Dr Anđela Gavrilović iz inicijative "Ujedinjeni protiv kovida" izjavila je da ima utisak da su izjave lekara, članova Kriznog štaba za borbu protiv kovida bile kontradiktorne i oprečne i da su donele više štete nego koristi, te da su kod građana izazvale otpor, strah i na kraju krajeva i agresiju. Nema dileme da je prva mera koja mora da se sprovede - obaveza prosvećivanja naroda zašto mora da se nosi maska, peru ruke i drži distanca.
Ona za N1 kaže da bi posle toga trebalo uvesti i kazne ako se ne poštuju mere. Za putnike koji dolaze iz inostranstva uvesti obavezan PCR test i kućnu izolaciju dok ne stignu rezultati, kaže doktorka.
Gavrilović ističe da su građani već u maju prestali da gledaju konferencije za novinare Kriznog štaba jer im nije bilo jasno šta su mere koje se preporučuju, a koje su obavezne i da je to dovelo do straha, a potom i agresije kod naroda.
Ona je ocenila da su radikalne mere kao što su policijski čas i vanredno stanje imali smisla u Kini na početku epidemije kada se kovid pojavio kao nova bolest, eventualno i kod nas na početku epidemije, ali da sada, kada imamo nekog iskustva, jer sedam meseci traje epidemija, trebalo bi da smo bolje spremni da reagujemo.
"U prvom aktu, trebalo bi da se mere prevencije koje važe sprovode na adekvatan način", kaže doktorka i dodaje da je prva mera koja mora da se sprovede - obaveza prosvećivanja naroda zašto mora da se nosi maska, peru ruke i drži distanca.
Ona je naglasila da nebitno da li je u pitanju aerosolna ili kapljična infekcija, sigurno da i pacijent i lekar, i dvoje u kafiću, i majka i sin - ako nose masku su zaštićeni i jedno drugo u zatvorenom prostoru, ali i na otvorenom uz upotrebu maske - tamo gde ne može da se drži fizička distanca.
Ističe i da je Kina, od trenutka kad je naredila da se nose maske stavila pod kontrolu epidemiju.
Drugo i ne manje važno, kaže doktorka Gavrilović, je masovno testiranje koje je na primer Nemačka sprovela kako obolelih, prispelih iz inostranstva, tako i njihovih kontakata.