Šta je novo?

Energetika

6. Финансирање енергетских пројеката
Енергетски пројекти иако веома велики и дуготрајни могу се финансирати из добити или задуживањем. Предности финансирања из добити су драстично нижи трошкови финансирања (нема камате услед задуживања и пореза на добит правних лица) али и ризичнија пошто се мора остварити вишегодишња планирана добит у пословању. На нашем тржишту због вештачки ниске цене енергије се исплате само енергетски пројекти који задовољавају специфичне потребе корисника (ТЕ-ТО панчево) или услед специфичних законских решења имају драстично увећање профитабилности нпр. недостатак обавезе континуалне испоруке енергије, адекватног резервног извора енергије итд.
 
Ne bi bilo lepo da ova vest prođe neopaženo, a propos AD vs JP

Srbijagas, Jugoimport SDPR, Pošta i još 20 javnih preduzeća postaće AD ili DOO​


 
Za to vreme u Holandiji:

New record for negative electricity prices due to sunny, windy weather​


The strong wind and sunny weather resulted in a record number of hours with negative electricity prices. Over the weekend, the 190,000 Netherlands households with a dynamic energy contract even received money for the electricity they used. The peak was between 2:00 and 3:00 p.m. on Sunday when they got 33 cents for every kWh they consumed, AD reports.
There were 11 hours of negative electricity price hours this weekend. For six hours - one on Saturday, three on Sunday, and two on Monday - market prices dropped to such an extent that, including energy tax and VAT, people with a dynamic contract got money instead of paying for their electricity. So they got paid for running the dryer or charging the electric car during those hours.

The negative electricity price hours on the Pentecost long weekend brought the total for May to 46 hours. The counter already stands at 101 for this year, more than the 83 negative electricity price hours in all of 2022.
According to the Netherlands Authority for Consumers and Markets (ACM), 190,000 households in the Netherlands now have a dynamic energy contract. That number jumped by 120,000 in the past six months.

With a dynamic energy contract, the electricity price fluctuates per hour, with users receiving the next day’s prices daily. Those who use their dynamic contracts smartly can save a lot of money or even earn money with negative electricity prices. Electricity prices must drop to -15 cents before you earn money due to energy tax and VAT.


 
Ne piši koješta. Uputi se u temu, pa onda. Evo, Kina je imala 'visoku' startnu osnovu i nije se razvila s tim modelom u poslednjih 40 godina. Ni Rumunija. Ni Češka. Ni Poljska. A mi da uzmemo neki model iz Mugabeovog Zimbabvea, i Bog da nas vidi...

E, Bože sačuvaj. Zato ovde vladaju demagozi.
To sto pises je takodje demagogija. Liberalna demagogija.
 
IMG_20230531_134649.png
 
Тренутне снаге одређене врсте извора на мрежи нису толико релевантне пошто су због великог броја непревидивих извора електричне енергије у мрежи Европе веома турбулентне.
Тренутно високи удео производње хидро сектора је услед прилично високе хидрологије и планираних ремонтних активности у термо сектору, а наравно је планиран годишњим планом производње.

Много су важније годишње количине испоручене енергије и финансијске последице трговања, мислим да доста ових података у вези ЕПС-а можете наћи јавно на https://www.eps.rs/cir/Pages/izvestaji-o-poslovanju.aspx

Преласком у АД већина ових извештаја више неће бити јавна.
 
Ove fluktuacije u ceni mogu tako lepo da se iskoriste izgradnjom skladišta za tu energiju. Pošto su baterije jelte trenutno apsolutno neprihvatljivo rešenje to može da se uradi što većim kapacitetom jezera, bilo akumulacionih bilo reverzibilnih.
Mnoge postojeće elektrane mogu da se unaprede prvenstveno čišćenjem akumulacije od mulja koji je reka nanela, a onda i u nekim slučajevima dogradnjom brana.
Čitao sam jedan zanimljiv elaborat koliki bi efekat bio nadgradnje brane u Međuvršju i posebno u Ovčar Banji i to samo za jedan metar.
Naručilac je bio EPS, tako da nije da nisu razmišljali o tome
 
Ove fluktuacije u ceni mogu tako lepo da se iskoriste izgradnjom skladišta za tu energiju. Pošto su baterije jelte trenutno apsolutno neprihvatljivo rešenje to može da se uradi što većim kapacitetom jezera, bilo akumulacionih bilo reverzibilnih.
Mnoge postojeće elektrane mogu da se unaprede prvenstveno čišćenjem akumulacije od mulja koji je reka nanela, a onda i u nekim slučajevima dogradnjom brana.
Čitao sam jedan zanimljiv elaborat koliki bi efekat bio nadgradnje brane u Međuvršju i posebno u Ovčar Banji i to samo za jedan metar.
Naručilac je bio EPS, tako da nije da nisu razmišljali o tome
Чишћење акумулација хидроелектрана је велики проблем на светском нивоу.

Акумулација електричне енергије се код нас изводи реверзибилним хидроелектранама а пројекат који је кренуо (поново) на ту тему је РХЕ Бистрица.

Да цитирам један мој коментар који је применљив за данашње турбуленције на тржишту:
Premisa je bila da nema Nemačka problem sa vršnom snagom (GW) već sa količinom energije (GWh) u dužem periodu. Gas se može akumulirati u skladišta, ugalj pod zemljom ali električna energija samo u baterije ili reverzibilne hidro.

Analogija između Nemačke i Srbije se ne može povlačiti pošto smo mi srazmerno našoj veličini mnogo bogatiji sa stanovišta jeftine akumulacije električne energije pošto imamo veoma veliki potencijal akumuliranja energije (RHE B2 + BB 520GWh RHE DJ3 484GWh).

Naravno našim novim Zakonom o OIE (boljim od prošlog) sa smešnim zahtevima za akumuliranu energiju intermitentnog (20% max raspoloživosti dnevne) izvora 0,4MWh/MW (tj. cela 24min! rada na nominalnoj snazi) planiramo da se reverzibilne elektrane finansiraju iz džepa građana da bi profit uzimali brzi investitori koji dobiju da grade takav smešno balansiran izvor tj. naše bogatstvo umesto da iskoristimo za naše dobro koristimo da nekome omogućimo ekstra profit.
 
Ne razumem zašto su baterije "apsolutno neprihvatljivo rešenje".
U odnosu na reverzibilnu hidroelektranu za istu snagu i količinu energije baterije imaju:
1. 5 do 10x veću cenu investicije
2. 3 do 5x manji vek trajanja
3. 1000x brži odziv

Pošto Srbija ima potencijal dodatnih reverzibilnih hidroelektrana od 3GW 1TWh (RHE Bistrica + RHE Djerdap3) i deo je elektro energetskog sistema Evrope (ne radi ostrvski kao Australija) nema potrebe da se zamajava baterijama.
 
"Naš plan je da se kapaciteti za proizvodnju električne energije iz OIE koji sada iznose oko 550 MW u narednih nekoliko godina povećaju oko tri puta“, rekla je Đedović.
 
"Naš plan je da se kapaciteti za proizvodnju električne energije iz OIE koji sada iznose oko 550 MW u narednih nekoliko godina povećaju oko tri puta“, rekla je Đedović.
Ili se Ministarka loše izrazila ili su novinari loše preneli ali gornja rečenica nije tačna. Tačne su sledeće dve verzije:
1. "Naš plan je da se kapaciteti za proizvodnju električne energije iz OIE koji sada iznose oko 3550 MW u narednih nekoliko godina povećaju oko 30%
2. "Naš plan je da se kapaciteti privatnih investitora za proizvodnju električne energije iz OIE koji sada iznose oko 550 MW u narednih nekoliko godina povećaju oko tri puta“

Izvor za ovakav moj stav je što su hidroelektrane instalisane snage 3015MW u vlasništvu EPS-a obnovljivi izvori energije.

Takođe se može videti detaljnija raspodela izvora OIE u Srbiji na https://oie.rs/
 
Осим тога, батерије су врло запаљиве, не умемо да гасимо пожар у њима, а осим тога када им се потроши животни век, са једне стране потребно их је правилно утилизирати што опет кошта много, иначе су врло отровне. и Поново купити нове
 
Za to vreme u Holandiji:
Isto sam pročitao pre koji dan i za Finsku.

edit:

Electricity prices in Finland fell into negative territory twice last week, a historic first resulting in consumers having their bills lowered.

Electricity prices dropped on Wednesday and on Sunday. The long duration of negative prices makes them historic and means lower bills for the consumers, the phenomenon resulted mainly from the exceptional amount of water across the Nordics and the inclusion of the long-waited new nuclear power reactor Olkiluoto 3 into the grid.
Both events led to prices dropping to negative territory, which had a positive lowering effect on consumer bills – a sigh of relief for Finns who this winter faced soaring prices and were asked to adopt energy-saving measures.

“Now there is enough electricity, and it is almost emission-free. So you can feel good about using electricity,” Jukka Ruusunen, the CEO of the country’s grid operator Fingrid, told the Finnish Broadcasting Company YLE, adding that Finland is swiftly progressing towards self-sufficiency.

“We have a very good chance of building on this with industrial investments for the green transition,” Ruusunen added.
 
Приватна предузећа у енергетици?

За развој једног друштва неопходно је знање, ред, мир, материја и енергија те су зато "стубови" друштва школство, судство, здравство, полиција, војска, привреда, енергетика итд. Као што сам раније навео држава може управљати "тврдо" или "меко" али постоји и хибридни приступ па тако и омогућавање одређене приватне иницијативе у свим "стубовима" друштва (приватне школе и уџбеници, адвокати, приватне клинике, приватно обезбеђење итд.). Да би такав приступ функционисао неопходни су јасни циљеви и квалитетна правила да би се очувао друштвени интерес.

Веома је тешко створити систем у којем ће се друштвени интерес поклапати са комерцијалним интересом тј. сви хоће паре а не занима их опште добро што се у енергетици види у национализацији и великом уплитању у енергетику држава које су у претходном периоду либерализовале свој енергетски систем.

Код нас се либерализација енергетског система креће у 3 правца:
1. Раздвајање делатности преноса, производње и дистрибуције ради повећања конкуретности те зато сад имамо нпр. ЕМС, ЕПС и Дистрибуцију;
2. Модел купац-произвођач где се омогућава да мали потрошачи инсталирају мале производне капацитете и своје вишкове врате у мрежу. Предности су што се енергија троши тамо где се и производи а мане су што ће балансирање и билансирање система бити теже и скупље;
3. Увођење великих (више од 50МW) приватних произвођача електричне енергије на тржиште.

Све три тачке ће донети бољитак ако буду јасни циљеви и квалитетна правила игре, али мислим да би требали да избегнемо грешке направљене либерализацијом школства и здравства пошто не знам колико још стубова друштва можемо уништити пре него се урушимо.
 
Poslednja izmena:
@ink to je ukratko lepo odgovoreno.
Trenutna tehnologija baterija nije dovoljno dobra ni po ceni ni po efikasnosti da bi zamenila mehaničke sisteme (tu prvenstveno mislim na reverzibilne hidroelektrane).

@DusanC poznato mi je da je RHE Bistrica na umu onih koji odlučuju, ali me je iskustvo naučilo da u ovoj zemlji treba da prođe mnogo godina od "govori se o tome" dok ne dođe do "planira se" pa ako ikad bude zapravo "temeljno i profesionalno se radi".
U normalnoj zemlji bi Bistrica radila već koju deceniju a mi bi ozbiljno planirali RHE Đerdap III
 
@ink to je ukratko lepo odgovoreno.
Trenutna tehnologija baterija nije dovoljno dobra ni po ceni ni po efikasnosti da bi zamenila mehaničke sisteme (tu prvenstveno mislim na reverzibilne hidroelektrane).

@DusanC poznato mi je da je RHE Bistrica na umu onih koji odlučuju, ali me je iskustvo naučilo da u ovoj zemlji treba da prođe mnogo godina od "govori se o tome" dok ne dođe do "planira se" pa ako ikad bude zapravo "temeljno i profesionalno se radi".
U normalnoj zemlji bi Bistrica radila već koju deceniju a mi bi ozbiljno planirali RHE Đerdap III
Слажем се потпуно са Вама у вези РХЕ Бистица, то је пројекат који се провлачи задњих 50 година али ми две ствари уливају наду:
1. У буџету РС за 2023 постоји позиција од ЕУР600М за овај пројекат која никада раније није постојала https://www.paragraf.rs/propisi/zakon-o-budzetu-republike-srbije.html
2. https://www.ekapija.com/news/419414...lektrane-bistrica-sa-japanskom-agencijom-jica

Пројекат из фазе припреме прелази у реализацију обезбеђењем финансирања тако да се приближавамо том тренутку.
 
@ink to je ukratko lepo odgovoreno.
Trenutna tehnologija baterija nije dovoljno dobra ni po ceni ni po efikasnosti da bi zamenila mehaničke sisteme (tu prvenstveno mislim na reverzibilne hidroelektrane).
Hvala, ali mislim da se upravo o tome i radi. Kad god pomenem baterije, svi odjednom zamišljaju da je to baš kako si rekao, zamena za reverzibilne hidroelektrane. Ja mislim da se ne radi o tome uopšte. Baterije koje se uveliko po svetu već instaliraju su tu prvenstveno da balansiraju (ne)frekventnost OIE postrojenja.

Elem, nema svrhe diskutovati. Siguran sam da će u Srbiji uskoro biti instalirane prve tzv. "grid scale" baterije.

Inače, cena baterija će uskoro naglo početi da pada iz dva bitna razloga - 1) razni proizvođači su već počeli da bude natrijumske baterije koje će po samoj prirodi stvari biti jeftinije, i 2) sve više će se za "grid scale" baterije koristiti reciklirane baterije iz električnih vozila.
 
reverzibilne hidrolektrane imaju više kapaciteta, to zna i najveći laik, problem je što ne mogu svuda da se izgrade, ne može se napraviti brana u ravnici u Nemačkoj. Tamo gde može gradiće se, još uvek su isplativije.

A tamo gde ne može postavljaće se baterije. Negde i oba sistema. Problem sa baterijama je što su još uvek skupe, tehnologija se još uvek razvija, namdovoljno fabrika za sve veće potrebe. Potrebe će svakako samo da rastu.

Ima još jedan problem koji se prvo počeo da se javlja u Španiji Itlaiji i Portugalu, Suše su sv veće, nema dovoljno vde za poljdoprivredu i snabdevanje stanovništa. Bić Akumulacije će imati primarni cilj da obezbede vodu za ova potrebe, a tek psole za struju
 
Hvala, ali mislim da se upravo o tome i radi. Kad god pomenem baterije, svi odjednom zamišljaju da je to baš kako si rekao, zamena za reverzibilne hidroelektrane. Ja mislim da se ne radi o tome uopšte. Baterije koje se uveliko po svetu već instaliraju su tu prvenstveno da balansiraju (ne)frekventnost OIE postrojenja.

Elem, nema svrhe diskutovati. Siguran sam da će u Srbiji uskoro biti instalirane prve tzv. "grid scale" baterije.

Inače, cena baterija će uskoro naglo početi da pada iz dva bitna razloga - 1) razni proizvođači su već počeli da bude natrijumske baterije koje će po samoj prirodi stvari biti jeftinije, i 2) sve više će se za "grid scale" baterije koristiti reciklirane baterije iz električnih vozila.
У праву сте да ће у Србији убрзо бити постављене велике батерије (200MW 400MWh):
 
  • Sviđa mi se
Reagovanja: ink
Батерије су боље за пеглање производње на дистрибутивном нивоу. Са једне стране због вишка производње на дистрибутивном нивоу долази до проблема са напоном а са друге стране сувише су велики губици да се ова енергија са нижег напона пребаци у РХЕ. Идеја ових батерија је да смање трошкове балансирања ОИЕ (по новом закону ЕПС није дужан да бесплатно врши балансирање а балансна енергија је скупља) а са друге стране произвођач може да их користи да акумулилише енергију и продаје је кад је цена већа. Мада ту се само може рачунати на краткотрајне разлике у цени, типа енегрија произведена за викенд да се продаје радним даном.

Мада ни РХЕ не могу да реше највећи проблем у разлици у цени, а то су ситуације ниске цене на пролеће и високе зими.
 
Vrh