3 nedelje. Testirao se jer je imao kontakt sa pozitivnom osobom, ali čak i tada bi odustao posle prvog negativnog testa, da nije bio Božić i druženja sa porodicom. Tako da, koliko god da se testira, opet ima dosta pozitivnih slučajeva koji prođu ispod radara. Što znači da, što se manje testira, više neregistrovanih pozitivnih slučajeva bude.
 
Samo na ovoj kontaminiranoj temi da napomenem da upravo na TV Bastilji, kod smušene voditeljke, veterinar Šekler reče da ljudi koji nemaju simptome teško mogu da šire zarazu, odnosno, gotovo nikako.
 
Pa dobro, lično se slažem sa time što su njih dvojica rekli. Činjenica je da se u Srbiji jako malo testira, čak nedovoljno. Pa skoro 50% od zvanično testiranih je pozitivno. Može se reći da je tu uzorak mali i da je sigurno još mnogo više ljudi (bilo) zaraženo. I nije mi jasno zbog čega je ponuda sa testovima i dalje samo u državnim institucijama, zbog čega se kapacitet ne proširi tako što će se dozvoliti privatnicima da rade PCR testove, pri čemu cena može da bude max kao i u državnim lab.
Да али то не спори став да, ма колико пута стварни број дневно заражених био већи од званичног, тај број је последњих неколико дана почео да опада, а то није у складу са горе цитираним изјавама.

Едит: стварно се плашим за вас тамо у Аустрији да не постанете пцр овисници. После ћете морати на колективно одвикавање :) .
 
Poslednja izmena:
Да али то не спори став да, ма колико пута стварни број дневно заражених био већи од званичног, тај број је последњих неколико дана почео да опада, а то није у складу са горе цитираним изјавама.

Едит: стварно се плашим за вас тамо у Аустрији да не постанете пцр овисници. После ћете морати на колективно одвикавање :) .
Sve to stoji, ja samo govorim stanje kakvo je. Ne želim da kažem da je potrebno zatvaranje, lockdown ili ko zna šta, nego je jednostavno realna (i logična) činjenica da je broj registrovanih zaraženih mnogo manji od ukupnog broja zaraženih, pogotovo u Srbiji, gde je kapacitet testiranja mizerno nizak.

Uh, cimer se testirao 13 dana za redom dok nije konačno dobio negativan rezultat, mada mu je tipa 9. ili 10. dana od prvog pozitivnog testa CT vrednost prešla 30, tako da je bio odmah oslobođen karantina. Ja sam 7 dana za redom radio testove i uvek bio negativan. Samo je fora šta ne guramo ništa u nos i grlo, nego mućkamo rastvor u ustima i pljujemo kroz cevčicu u epruvetu.
 
"Samo je fora šta ne guramo ništa u nos i grlo, nego mućkamo rastvor u ustima i pljujemo kroz cevčicu u epruvetu."

Da mi je neko pre tri godine pričao da će ovo biti preduslov za izlazak iz kuće gledao bih ga kao tele.
A sada je ovo mnogima postalo normalno i osuđuju one koji ne žele da se povinuju, da budu ovčice ili skuvane žabe.
 
^^ Slazem se sa @operic (kako su nam neke stvari nametnute) mada uopste nisam razumeo sta je Mare hteo da kaze u toj poslednjoj recenici. o.O XD
 
Vrh