Šta je novo?

Epidemija CoViD-19

Da li ćete se vakcinisati i kojom vakcinom?

  • Da - Sinopharm

    Glasovi: 32 10,2%
  • Da - Sputnik V

    Glasovi: 25 8,0%
  • Da - Pfizer-BioNTech

    Glasovi: 81 25,8%
  • Da - bilo kojom dostupnom vakcinom

    Glasovi: 49 15,6%
  • Da - AstraZeneca

    Glasovi: 23 7,3%
  • Da - Moderna

    Glasovi: 2 0,6%
  • Nisam siguran sačekaću još

    Glasovi: 43 13,7%
  • Ne želim da se vakcinišem

    Glasovi: 59 18,8%

  • Ukupno glasača
    314
Evo jedne zanimljive ilustracije gde se vidi koliko smo mi kao gradjani Srbije "neodgovorni". Grafik sam preuzeo sa Linkedin mreže, nisam našao bolji izvor. Autor je Aleksandar Lugonja, iz digitalne zajednice Srbije. Izvor podataka o kretanju je Apple, koji je obelodanio statistiku za sve zemlje gde ima podataka, izmedju ostalog i za Srbiju.

Ono što je odmah vidljivo je da su građani počeli da smanjuju svoje kretanje i pre uvođenja vanrednog stanja, i pre zabrane kretanja.

a993ac317d92520ff173728285321221.jpg


Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk
 
Cekajte, u teoriji, kada bih isao da bacim djubre i naleti patrola, uhapsili bi me.

Znaci, ok je da se gusimo u sopstvenom djubretu, ali ako bi se ker slucajno pokakio u stanu i onda to vlasnik morao da brise i cisti, to bi bio smak sveta.

Nije da nisam isao da bacim smece sto puta i nije kao da mi smetaju vlasnici pasa, sta vise, ali ne vidim sto su oni dobili tolike privilegije i gde je tu tolika nuzda.
 
„Ватрено око” омогућава Србији да буде у врху по броју тестирања

Нова лабораторија, која је данас отворена у КЦС, „Ватрено око”, значајна је помоћ за Србију у борби против коронавируса, али и важна основа за додатно јачање српског здравства, поручила је данас премијерка Ана Брнабић.

http://www.politika.rs/scc/clanak/45258 ... testiranja

Kakav genijalan naziv. Prva asocijacija:

tenor.gif
 
Meni je najzanimljiviji Katar koji ima sličan broj zaraženih kao Srbija, a nalazi se usred pustinje gde su standardne temperature preko 30. Prema tome leto i toplije verovatno neće imati veliki uticaj na virus.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=729623#p729623:439812xx je napisao(la):
Beki » 15 minutes ago[/url]":439812xx]Cekajte, u teoriji, kada bih isao da bacim djubre i naleti patrola, uhapsili bi me.

Znaci, ok je da se gusimo u sopstvenom djubretu, ali ako bi se ker slucajno pokakio u stanu i onda to vlasnik morao da brise i cisti, to bi bio smak sveta.

Nije da nisam isao da bacim smece sto puta i nije kao da mi smetaju vlasnici pasa, sta vise, ali ne vidim sto su oni dobili tolike privilegije i gde je tu tolika nuzda.
U teoriji ako naletiš na nadr*anog pandura popio bi kaznu. Mislim da sam već pisao da sam ih lično video u "civilnim" kolima u civilu jer su legitimisali devojku za vreme policijskog časa ispred mog prozora.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=729618#p729618:fjvdtb5e je napisao(la):
kolombaja » 27 minutes ago[/url]":fjvdtb5e]Evo jedne zanimljive ilustracije gde se vidi koliko smo mi kao gradjani Srbije "neodgovorni". Grafik sam preuzeo sa Linkedin mreže, nisam našao bolji izvor. Autor je Aleksandar Lugonja, iz digitalne zajednice Srbije. Izvor podataka o kretanju je Apple, koji je obelodanio statistiku za sve zemlje gde ima podataka, izmedju ostalog i za Srbiju.

Ono što je odmah vidljivo je da su građani počeli da smanjuju svoje kretanje i pre uvođenja vanrednog stanja, i pre zabrane kretanja.

a993ac317d92520ff173728285321221.jpg


Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

Veoma zanimjiv grafik. Za koji je ono beše Vučić rekao da je vikend koji će nas skupo koštati?

Sada će se javiti svi oni koji se brinu što nas svi prate, a Apple samo pokazuje koliko je to prosto raditi i koliko je lako Policiji da uđe u trag svakome ko ima mobilni telefon, naročito ako je počinio neko krivično delo i dalje ima isti mobilni telefon kao u trenutku izvršenja tog dela.
 
Ja sam viđao i Komunalce u neoznačenim vozilima kako patroliraju po gradu. Jednom neka korist i od njih...
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=729629#p729629:ieqlql7a je napisao(la):
Dart » Pon Apr 20, 2020 2:23 pm[/url]":ieqlql7a]Meni je najzanimljiviji Katar koji ima sličan broj zaraženih kao Srbija, a nalazi se usred pustinje gde su standardne temperature preko 30. Prema tome leto i toplije verovatno neće imati veliki uticaj na virus.
To je i meni zapalo za oko, te bliskoistočne zemlje. Gledam i situaciju sa Indijom. Po onome što vidim i znam, njih će Korona ili samo da okrzne, ili da ih debelo osakati. Pod ovim mislim na sam Kovid kao bolest, ne na ekonomske i socijalne posledice nastale usled karantina i zabrana. Elem, tako mi se nekako čini, da će biti jedna od te dve krajnosti. Ili će imati zanemarljivo mali broj bolesnika, ili će biti eksplozija. Ma koliko ja ne voleo krajnosti. Pokušavam da uočim neke sličnosti, obrasce i zakonitosti - onako u slobodno vreme, kao običan laik - ali ne ide mi. Previše je promenljivih a i ipak je neophodno ogromno znanje iz više polja.

Sve u svemu, vrlo čudna i kompleksna situacija i vrlo čudan virus. Zato se više ni ne čudim što se mere i reakcije toliko razlikuju širom sveta. Hrlimo napred ka vakcinama i lekovima i to je za svaku pohvalu, ali činjenica je da i dalje kao kolektiv ne znamo dovoljno o virusu niti kako će se dalje ponašati.

Ja se samo nadam da će čovečanstvo izvući makar neke lekcije iz svega ovoga. Ali... dug je put od dupeta do glave.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=729623#p729623:1q9xjtyb je napisao(la):
Beki » 20 Apr 2020 14:07[/url]":1q9xjtyb]Cekajte, u teoriji, kada bih isao da bacim djubre i naleti patrola, uhapsili bi me.

Znaci, ok je da se gusimo u sopstvenom djubretu, ali ako bi se ker slucajno pokakio u stanu i onda to vlasnik morao da brise i cisti, to bi bio smak sveta.

Nije da nisam isao da bacim smece sto puta i nije kao da mi smetaju vlasnici pasa, sta vise, ali ne vidim sto su oni dobili tolike privilegije i gde je tu tolika nuzda.
To se rešava na vrlo jednostavan način. Baciš đubre kroz prozor ili preko terase. :) Tako to rade kod mene pojedine komšije sa viših spratova, uprkos tome što imamo centralni smetlarnik u zgradi. To je najizraženije leti, kada se čuje lomljava grana dok smeće pada. Ponekad se desi i da se kesa zakači za granu, pa visi.
 
Otvaraju se i pijace. Odmah posle uskršnjeg zatvora.

Ali je sledeći vikend ključan, kaže Kuburovićkina snaja.

Ne znam za vas koji pokazujete razumevanje za Kon-Kisić-Vučićevu diktaturu bez mozga, a ima vas, kako vidim, ali ja nemam nikakvog razumevanja.
 
Diktatura, ili šamaranje dostojanstva, je mnogim preplašenim srpskim gradjanima umirujuća uspavanka. Samo da se umrtve moždane vijuge i sve je ok
 
Grešiš Panto. Ne znam za druge, ali moje mišljenje o aktuelnoj garnituri je već i pre Korone bilo izuzetno loše. I šta god oni radili, može da ostane ili isto, ili da postane još gore. Da bi postalo bolje, morali bi... paaaaa, moralo bi da se desi čudo.

Ja ih penalim za ono što smatram bahatošću, nepromišljenošću, iživljavanjem i besmislom. Ali jesam za postojanje nekakvih mera. Meni je svakako imbecilno da se ljudi dva dana gužvaju u redovima, pa tri dana sede kućama, pa se posle naredna dva dana opet gužvaju. To je glupost, svakako. Ali to ne znači da smatram da sve uvedene mere treba da se obustave i da se sve vrati kao što je bilo 1. marta.

E sad, na toj skali koja se kreće od odsustva svih mera na jednom kraju, do vrlo rigoroznih mera na drugom, gde je tu tačno optimum, i kako treba pomerati ''ručku'' iz dana u dan... to smatram previše kompleksnim pitanjem da bih ja kao pojedinac i laik mogao da razmišljam o tome. Pogotovu kad gledam druge zemlje po svetu, i kako se i kod njih situacije menjaju iz dana u dan a projekcije idu od ''ok'' do užasno pesimističnih. Ali kažem, to što je neko protiv ukidanja mera, ne znači da ne uočava besmisao nekih mera koje ovi sprovode. Niti da ih podržava.

Ja sam ove otpisao još odavno, još pre svega ovoga. Kad sam video kako se ponašaju i kako razmišljaju. Tako da od mene neće dobiti glas ni u ludilu. Moj stav o njima može da ostane ili isti kao i pre, ili da postane još gori. Naravno, pohvaliću ono što zasluži pohvalu, kao što i radim. Ali znaj, što se mene tiče, nemaju oni nikakvu neosnovanu podršku niti simpatije.
 
Razumne i opravdane mere su toliko daleko od ovoga što imamo u Srbiji, da je bizarno o tome i pričati. Te mere se retorički mogu braniti jedino baljezgrarijama koje iznose naši četvrtorazredni stručnjaci na TV-u.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=729628#p729628:2eq7zlj6 je napisao(la):
Bender Rodriguez » Mon Apr 20, 2020 1:21 pm[/url]":2eq7zlj6]„Ватрено око” омогућава Србији да буде у врху по броју тестирања
Нова лабораторија, која је данас отворена у КЦС, „Ватрено око”, значајна је помоћ за Србију у борби против коронавируса, али и важна основа за додатно јачање српског здравства, поручила је данас премијерка Ана Брнабић.


Kakav genijalan naziv. Prva asocijacija:

tenor.gif

Znaci sledeca labaratorija (na primer za ispitivanje zagadjenosti vazduha u Srbiji) bi mogla da se zove "čađav nos"
 
Tok epidemije

Pošto su tek nedavno počeli da sistematski objavljuju i broj ljudi koji su ozdravili, u grafik sam uneo i broj ljudi koji su i dalje bolesni. Dakle, dodata je kriva koja pokazuje promenu broja u ovom trenutku bolesnih osoba. Izračunata je kao broj do sada pozitivnih na testu minus ukupan broj umrlih i minus ukupan broj onih koji su do sada proglašeni izlečenim.

Tok epidemije CoViD-19, 2020.04.20, lin.jpg

Najzanimljivije je pratiti kretanje broja ljudi koji se dnevno proglase pozitivnim na testu (tamno plavo). Kao što vidite, posle povećanja zbog lokalne epidemije u domu u Nišu, ta kriva se donekle spustila, ali je i dalje na većem dnevnom nivou nego što je bila pre toga.

Ono što je meni ovde najveća misterija jeste koje su to medicinski i epidemiološki razlozi za popuštanje restriktivnih mera ako znamo da je Dr Kon ranije rekao da je kriterijum za to dve nedelje jasnog smanjenja broja obolelih. Ne samo da nema dve nedelje, nego nema čak ni samog smanjenja, bilo kakvog. Broj dnevno novopozitivnih je skoro konstantan, pa onda kumulativni broj pozitivnih i dalje veoma naglo raste, a sada vidimo da i broj trenutno bolesnih takođe RASTE !? Svakako ne vidim da se bilo šta smanjuje, a još manje da se konzistentno, ili čak na bilo koji način, smanjuje dve nedelje.

Pretpostavljam da očekuju da će se to tek desiti, ali brojevi koje objavljuju to ipak još ne pokazuju. Ideja iza onog Konovog stava o dve nedelje smanjenja je očigledno bila ne samo da se osiguramo protiv mogućih statističkih varjabilnosti, nego i da imamo dovoljnu "epidemiološku rezervu" očekujući moguće i verovatno donekle neizbežne lokalne skokove broja zaraženih posle popuštanja mera. Ne bi bilo dobro da se ti lokalni pikovi dese onda kad je virus još uvek relativno rasprostranjen. Naravno da podržavam ukidanje onih mera koje ni do sada nisu imale neke bitne efekte, ali me brine ako čujem (pogrešno?) obrazloženje za ukidanje koje ovi brojevi naizgled ne potvrđuju. Možda imaju neke druge brojeve, pa bi onda bilo lepo da ih vidimo?
 
Pa naravno, Zuma, nema medicinskih i epidemioloških razloga za ovo, kao što ih nije bilo za SMS 'Preti nam italijanski scenario'.

Zli ljudi se igraju nama i našim životima, posebno dostojanstvom. To je sve.
 
Verovatno je stiglo podosta packi iz Brisela, te stoga imamo i reakciju.
Mere koje se ukidaju su potpuno besmislene i nemaju epidemioloski znacaj.
 
Ja pozdravljam otvaranje pijaca. Na otvorenom su roba je sveža. Ali uz poštovanje rigorozniih mera zsaštite: prodavci i kupci da imaju obavezno maske i rukvice. Težgde d abudu razmaknute na 3 metara jedna od druge. Da se iscrta trajekrorija kretanja između tezgi, i nema vraćanja nazad. Nema diranja robe, nego pokžeš prstom pa ti je prodavac da. Redarska služba na ulazu koji ne dozvoljava smanjivanje rastojanja u redu. Samo tako neće biti prenosa virusa

Ali dok ovo pišem pitam se sam da li smo mi dovoljno odgovorni da ovo poštujemo?
 
Ipak ima par vesti koje su neobične i neočekivane, ali jako dobre. Prva je što stabilno opada broj ljudi na respiratoru, naročito u odnosu na broj novoobolelih. Druga je što je broj preminulih u poslednjih desetak dana dvostruko manji od očekivanog trenda. Ako su podaci tačni, to znači da u Srbiji definitivno imamo slabljenje virusa, odnosno veći postotak lakše kliničke slike.

Alternativno objašnjenje bi bilo da smo u martu imali na hiljade i hiljade netestiranih zaraženih, možda čak oko 20,000 ljudi,
 
Nije virus oslabio, smanjena je infektivnost istog, delom merama, delom klimom.
 
Kakvi su danas podatci niko nije kometarisao na forumu
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=729636#p729636:12fcnve8 je napisao(la):
solecar » Pon Apr 20, 2020 1:43 pm[/url]":12fcnve8]
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=729623#p729623:12fcnve8 je napisao(la):
Beki » 20 Apr 2020 14:07[/url]":12fcnve8]Cekajte, u teoriji, kada bih isao da bacim djubre i naleti patrola, uhapsili bi me.

Znaci, ok je da se gusimo u sopstvenom djubretu, ali ako bi se ker slucajno pokakio u stanu i onda to vlasnik morao da brise i cisti, to bi bio smak sveta.

Nije da nisam isao da bacim smece sto puta i nije kao da mi smetaju vlasnici pasa, sta vise, ali ne vidim sto su oni dobili tolike privilegije i gde je tu tolika nuzda.
To se rešava na vrlo jednostavan način. Baciš đubre kroz prozor ili preko terase. :) Tako to rade kod mene pojedine komšije sa viših spratova, uprkos tome što imamo centralni smetlarnik u zgradi. To je najizraženije leti, kada se čuje lomljava grana dok smeće pada. Ponekad se desi i da se kesa zakači za granu, pa visi.
Ma, mogu da me uhvate za onu stvar, baš da vidim da mi neko nešto kaže dok bacam đubre.

Nego, nije to poenta, stvar je u tome što je opet doneseno pravilo koje veze sa mozgom nema. I odakle to da su psi najveća briga u državi? Ne misli li neko koliko bi određenim ljudima značilo pola sata šetnje, ljudima sa psihičkim problemima, određenim zdravstvenim problemima...

I tu još nisam došao do poente, a to je da vlasnici pasa imaju kao dva sata, a 90 posto ih izadje odmah, i kod mene u parku ih stoji petnaestak jedan do drugog, čak su se i loptom dobacivali i opikali malo fudbal. A mi svi ostali smo budale i moramo da strepimo dok bacamo đubre. A đubre bacaš sam i nikog ne ugrožavaš ili bi mogao malo u šetnju sam itd. A vlasnici pasa samo što se ne uhvate za ruke i ne opiče kolo. Em se tako gubi ceo smisao izolacije i policijskog časa jer su ljudi u bliskom kontaktu, em se vrši nepravda prema svima koji nemaju pse, a nepravda uvek ljude najviše boli i izaziva bes.

Nije usmereno protiv pasa ili vlasnika nego protiv još jednog od milijardu umobolnih i nelogičnih pravila koje su ovi kreteni doneli, a gotovo da se ni ne priča o tome.
 
Nema sumnje da se po NEKIM pokazateljima epidemija smiruje. Ali koliko je to u ovako ranoj fazi smanjenja održivo (ako opšte smanjenje uopšte postoji) ako počne veće otvaranje? Sumnjam da to iko zna.

Drugi je problem što po ovim brojevima broj trenutno bolesnih i dalje RASTE, i to naglo (a mi po Nestoroviću kao "pobedili"). Što znači da i dalje RASTE i broj zauzetih kreveta i ta vrsta opterećenja zdravstvenog sistema. Rešenje su očigledno našli u tome da prosto one iz sajma pošalju kući posle JEDNOG umesto dva negativna testa. Što me neodoljivo potseća me na naše "elegantno" i trajno administrativno "rešenje" problema alfatoksina u mleku :lol:

Doduše možda je težina slučajeva sada preosečno manja? Pa je povećanje broja bolesnih kompenzovano time? Svejedno, ova objašnjenja su krajnje mutna.
 
3111
312
3

Men' se ne komentariše, jer ne verujem previše u iste.. :?
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=729672#p729672:1ro2tam5 je napisao(la):
direktor » Pon Apr 20, 2020 5:08 pm[/url]":1ro2tam5]Kakvi su danas podatci niko nije kometarisao na forumu
Prema najnovijim informacijama, korona virus u Srbiji je potvrđen kod još 312 osoba, ukupno 6.630. Na žalost u protekla 24 sata preminulo je još troje ljudi.

https://www.b92.net/info/vesti/index.ph ... id=1676864
 
Vrh