„Dvor” samo lokalno skladište
12. mart 2009. | 11:43
Izvor: Politika
Grad: Beograd
Posle potpisivanja dokumenata o gradnji mađarskog dela gasovoda Južni tok s Rusijom, Srbija nema šta da čeka s osnivanjem zajedničke firme za gradnju tog gasovoda
Potpisivanje paketa dokumenata između Rusije i Mađarske o izgradnji mađarskog dela gasovoda Južni tok i podzemnog skladišta gasa kapaciteta od 1,3 milijarde kubnih metara, ozbiljno dovodi u pitanje želje Srbije da „Banatski Dvor” bude regionalno skladište gasa i da od toga ima dobru zaradu, kaže za „Politiku” Zorana Mihajlović-Milanović, ekspert za energetiku.
Srbija se, izgleda, našla na začelju tog bitnog projekta, iako se zna da je zajedničko srpsko-rusko preduzeće za gradnju navedenog gasovoda trebalo da bude osnovano još 25. maja lane, a potom 1. marta ove godine, kada je ponovo odloženo.
Srbija još ne zna kada će biti završeno skladište „Banatski Dvor”, jer očekuje da Rusi tek u julu kažu hoće li ulagati u taj projekat. Do tada, kako je predviđeno međudržavnim sporazumom,naša zemlja ne može da angažuje nijednog partnera za završetak tog velikog posla.A nema para da „Dvor” napuni samado punog kapaciteta od oko 800 miliona kubika gasa.
– Kako sada stvari stoje, „Banatski Dvor” u najboljem slučaju može biti operativno skladište gasa iz kog će „Srbijagas” povlačiti ruski gas i najverovatnije ga plaćati Rusima, što je nonsens – kaže naša sagovornica. – Ali, ako se ima u vidu da su Rusi i u ovom poslu većinski vlasnici, onda nije nerealno očekivati da će Srbija morati da im plaća povučeni gas.
„Dvor” je inače , naglašava ona, mogao da postane regionalno skladište gasa. Greška je, međutim, što srpska strana prilikom potpisivanja međudržavnog sporazuma s Rusijom nije potpisala ugovor o završetku gradnje „ Dvora”, nego memorandum koji nije obavezujući, ističe ona.
Zorana Milanović-Mihajlović se slaže da je Srbija, po pravilu, zemlja koja poslednja ulazi u realizaciju ovako važnih projekata, pa je to i u slučaju potpisivanja ugovora o osnivanju zajedničkog preduzeća s „Gaspromeksportom” o gradnji Južnog toka.
U „Srbijagasu” niko od zvaničnika ne želi da kaže kada se može očekivati da će doći do osnivanja ove firme, međutim nezvanično se saznaje da bi to ipak moglo biti do kraja marta.
„Politici” je iz „Gaspromeksporta” potvrđeno da se rok za osnivanje zajedničke firme odlaže na neko vreme zbog obimne tehničke dokumentacije koja se još priprema. Međutim, upućeni u gasni sektor tvrde da „Gaspromeksport” detaljno češlja papire poslovanja „Srbijagasa”, s kojim treba da uđe u posao, kako bi se uverio da budući partner slučajno „nema nekih podvodnih mina” koje bi se finansijski loše odrazile na buduće zajedničko poslovanje.
Vojislav Vuletić, sekretar u Udruženju za gas Srbije, potvrđuje za „Politiku” da je potpisivanje sporazuma između „Gasproma” i Mađarske o formiranju zajedničkog preduzeća za izgradu dela gasovoda Južni tok poslednji apel Srbiji da više nema šta da čeka. Sporazum su do sada potpisali Bugarska i Italija, Hrvatska je zainteresovana da gas dobija preko Mađarske, a Slovenija i Francuska hoće gas koji dolazi ovim gasovodom, pa nije jasno šta sada koči realizaciju ovog posla.
Vuletić kaže da pre ulaska u ovaj posao, koji nije jevtin, obe strane moraju imati potpuno čistu situaciju. Najvažnije je da iza odlaganja ne stoje bilo kakvi drugi razlozi, poput priča da Rusi nemaju gasa, kaže on.
Koliko je bitno da se Južni tok što pre izgradi potvrdila je i nedavna poseta italijanskog ministra Skajole, potvrđuje Vuletić. Za formiranje zajedničke firme potrebno je položiti osnivački kapital, tvrde upućeni. Ali, Južni tok, kojim bi gas trebalo da se transportuje iz Novorusijska ispod Crnog mora preko Bugarske, Grčke Srbije, Mađarske, Slovenije do Italije i Austrije, gradiće se samo ako studija izvodljivosti navedenih zemalja potvrdi da je projekat zaista isplativ. U suprotnom, od posla neće biti ništa, potvrdio je italijanski ministar Klaudio Skajola.
U „Srbijagasu”, kako se saznaje, već uveliko prikupljaju podatke za studiju izvodljivosti. Potrebno je obezbediti izvođača projekta, a kada je reč o finansiranju cevovoda koji će ići preko Srbije, gradiće se kroz takozvano projektno finansiranje. Dakle, treba naći banke koje će uložiti u gradnju, a one će se na to odlučiti samo ukoliko budu sigurne da će im se novac vratiti kroz tranzit gasa.
Izvor: Ekonomist
http://www.ekonomist.co.yu/vesti/srbija/81951.html