Šta je novo?

Energetika

Dragan wrote
,,.Ko te tera da se praviš "pametan" i lupetaš o "spojenim sudovim...
,,


Drgane pazi kako ogovaraš ono što si napisao to je NE opravdano uvredljivo ti nisi revolveraš na ovom forumu. !!!!
ince ceš opet ko onomad
da plačeš i kukaš Igoru
da mi briše postove koj isticu tvoju ispisanu tupavost i NE logičnost u posovima al na svim temama BB
Ova je ozbiljna tema i shodno tome takvi su i postovi.

Pozdrav
 
Poslednja izmena:
Poslednja izmena:
Klimatske promene su već očigledne, pogotovu na Balkanu, jer je 20 najtoplijih leta bilo u predhodnih 25 godina. A, prognoze su da će taj trend da se nastavi i dalje. Zato mogu da se očekuju problemi sa hidrologijom, pa i sa snabdevanjem vodom stanovništva i privrede. Jedino rešenje je da gradimo i završimo započete gradnje akumulacija vode, jezera ili rezevoara, koji će nam trebati narednih decenija.
"Prema predviđenom planu, brana visine 75 metara, dužine 420 metara i zapremine 1,8 miliona kubnih metara trebalo je da snabdeva vodom četiri opštine Topličkog okruga, kao i deo grada Niša. Projektom je predviđena i izgradnja hidrocentrale i fabrike vode."
 
Prema proceni, za nastavak druge faze radova na brani Selova, koji bi obuhvatili izradu tehničke dokumentacije, rešavanje imovinsko-pravnih odnosa i preostale završne radove na objektima i akumulaciji, potrebno je obezbediti dodatnih 45 do 50 mil EUR.

Eto, za pare koje su bacili na aerodrom u bestragijama Trebinja, mogli su da završe ovu branu.

Aerodrom će biti izgrađen po ideji i ranijim dogovorima predsednika Srbije Aleksandra Vučića i srpskog člana Predsedništva BiH Milorada Dodika.
Kako je ranije najavljeno, Srbija će u njegovu izgradnju uložiti 55 miliona evra.
 
Za ljubitelje nuklearki - zbog sushe opale su reke, postaje problem hladjenje istih. Ako ovako nastavi neke ce morati da se gase
 
Потпуно неактуелно за нове типове нуклеарки. Старе немамо тако да не морамо да се секирамо.
 
Francuska, 3 centrale, na rajni i garoni. Neki reaktori su smanjili proizvodnju, gleda se i meri nivo reka pa da se vidi sta ce dalje. Fra mora da uvozi struju iz sui i esp, veliki udarac za njihov ponos
 
Evo, proverih za minut vremena na internetu.
Za ljubitelje nuklearki - zbog sushe opale su reke
Nisu toliko opale reke nego je povećana temperatura vode u njima.

The French energy supplier EDF is temporarily reducing output at its nuclear power stations on the Rhône and Garonne rivers as heatwaves push up river temperatures, restricting its ability to use river water to cool the plants.
Nigde, ali nigde u tekstovima se ne pominje suša i nivo vode, već temperatura vode.


Da ne budem pogrešno shvaćen, da je Evropa pod sušom, jeste. Da je klima otišla u tri lepe, jeste. Da ima mnogo problema zbog toplotnog talasa i klimatske promene, ima.
Ali ajde da se ne plasiraju nebuloze i dezinformacije kada već svako ima pristup internetu i sve može da se proveri za 30 sekundi. A ajde pogotovu da ne plasiramo nebuloze i dezinformacije o nuklearkama samo zato što na svetu postoje zeleni fanatici koji bi da žive na planeti sa još 8 milijardi ljudi a da energiju za sebe i nju dobijaju iz ljubavi, sreće i mašte i šta ti ja znam... Pa im čak i nuklearne eleketrane nisu ''dovoljno zelene i obnovljive'' pa traže i najmanju mrvu da im zamere i ocrne ih, ali uzalud...
 
Nije sija nego vrat
Ma da. Samo vi nastavite tako da izvrćete činjenice i vesti, pa sam siguran da će još više ljudi da potrči da se složi s vašim stavovima i podrži vas u naporima.

Pogotovu sad u ovom trenutku najveće serije kriza od WW2 naovamo, svi će prosto da trče da sa vama grade vetrenjače i solarne farme, samo da budu ''dovoljno zeleni''.


Čuj, nije šija nego vrat... Njemu nema razlike između manjka količine vode i viška temperature vode... :rolleyes: Pa jes vala, šta fali, ko da je bitno, ionako je u toj energetici sve otprilike, nije to egzatkna disciplina i grana pa da je bitno jel manjak ili višak, jel suša ili vrelina... Može sve to odokativno. Bitno je samo da je ''''''zeleno''''''
 
Потпуно неактуелно за нове типове нуклеарки. Старе немамо тако да не морамо да се секирамо.

Ne moramo da se brinemo, naše su nove

@Bender: a šta misliš zašto su se zagrejale? Onako, desi se ponekad? Sada se zagrejala voda, za koji mesec pašće nivo, u Rajni je već palo, ne mogu da plove brodovi, mroa da im se smanjuje težina tereta. Još uvek ljudi negiraju da se klima menja i da je čovek kriv za to. Što je odlična podloga za status kvo i bisniz as južual
Niko ne kaže da su solar i vetar idealno rešenje, ali šta je bolje?
 
Džaba se vadiš sad, pokazao sam malopre da si namerno lagao i izmišljao da su reke presušile i da zbog toga nema vode za nuklearke, u svom n-tom po redu pokušaju da umanjiš i ocrniš nuklearnu energiju a uzdigneš ono što zelena agenda tebi kaže da je jedino prihvatljivo i održivo. Namerno i svesno si tvrdio da su presušile, iako si znao da to nije istina. Da bi se posle vadio dečjim forama tipa ''nije šija nego vrat''.

Ne znam da li si mislio da su ljudi ovde toliko glupi pa da padaju na zelenu propagandu i da ne umeju da proguglaju pet reči ili šta... Ali upravo takvi trikovi kojima se služe isključivi zeleni fanatici i zelena agenda doprinose da se sve više ljudi distancira od njih, čak i oni koji jesu za ekologiju i racionalno ponašanje, ali ne za fanatizam, lagarije i licemerje.

Ovo me je taman dobro opomenulo da i ubuduće dobro isproveravam sve tvrdnje apropo ekologije i obnovljivih izvora, pošto je očigledno da je opsesija prešla u bolest, a aktivizam i ideali u plaćeništvo i biznis, do te mere da je sad u redu i lagati i izmišljati samo da se proturi propaganda i da se lobira za sponzore.
Još uvek ljudi negiraju da se klima menja i da je čovek kriv za to.
Svake godine sve manje. A krivicom se u ovom momentu bave samo zeleni tutubani i zaluđenici. Svako drugi je više zainteresovan kako da sprečimo ili ublažimo taj proces, a ne da li je to plastike u Pacifiku ili do Milankovićevih ciklusa.
Niko ne kaže da su solar i vetar idealno rešenje, ali šta je bolje?
Nuklearne elektrane, hidroelektrane i termoelektrane sa dobrim filterima i tehnologijama.
 
Evo za sve koji su se pitali o gradnji RHE Bajina Basta i duzinama cevovoda, brzinom kojom moze da se puni i prazni Zaovinsko jezero dokumentarni film o gradnji obe HE. Ja sam ga prvi put gledao, a pritom i tuzan koliko smo mi bili ozbiljna drzava, a danas ne mozemo sami da izgradimo ni najednostavnije infrastrukturne i energetske objekte. Nama su 1974. kopale krtice na Tari tunele, a 2022. ne mozemo sami da napravimo metro u Beogradu.
 
Sve što se noću napumpa u Zaovine, u toku dana već bude potrošeno, a nivo i dalje postepeno opada. Obzirom na konusni profil kanjona, na nižim kotama iako ima dubine, nema kapaciteta. Dovoljno je samo videti kosine obala i više desetina metara sada već zatravljene površine.
Znači, dok kod ima kakvog takvog vodenog ogledala, dok sa obale može da se zabaci udica, tvrdićemo da jezero nije prazno. Možda nije skroz prazno, ali je za osnovnu namenu postalo nefunkcionalno.
 
Evo za sve koji su se pitali o gradnji RHE Bajina Basta i duzinama cevovoda, brzinom kojom moze da se puni i prazni Zaovinsko jezero dokumentarni film o gradnji obe HE. Ja sam ga prvi put gledao, a pritom i tuzan koliko smo mi bili ozbiljna drzava, a danas ne mozemo sami da izgradimo ni najednostavnije infrastrukturne i energetske objekte. Nama su 1974. kopale krtice na Tari tunele, a 2022. ne mozemo sami da napravimo metro u Beogradu.
Гледао сам пре неколико година тај документарац и одушевио сам се. Заиста импресивно.
После таквог документарца, увек се сморим када видим како данас ништа не можемо сами да изградимо.
Још више ме је одушевио документарац о изградњи ХЕ Чапљина, који сам гледао недавно и уопште сазнао за тај пројекат, и читавом хидроенергетском систему који је импресиван. Како је укроћена највећа европска понорница, Попово поље регулисано од поплава и направљене ХЕ. Ко није гледао, обавезно нека погледа.
 
Sve što se noću napumpa u Zaovine, u toku dana već bude potrošeno, . . možda nije skroz prazno, ali je za osnovnu namenu postalo nefunkcionalno.
Ako se noću pumpa, a danju "troši" voda, tj. proizvodi struja, onda je jezero još uvek funkcionalno.

IMG_20220808_101412.png
 
Poslednja izmena:
IMG_20220808_110906.png


Svaku noć radi pumpa, doduše različitom snagom, ali radi. To je prednost Revizibilnih HE, pogotovu kod suše, jer mogu više puta da koriste istu količinu vode. Verovatno tu ima i gubitaka počev od isparenja, ali odredjeno vreme može da se noću pumpa, a danju proizvodi struja.
 
Proizvodnja Solarne energije je prilično predvidiva : danju ima - noću nema, leti ima više - zimi ima manje. A, vremenske prignoze za naredna 3 dana su skoro 100% tačne. Kretanje oblaka i vetra mogu svi da prate na više sajtova u realnom vremenu, pa ne može da bude nekih iznenadjenja.

U odnosu na vetrenjače, Solar daje struju preko dana kada je ona potrebnija i daje više proizvodnje preko leta kada je hidrologija loša, pa tako može da čuva vodu u jezerima hidroelektrana za zimu. Država poziva gradjane da ulažu u Solar, ali mora prvo da natera svoja Javna preduzeća i ostale državne ustanove da grade Solar.

Tako je. Solar je apsolutno predvidiv. A solarne elektrane rade i kada je oblacno! Cak je najveca proizvodnja ne onda kada je najsuncanije nego kada postoji blaga oblacnost!!!

Da je solar predvidiv mozete da vidite na operativnim podacima iz Bugarske. Tacno svakog dana u odredjeno vreme je slicna proizvodnja. Tacno ujutru kada svane znate kada krece proizvodnja i koliko se povecava, kada dostize maksimum i kada krece da pada. Ako je oblacno pomeranja budu relativno mala, nije kao kod vetroelektrana kada stane vetar i proizvodnja padne na nulu.

Ogromna greska Srbije je sto bukvalno nemamo ni jednu solarnu elektranu.
Evo u ovom trenutku Bugarska iz solarnih elektrana dobija 676MW.
Zamislite da mi to sada imamo? Bili bi smo spaseni uvoza.
 
Postoji jedna solarna elektrama u Zaovinama manja, ne znam samo da li je povezana na mrezu i koja joj je uloga
 
А предвидивост је још већа кад су соларне електране диструбуиране по целој територији у односу на то кад су сконцентрисане. Мислим да је за наше услове најбоље стимулисати концепт купац произвођач јер боље је да субвенције добију наши грађани него неки страни инвеститори.
 
Vrh