Šta je novo?

Energetika

Не, ми тако нећемо. Боље је страни инвеститор да уложи неколико стотина Мефавата и да се ту сви угарде по мало, него да се прави локална производња. Јак грађанин, - независтан грађанин. Онда нема робовања.
 
Inače, apropo nuklearki i hladjenja.

Trenutno najmodernija NE Hinkley Point C, još uvek u izgradnji, koristi(će) 120m3 vode u sekundi, a vraćaće je 11 stepeni toplijom u more.
Trenutna temperatura morske vode, 8.avgusta, je tamo 15.3 celzijusa.
Trenutni (8. avgusta) protok Dunava kod Bezdana je 1150m3, a temperatura vode je 26 stepeni.
 
Слабо је нешто савремена та нуклеарка...
 
Ta mala od 0,33MW u Zaovinama pored brane je za samo vežbu. :) EPS već 5-6 godina navodno gradi, tj. hoće da gradi 10MW u Kostolcu.

Ali, koliko se sećam, pokrenuta je zgradnja, tj. tražene dozvole za više solarnih elektrana uglavnom od 50MW. Neke na Staroj planini, Kikindi, Boru, Zaječaru, Sjenici, . . . i još nekoliko gradova, a to je ukupno 300-400MW.
 
Ako je to pitanje za mene, ja ne radim na izdavanju dozvola :) . . pitaj Zoranu.

Radim na promovisanju nekih meni interesantnih projekta, kao nap. Kompleks aerodroma Ponikve. Tamo je urbanističkim projektom planirana i Solarna elektrana na oko 20 hektara, pa bi moglo da se instalira min. 12MW.

Par meseci sam prošle godine ubedjivao jednog od direktora "Aerodromi Srbije" da pokrenu izgradnju, pa su najzad nešto i počeli. Bar su izašli na teren zajedno sa EPS-om da vide kakav trafo moraju da ugrade i ostalo.

Problem je što po zakonu Javna preduzeća i državne ustanove same odlučuju da li hoće da grade Solar, a ne nadležno ministarstvo koje bi moralo da im to naredi. Postoje velike površine krovova i zemljišta gde bi država mogla preko svojih preduzeća i sa EPS- om da izgradi mnogo Solara.
 
Poslednja izmena:
Problem je što po zakonu Javna preduzeća i državne ustanove same odlučuju da li hoće da grade Solar, a ne nadležno ministarstvo koje bi moralo da im to naredi. Postoje velike površine krovova i zemljišta gde bi država mogla preko svojih preduzeća i sa EPS- om da izgradi mnogo Solara.

Javna preduzeća, državne ustanove, država, naredi, svoja preduzeća, EPS... A pare naše, uzete na ovaj ili onaj način, ali naše. Rekao bih da si na državnoj sisi?
Znaš kako to ispadne na kraju?
A za to vreme se maksimalno trude da nam otežaju i obesmisle svaku inicijativu da sami to, svojim sredstvima uradimo.
 
Poslednja izmena:
Rekao bih da si na državnoj sisi? . .
Ja bih rekao da si ti na "sisi". . kada si iz mog posta tako nešto zaključio.

Poenta je da država (Zorana) poziva gradjane da ugradjuju solarne panele, a ne i svoja preduzeća i ustanove. A, morala bi da naredi da svi urade elaborat koliko mogu da ugrade Solara i da se vidi gde je najisplativije graditi. Onda bi mogli da traže kredite od banaka za finansiranje projekata, tj. ne bi to išlo iz budžeta.
 
Stvarno je steta sto onolika povrsina aerodroma Ponikve stoji neiskoriscena, a s obzirom na dobru osuncanost visoravni, solarna elektrana bi tu odlicno legla. Slicno je i sa Sjenickim aerodromom
 
Потез од Аеродрома до Ледина је препун паркинга и аутоплацева, то су ми идеални кандидати за соларне електране
 
Нем, ми волимо да заузмемо плодну земљу и да ту напрндачимо панеле, а коровови, и вез заузете површине не желимо да комплликујемо себи живот. Бахато.
 
Нем, ми волимо да заузмемо плодну земљу и да ту напрндачимо панеле, а коровови, и вез заузете површине не желимо да комплликујемо себи живот. Бахато.
Ono što su uradili na ANT je možda najbolji (najgori) primer te gluposti i slepila:
csm_1658141131-Foto_Luka_Filipovi__b-900x675_5d2bff6153.jpg


Da su parcele i rasporedi objekata takvi da je parking na jednom kraju aerodroma, a ova slobodna i čista parcela na drugom, pa i da razumem razdvajanje, odnosno pravljenje solarnog polja na zasebnoj lokaciji. Ali eno im ga parking bukvalno tu pred nosom. I umesto da pokriju njega i na njega nakače solare, oni raskrče ovo i posade ga pored...
 
А што би прабвио конструкцију и мучио се са пројектом и извођењем, кад је за пар хиљада евра купио ораницу, и исто толико превео га у другу намену...

Ове бесомучна изградња инфрструктуре, често непотребних аутопутева уместо брзих саобраћајница, најчешће иде по јефтином за експропријацију пољопривредном земљишту.

Кина ради мудрије. Купује много мање земље и прави стубове. Да, кошта више, али шта значи када затрпаш земљу која те храни?

Исто тако су због пар десетима мегавата уцевили планинске реке и заувек уништили екосистем.
 
Нем, ми волимо да заузмемо плодну земљу и да ту напрндачимо панеле,
Uopšte nema potrebe da se gradi na plodnoj zemlji kada ima bolje osunčanih lokacija na većoj nadmorskoj visini. Primer su Ponikve ili duž puta u rekonstrukciji Kokin Brod - Pribojska Banja gde već postoji velika trafo-stanica Bistrica i gde će se u blizini graditi brana Klak. To je na visini od 800-900 met. i može da se gradi duž 10km puta, a osunčanost je odlična, kao i UV zračenje koje je takodje bitno.
 
Praksa je pokazala da solarnim panelima odgovara vodena površina zbog hladjenja a vodenoj površini bi taj solar sprečio isparavanje.Takav spoj bi bio idelan za reverzibilnu kombinaciju sličnu onoj u Engleskoj.Inače Vijetnam prednjači u izgradnji solara na jezerima.


 
Ja sam protiv tih plutajućih. Pretvorićemo svetska jezera i zalive u polja crnila da bismo dobili struju koju možemo dobijati i iz nuklearki, termo i hidro elektrana.
 
Да. Ако ово не ремети екосистем, не знам шта га ремети. Или ћемо сад све те концепте да прекрижимо из неке панике, као током ковида?
 
Meni su solarni paneli idealni za povrsinske kopove na kojima je zavrsena eksploatacija. I onako kod nas slabo rade rekultivaciju, a ogromne su povrsine u pitanju.
 
Да. Ако ово не ремети екосистем, не знам шта га ремети. Или ћемо сад све те концепте да прекрижимо из неке панике, као током ковида?
Pretpostavio sam nego reko da proverim. Apsolutno se slažem. Em grozno, em štetno po ekosistem.
Meni su solarni paneli idealni za povrsinske kopove na kojima je zavrsena eksploatacija. I onako kod nas slabo rade rekultivaciju, a ogromne su povrsine u pitanju.
Odlična ideja ali nažalost verovatno bi morali da se brišu od prašine svaka tri dana.
Ne bi smeli verovatno ni da se peru vodom iz vodovoda jer naša voda ima dosta kamenca. Zato su nam svima prozori i tuš kabine uvek beli i musavi posle par dana.
 
1659967249411.png


I dalje ne mogu da se pomirim jo se još jedna akumulacija gradi u mom zavičaju, koji zbog specifičnog terena ima maglu do podne i sa svakim jezerom magla se povećava... Da ne pominjem da se planira 6 malih hidroelektrana kroz celu teritoriju Opštine Priboj gde bi se korito reke Lim pretvorilo u gomilu akumulacija, od kojih je početna već sagrađena ilegalna SNS HE Reković u u vlasništvu Nikole Petrovića a i ostale bi takođe povezane sa SNS/SPS klanom.
 
Poslednja izmena:
Vrh