Šta je novo?

Energetika

U svetu postoji i radi 7 milijardi mobilnih telefona. Koliko puta si čuo da je neko ostao bez jednog od "dva najvažnija organa"?

Prethodna poruka je zato divan primer ... populizma? Sem ako i ti iskreno veruješ da su mobilni telefoni opasnost zbog litijumskih baterija. Onda bi to bio primer kako ljudi veruju u ono što im prija da veruju, a ne u ono što im razum i praksa govore.
 
Ja sam video paljenje litijumske baterije u malom laptopu.
Temperatura pozara je neverovatna, plastika se odmah top i gori.
Uspeo sam da vratim uredjaj (Lenovo)

Mislim da je tehnologija litijuma opasna, nezdrava i prevazidjena.
Citava histerija oko "elektricna vozila odmah" vezana je za nemogustvo zapada da dodje do jeftinih fosilnih goriva.
 
Untitdseled.jpg
 
Sto se tice el. automobila. Mi nemamo nikakve kapacitete da proizvedemo el. energiju koja je potrebna.

pretpostavimo da je srednja snaga automobilskog motora 12KW. Ako je u Srbiji u jednom trenutku aktivno 100000 automobila, za pun prelazak na elektricne automobile trebalo bi nam
1200 MW, sto je jos jedan TENT.
 
@MC_ Šta znači srednja snaga.Potrošnja električnog auta je od 12kwh za Daciju Spring do recimo 20kwh za recimo neke veće SUV na 100km predjenog puta u gradu.

Sve statistike se slažu da 80 posto ljudi danas predje maksimalno 50km ili око 18.000 godišnje.
Znaci da bi svakom korisniku bilo dovoljno 8kwh dnevno ili ti oko 800MWh za 100.000 jedinica.

Znaci ne instalisane snage 800MW nego proizvedenih 800MWh.

800MWh za 24H proizvede generator od samo 35MW snage.

Druga je stvar da li bi teoretski svih 100.000 vozača uključilo svoja kola na punjač od 11kw snage u istom trenutku.Obzirom na takozvanu patka krivu potrošnje u toku noći rezerve svakako postoje a u dnevnim pikovima to bi stvorilo probleme.



Prodaja novih auta u Srbiji je oko 30.000 na godinu i da 30 posto bude elektro trebace godine i godine da se zanovi vozni park i dodje do 100.000 e auta u Srbiji.Racunam da ce Srbi kao tradicionalno nepoverljiva nacija vise kupovati nove elektro nego polovne zbog rizika baterije u džaku.
 
Poslednja izmena:
Pala mi je na pamet jedna lepa ideja:

Kako ove zime sebi smanjiti račun za struju a istovremeno obezbediti da puno ljudi uradi to isto, i tako bar malo smanji ukupnu potrošnju u Srbiji?

Jedan odavno poznati metod je bolja toplotna izolacija stana. Problem je što statistički zanemarljiv broj ljudi ima para ili uopšte tehničkih mogućnosti da bolje termički izoluje CEO stan. Ali, verovatno postoji dosta onih koji imaju neka posebno kritična mesta u stanu na kojima zimi gube zaista mnogo toplote. Recimo jedan od prozora u stanu dihtuje bitno lošije od drugih. Ili neka vrata ka bitno hladijoj prostoriji, ili balkonu, sa donje strane imaju veliki prorez. Ili su stakla na prozoru suviše tanka. Ili negde postoji nevidljivi termički most unutar konstrukcije zidova. Ili se na nekom zidu gubi bitno više toplote nego na ostalima zato što je druga strana na udaru hladnog vetra, ili je prosto izložena spoljašnjoj temperaturi a da to nije odmah očigledno (tehnički kanal, prazan stan). Ako takva mesta postoje, a sigurno ih u Srbiji ima mnogo, tu se obično može gubiti ogroman procenat ukupno izgubljene toplote u toku dana, možda čak nekih 80% ili 90%. Kad bi ljudi samo znali da u stanu imaju takvo, veoma loše izolovano mesto, ono bi se često moglo bolje izolovati sa bitno manje para i bez kompleksnih građevinskih radova zato što je obično malo po površini. Nekoliko izolacionih ploča ili bolja zaptivna traka, pa bi se veliki gubici toplote mogli bitno smanjiti. Verujem da takvih situacija (gde bi i jeftina intervencija pomogla) ima jako mnogo, pa bi ukupne uštede na računima za struju bile prilične. Dakle ključ rešenja je kako da MNOGI ljudi JEFTINO saznaju da u stanu imaju takva mesta?

I tu je suština ideje. Država treba da kupi izvestan broj jeftinih termovizijskih kamera i skoro besplatno ih iznajmljuje na par dana. Profesionalne usluge tog tipa postoje ali su beobrazno skupe pošto u praksi naplaćuju samo to što uopšte imaju takvu kameru, a dodatno, u uslugu ugrađeno znanje, je obično nula. A ipak sam termo kamere odmah pronašao po svega 37.000 dinara. Ne vidim kakav je problem da se u većim mestima kupi po desetak komada i da se zatim iznajmljuju svakome ko želi da proveri raspodelu toplotnih gubitaka u stanu. Ja bih recimo to uradio odmah. Čisto da vidim da li je sve kao što očekujem ili ima nekih iznenađenja. Ovakav servis bi se državi isplatio praktično trenutno. Jednostavan je i jeftin, a korist bi bila velika.

curenje-vazduha-detalji.jpg


termovizijski-snimak-kuce-e1599058754952.jpg


termo-detektor-gis-1000-c-professional-li-ion-bosch8365-3.jpg


 
Delimični spisak mobilnih telefona koji imaju već ugrađenu infracrvenu (termalnu) kameru

 
Термална камера је одлична ствар , нажалост увек су преко 200е, можда је решење да неколико људи који желе енергетску ефикасност на вишем нивоу , заједно купе ову Бошову нпр.
 
Нико да прокоментарише добар рад ТЕ последњих десетак дана. Пар пута су збирно испоручивале око 3,500MW, а 3,200 постижу прилично редовно. Уз неочекиван рад ТЕТО на гас (сада већ стандардно испоручију преко 400 MW), то даје наду за стабилну јесен, и штедњу хидро потенцијала, јер воде уопште нема. Чак се врло често и допуњавају реверзибилне ХЕ. На конзуму од 4,500MW немамо никаквих проблема.

Но, то је све и даље неизвесно за зиму, када конзум буде константно преко 5,000MW, и када крену да се празне акумулације, јер ће тада ХЕ морати да неретко раде на преко 2,000MW.
 
Malo mi je zabrinjavajuće zašto imaji tolike varijacije ma ugalj. Logično mi je da proizvodnja bude ravna kao i kod TETO.

A propratio sam proizvodnje iz He po regionima. Recimo kompletna Zapadna Srbija u vecini vremena proizvodi ispod 50Mw. Bukvalno imaji vode za neki pik proizvodnje za 2-3 sata....kompletan drinsko limski sistem....
 
U zadnje vreme ne stižem da ispratim sve vesti, a i kad stignem, nemam živaca jer je mnogo šuma i baljezgarija. Elem, koliko sam shvatio, ispade da se Evropa usred panike i mračnih prognoza, na vreme pripremila za zimu i da - kolektivno gledano - bi mogla da dočeka ovu zimu spremnija nego što se prognoziralo. Jel to istina?

Naravno, uz određene varijacije, znam da se nisu svi podjednako dobro sredili i da nisu svi napunili sve do vrha. Ali kolikosam pročitao, neke zemlje su završile pa čak i premašile zalihe i mere priprema za zimu. Izgleda da se svet polako ali sigurno navikava na život sa novom gvozdenom zavesom i međunarodnom ekskomunikcijom Rusije.
 
U Drinu se ispusta vode samo onoliko koliko se mora zbog ocuvanja ekosistema. zanimljivo je da je bilo perioda kad se sva potrosnja pokrivala termo i gasnim elektranama
 
Evropa ima dovoljno gasa za zimu.
Ali, nedostatak gas ai nije bio takav problem, gas moze da se kupi, ali je 5 X skuplji nego pre.
 
@dragan U skladu sa ovim što sam obećao gore, da napišem - bio si u pravu, ja sam pogrešio. Poskupljenje struje je ispod 10%.
Naravno, ovo važi pod uslovom da do 1. marta 2023. ne dođe do novih poskupljenja. Što sam naveo i u citiranom postu, odnosno obećanju. Do daljnjeg, ti si u pravu oko ovoga.

Toliko o tome.

P.S.
Srecno poskupljenje svima koji ih slave. Nadam se da ste srecni sad.
 
Интересантно где је сад онај аполитчни-неспуштајући се ниски ниво општења-занимају га само вести-и чињенице бот? Јер кад треба да се пласирају вести које показују валст у бољем светлу он се занима аполитчном пропагандом. Кад крену конретни демантији, њега нема нигде.
 
Pa opet garantujem da 99% vremena držite jednu litijumsku bateriju na 5cm od jednog od dva najvažnija organa na telu. ;)
A onaj 1% vremena je prinesete na 2cm od drugog najvažnijeg organa na telu.
Ako je tako, bolje mi je da telefon onda držim na uvetu, nego u džepu od pantalona.
 
Драгане!!!! Де реци неку лепу васт на ове инсинуације
 
U pogledu "zelene energije". EU sankcionise uvoz iz Afrike jer tamo proizvodnja ije dovoljno "zelena".
Zapadni blok ce ociglednopokusati da se zatvori u sebe. Ideja je:
"Ako ja ne mogu da nabavim jeftino naftu, oporezovacu uvoz od svih onih koji to mogu, da mi ne bi konkurisali".

Kroz istoriju, ovakvi pokusaji netrzisnog poslovanja uvek su se zavrsavali fijaskom jer EU nije samodovoljna drzava kao sto su npr USA, Rusija, Kanada ili Australija.
 
Економски тигар са суфицитом у буџету се задужио код ММФа 2.4 милијарде еура. Први услов ММФа је повећање цена струје, остале ћемо гредом сазнати!
https://www.imf.org/en/News/Article...ew-under-pci-and-stand-by-arrangement-request

MMF uvek ima uslove koji odslikavaju zelje nekih finansijskih subjekata.
Recimo, dobicete kresit, ali da privatizujete banke (imamo kupca).
Ili, dobicete kredit, ali da privatizujete vodovod (imamo kupca). itd itd
 
Ма неееее, само Кина има дужничко ропство, ове паре са "запада" су на лепе очи
 
Vrh