Šta je novo?

Energetika

Nisi dao odgovor. Pitanje je vrlo jednostavno i jasno. To što izbjegavaš odgovor je dovoljno da se zaključi koji je tvoj stav.

Nisam citirao, mada sam mogao, ali je svakome sa prosječnim kvocijentom inteligencije jasno da prozivanjem opozicije i zaposlenih u EPS-u želiš da krivicu podijeliš između vlasti i ostalih (opozicije, radnika, a možda i stranih plaćenika).
 
Nisam citirao, mada sam mogao, ali je svakome sa prosječnim kvocijentom inteligencije jasno . .
Da nisi citirao, ali si slagao kako nisam optužio vlast za stanje u EPS, a to je jasno "svakome sa prosječnim kvocijentom inteligencije" osim tebi.
Sada opet prepričavaš moj stav i klevećeš kako želim "da krivicu podijem između vlasti i ostalih" za stanje u EPS-u?! Sitan si ti manipulator ili nesposoban da shvatiš šta sam napisao u ovom postu. Vlast je isključivo kriva, ali opozicija nije ukazivala na tu krivicu, pa se stanje godinama pogoršavalo.
Naravno, vlast je odgovorna počev od resornih ministara zato što nisu redovno slali inspekcije i proveravali izveštaje sa terena. Ali, opozicija je mogla da ukaže na probleme u EPS -u i radi toga blokira ulice, a ne radi glupe tvrdnje da će Beograd ostati bez vode za piće radi gradnje na Makišu. Nisam primetio nijednu opozicionu grupu da se predhodnih godina ozbiljno bavila EPS-om, a to je moglo da im donese više glasova.
 
Poslednja izmena:
Važi Dragane. Gde je to opozicija trebala da ukazuje na marifetluke. Na RTS-u, Happy-u, Pink-u, u Parlamentu.
 
Važi Dragane. Gde je to opozicija trebala da ukazuje na marifetluke. . .
Gde? . . svuda tamo gde ima validne dokaze, a ne o izmišljenim aferama. Ali, postoje i prioriteti, pa nije isto stanje u EPS-u i neka navodno lažna diploma. Više je bilo medijskih tračeva za naslovne strane, nego ozbiljne i stalne kritike problema u državi.

Inače, pominjao sam i radnike u EPS-u, ali ne vozače i kafe kuvarice, već desetine direktora i njihovih zamenika, stručnih savetnika i raznih inžinjera, a koji nisu izašli u javnost i govorili o lošoj situaciji u EPS-u. O nekom "istraživačkom novinarstvu" neću ni da pišem, jer postoji samo "rijaliti novinarstvo".

Ceo sistem je podbacio i zato sam predložio da se formira Energetski savet slično Fiskalnom savetu, koji će biti sastavljen od stručnjaka iz vlasti, opozicije i vanstranačkih ličnosti i koji bi tromesečno izveštavao vladu i javnost o stanju u energetici.
 
Poslednja izmena:
A, pa kritikujem ga ja često. Samo naravno da postoje određene razlike u odnosu na ekonomiju. Za početak, ne ide se na planiranje kada će nešto pući i urušiti se, nego kako to izbeći.
Шта значи "иде се" ка томе? Гужве у великим градовима су константне и сва "решења" то покушавају да само смање, узима се здраво за готово да су неизбежне.
Dok je u ekonomiji postao nepisani postulat da sve mora da pukne svakih 10-20 godina i to je to. I da, za razliku od drugih disciplina i struka, nakon svakog pucanja nema suđenja i odgovaranja, nego se sve rešava prostim ''a jbg, bilo je neminovno'' izgovorom.

Раст и пад генерално су неминовност стварног света; нормално је за очекивати да ће тим некад да губи и да ће се глобалне пандемије, катастрофе и санкције да штете економији. Такође је очекивано да фирме пропадају и да пуцају лоше инвестиције.

Сад, што је економија централизованија и испреплетанија то ће такви случајеви да буду синхронизованији - растемо заједно / падамо заједно. Што се више продужава период без пада (када се почисте лоше фирме и инвестиције) то ће пад бити гори. Зато су се многи економисти побунили против Обамине политике bail-outs инсистирајући да ништа није решио и да ће уследити брзо још једна и још гора криза
Kao što rekoh, falična nauka, da ne kažem prodaja magle od nauke. Nekada svakako vredna i potrebna disciplina, ali u zadnje vreme prosto bez dodira sa realnošću, iako se šatro stalno apdejtuje ali džaba kada se sve kalemi na iste neispravne temelje i pretpostavke.
Или то или ствараш слику о њој на основу жуте штампе и генерално медијске хистерије. Људи су почели да сумњају и у медицину од скоро, да лекари ништа не знају због хаоса који су медији стварали у вези короне.

Svakako bi se pobunio manje nego da je došla ova svinja sa Ibarske. A onda bi i poskupljenje bilo takvo da se niko ne bi šokirao i bunio. Ja sam, kao i mnogi drugi, očekivao poskupljenje struje još od prošle godine, kad su počeli prvi znaci i nagoveštaji energetske krize. I to bi bilo u redu. Problem je ono što se desilo od tada do ovog proleća, a to su šteta od uništenja nekoliko vrednih elemenata energetskog sistema i zatim otplata dugova koji su se stvorili nakon toga kada smo po paprenim cenama i uslovima uvozili struju da naprdni talog ne bi doživeo restrikcije pred izbore pa da postanu ražnjići kad ih dovate i tuđi i svoji bivši glasači.
Нама је поскупљење струје требало да прати инфлацију генерално задњих 70 година да би ЕПС био здрава фирма и да би ми уопште могли да задовољавамо сопствене потребе сопственом производњом уместо да увозимо струју којом се расипамо
Siguran sam da je u anarho-kapitalističkom uređenju znatno bolje i drugačije.
Свакако не би имало другачије предности и мане. Једна од предности би било што не би имао ко да спашава лоше фирме парама од пореза
 
Samo neinformisani i bandoglavci veruju da svaki grad veći od 1 miliona a manji od 5 miliona mora da se davi u gužvama i haosu. I da je to nekakav ''šmek grada'' ili bar njegova neizostavna odlika.

Rast i pad ekonomije su normalne stvari. Svetski kolapsi ekonomije i društva i to svakih 10 godina nisu. Nauka koja se bavi time toliko dugo i na toliko mnogo nivoa (prepun svet ekonomskih fakseva, instituta, foruma, agencija, saveza...) a opet ne ume da iznedri drugačije uređenje koje neće rezultovati redovnim kolapsom planete i time da iz svake krize bogati izađu još masniji, a siromašni još siromašniji, treba ili da se rasformira ili da se iz temelja menja. Milom ili silom.
Или то или ствараш слику о њој на основу жуте штампе и генерално медијске хистерије. Људи су почели да сумњају и у медицину од скоро, да лекари ништа не знају због хаоса који су медији стварали у вези короне.
Pa većina njih i ne zna. Kovid je izneo to u prvi plan. A pokazali su se X puta i pre Kovida. A paz' sad ovo: Majka mi je lekar. A u porodici imam, tj. imao sam ih još dvoje koji su lekari. Pa ipak, iako je ona svoj posao uvek radila kvalitetno i korektno (nikad nijedna zamerka, a zato s druge strane nekoliko pohvala, jedna dospela i u novine) ja se ne ljutim kada ljudi kažu da lekari danas, u globalu, veze s vezom nemaju. Ne samo mlađi, nego i ovi stariji i iskusniji. Jer lekare danas mrzi da razmišljaju, sve bi da provuku kroz Excel tabelu i šablon i da time sve reše. A to tako ne ide. A često se mnogima i j''' za pacijenta i svoj posao, čast izuzecima. Hoće da leče nešto živo i kompleksno kao da popravljaju bojler.

I da, nisu samo mediji stvorili haos oko Kovida. I lekari su, takođe. Od lokalnih u Srbiji, preko Šiznog štaba, pa sve do SZO i svetskih institucija. Eno ti pre par dana bio članak, mogu ti okačim na temu o Kovidu - infektolog Darko Nožić kaže da je Kovid postao običan grip. A onda par dana kasnije, juče i prekjuče, Šekler i drKon kažu kako će opet da puni bolnice i mrtvačnice.

Rabbit season, duck season... Isto kao i u svim drugim profesijama punih narsica i sujete, u šta spada i ekonomija.
Нама је поскупљење струје требало да прати инфлацију генерално задњих 70 година да би ЕПС био здрава фирма и да би ми уопште могли да задовољавамо сопствене потребе сопственом производњом уместо да увозимо струју којом се расипамо
Ne vidim kako to menja bilo šta što sam napisao u citiranom delu posta. Povremeno umereno poskupljenje struje je očekivano i normalno. Ali ne bi bilo potrebe za ovolikim poskupljenjem i predstojećim koja dolaze da SNS talog nije napravio štetu od 600 miliona evra a onda napravio i dodatni dug kad je u vreme najgoreg svetskog njesreta od WW2 uvozio struju po paprenim cenama da bi izbegao restrikcije pred izbore.

Tvoje odbijanje da uopšte pomeneš naprdni talog i njegovu svinju Grčića u kontekstu poskupljenja i urnisanja energetskog sistema počinje da liči na svojevrsnu odbranu ili minimalizaciju njihove odgovornosti i umešanosti. Čak je i jedan dragan otvoreno napisao da su (i) oni krivi i odgovorni. Dok ti stalno nekako teraš vodu na drugu vodenicu. Da nećemo možda pre ili kasnije ovde da doguramo do neke konstrukcije da je narod kriv za ovo? :unsure: Pošto to ne bi bio prvi put da od tebe čujem takvu konstrukciju.
Свакако не би имало другачије предности и мане. Једна од предности би било што не би имао ко да спашава лоше фирме парама од пореза
Kad se svede račun i izvaga, sve su to ista hohštaplerska uređenja i zla.

Moj ti je savet da se manje uzdaš u mrtva upuvana slova, u prazna obećanja i najave (pogotovu političara), i u grafikone zastarelih knjiga od ljudi koji u životu nisu radili normalan posao ili izašli iz svog profesorskog kabineta i da malo više gledaš stanje stvari u praksi i kroz istoriju. Ne mislim to samo za ovu temu o energetici i ekonomiji nego za sve. Nisu život, društvo i ekonomija ni Excel tabela, ni udžbenik profesora, ni grafik, ni statistički proračun, pa da se sve tako simplifikuje i deli na krajnosti. Sve je to istovremeno i mnogo kompleksnije u jednom aspektu, i mnogo jednostavnije u drugom aspektu. To jest, stvari koje volimo da komplikujemo su često jednostavnije nego što se čini, a stvari koje volimo da pojednostavljujemo su često kompleksnije. I nije poenta neke nauke ili discipline da na papiru nešto bude ubavo i dobro, nego da bude tako u praksi i na terenu.
 
Poslednja izmena:
Па кад је основа погрешна. Економија се заснива на банкама, а банке дају новац под камате, и ту је извор свих проблема. Шта год смишљао, увек ће бити пре или касније, криза или рат, јер се мехури од сапунице матестазирају чим прође криза и дође до нове расподеле средстава.

Креди под проценат је отров који пре или касније доведе до смрти
 
I to i još par drugih stvari. Na primer postulat ''koliko god imao, nikad nije dosta''. A mi svi živimo na komadu kamena u svemiru gde je svega ograničena količina. Što znači da kada previše ljudi krene da se ponaša tako ''nikad mi nije dosta'', dođe se do tačke gde nema više gde i kako.

Ili recimo kako se sa uvođenjem korporativnog upravljanja istaklo u prvi plan da je najveća (i de fakto) jedina dužnost uprave da pravi profit. Ne kaže ''da, pored ostvarivanja profita, izgradi biznis do te i te mere'', ne kaže ''da, pored ostv.profita, osigura takvu i takvu budućnost za sebe'' ili ne d'o Bog - za ostatak zajednice. Ne kaže ''da pomaže svoje društvo i zajednicu''. Niti ''da zadrži identitet i poverenje''. Ne. Nego samo ''da pravi profit''. To opet implicira da nikad nije dosta, i implicira da je sve dozvoljeno. I da je sve sem profita nebitno, pa makar cela zajednica okolo crkla, ili makar i cela planeta. Naravno, uvek su tu one bajkice tipa ''mi ulažemo u održivi razvoj'', ''mi smo zeleni'', ''nama je stalo, majke mi''... ali svakome je jasno da su to samo formalnosti i bajke za malu decu.

Ima tu još nekoliko naopakih postulata, pre mesec dana sam isto naišao na neku kratku analizu, odnosno rezime, gde je neki lik istakao najgroznije fundamente moderne ekonomije bazirane na pohlepi i otimačni. Ali ajd, da ne idem na ovoj temi u tu širinu. Ali da su osnove pogrešne, jesu apsolutno. Samo ignorisanje činjenice da svi živimo na istom kamenu i da svi zavisimo jedni od drugih, je pokazatelj opasnog delirijuma i odsečenosti od realnosti. A o asocijalnosti i sebičnosti da i ne govorimo.
 
Gasa ima, ali po kojoj ceni i da li se državi isplati da i dalje poklanja gas.

MKS je baš veliki potrošač gasa i bolje da su na prinudnom nego da prave gubitke.
 
Jeste iz tvoje perspektive jer ti ne izdrzavas porodicu sa platom MSK. To je najveci poslodavac u Kikindu. Toza je isto pred zatvaranjem. Privreda Kikinde je u kolapsu, kao nekad Majdanpeka
 
Država neće "zatvoriti" te dve firme već traži duže vreme kupca za njih, ali sada nije povoljna situacija za prodaju. Radnici će dobijati plate, ali neće dolaziti na posao, jer to je jeftinije nego da se prave gubici u proizvodnji.
 
Koja je to cena gasa zbog koje mora da se pošalje fabrika na prinudni odmor? Koliko znam cena gasa je u proseku poskupela za 9%
 
MSK i Toza nisu ni do sada plaćali gas Srbijagas-u, a to su baš veliki potrošači.
Sada kada deo gasa moramo da kupujemo na tržištu, besmisleno je pokanjati gas.
 
Jel moze neko da mi objasni kako im se ovo u termoelektranama desava da cim podignu proizvodnju, to kratko traje i odmah usledi neki pad???
Koliko ja znam termoelektrane nisu sporet smederevac, kotlovi se postojano loze i bas je problem sa termoelektranama sto one ne mogu kao gasne elektrane ili kao hidro da se tek tako pale gase na dugme, nego rade ustaljenim tempom, imaju kontinuiranu proizvodnju..... Ovde imamo ludilo da konstantno proizvodnja iz termoelektrana ide gore dole... znaci u roku od dva sata povecaju za 500MW, da li to znaci da su npr ta dva sata stavili na mrezu kompletan neki blok, a onda ne prodje malo baooo, pad proizvodnje odjednom.
Evo jutros su TE stigle skoro do 3200MW, da bi u roku od 10 minuta proizvodnja pala za preko 450MW. Sta se desilo u tih 10 minuta???? Ugasen je neki blok? Kako moze da se ugasi tako brzo, valjda su to tone uglja koje gore, nije to smederevac pa ces da sipes flasu vode i ugasis vatru....
Znaci nista mi tu nije jasno, ali ocigledno mi je da je neko ludilo u pitanju cim tako cas raste cas opada proizvodnja.
 
Kriza sa gasom moze da nas dovede do bankrota.
 
Jel moze neko da mi objasni kako im se ovo u termoelektranama desava da cim podignu proizvodnju, to kratko traje i odmah usledi neki pad???
Koliko ja znam termoelektrane nisu sporet smederevac, kotlovi se postojano loze i bas je problem sa termoelektranama sto one ne mogu kao gasne elektrane ili kao hidro da se tek tako pale gase na dugme, nego rade ustaljenim tempom, imaju kontinuiranu proizvodnju..... Ovde imamo ludilo da konstantno proizvodnja iz termoelektrana ide gore dole... znaci u roku od dva sata povecaju za 500MW, da li to znaci da su npr ta dva sata stavili na mrezu kompletan neki blok, a onda ne prodje malo baooo, pad proizvodnje odjednom.
Evo jutros su TE stigle skoro do 3200MW, da bi u roku od 10 minuta proizvodnja pala za preko 450MW. Sta se desilo u tih 10 minuta???? Ugasen je neki blok? Kako moze da se ugasi tako brzo, valjda su to tone uglja koje gore, nije to smederevac pa ces da sipes flasu vode i ugasis vatru....
Znaci nista mi tu nije jasno, ali ocigledno mi je da je neko ludilo u pitanju cim tako cas raste cas opada proizvodnja.
Obrati pažnju na vremensku liniju Hidro- Te u istom trenutku. Čim dođe do povećanja proizvodnje sa HE u istom trenutku opada TE i obrnuto. To se desilo i u tvom primeru koji si opisao Očigledno balansiraju da nam proizvodnja bude uvek ista i uvek sa uvozom. Kada bi i HE i TE radili kapacitetima bez smanjivanja imali bi i viška nekoliko sati dnevno da palimo Reverzibilu ili da prodamo. Nije mi jasno kako TE može da tolikom brzinom smanji proizvodnju ali definitivno sve radi na ivici svojih mogućnosti i koristi se svaki trenutak ne bi li smanjili. Ja nemam drugo objašnjenje.

Voleo bih da se ovde uključi neko iz EPS direktno vezan za proizvodnju ali ljudi iz državnih službi ne smeju da pisnu.
 
Blok može da se isključi sa mreže u sekundi, samo pritisnu taster. Jutros je do 9h radila "pumpa", pa kad je prestala isključen je neki blok.

A, što je tiče lupetanja o "bankrotu zbog gasa" rusi su ponudili još gasa :
"Osnovne količine gasa su određene postojećim ugovorom, ali postoji mogućnost dodatnih količina gasa u toku zime ako u Srbiji bude bilo potreba za tim. Sve će biti rešeno na onaj isti način kao u postojećem ugovoru - kazao je Bocan-Harčenko za beogradske medije.

https://forum.beobuild.rs/threads/južni-tok-gasovod-kroz-srbiju.535/post-975356
 
Obrati pažnju na vremensku liniju Hidro- Te u istom trenutku. Čim dođe do povećanja proizvodnje sa HE u istom trenutku opada TE i obrnuto. To se desilo i u tvom primeru koji si opisao Očigledno balansiraju da nam proizvodnja bude uvek ista i uvek sa uvozom. Kada bi i HE i TE radili kapacitetima bez smanjivanja imali bi i viška nekoliko sati dnevno da palimo Reverzibilu ili da prodamo. Nije mi jasno kako TE može da tolikom brzinom smanji proizvodnju ali definitivno sve radi na ivici svojih mogućnosti i koristi se svaki trenutak ne bi li smanjili. Ja nemam drugo objašnjenje.

Voleo bih da se ovde uključi neko iz EPS direktno vezan za proizvodnju ali ljudi iz državnih službi ne smeju da pisnu.

Jasno mi je to sa balansiranjem, ali mi deluje neverovatno da se blokovi u TE tako pale i gase kao na prekidac. To prosto nisu takvi sistemi. Tu postoje kotlovi koji se loze i to nije napravljeno da se pali gasi po potrebi po nekoliko puta u toku dana. Po potrebi se pale i gase hidroelektrane.

Btw akumulacije su prazne, ono sto prepumpaju u Zaovine nocu, danju iskoriste, mislim da taj visak kao sto si naveo ako bi TE radile punim kapacitetima ne bi bio visak, koristio bi se za pumpanje u Zaovine u mnogo vecem obimu, a i taj visak struje bi se izvozio.

Meni ovo ukazuje na cinjenicu da ocigledno nema uglja i da se svaki trenutak koristi da se u TE prekine proizvodnja kako bi se sto vise uglja ustedelo. Vikendom kada je jeftinija struja cak idu i na uvoz i po 1000 MW, a ne proizvode u TE, znaci logika je bolje da platimo uvoz nego da trosimo ugalj. Takodje ta kratka povecanja proizvodnje mi nisu jasna.... npr budu na 2500MW i onda odjednom nagruvaju do 3000-3100 to traje sat vremena i pada naglo. Koliko ja znam TE nisu takav sistem, za to sluze hidroelektrane gde otvoris dovod vode, pokulja voda ka turbini i u roku od minut imas proizvodnju. Cim ti vise ne treba zatvoris dovod vode i turbina staje.
 
Vrh