Šta je novo?

Epidemija CoViD-19

Da li ćete se vakcinisati i kojom vakcinom?

  • Da - Sinopharm

    Glasovi: 32 10,3%
  • Da - Sputnik V

    Glasovi: 25 8,0%
  • Da - Pfizer-BioNTech

    Glasovi: 79 25,3%
  • Da - bilo kojom dostupnom vakcinom

    Glasovi: 49 15,7%
  • Da - AstraZeneca

    Glasovi: 23 7,4%
  • Da - Moderna

    Glasovi: 2 0,6%
  • Nisam siguran sačekaću još

    Glasovi: 43 13,8%
  • Ne želim da se vakcinišem

    Glasovi: 59 18,9%

  • Ukupno glasača
    312
I ja sam ga malo zapustio ali mogu da ažuriram delove tabele koji još imaju smisla. Međutim predlažem da sačekamo još nedelju dana jer ću onda imati i podatke iz avgusta. Ovo je važno jer avgust zahvata dobar deo poslednjeg talasa. To me interesuje pošto sad više ne mogu ni približno da pretpostavim kako će izgledati višak smrtnosti za strogo letnji talas, i to Omikrona, i još u situaciji kad već imamo (ili smo imali) kolektivni imunitet. A pogotovo što neki ljudi tvrde da se sa viškom smrtnosti upravo dešava nešto potpuno neočekivano, pa su i naši ažurni podaci važni.
 
Poslednja izmena:
Zoran Radovanović o 20. Kongresu lekara i o tome kako je tamo tretirana Kovid pandemija u Srbiji.

 
U Urumćiju ljudi izgoreli zbog 'antikovid-mera' komunističkih terorista. U Šangaju i Pekingu demonstracije, traži se kraj bolesnog sistema i silazak Maovog klona sa vlasti.

Kovidizme, dabogda pojeo svog Tvorca, a posle i svoje apostole.
У то име

16905908a83d71375615e16fd754ccf4f475f609.jpg
 
У Кини се ваљда укида "zero covid policy" од 1. јануара па ће врв и ово са протестима брзо да се заврши.
 
Da, pa to je jedan od savremenih zapadnih neomaoista.

Sve ove aktuelne agende, sve su to u osnovi komunjare.
Meни је и даље омиљена теорија да је Кастрово копиле

Лево његов званичан отац, у средини Трудо а десно Кастро

trudeau-castro-trudeau.jpg


Трудоова мајка са Трудоом у Кастровом наручју

obit-fidel-castro-20161126.jpg


И са Кастроом генерално, са којим су она и њен муж гајили топле везе

iu
 
Korona virus je još aktuelan, iako si simptomi drastični slabiji, ali preti novi virus nazvan “kamilji grip”. Vlasti Velike Britanije objavile su upozorenje za sve koji se vraćaju sa Svetskog prvenstva u Kataru da budu oprezni i prate eventualne simptome. U ovoj zemlji registrovano je pet slučajeva obolelih od “kamiljeg gripa”. Epidemiolog Slavica Maris iz Gradskog zavoda za javno zdravlje kaže da ova bolest nije nova, da je bila poznata i pre kovida-19, a da u Srbiji nema nijednog prijavljenog obolelog i nema bojazni da će se ovaj virus kod nas proširiti. To je respiratorno oboljenje izazvano virusom koji nazivamo “kamilji grip”, a pun naziv je bliskoistočni respiratorni sindrom, poznat kao MERS. To je ista grupa virusa kao kovid-19, i takođe spada u korona viruse, rekla je Maris u „Uranku“ na TV K1. Prvi oboleli je bio registrovan u Saudijskoj Arabiji 2012. godine, a nakon toga je virus krenuo da se širi i u drugim zemljama. Trenutno u 27 zemalja imamo ukupno 2.700 potvrđenih slučajeva ovog oboljenja sa oko 935 smrtnih ishoda, kazala je ona. Ali, naglašava, 84 odsto svih registrovanih slučajeva ove bolesti upravo je iz Saudijske Arabije i oko 91 odsto smrtnih ishoda takođe je u ovoj zemlji. Smrtni ishod je zabeležen kod 35 odsto registrovanih obolelih. Zapravo je mnogo manji procenat smrtnosti, jer se ne registruju oni koji imaju slabije simptome, odnosno verovatno se svi oboleli ne jave lekarima. Napada uglavnom respiratorne organe – pluća i traheo-bronhijalno stablo. Simptomi su bol u grlu, mišićima, curenje nosa, a može se pojaviti i dijareja, mučnina, povraćanje, rekla je dr Maris. Iz Gradskog zavoda za javno zdravlje ističu da se prenosi kontaktom sa kamilama i dodirom sa njihovim sekretima, tako da je higijena ruku svakog ko se nađe u kontaktu sa kamilom obavezna. Najčešće se prenosi sa kontaktom sa kamilama, njihovom pljuvačkom, preko termički neobrađenog mesa, mleka i tome slično. A može se preneti i sa čoveka na čoveka, kapljičnim putem. Ali opet, najveći prenosilac je kamila. Inicijalni slučaj ove epidemije je osoba koja je imala kontakt sa kamilom, navela je epidemiološkinja. Najveća epidemija izvan Saudijske Arabije desila se 2015. godine kada je obolelo ukupno 186 osoba, od kojih je većina bila iz Južne Koreje. Tada je bilo 38 smrtnih ishoda, a kako je naglasila doktorka Slavica Maris, prva obolela osoba iz ove grupe zarazila se upravo u Saudijskoj Arabiji u kontaktu sa kamilom. Opasnost je zbog velikog broja turista koji su na Mundijalu u Kataru, pa veliki broj turista može biti u kontaktu sa kamilama, pa postoji pitanje ima li bojazni od epidemije “kamiljeg gripa”. Iz Gradskog zavoda za javno zdravlje naglašavaju da se kontakt sa kamilama ne preporučuje i da svi koji se vrate iz Katara obrate pažnju na svoje zdravstveno stanje i eventualne simptome. Dobra prevencija je dobra lična higijena, redovno pranje ruku i izbegavanje kontakta sa kamilom. Naravno, neophodno je voditi računa o tome šta se tamo jede, jer hrana mora biti dobro termički obrađena. Ipak, kaže Maris, mislim da nema potrebe za brigom. Period inkubacije je pet do šest dana u proseku, ali može biti i od dva do 14 dana. Zato je period od 14 dana vreme praćenja putnika koji su bili u Saudijskoj Arabiji. Kako je objasnila dr Maris, kao što ni za jedan virus ne postoji lek, tako nema univerzalnog leka za “kamilji grip”, već se daje simptomatska terapija. U Srbiji nema nijednog prijavljenog obolelog i nema bojazni da će se ovaj virus kod nas proširiti, jasna je dr Maris. Iz Gradskog zavoda za javno zdravlje istakli su da trenutno u Srbiji vladaju virusi koji se standradno javljaju u ovo doba godine. Osim korone, prisutni su grip, adenovirusi, respiratorni i stomačni virusi.

 
U sredu u 18 časova predstavljanje knjige Dr. Zorana Radovanovovića o kovod pandemiji.


IMG_2042.JPG
 
Мислим да је могуће. То показује да је политика нулте толеранције коју је спроводила Кина тотални промашај. Ако је и имало смисла до вакцинације после тога свакако није.
 
Naravno da je nemoguce, pola miliona zarazenih dnevno u gradu od 7 miliona stanovnika.
Mozda su mislili 7 hiljada, to je vec realno.

A i ovaj N1 je poceo da objavljuje gluposti, na nivou bljuca i kurira.
 
Juče sam bio u kineskom restoranu, pričao sa vlasnikom lokala. Bila je priča da li će se vratiti za Kinu za praznike, kaže teško jer je država ukinula sve mere (ovu info sam tek danas video u medijima) i da ima ogroman broj zaraženih. Na konstataciju da je sigurno haos u bolnicama, on odgovara naprotiv, da nije ništa neuobičajeno i da su sve mere ukinute zato što su ustanovili da je trenutno korona jako slaba i da ne pravi problem.
Sad je samo pitanje da li će uspeti da se izrodi neka mutacija iz svega toga, ali po pravilu, čak iako nastane, mora biti još slabija.
Čak i stručnjaci u Austriji ovih dana izjavljuju da je to to što se tiče korone, da je to slabo i da nema više potrebe za merama i sličnim.
 

Ministarstvo zdravlja o bebama zaraženim koronom


Povodom informacije o pozitivnom nalazu testa na SARS- CoV-2 kod dvanaestoro novorođenčadi u Odeljenju neonatologije Klinike za ginekologiju i akušerstvo UKCS, Komisija za intrahospitalne infekcije je utvrdila da su sva deca dobro i da ni kod jednog deteta nisu registrovani znaci infekcije koja je otkrivena prilikom rutinskog testiranja jednog novorođenčeta u sklopu pripreme za konsultativni pregled van klinike. Ostalih jedanaestoro novorođenčadi hospitalizovanih u istom prostoru testirani su kao kontakti.

Pozitivna novorođenčad su prevedena u prostor predviđen za izolaciju, dok su i negativni kontakti takođe izdvojeni.

U svim odeljenjima klinike nastavlja se pojačan nadzor nad infekcijama i primena nespecifičnih mera, kao što su higijena ruku, higijena bolničke sredine, dekontaminacija prostorija, primena lične zaštitne opreme u skladu sa vrstom radnih aktivnosti i nošenje zaštitnih maski što predstavlja i zakonsku obavezu.​

 
Debili sa nazivima.

Inace, opet krenuli panik-maskeri po prevozu i postama. U**ali se 45. talasa 37. soja.
 
Ja sam recimo nosio masku oko NG jer sam bio prehlađen, prvi put posle februara 2020. godine... I to jača prehlada, možda i korona, nisam se testirao... 2, 3 dana sam je nosio do prodavnice i apoteke jer sam hteo da zaštitim druge i to je sasvim ok... Neko bi možda pomislio da sam masko-paničar ali nisam...
 
Inače taj Kraken je podvarijanta Omikrona. To sam čuo onako usput.

Inace, opet krenuli panik-maskeri po prevozu i postama. U**ali se 45. talasa 37. soja.
Ne mora da znači da su paničari. Imam prijatelja koji je imao rak i pregurao ga, ali zato ima unuku koja još ni u osnovnu školu nije krenula, a ima rak. On nosi masku kad god izađe napolje, kao i ostali ukućani, kako ne bi nešto zakačili i preneli njegovoj unuci, što bi moglo da bude kobno za njen oslabljeni organizam.
 
Verovatno bi se tako ponašao i da je epidemija gripa.

Ukratko, barem smo naučili da određena grupa ljudi treba da se u vreme epidemija štiti na neki način (vakcinom ili maskom).

Ne treba osuđivati ljude koji se vakcinišu ili nose maske jer postoji šansa da imaju neki zdravstveni problem. Ako zdrava osoba nosi masku kad je napolju i ona ima problem, ali taj problem je više neke psihičke prirode (hipohondar, ispran mozak teorijama zavere ili nešto treće).

Na žalost ovo ludilo je dovelo do toga da je mnogo zdravih ljudi prešlo u ovu poslednju opisanu grupu i, da sad ne rasplamsavam previše diskusiju, za to najviše krivim neobrazovanje i neinformisanost i ono možda najproblematičnije, nemogućnost (nesnalaženje) da se iz mnoštva informacija filtriraju one koje su korisne.

Hm, možda ne bi bilo loše napraviti uporednu analizu uspeha na PISA testiranju i verovanja u teorije zavere.

ps: teorija zavere - ono što je @Bender Rodriguez više puta objašnjavao.
 
Imam prijatelja koji je imao rak i pregurao ga, ali zato ima unuku koja još ni u osnovnu školu nije krenula, a ima rak. On nosi masku kad god izađe napolje, kao i ostali ukućani, kako ne bi nešto zakačili i preneli njegovoj unuci, što bi moglo da bude kobno za njen oslabljeni organizam.
Ne treba osuđivati ljude koji se vakcinišu ili nose maske jer postoji šansa da imaju neki zdravstveni problem.
Istina, imacu to u vidu i korigovacu se.

Samo Dule nisam razumeo ovo zadnje sto si napisao za teorije zavere?
 
Vrh