Šta je novo?

Epidemija CoViD-19

Da li ćete se vakcinisati i kojom vakcinom?

  • Da - Sinopharm

    Glasovi: 32 10,2%
  • Da - Sputnik V

    Glasovi: 25 8,0%
  • Da - Pfizer-BioNTech

    Glasovi: 81 25,8%
  • Da - bilo kojom dostupnom vakcinom

    Glasovi: 49 15,6%
  • Da - AstraZeneca

    Glasovi: 23 7,3%
  • Da - Moderna

    Glasovi: 2 0,6%
  • Nisam siguran sačekaću još

    Glasovi: 43 13,7%
  • Ne želim da se vakcinišem

    Glasovi: 59 18,8%

  • Ukupno glasača
    314
Evo ja iz prve ruke pricam, u decembru decko prelezao koronu, nije bio hospitalizovan a nije ni bas lagan slučaj bio (sto bi rekli nije prelezao na nogama). U martu radjena antilela, imao je. Pre 10ak dana prvi simptomi korone, prilikom pregleda vadjena krv, antitela 0. Poslednjih par meseci se maxsimalo opusteno ponasao, po principu ja sam prelezao nista ne moze da mi bude. Niko izgleda ne zna sta i kako.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=869322#p869322:1xayjo1j je napisao(la):
molder » Sre Avg 04, 2021 10:33 am[/url]":1xayjo1j]Evo ja iz prve ruke pricam, u decembru decko prelezao koronu, nije bio hospitalizovan a nije ni bas lagan slučaj bio (sto bi rekli nije prelezao na nogama). U martu radjena antilela, imao je. Pre 10ak dana prvi simptomi korone, prilikom pregleda vadjena krv, antitela 0. Poslednjih par meseci se maxsimalo opusteno ponasao, po principu ja sam prelezao nista ne moze da mi bude. Niko izgleda ne zna sta i kako.

Testiran i pozitivan na koronu? Ima teske simptome ili "prehlada"?
 
Kako to da kod nekih virusnih bolesti, recimo ovcijih boginja, imate antitela zauvek, a kod COvid-a ih nema posle nekoliko nedelja?
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=869322#p869322:35fk7trt je napisao(la):
molder » Sre Avg 04, 2021 9:33 am[/url]":35fk7trt]Evo ja iz prve ruke pricam, u decembru decko prelezao koronu, nije bio hospitalizovan a nije ni bas lagan slučaj bio (sto bi rekli nije prelezao na nogama). U martu radjena antilela, imao je. Pre 10ak dana prvi simptomi korone, prilikom pregleda vadjena krv, antitela 0. Poslednjih par meseci se maxsimalo opusteno ponasao, po principu ja sam prelezao nista ne moze da mi bude. Niko izgleda ne zna sta i kako.
A ako znas reci mi, kakvi su mu ti simptomi bili, u smislu - lakse nego prvi put?
Pazite, zaraza ce da ostane među nama, ali ako ne sticemo imunitet kad prelezimo, ama bas nikakav duzi, vakcine nisu efikasne bas...onda nam se ne pise dobro.

Cak i grip koji vlada svake godine pa ne verujem da lezis svake godine, primis vakcinu i malo si zasticen, laksi simtomi i to je to...ali on je aktuelan samo par meseci, a ovo cele godine.

Pa valjda bi trebalo da kad prelezis, kad se vakcinises, svaki sledeci put kod zarazavanja najverovatnije lakse prebolis....

Ono sto je nepoznanica, mi ni ne znamo KOLKA JE STOPA PONOVNOG ZARAZAVANJA ne bitno na antitela. Npr oni koji au prelezali pocetkom 2020.g kako su, jesu opet nadrljali....

Meni je ok da opet dobijem koronu, ali da bude sve lakse i lakse, a ne posle vakcine i prelezane zaraze da zaglavim bolnicu....
 
Pa ako pogledamo brojeve do sada u zemljama koje su imale pik delta soja svako sledece zarazavanje je dosta lakse iliti ko grip. I grip ne dobijes svake godine ili i ne znas da ga imas, sve zavisi kakav ti je imunitet. Tek ove zime cemo videti kakva je stopa ponovnog zarazavanja i kakvi su simptomi, simptomi su svakako slični. Za sad je to samo nagadjanje.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=869331#p869331:3qqopjg8 je napisao(la):
MC_ » 26 minutes ago[/url]":3qqopjg8]Kako to da kod nekih virusnih bolesti, recimo ovcijih boginja, imate antitela zauvek, a kod COvid-a ih nema posle nekoliko nedelja?
Kad budem pročitao barem 1000 strana o virusologiji onda ću moći napisati odgovor. Do tada ne razmišljam previše o tome jer već sada imamo primere da za neke viruse imunitet nije doživotan (tetanus se prima u 3-4 doze i imunitet traje 10 godina)
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=869333#p869333:3pvo2ixq je napisao(la):
MiraC » 04 Aug 2021 09:35 am[/url]":3pvo2ixq]
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=869322#p869322:3pvo2ixq je napisao(la):
molder » Sre Avg 04, 2021 9:33 am[/url]":3pvo2ixq]Evo ja iz prve ruke pricam, u decembru decko prelezao koronu, nije bio hospitalizovan a nije ni bas lagan slučaj bio (sto bi rekli nije prelezao na nogama). U martu radjena antilela, imao je. Pre 10ak dana prvi simptomi korone, prilikom pregleda vadjena krv, antitela 0. Poslednjih par meseci se maxsimalo opusteno ponasao, po principu ja sam prelezao nista ne moze da mi bude. Niko izgleda ne zna sta i kako.
A ako znas reci mi, kakvi su mu ti simptomi bili, u smislu - lakse nego prvi put?
Pazite, zaraza ce da ostane među nama, ali ako ne sticemo imunitet kad prelezimo, ama bas nikakav duzi, vakcine nisu efikasne bas...onda nam se ne pise dobro.
Par dana temperatura oko 38, dosta jaka glavobolja , malaksalost, i nos.
E sad mislim da je jačina simptoma tu negde u odnosu na prosli put, verovatno malo laksa. Mislim da mu je teže od toga pao šok kako je opet uspeo da zakaci, kada je bio siguran da je zasticen barem godinu dana. I ja sam prvo mislio da je neka sala, kada je poslao poruku u grupu.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=869331#p869331:1558bqdq je napisao(la):
MC_ » Sre Avg 04, 2021 11:24 am[/url]":1558bqdq]Kako to da kod nekih virusnih bolesti, recimo ovcijih boginja, imate antitela zauvek, a kod COvid-a ih nema posle nekoliko nedelja?

Vec sam objasnio u nekom od predhodnih postova. Virus ostaje u telu zauvek, naš imuni sistem mu neda da se ispolji. Kako virus ne mutira, a kod nas je non stop u cirkulaciji, naše telo stalno pravi nova antitela za razliku od brzomutirajućih virusa kao što je grip, c19... kod kojih je nemoguće napraviti efikasnu vakcinu tj da se ne zaraziš uopšte... Što naravno ne znači da ako ti padne imunitet dovoljno da ne možeš ponovo dobiti varičele. Ali ono što je bitno je da iako se ponovo zaraziš sa gripom, c19... naš imuni sistem je "zapamtio" reagovanje pa su simptomi obično blaži i brže se preleži, dok će neko proći skoro asimptomatski, a neko opet imati teži oblik. Opet, zavisi od imuniteta i stanja tela, starosti...
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=869341#p869341:4y8aqyyb je napisao(la):
mariks » 04 Aug 2021 10:05 am[/url]":4y8aqyyb]Testiran i pozitivan na koronu?
Da, rezultat je sa brzog antigenskog na licu mesta.
 
"Dobro" je, jer ga obično pomešaju sa nekim drugim virusom koji kruži. Drugar, ovaj iz citata, je imao skoro klasične simptome korone sa sve gubitkom čula ukusa i mirisa ali brzi i pcr test negativni. Iako sam ga ubedjivao da je zakačio koronu nije verovao jer su testovi negativni, sve dok i ženu nije zarazio koja je "srećom" pozitivna pa su odlučili da preleže kod kuće uz opreznost. Doktori su mu pričali "ma verovatno neki virus sa dečijeg rodjendana koji kruži" i pored klasičnih simptoma. Al eto, sa njim sam svakodnevno u kontaktu i ja se nisam zarazio, a preležao sam u februaru.
 
Hvala svima na odgovorima i objasnjenjima.

Ne znam da li ce se uskoro menjati nacin izolacije, nacin trijaze, ono snimanje rendgenom svaki cas nije dobro, bez ikakvog tesziranja nakon isteka 14 dana i ZASTO 14 dana? Ja vakcinisana mozda budem zarazna sqmo 5 dana.....

Iz prve ruke, prijatelj zivi u Kini. Kaze pojavilo se nekoliko zarazenih , za 48h su testirali 11mil.u tom gradu ( celu populqciju) i sve zarazene u karantin, njih 20!
Zatvoreni kafici za sedenje skroz, sve to gde se prave grupe i maske obavezne unutra i napolju.....

Oni to u korenu seku bas dobro, ali mislim da je za ulazak u zemlju vrlo vrlo nezgodno i strog karantin.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=869337#p869337:33bw2tfd je napisao(la):
astrodule » Sre Avg 04, 2021 10:53 am[/url]":33bw2tfd]
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=869331#p869331:33bw2tfd je napisao(la):
MC_ » 26 minutes ago[/url]":33bw2tfd]Kako to da kod nekih virusnih bolesti, recimo ovcijih boginja, imate antitela zauvek, a kod COvid-a ih nema posle nekoliko nedelja?
Kad budem pročitao barem 1000 strana o virusologiji onda ću moći napisati odgovor. Do tada ne razmišljam previše o tome jer već sada imamo primere da za neke viruse imunitet nije doživotan (tetanus se prima u 3-4 doze i imunitet traje 10 godina)
I tu smo u zabludi, kad sam davao plazmu , bio na programu sermuma za tetanus doktori su mi rekli da 100% zaštita traje samo godinu dana.
To se i potvrdilo jer sam ikasnije imao povrede koje su zahtefale zaštitu i davali su mi nešto više od godinu dana od potpune imunizacije. Čak i hirurg iz Dragiše je isto preporučio.

Čudna je imunizacija u zadnje vreme.
 
Da su na vreme sasekli u korenu još u laboratoriji krajem 2019, ničega od ovoga ne bi bilo.
 
Da su sasekli sad Mercedes ne bi bio na kolenima.

[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=869336#p869336:2btuckxf je napisao(la):
mariks » Sre Avg 04, 2021 10:44 am[/url]":2btuckxf]Pa ako pogledamo brojeve do sada u zemljama koje su imale pik delta soja svako sledece zarazavanje je dosta lakse iliti ko grip. I grip ne dobijes svake godine ili i ne znas da ga imas, sve zavisi kakav ti je imunitet. Tek ove zime cemo videti kakva je stopa ponovnog zarazavanja i kakvi su simptomi, simptomi su svakako slični. Za sad je to samo nagadjanje.
Miro rekao sam tii ranije da imunitet nije trajan.
Koleginice kod moje žene na klinici su sve više puta zaražavale (jedna čak tri puta) i svaki put im je bilo sve gore.
One koje su među prvima bile zaražene bile su na programu davanja plazme i posle mesec i više dana su skidane sa davanja jer nisu imale antitela.
Slično je izgleda sa vakcinama, treća, četvrta ...........doza.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=869434#p869434:2gxzqq4u je napisao(la):
Žika » Sre Avg 04, 2021 2:01 pm[/url]":2gxzqq4u]Da su sasekli sad Mercedes ne bi bio na kolenima.

[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=869336#p869336:2gxzqq4u je napisao(la):
mariks » Sre Avg 04, 2021 10:44 am[/url]":2gxzqq4u]Pa ako pogledamo brojeve do sada u zemljama koje su imale pik delta soja svako sledece zarazavanje je dosta lakse iliti ko grip. I grip ne dobijes svake godine ili i ne znas da ga imas, sve zavisi kakav ti je imunitet. Tek ove zime cemo videti kakva je stopa ponovnog zarazavanja i kakvi su simptomi, simptomi su svakako slični. Za sad je to samo nagadjanje.
Miro rekao sam tii ranije da imunitet nije trajan.
Koleginice kod moje žene na klinici su sve više puta zaražavale (jedna čak tri puta) i svaki put im je bilo sve gore.
One koje su među prvima bile zaražene bile su na programu davanja plazme i posle mesec i više dana su skidane sa davanja jer nisu imale antitela.
Slično je izgleda sa vakcinama, treća, četvrta ...........doza.
Joj Žiko, pa zo je bas strasno... ufff

Pazi, ja sam antitela radila nakon 3mes i imala sam 7,94 a granična vrednost je 1. Svi su rekli da je to dobro. E to je bilo u pocetkom marta.
U julu sam vakcinisana, pa se pitam ako mi se istopi imunitet od oba( i zaraze i vakcina). pa valjda majku mu ipak ostane negde u memoriji celija da makar lakse prebolim, ali ocigledno ako to bude kod mnogih kao u kolektivu tvoje supruge onda se moraju cekati bolje vakcine, neki drugi sistem zastite, ne znam....

Najgore sto ni vakcine ne stite tih 6mes 99% nego ja bih rekla i manje od njihovih tvrdnji...
Znam da se nista ne zna, ali bih ocekivala makar sl godine neke podatke ko se od zarazio ponovo, simptomi, pa da se napravi neka paralela....
Ja nisam imala temp ali mi nije bilo dobro, bila sam umorna jos 10 dana nakon karantina....nije bre ova korona normalna stvar, ako se telo ne bori efikasnije jednom ce doci do toga da mi ozbiljno nece biti ok, kao i svima
 
Još ne znaju šta sve korona može da napravi po organizmu ali već postoje indikacije da je tretiraju kao vaskularnu bolest,.
Nema praviila ko će kako da prođe u toku bolesti. Žena dok je radila u kovid bolnici svašta videla, mlade ljude koji pucaju od snage su tesko prolazili, završavali na respiratoru.
Preporuka je da uradiš d dimer i da se maksimalno čuvaš .
 
Svaka čast toj koleginici koja se zarazila tri puta za godinu dana :) veliki problem je i što neko misli da ima koronu, a nema veze sa koronom. Suština je da i pored korone postoje drugi virusi koji kada napdanu oslabljen organizam isto naprave haos. Sve ostaje da se vidi, sledeće godine u ovo vreme bi trebalo da imamo realnije brojke i više saznanja. Moje mišljenje je da nema šanse da bude isto pored vakcina i preležavanja.
 
Jedan praktičan savet za ove dileme. Uradite test bar dva puta u razmaku od minimalno 4 meseca (sa prvim testom minimalno 3 meseca od druge doze). A još bolje da ga radite redovno, svakih 4 meseca. Onda ćete videti trend nivoa antitela u organizmu. Znači, da li se održava na konstantnom nivou, što je malo verovatno, ili opada. A ako opada, za koliko opada. Onda je moguće proceniti opšti oblik te krive gubljenja imuniteta, tj kada će se vaša postignuta zaštita (bar što se antitela tiče) smanjiti toliko da znate da nešto treba menjati: Ili u eventualnom rizičnom ponašanju, tj da se od tada više čuvate, ili tako da tražite novu dozu vakcine. Naravno, to je "scenario najgoreg slučaja" jer se vaša zaštita od virusa ne sastoji samo od antitela čiji nivo nama dostupni testovi mere, već postoje i druge ćelije koje virus pamte duže vreme. Tako da je zaštita ustvari bolja od tako dobijene krive. Međutim ona ipak, kao donja granična vrednost, pomaže da vidite kojom brzinom opada vaša zaštićenost bar što se tiče te jedne komponente imunog sistema. Jeste da to košta, ali verujem da se isplati dok smo u fazi epidemije. Kasnije ćemo više znati kako se to u proseku vremenom menja, ali čak i onda treba uzeti u obzir da je svačiji organizam različit, pa je bolje da sa ovim testiranjima steknete iskustvo kako se to prolaskom vremena menja kod vas.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=869443#p869443:5panvy1v je napisao(la):
mariks » 04 Aug 2021 02:45 pm[/url]":5panvy1v]Svaka čast toj koleginici koja se zarazila tri puta za godinu dana :) veliki problem je i što neko misli da ima koronu, a nema veze sa koronom. Suština je da i pored korone postoje drugi virusi koji kada napdanu oslabljen organizam isto naprave haos. Sve ostaje da se vidi, sledeće godine u ovo vreme bi trebalo da imamo realnije brojke i više saznanja. Moje mišljenje je da nema šanse da bude isto pored vakcina i preležavanja.
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=869445#p869445:5panvy1v je napisao(la):
Пантограф » 04 Aug 2021 02:58 pm[/url]":5panvy1v]То је и свачије мишљење (од референтних).
Da, slažem se. Trebalo bi očekivati da u organizmu ostaje deo imuniteta koji traje duže vreme. On kasnije verovatno neće biti dovoljan da potpuno spreči bolest, ali može da ubrza i poboljša reagovanje organizma, tako da tok bolesti bude blaži (doduše to zavisi i od tempa stvaranja novih sojeva, tj koliko virusa ima u svetu i koliko se ti novi razlikuju od starih). Takođe, to bi onda možda delovalo i na nivou populacije tako da ublažava buduće epidemije, tj da smanjuje tekući R faktor repodukcije virusa, što bi onda u saradnji sa efektima vakcinacije eliminisalo potrebu za posebnim represivnim merama, jer će onda medicinski sistem to moći da izdrži bez uvek rizične promene režima rada. Znači da bi tada virus postepeno zahvatao manje stanovništva, sporije se širio, a oni koji ga dobiju bi u proseku bolje prolazili.

Nažalost veliki problem sa ovom teorijom je da je ona samo kvalitativne, ali ne i kvanitativne prirode. Tj "znamo" smer očekivane promene, neku postepenu evolucionu adaptaciju virusa na čoveka, ali ne i njenu stvarnu brzinu i intenzitet. A bez obe komponente, i kvalitativne i kvanitativne, ne znamo dovoljno. Tj koliko će se BRZO to desiti i u kojoj tačno meri (da li će to ublažavanje težine bolesti i brzine širenje biti 0,01%, 1% 10%, 50% ... što su ogromne razlike)? I kada? Već ove zime? Tek sledeće zime? One treće zime?

To je glavni problem i zato i dalje treba biti oprezan. Naravno tu su i veliki problemi tačne mere uticaja vakcina u zavisnosti od procenta vakcinisanih (koliko je % dovoljno za relativno umereno širenje virusa i bitno manju prosečnu ozbiljnost toka bolesti) i njihove efikasnosti za nove sojeve, što je čitav novi niz još ne previše poznatih faktora koji ima veze sa našim intervencijama, a ne sa samim virusom.
 
Ispravka, prvi test posle 4 nedelje, a ne 3 meseca.

[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=869447#p869447:1azqd2ft je napisao(la):
Zuma » 04 Aug 2021 03:30 pm[/url]":1azqd2ft]Jedan praktičan savet za ove dileme. Uradite test bar dva puta u razmaku od minimalno 4 meseca (sa prvim testom minimalno 4 nedelje od druge doze). A još bolje da ga radite redovno, svakih 4 meseca. Onda ćete videti trend nivoa antitela u organizmu. Znači, da li se održava na konstantnom nivou, što je malo verovatno, ili opada. A ako opada, za koliko opada. Onda je moguće proceniti opšti oblik te krive gubljenja imuniteta, tj kada će se vaša postignuta zaštita (bar što se antitela tiče) smanjiti toliko da znate da nešto treba menjati: Ili u eventualnom rizičnom ponašanju, tj da se od tada više čuvate, ili tako da tražite novu dozu vakcine. Naravno, to je "scenario najgoreg slučaja" jer se vaša zaštita od virusa ne sastoji samo od antitela čiji nivo nama dostupni testovi mere, već postoje i druge ćelije koje virus pamte duže vreme. Tako da je zaštita ustvari bolja od tako dobijene krive. Međutim ona ipak, kao donja granična vrednost, pomaže da vidite kojom brzinom opada vaša zaštićenost bar što se tiče te jedne komponente imunog sistema. Jeste da to košta, ali verujem da se isplati dok smo u fazi epidemije. Kasnije ćemo više znati kako se to u proseku vremenom menja, ali čak i onda treba uzeti u obzir da je svačiji organizam različit, pa je bolje da sa ovim testiranjima steknete iskustvo kako se to prolaskom vremena menja kod vas.
 
Zuma, ja sam racunala dq i ako nemas antitela tj izgubiš, pa ako budes u kontaktu sa inficiranom osobom ona se aktiviraju....
Ja da znam da je tako jednostavno, pa ajde na svakih par meseci provera, ali ne znam ni dok ih imam u kojoj meri sam zasticena. Tj ne zna niko.
One samo izgleda mozda pomazu da ne umres, a i to je pitanje.

500 zarazenih danas, avgust mesec, pa zamislite oktobar...

Da, jos jedan SAVET . Svojim starijim ukucanima predlozite da se vakcinisu onu protiv gripa.
Nekoliko osoba ju je primilo i prođoše novembarski talas bez problema, bolje 10x nego ja koja imam 36.godina i nisam je primila. Dal mozda malo podigne imunitet, ne znam....
 
Najbolja mera bi bila da ljudi koji su zaraženi ne izlaze napolje dok ne ozdrave i da se pišu bolovanja za stvarne bolesti, a ne da zdravi ljudi idu na bolovanja, a da se bolesni plaše da uzmu bolovanje ili ih baš briga što su bolesni. Jer koliko su pouzdani testovi i ne znamo kada je neko bolestan. Ne samo kod korone već kod svih bolesti pa makar to bila i prehlada. Najveće rasadnike virusa tj vrtiće i škole na žalost ne možemo kontrolisati.
 
Vrh