Енергетска транзиција
ЕПС АД континуирано ради на анализама за ефикасно спровођење „Зелене“ транзиције. Планови су у складу са циљевима из нацрта докумената Стратегије развоја енергетике Републике Србије до 2040. са пројекцијама до 2050. и Националног енергетско климатског плана.Поред значајног портфеља реинвестирања за хидроенергетски сектор, компанија је тренутно у фази завршетка своје инвестиције у 66 MW ветропарк Костолац. Иако је уочено више потенцијалних улагања у 7хидроенергетски сектор и хидроенергетске капацитете, тренутни портфолио могућности у целкупном обновљивом сектору који укључује и хидро енергију, енергију ветра и соларну енергију је ограничен. Компанија ће, 2024. године, значајно закорачити у послове на развоју портфеља обновљивих извора енергије. То укључује добијање пројеката и интензивирање радова у врло раним етапа развојне фазе. За ове активности ће бити потребно повећање капацитета и компетенција у кључним областима које покрећу и потпомажу развој пословања.Влада Републике Србије је започела радове на обезбеђивању инвестиција у 1000 MW соларне енергије/минимум 200 MW батеријског капацитета као и 1000 MW ветроенергетског капацитета. Ова улагања треба да буду завршена до 2030. године. Затим, Влада је такође указала на значај проширења ХЕ Бистрица припремом и изградњом 630 MW пумпне акумулације у постојећој хидроенергетској шеми. ЕПС-ова намера је да преузме активну улогу у развоју ових пројеката што би било корисно за енергетску транзицију Србије и за компанију.У том смислу кључне инвестиционе активности у наредном периоду биће обележене поштујући следеће правце деловања: Декарбонизација пословања ЕПС-а – смањење емисија СО2 на 24 мил тона до 2030.ЕПС-ове анализе предвиђају постепено смањење производње из термоелектрана, чиме ће се смањити и емисије СО2 на 24 милиона тона у 2030.години. Према Уговору о кредиту за ликвидност са EBRD, ЕПС има у плану да до краја 2025. године припреми акциони план за декарбонизацију, укључујући мере, циљеве и кључне показатеље учинка са одређеним временским оквирима. Повећање удела ОИЕ у производном портфељу ЕПС-а за 2,8 TWh до 2030.Изградњом нових капацитета, који користе ОИЕ (ветроелектране, соларне електране, хидроелектране) до 2026, повећаће се удео ОИЕ у производном портфељу ЕПС-а за 0,5 % (пуштање у рад ВЕ Костолац и СЕ Петка), а према анализама ЕПС-а до 2030. ће се знатно осетити повећање у произведеној енергији из ОИЕ за 2,8 TWh. У фази припреме пројектна документација за СЕ Колубара А и СЕ Морава. Ализираће се прелиминарне локације (пре свега на земљишту које је у власништву ЕПС-а, углавном одлагалишта и пепелишта) за изградњу СЕ и ВЕ (на нивоу техно-економске анализе, након чега ће се наставити развој пројекта за одабране локације, односно израда ПСО са ГП, итд). ЕПС АД у свом производном портфолију очекује и соларне електране капацитета око 1000 MW са 200 MWбатеријског складишта (у складу са Јавним позивом Владе РС).
У плану је изградња 4. агрегата на ХЕ Потпећ, а ради се и на развоју пројеката искоришћења хидропотенцијала Ибра (Ибарске ХЕ) и Горње Дрине. Разматра се развој пројекта изградње соларне електране у близини костолачког рударског басена (СЕ Кленовник), по прелиминарним анализама снaге до 160 MW, чије би се финансирање обезбедило кроз кредит са државном гаранцијом. У буџету Републике Србије за 2024. годину, опредељена државна гаранција износи 135 милиона евра. ЕПС ће активно разматрати могућност куповине спремних пројеката (ready to build) од стране других компанија.
Заједничка изградња пројеката ХЕС Горња Дрина (ХЕ Бук Бијела, ХЕ Фоча и ХЕ Паунци) пројектоване снаге система око 211 MW, са просечном годишњом производњом око 705 GWh.
ЕПС АД анализира моделе финансирања и портфолио услуга и сервиса које би понудио купцимапроизвођачима за инсталацију соларних панела на крововима или других мањих извора који користе ОИЕ, односно анализира подстицање развоја категорије купаца-произвођача