Šta je novo?

Epidemija CoViD-19

Da li ćete se vakcinisati i kojom vakcinom?

  • Da - Sinopharm

    Glasovi: 32 10,2%
  • Da - Sputnik V

    Glasovi: 25 8,0%
  • Da - Pfizer-BioNTech

    Glasovi: 81 25,8%
  • Da - bilo kojom dostupnom vakcinom

    Glasovi: 49 15,6%
  • Da - AstraZeneca

    Glasovi: 23 7,3%
  • Da - Moderna

    Glasovi: 2 0,6%
  • Nisam siguran sačekaću još

    Glasovi: 43 13,7%
  • Ne želim da se vakcinišem

    Glasovi: 59 18,8%

  • Ukupno glasača
    314

ovde svi nose maske tako da ovde virus ne radi
Odnos te dve verovatnoće prosto neuporediv, u pitanju je razlika od mnogo redova veličine. Pa iako je i dalje teorijski moguće da je virus pobegao iz laboratorije, drastično je verovatnje da se desilo ono što je normalno i što se i obično dešava. Neko je pojeo ili bio previše blizu životinje u kojoj je bio takav virus, i to je sve. Nema nikakve misterije ni zavere. Postoji ova druga krivica širenja o kojoj sam pisao, tu se sa tobom slažem, ali to je nešto što nema veze sa teorijom o bekstvu iz laboratorije.
Prvo sam mislio da trolujes Bender-a i Sweet, a onda vidim da si ozbiljan :D Ne, to nije redovna pojava iako je česta. Čovek ne pojede slepog miša i zarazi se. U to veruju samo teoretičari zavere. Da bi virus mutirao potrebno je vreme. Da je prošlo vreme tačke zaraze ne bi bile koncetrovane tu na pijaci već bi ljudi koji imaju takve viruse u sebi raširili žarišta dok virus mutira. Dakle ili je već ispečen virus pobegao iz laboratorije i završio na pijaci(odakle li je poteklo to zaraženo meso i zašto je virus mutirao tu) ili svi koji idu na tu pijacu ne idu dalje od nje i tako nedeljama, mesecima dok virus ne mutira(kako li se onda raširio na svet). Šta li je od ovoga više verovatno... g16 na pola 19 puta dzibutka, Ja kažem daje neko hteo da postane Betmen. Ne mogu da čitam šta piše u onim izveštajima gde najverovatnije piše najverovatnije :D to nek rade ljudi koji nemaju pametnija posla.
 
Ok Zuma i ja se ne slazemo, kao i uvek u ovakvim situacijama nece doci do kompromisa jer obe strane misle da su u u pravu. Ali da jos jednom ponovim nesto sto cini mi se je glavni predmet rasprave o virusu. Niko ne spominje nikakvu zaveru. Imali smo akcident, ljudski nemar i nesposobnost, jako cestu pojavu u totalitarnim rezimima kao sto je Kina, kao sto je i Bender rekao. Jer zaposleni nisu stimulisani da preuzimaju inicijativu za svoje postupke, da ih prijavljuju nadredjenima i eventualno izmene procedure ako primete da su nefunkcionalne i da se poboljsaju. Jer se to posmatra kao neposlusnost, kao pobuna protiv sistema koji je jedini i savrsen i ne moze da bude bolji. Dok recimo na Zapadu takav zaposleni bude unapredjen. Zato ako se desi nesto nepredvidjeno, najbolje je da se cuti. Logicno je da je bilo vise zarazenih na pijaci pre nego sto je prepoznata zaraza. Jedna druga stvar nije logicna. Kao zemlja koja je izvor zaraze, i u kojoj je najduze trajalo neprepoznato sirenje virusa, Kina je dobila neverovatno mali broj zarazenih, u poredjenju sa ostatkom sveta. Vuhan je i veliko privredno srediste i iako je nedeljama trajalo nesmetano sirenje virusa, ocekivano bi bilo da se pojave zarista u svim vecim gradovima ove zemlje. To se nije desilo, Kina je imala manje preminulih od Srbije, oko 20 hiljada svega za 2 godine. Ili su genetski superiorni, ili ima neka stvar koju ne znamo. Jeste Vuhan bio potpuno zakljucan ali virus se pre toga sirio bar nekoliko nedelja, isli su turisti, dostavljaci, rodjaci, moralo je da se prenese u druge krajeve ogromne zemlje. U Evropi i Americi i Rusiji je prokuzeno preko 90% populacije za 2 godine, iako su postojale mere zastite, u Kini je bilo 0.4% zarazenih u ukupnoj populaciji, samo 6.5 miliona od 1.4 milijarde stanovnika, neverovatan broj.
 
Najmanji višak smrtnosti među nordijskim zemljama ima...

FB_IMG_1662369201961.jpg
 
Изузетно занимљив график. Шведска је 2020. стајала очајно у поређењу са суседима, 2021. је тренд остао исти у свим земљама, али тек 2022. се ситуација драматично преокренула. Немам времена да истражујем сада како је до тога дошло.

Ипак, треба бити опрезан са овим подацима. Званично, укупно је у Шведској од почетка пандемије директно од короне умрло 2-3 више људи по глави становника, него у Норвешкој и Финској, и то баш у првом и другом таласу, док нису биле доступне вакцине, а мере у Шведској биле много лабавије него у ове две земље. Омикрон је касније допринео томе да у новијим таласима буде све исто свуда.
 
Ово је вишак смртности, не број умрлих од короне. А вишак смртности је, заправо, најбитнији податак, јер говори о ефекту укупно преузетих мера у здравству и у друштву...
Готово од почетка је по том критеријуму Шведска међу најбољима.

У Британији се, рецимо, летос подигла велика прашина због знатно увећане смртности:

Over the past few months the Office for National Statistics has been recording ‘excess’ non-covid deaths of around 1,000 a week in England and Wales – that is to say deaths above and beyond the level which would be expected at this time of year. Deaths over the summer months have been more in line with the number of deaths which might be expected in a normal winter.

Дошла зима усред лета...
Локдауни - "научне" мере једне америчке четрнаестогодишњакиње - стигли на наплату.
 
Poslednja izmena:
Знам да је у питању вишак смртности, али подаци за 2022. нису баш логични. Зато сам изнео ове званичне о броју преминулих директно од короне. Кад је о томе реч лично сам спровео сопствену анализу смртности од короне у Србији, и објавио је овде више пута. Нажалост, трајно сам изгубио фајл који сам направио и користио као извор својих графикона и цифара. Добро, ионако је постало незанимљиво. :)
 
Aham, i dalje imamo teoriju kako su lokdauni ubili ljude... Nista novo... Posebno kod nas gde ih nije bilo 2 i kusur godine. Lici da ljudi imaju bone to pick sa tim lokdaunima, kao da je i ta opsesija ogranicena iskljucivo na licni nivo.
 
Poslednja izmena:
Па шта да радимо кад су убили. Веома једноставна логика стоји иза тога, заправо - чиста је теорија завере да локдаун неће побити људе.
 
Kako dokazati? Koji naucni metod moze da rasclani to? To je kao ovi sto krive vakcine da su ubile ljude jer se sve desavalo simultano. I epidemija i vakcine i lokdauni. Jos da ubacimo i kemtrejls i svi srecni. Ima li Okamove ostrice ovde? Valjda mi koji smo izgubili nekog u Batajnici znamo prvi od cega se umire, a ne izmisljamo nasiroko bajku o psihologiji mucnog zivota od dva meseca koji moze da surva prethodnih 60-70-80 godina koji je ukljucivao i cele Jugoslovenske ratove i sankcije.
Da mi se ne inputira, ja ne mislim da su lokdauni bili narocito dobro sredstvo, posebno kod nas gde su izazvali ocito neki pacenicki inat. Ali neke redukcije kretanja i prekidi/skracivanje kontakata na bilo koji nacin su bukvalno sa matematickog aspekta jasno resenje, ne znam koliko treba da se crta to.
 
Poslednja izmena:
Neželjene efekte zatvaranja smo obradili 20 puta na temi od početka epidemije i kačili i lične i novinske fotografije kao dokaze i prikaze šta se dešava kada se gradovi zatvaraju na 2, 3, 4 dana, pa se u preostalih 3 nabiju sve one gužve i aktivnosti koje ne mogu da se obave tokom zatvaranja. I još toliko puta smo prošli kroz rasprave i analize koliko su nam ovakva i ovakva ''''rešenja'''' spasla živote i umanjile rizike od širenja epidemije - mani ga mito. A i zdravlje su nam svima poboljšale, jer znamo svi da nema ničeg zdravijeg od čamljena u hladu kuće i sedenja ispred televizora i kompa i slušanja Dnevnika gde gospodin Predsednik, nakon nedeljne rotacije ko su glavni krivci (prvo gastarbajteri, pa studenti, pa penzosi, pa lekari što puše na pauzi, pa ljudi koji se voze GSPom, pa ljudi koji koriste kašike, pa ljudi koji nose naočare, pa ovi pa oni...) priča kako ''sva groblja neće moći da nas prime koliko ćemo da pomremo''... i gde gospodin Lončar izbezumljeno i traumatično govori o šoku koji je doživeo kada je u julu mesecu video porodice na Adi i džogere na stazama... :oops:

Ali Lenjin ne bi bio Lenjin kad ne bi stalno tražio neke povode za rasprave i provokacije, tako da ne sumnjam da će ponovo da se pokrenu iste teme po ko zna koji put.

Ja samo molim nekog dobrovoljca da kad se završe analize i rasprave, da mi pošalje PP ili me taguje ovde i obavesti me kada Kovid okončava ljudsku rasu. Hoće l' biti sad na zimu, ili sledećeg proleća ili tamo negde 2024...
 
Valjda mi koji smo izgubili nekog u Batajnici znamo prvi od cega se umire
Čuveni argument u toku cele ove epidemije...

Od Kovida je umro neko koga sam poznavao => automatski znam više od svih i automatski imam pravo da naređujem celoj zemlji kako će da živi i da osuđujem i stavljam na stub srama svakoga ko se ne slaže sa mnom. Ne pominjite mi ekonomiju i funkcionisanje društva jer Kovid je iznad svih tih tema, ekonomija i društvo su nebitni. Kovid je jedino bitno u životu.
 
Pa sa statistickog aspekta je verovatnije da si ih ti ubio nego lokdaun, ne znam nikog ko je imao toliko losu srecu.
 
Pročitao sam ceo post. Ti i ja smo se u zadnjih nekoliko nedelja složili na nekoliko različitih tema. I sad još i ovo... znači da mi je neko pre godinu dana rekao da ću se donekle složiti sa Zumom, i da će i Zuma meni to reći, ne bih mu verovao. 😄
Za sve je kriv zamenik zamenika gradonačelnika. Da nije započeo realizaciju linijskog parka, ostao bi nam @Zuma trajno u toplini doma svoga. :D
 
😄 Jao, kad smo kod tog zamenika, drago mi je što se maknuo više, da ga ne gledam.

A otkako se to desilo i njegovog pomoćnika Vračarca/Posejdona skoro da nema na forumu.
 
Poslednja izmena:
Kad će da stignu vakcine prilagođene na omikron kod nas i dokle ćemo da se rebustujemo sa starim vakcinama? 🙂
 
Najmanji višak smrtnosti među nordijskim zemljama ima...

Pogledajte prilog 144281

fb_img_1662369201961-jpg.144281


Pogrešno tumačite grafik. Ovo nije višak smrtnosti nego smrtnost (na Y osi). "cASMR" bi trebalo da znači "cumulative age-standardised mortality rates" a ne "Excess ... mortality rates". I red veličine brojeva se uglavnom slaže sa takvim tumačenjem. Dakle, "excess cASMR" je "in the Box", kao što malo niže piše (ili plava vertikalna debela linija, ili plavo uokvireni i zasenčeni pravougaonik, nisam siguran na koju od dve oznake misle, ali to nije ni bitno jer se zna šta je ovde višak smrti). Drugim rečima, višak smrtnosti je ODSTUPANJE ove tačkaste linije (ukupnog broja umrlih) od njenog linearnog trenda iz prethodnih godina, a ne njena apsolutna vrednost na Y osi grafika.

A onda se vidi da je Švedska NAJGORE prošla sa kovidom od ove četri zemlje, a ne najbolje. Nju spašava što je pre kovida imala najmanju smrtnost od ove četri, pa je povećanje zbog kovida bilo počevši od već male vrednosti smrtnosti u Švedskoj. I zbog dobrog medicinskog sistema i zbog zdravih životnih navika stanovništva. Međutim ovde nije to bitno, nego kako su koje mere protiv kovida uticale na povećanje smrtnosti koja je U TOJ ZEMLJI postojala pre epidemija, ma kolika ona ranije bila. Sasvim je svejedno da li je bila mala ili velika pošto se gleda promena, tj "višak" u odnosu na ranije. Taj višak je u Švedskoj ogroman u odnosu na godinu pre kovida:

2019-2020 Pre kovida, izazito mala smrtnost, daleko najmanja čak i u odnosu na ranije godine u Švedskoj, a kamoli u odnosu na susede. Ovo je kasnije bilo od velike pomoći.
2020-2021 Ogromno povećanje
2021-2022 Ogromno povećanje
2022-2023 Manje povećanje, ali i dalje iznad pred-kovid trenda

Kad se ova tri povećanja (viška) saberu, ona su u zbiru veća od povećanje kod suseda, gde je ovo povećanje veće samo poslednje godine, ali ne i ranije. Drugim rečima Šveđani su imunizovani široko raširenom bolešću, sa svim posledicama takve "medicinske tehnike", a ove tri ostale zemlje i vakcinama i bolešću, ali manje po obimu. Zato su sada nešto manje imuni nego Šveđani, pa imaju više bolesnih. Međutim sada je to Omikron, a ne one daleko smrtonosnije varjante od ranije. Na kraju svi (koji prežive) završe imunizovani, naravno, ali po koju ukupnu cenu u svakoj od tih zemalja?
 
Poslednja izmena:
Bilo kako bilo na grafiku se jasno vidi da je Švedska u prvim godinama prošla gore od suseda, ali da već u drugoj polovini 2021. ima pad koji i dalje traje dok susedi imaju skoro pa linearan rast što je naravno posledica velikog broja imunizovanih u Švedskoj. Kada se sve sabere i oduzme na kraju će biti isto, a možda i gore od Švedske ko zna. Na kraju svi završe imunizovani i to je jedino bitno, osim ako neko ima rešenje da živimo doživotno u svoja 4 zida. Nekada se mora i umreti, a umreti u 80im od kovida ili u 50im jer niko ne želi da te leči ja biram ovo prvo. No kao što Bender već reče, tema više puta prežvakana. Bitno je da su našli novi način razdora društva jer stari polako blede...

pJu0krS.jpeg
 
Тачно је да се график не односи директно на вишак смртности, али се он може лепо видети. Заправо вишак смртности представља површину објекта ограниченог рецканом линијом и пуном. Оно што "на око" могу закључити је да гледано цео период изузев Норвешке све остале земље имају сличан вишак смртности, с тим што је Шведска у старту имала већи али делује да је завршила са ковид вишком смртности док остале земље највећи вишак имају у 2022. Норвешка има нешто мањи вишак смртноси али гледајући ову годину то може да се промени јер им се тренд погоршао.
По мом мишљењу тешко да се значајан број смрти може дирекно повезати са локдауном, али сматрам да ће дуготрајно гледано сви ови локадауни оставити значајан негативан утицај на сам квалитет живота а самим тим и на смртост. Наравно тешко ће икад бити направити директу везу између смрти и локдауна, јер та веза неће бити директна већ преко фактора попут психичке депресије, економских и осталих фактора који ће тихо скраћивати животни век. То се неће видети у пиковима на графицима вишка смртности јер процентуално неће много утицати, али ће дуго трајати. Што се тиче квалитета живота то се свакако већ види у целом свету. Сва ова инфлација нема много везе са ратом у Украјини већ пре свега са локдаун мерама и самом ковид пандемијом, што се може видети по томе што је с*ање почело пре 24. фебруара.
 
U fabriku vakcina uloženo 47 miliona evra, a po običaju kasne. Mada je pitanje šta ćemo raditi sa vakcinama kada počne proizvodnja jer je planirano 3 miliona doza mesečno...
 
Večeras u 20 časova, u Domu Sindikata, u okviru festivala dokumentarnog filma (Bugarska je trenutno na drugom mestu u svetu po višku smrti od kovida, mi smo na četvrtom. Ispred nas su samo Peru, Bugarska i Rusija):


Bugarska, Nemačka 2022.
102 minuta
režija: Ilijan Metev, Ivan Čertov, Zlatina Teneva

Film koji počinje svoj festivalski život posle premijere na velikom festivalu u Karlovim Varima, kao novi sjajni film Ilijana Meteva, mladog evropskog autora sa engleskim dokumentarističkim stilom, ovoga puta uz još dvoje mladih sineasta. Dokumentarac koji je zadivio Evropu veličanstvenom hrabrošću dokumentarista da se nađu na opasnom mestu i suoče se licem u lice sa stvarima od kojih je čitav svet poželeo da pobegne.

Nasuprot svemu što smo videli tokom pandemije kovida 19, stoji ovaj izuzetni film – rad troje reditelja u sasvim neočekivanom odnosu. Metev je u Londonu u izolaciji, a dvoje mladih kolega, Ivan Čertov i Zlatina Teneva hrabro ulaze u prostor od koga su svi zazirali, a mnogi se užasavali. Oni provode više od dva meseca na izolovanom kovid odeljenju bolnice u bugarskom gradu Ćustendilu. Sve troje, nemerljivim kreativnim naporima oblikuju priču o izuzetnim karakterima i sudbinama pretočenu u film koji nas baca u središte najveće bitke čovečanstva u XXI veku. Sjajnim preciznim fokusiranjem na harizmatične junake, kroz pažljivo uspostavljane direktne kontakte, autori prenose nenametljivo dramatičnu atmosferu ambijenta i dešavanja. Oni su empatični posmatrači koji posvećeno učestvuju u sumnjama i strepnjama junaka, u njihovim naporima i patnjama, kao i u retkim, ali zadivljujućim podvizima.
Ovaj film prevazilazi studiju jedne epidemije. Jednostavnošću opservacije i komunikacije priču o jednoj skromnoj provincijskoj bolnici razvija do vrhunske parabole o životu, stradanju i nadi.

 
@Zuma,

Не било ти заповеђено, дај нам најновији графикон вишка смртности. Ја (као што написах раније) остадох без свог рада, а иначе сам слабо пратио те податке РЗС-а.
 
Vrh