Ako nam fali 500MW, kapacitet iz obnovljivih izvora mora biti oko 10 puta veći da bi smo imali toliko u proseku.Nisam ni mislio da pratimo Nemačku i ostale razvijene zemlje, ali može da se donese neki plan i da se polako ispunjava. Nama je 500MW 10% potrošnje, uveren sam da za 2-3 godine, ako ne i brže, mogu da se izgrade solarne elektrane. Može to država preko EPS-a ili nekog javno-privatnog partnerstva. mogu da olakšaju prezujmjerima i off-grid korisnicima. Neki kredit ili oslobadjanje od poreza. Na žalost sada krediti više nisu jeftini, a moglo se umesto na pr u Moravski koridor te kredite usmeriti na energetsku sigurnost. i nove kapacitete. A ubedjen sam da je nama sunce najveći izvor energije i može da bude nosilac proizvodnje uz ostale izvore da uskoče noću i preko zime
Ne znam odakle je ta računica. 500MW su 500MW, sunce naravno ne greje stalno i kada ne greje neće biti struje, ali dok greje može da se termoelektrana na ugalja malo odmori ili da radi manjom snagom. Ne slažem se da nismo sunčana ddržava, geogravska širina govori da imamo dosta suncaAko nam fali 500MW, kapacitet iz obnovljivih izvora mora biti oko 10 puta veći da bi smo imali toliko u proseku.
Generalno faktor kapaciteta je oko 10-20% na godišnjem zavisno od lokacije, a mi nismo pretareno sunčana ni vetrovita država.
Ja pratim jednu solarnu elektranu već 10 godina, pisao sam već negde o tome. Godišnja proizvodnja varira od 10800-11900kwh. Meni izgleda prilično predvidivo? Koliko beše varira proizvodnja iz neke TE ili HE na 10-godišnjem uzorku?Сунце сија у зависности од доба године 8-12 сати можда мање, (да буде корисно). Ипак, имамо и облачне, а колико ће их бити у години, готово је немогуће предивдети
Nije relevantna godisnja prognoza za splarne elektrane, ona se usrednji na duzem vremenskom intervlu, relevantna je prognoza za dan unapred/Ja pratim jednu solarnu elektranu već 10 godina, pisao sam već negde o tome. Godišnja proizvodnja varira od 10800-11900kwh. Meni izgleda prilično predvidivo? Koliko beše varira proizvodnja iz neke TE ili HE na 10-godišnjem uzorku?
A zapravo naš problem sa vodom je nastao kao lančana reakcija nedostatka uglja kao primarnog energenta a što je napravljeno neblagovremenim otkrivanjem kopova, nije nastao samo sušom. Trenutno bi trebal oda nam primarno bude rešavanje kopova jer nam je to glavni izvor energije. Pa tek onda razmatranje šta dalje.На немце се не смемо угледати јер осим мало технологије које смо купили од њих, код нас је све другачије.
Угаљ ако се на време отварају копови, може предвидиво да даје снагу у дугом временском периоду, па чак и да се предвиди време ремонта.
Сунце сија у зависности од доба године 8-12 сати можда мање, (да буде корисно). Ипак, имамо и облачне, а колико ће их бити у години, готово је немогуће предивдети
Ветар - још грђе. У Банату кад су испитивали има ли смисла, 10 година су вршили мерења.
Хидроелектране су исто доста предвидиве, али ето, дешавају се проблеми као сада, када има мало воде.
Нуклеарна - у принципу као и Термо
Što se klimatskih promena tiče, nedavno sam na temi ''Vreme i klima u Beogradu'' napisao da debatu da li se klimatske promene dešavaju zbog uticaja čoveka ili same od sebe (npr Milankovićevi ciklusi) prepuštam drugima koji su voljni da se bave time. Jer smatram da je nemoguće utvrditi i izmeriti takve stvari, tj da neće biti moguće još dugi niz godina. I napisao sam da me više zanima kako rešiti taj problem, a ne ko ga je izazvao. Trenutno polažem velike nade u projekte klimatskog inženjeringa koji se razvijaju i razmatraju širom sveta. Od svih na koje sam naleteo (kao laik) čini mi se da posipanje aerosoli da se odbije deo Sunčevog zračenja deluje kao najrealniji i najbliži ostvarenju. Pošto se planeta kroz istoriju uvek najviše i najjače hladila nakon erupcija vulkana, kojih je sada sve manje i manje. Posipanje aerosoli u atmosferi bi proizvelo sličan efekat hlađenja (u vidu smanjenja Sunčevih zraka za oko 1-2%) ali bez propratnih loših posledica kao kada su na njihovom mestu pepeo i štetna isparanja iz erupcija. To je npr jedno od rešenja u koje polažem velike nade i nadam se da će se realizovati do kraja ove decenije."sa ovom bolesnom klimom koja sada vlada u severnoj hemisferi, sa dugim i suvim letima i manjkom snegova i padavina koji bi punili reke"
Kao da je bolesna klima došla sama po sebi. Čovek je kriv za to, a leta će biti sve duža i suvlja a klima sve bolesnija. I na to treba da se pripremamo kako pojedinci tako i država. Akumulaciona jezera će sve više koristiti kao rezervoari vode za piće a sve manje za HE.
Nemački inženjeri i energetičari nisu pogrešili, kada su planirali zelenu agendu (sa sve napuštanjem nuklearki, što je naravno greška, ali oni ih ne vole to mora da se poštuje ) uzet je gas kako prelazno rešenje. To prelazno rešenje je trebalo da traje deceniju ili dve, dok se OIE ne razviju, dok se na ovlada tehnologijom proizvodnje H2, postave velike baterije, otkriju novi materijali pogodni za baterije i sunčane kolektore, razviju veternjače sa snagom iznad 10MW koje su veoma visoke i imaju velike elise, usavrše plutajuće offshore vetroturbine, razvije elektrosistem, da se natenane promeni zakonodavstvo koje će favorizovati OIE a ne uništiti ekonomiju, itd, itd, itd. Ima tu mnogo posla
Ono što ih je zeznulo je geopolitika, nisu pretpostavljali da će da se desi ovo sa Ukrajinom. I sada sve mora brže ijače, a brže i jače donosi rizik i moguće greškama koje se teško ispravljaju.
Ja ipak mislim da će na duži rok uspeti da nadju alternativu nafti i fosilnim gorivima.
Nije relevantna godisnja prognoza za splarne elektrane, ona se usrednji na duzem vremenskom intervlu, relevantna je prognoza za dan unapred/