Балансирање интермитентних извора са једне на другу страну континента је један наратив који се форсира од по мени или веома малициозних или веома некомпетентних људи.Zanimljiv izveštaj, mada potencijalno sumnjiv zbog očiglednog isticanja političkih faktora, tj oslobađanja od Ruskog gasa. Takođe pri površnom pogledu mi deluje da su vrlo malo obratili pažnju na problem balansiranja tolikog rasta obnovljivih izvora. Naravno da sve to može i da bi kao konačno stanje bilo poželjno, ali koliko bi koštalo, i za koje vreme može da se izvede a da nema veće ekonomske štete i da jednu političku zavisnost ne zamenimo drugom (recimo zbog prevelikog oslanjanja na balansiranje pomoću interkonekcija sa drugim zemljama)? Plus tehnički problemi i potencijalno povećan nivo rizika za stabilnost mreže. Sve ovo je bitno komplikovaniji problem nego što se u ovom izveštaju izgleda predstavlja.
Zapadni Balkan ima dovoljno planiranih solarnih i vetroelektrana da se odrekne gasa
Zapadni Balkan ima dovoljno planiranih solarnih i vetroelektrana da se odrekne gasawww.ekapija.com
A Race to the Top Western Balkans 2024: Western Balkans can leapfrog gas for solar and wind to power clean energy transition
Key points Countries of the Western Balkans have enough prospective utility-scale solar and wind projects to generate four times more electricity than from gas-fired plants, saving billions of euros and avoiding significant carbon emissions in the process, according to a new report from Global...globalenergymonitor.org
Kompletan izveštaj
Ако имате извор са расположивошћу 30% до 40% (ветар) то значи да најмање морате да имате 2,5х до 3,3х више инсталисаних капацитета али и преносни систем који ће све те GW да довуче из Северног мора нпр. до Србије без проблема. За извор од 15% до 20% (солар) рачуница је још луђа. Ову причу гурају произвођачи ОИЕ опреме и гасних електрана.
Ако хоћете локално да складиштите нпр. у Србији треба вам најмање 4TWh складиште са 4GW инсталисане снаге. Садашње и све планиране РХЕ су 1TWh а ми смо ултра богати са РХЕ потенцијалима по глави становника у односу на све друге око нас. По пројектованим ценама батеријских складишта до 2050 https://www.nrel.gov/docs/fy23osti/85332.pdf од нека буде најниже могуће 200$/kWh то испадне да треба додатно $600.000.000.000 за животни век батеријског складишта (нека буде 30+ година). Наратив да ће нешто појефтинити 1000х је за наивне, не може јефтиније од цене сировине.
Све ово значи да ако се деси већи продор солара и ветра једино су рентабилна хемијска складишта енергије тј. треба вам гасних електрана укупне снаге једнаке вршној снази као и складишта величине пар Банатских Дворова.
Гасни лоби гура солар и ветар а пошто ЕУ нема довољно гаса за ово планинарење онда остаје да онај ко буде контролисао гас ка ЕУ контролише ЕУ.
Из овог разлога ЕУ земље које покушавају да остану слободне гурају нуклеарну енергетику.
Poslednja izmena: