Šta je novo?

Energetika

Biće zajedničkih ulaganja sa drugim kompanijama sigurno. . .
Možda će i biti, ali pitanje za koje projekte i na kojem nivou. Kapitalne projekte kao što je Rev.HE "Bistrica" možemo sami da izgradimo iz "zelenih kredita" za obnovljive izvore, pa ako treba i iz budžeta jer će izgradnja da traje 5-6 godina.

Srbija mora da ostane vlasnik 100% strateških kapaciteta, a onda može neki deo da iznajmljuje na odredjeni period. . . ako ima neke kontra-ustupke ili korist. Inače sve viškove možemo da prodajemo po tržišnim cenama, osim R.Srpskoj sa kojom vršimo razmenu ili pozajmice struje.
 
Ipak se razlikuje saradnja sa Japancima, nismo im dali neke posebne resurse iako je i smece na neki nacin resurs ipak ne kao voda, pa jos i voda koja moze da se seta sa jedne na drugu nadmorsku visinu.

Treba sarasjivati naravno i sa drugim zemljama, posebno tamo gde delimo zajednicke resurse, tipa saradnja sa CG i RS oko projekata na Drini.

Izgradnja vetrooarkova je bila klasicna jednosmerna saradnja, u trenutku kad su se u EU ukidale fidin tarife i uvodila balansna odgovornost mi smo im omogućili ekstraprofit na racun EPSa. Novim izmenama u zakonu je sprecen takav scenario za ostale.
 
" . . krajem 2021. godine, raspisan tender za izradu "Idejnog projekta". Posao vredan 194,7 miliona dinara u maju je dodeljen firmama EKC doo Beograd i Enegrgoprojekt hidroinženjering ad Beograd."

 
Obnovljivi izvori energije koji zavise od vremena su po svojoj prirodi promenljivi. Zbog toga određeni procent njihovih kapaciteta (onaj worst-case varjabilni) MORA da bude prokriven nekim metodom skladištenja energije. Tome služe revezibilne elektrane kao Bistrica. Dakle od ukupnih kapaciteta NAŠIH reverzibilnih hidroelektrana nam zavisi praktično čitava buduća proizvodnja električne energije u Srbiji jer će korišćenje fosilnih goriva ubrzo biti destimulisano ogromnim penalima zbog emisije CO2 i drugih zagađenja. Zato, kao "kritični element" (kontrolni element, usko grlo) čitave buduće proizvodnje domaće energije u Srbiji, reverzibilne hidroelektrane su po definiciji stateški nacionalni resurs (jer nafte i gasa nemamo, a ugalj nam je jako loš, čak i kad svi oni ne bi bili opterećeni budućim penalima). Znači da revezibilne elektrane ni u kom slučaju ne smeju biti u stranom vlasništvu, čak ni delimično, niti smeju biti ograničene dugoročnim ugovorima o iznajmljivanju kapaciteta. Kratkoročno, kad ima viškova, to može, ali ništa drugo. Nikakva izdavanja akcija niti bilo koja druga vrsta makar i indirektne zavisnosti.

"Rule based world", tj kvazi "legalna" kontrola iz jednog centra sistemom međunarodnih zakona (ali zato predvidljiva i dobra za biznis), je gotova i trajno je otišla u prošlost. Od sada će se stvari u svetu još mnogo otvorenije nego do sada rešavati prvo ucenama a zatim silom. Na međunarodne zakone se niko više i ne obazire. Čak se više i ne prave da su bitni. I na zapadu i na istoku, nezgodne istine se prosto potiskuju cenzurom svih velikih medija pa ih narod uglavnom nije svestan. Zbog toga, nadalje jednostavno ne smemo stvarati zavisnosti u bilo čemu što je važno. U strateškim oblastima svaki naizgled jeftini strani novac se kasnije ispostavlja kao veoma skup. Ako nemamo para, onda nemamo. Moramo da se snalazimo bez njih kako god znamo i možemo. Inače zbogom čak i onom delu suvereniteta koji normalne zemlje i dalje mogu da imaju.
 
Poslednja izmena:
Ne moramo da se oslanjamo (samo) na reverzibilne hidroelektrane za skladištenje energije. Postoje i druga rešenja:



 
Paks ima problema. Rusi je grade a EU neće da daje pare za to, mora Madjarska svojim novcem. Zato i blokiraju sve moguće rezolucije i pakete pomoći za Ukrajinu kako bi ispregovarali da dobiju dozvolu da prošire NE.
Nisu problem pare jer je gro para obezbedjen iz ruskog kredita, problem je to sto EU zeli da ih saplice na svakom koraku. Madjarski potezi su samo reakcija na ono sto EU radi njima.
 
Ne moramo da se oslanjamo (samo) na reverzibilne hidroelektrane za skladištenje energije. . .
Nisu one samo za skladištenje energije, čak je to sekundarna opcija. Jezero "Klak" će biti četvrto u kaskadi na Uvcu, a RHE Bistrica će koristiti i jesero Potpeć na Limu. Koliko bi ovih kišnih dana bila dobit teško je i izračunati.

IMG_20230525_113038.jpg
 
Ne moramo da se oslanjamo (samo) na reverzibilne hidroelektrane za skladištenje energije. Postoje i druga rešenja:




Sve je to još veoma daleko od toga da ima rešene sve tehničke probleme, zatim da bude komercijalno isplativo i na kraju da ima dovoljno velike kapacitete, pri čemu se misli na kapacitete nivoa čitave države, a ne pojedinih potrošača. Za sada, i još veoma dugo, jedine opcije za stabilno snabdevanje su ili revezibilne hidroelektrane (kao storage osnova varjabilnih obnovljivih izvora) i nuklerane elektrane. Pri čemu su u našem slučaju nuklearke tek sekundarna mogućnost, tj drugi izbor, jer sa sobom nose i niz problema. Potpuno smo uništili stručni kadar koji je imala Jugoslavija (plus industrijsku bazu), pa ni pitanje domaćeg upravljanja i podrške nije jednostavno, a zatim bi tada i dalje zavisili od inostranstva u strateškoj oblasti, i zbog goriva i zbog održavanja. Tj efektivno opet energija iz uvoza. Što u sadašnjim i budućim međunarodnim uslovima nužno znači i jasno geopolitičko svrstavanje i priznanje zavisnosti. Kasnije ćemo morati da idemo na nuklearke, ali će tada njihova tehnologija biti manje komplikovana i šire raspoloživa, što umanjuje mogućnosti ucena i niza raznih uslovljavanja. Za početak treba iskoristiti sve hidropotencijale kao čisto domaću, daleko najbolju, najzdraviju i najjeftiniju varjantu. Ovde ne računam razvoj mini hidroelektrana jer je to najčešće samo prevara. Tj korist je redovno beznačajna u odnosu na ekološku štetu.
 
Sve je to još veoma daleko od toga da ima rešene sve tehničke probleme, zatim da bude komercijalno isplativo i na kraju da ima dovoljno velike kapacitete, pri čemu se misli na kapacitete nivoa čitave države, a ne pojedinih potrošača.
Na osnovu čega to tvrdiš?

Litijumske baterije se uveliko instaliraju svuda po svetu kao rešenje za skladištenje energije na nivou cele elektro mreže. Natrijumske baterije su samo sledeća (i jeftinija) generacija istog. Naravno, nijedna baterija ne može da pokrije potrebe cele države, ali ni ne mora.

Ne razumem težnju da jednim postrojenjem ili instalaciom rešimo sve. Taj film prosto nećemo gledati. Što je i dobro. Niti je isplativo, niti strateški pametno.

Domaća obnovljiva ili ekološka proizvodnja energije će morati da bude zasnovana na umreženom sistemu raznih postrojenja i instalacija - od individualnih proizvođača-potrošača, kroz manja postrojenja za proizvodnju i skladištenje energije, pa sve do velikih, državnih ili kapitalnih postrojenja. Naravno, to se neće desiti preko noći. Ta tranzicija će trajati decenijama.

EDIT: Primera radi

 
Samo da podsetim :
"Vlada Srbije nedavno donela odluku da će se graditi pet samobalansirajućih solarnih elektrana."
 
I za vetroelektrane ima monogo vise zahteva nego sto sistem loze sa prihvati. Treba prednost dati onim investitorima koji su spremni uz vetroelektranu da instaliraju i bateriju
 
  • Sviđa mi se
Reagovanja: ink
Посланик Двери у Скупштини Србије Борко Пушкић рекао је данас да министарка рударства и енергетике Србије Дубравка Ђедовић наставља политику разбијања Електропривреде Србије (ЕПС), бивше министарке Зоране Михајловић.


Он је на конференцији за новинаре у Скупштини Србије рекао да би формирање зајдничке фирме ЕПС-а и мађарског електроенергетског система, којим управља МВМ група, имало и "енергетски и безбедносни потенцијал".


"Надзорни одбор ЕПС-а је 18. маја имао ванредну седницу са темом издвајања 11 хидроелектрана из ЕПС-а. Ако је неко имао дилему да ће нова министарка Ђедовић бити сушта супротност од Михајловић само неколико месеци након преузимања функције се потврдјује да је она ништа друго него наставак такве политике која има за циљ да даље дезинтегрише и разбија електропривредни систем Србије", рекао је Пушкић.


Додао је да је Ђедовић "агент страног интерса", а да је, према речима стручњака из ЕПС-а и независних истраживача, вредност те компаније између 14 и 16 милијарди евра.
 
Ovde već tri dana pišemo o toj odbačenoj ponudi, a lupetanja tog poslanika o "razbijanju" EPSa su očekivana i uobičajna. Ali, naravno, to nije istina i trebalo bi pisati o proverenim informacijama, a ne o političarenju i podmetačinama.

 
Poslednja izmena:
Ništa nije "počelo", jer je i "Elektromreža" prešla u Akcionarsko društvo pa se tada nije digla vika kako će biti prodata. Uostalom, EPS je mogao biti prodat na način kako je to bilo uradjeno sa RTB Bor. Raspisan je medjunarodni tender i objavljen u Londonu, a prihvaćena je najbolja ponuda koju su dali Kinezi.

Znači, nema nikakve prodaje i ništa nije "počelo", osim što je EPS posle oporavka i tri poskupljenja struje, a biće još dva, postao privlačniji za Madjare. Može i neka saradnja sa njima, ali po ekonomskim principima i po tržišnim cenama struje - posle onakve njihove ponude.

Za sada možemo sami da finansiramo razvoj EPSa, izgradnju RHE Bistrica, remont elektrana i izgradnju mreže, a evo počinjemo i rad na proizvodnji bagera. Zato zlonamerne priče o nekoj prodaji bi trebalo ignorisati, jer nema nikakvog razloga i namere države da proda najvredniju kompaniju.

 
  • Sviđa mi se
Reagovanja: ink
Ništa nije "počelo", jer je i "Elektromreža" prešla u Akcionarsko društvo pa se tada nije digla vika kako će biti prodata. Uostalom, EPS je mogao biti prodat na način kako je to bilo uradjeno sa RTB Bor. Raspisan je medjunarodni tender i objavljen u Londonu, a prihvaćena je najbolja ponuda koju su dali Kinezi.

Znači, nema nikakve prodaje i ništa nije "počelo", osim što je EPS posle oporavka i tri poskupljenja struje, a biće još dva, postao privlačniji za Madjare. Može i neka saradnja sa njima, ali po ekonomskim principima i po tržišnim cenama struje - posle onakve njihove ponude.

Za sada možemo sami da finansiramo razvoj EPSa, izgradnju RHE Bistrica, remont elektrana i izgradnju mreže, a evo počinjemo i rad na proizvodnji bagera. Zato zlonamerne priče o nekoj prodaji bi trebalo ignorisati, jer nema nikakvog razloga i namere države da proda najvredniju kompaniju.


Onda objasni zbog čega je urađena transformacija u akcionarsko društvo?

Sve dok se na to pitanje ne dobije neko razumno i ubedljivo objašnjenje, logički je neophodno prihvatiti najjednostavnije. Dakle da akcionarsko društvo postoji da bi se izdavale akcije, koje se, naravno, kupuju. To je čitav smisao postojanja akcionarskog društva. A onda EPS više nije samo naš, nego je vlasništvo nad njim u najmanju ruku podeljeno.

Što dalje znači da onda delimični strani vlasnik ima i pravo, i interes, i političku moć da od nas kao većinskog vlasnika snažno zahteva da jedini princip određivanja domaće cene struje bude ekonomski ( = da nas uceni ), tj da se i u untrašnjoj prodaji struje ide na cene koje važe na međunarodnom tržištu, a NE da EPS bude podrška privredi i ekonomiji države. Budući da oni nisu dobrotvorno društvo nego biznis, i da njihove uložene pare ne rastu na drveću. EPS je do sada sniženim cenama obezbeđivao podršku privredi i stanovništvu koja je u ovom trenutku našeg razvoja apsolutno nephodna da bi kompenzovali niz razvojih problema koje imamo i podstakli našu konkurentnost, odnosno delimično neutralisali nužno podređeni položaj u odnosu na jače i starije ekonomije oko nas, što MORA da radi svaka država u razvoju. Pogotovo kad se zna da čak i najrazvijenije države protekcionističkim merama štite unutrašnje tržište u svakoj oblasti gde to njima važno. Da li se čak i jedna Amerika brani od Kine u oblasti poluprovodnika? Naravno. Ili zašto brane čak i Tajvan? (TSMC i ostali = 20% svetskog tržišta). Spremni su i rat da povedu zbog toga. Podrška "slobodnom međunarodnom tržištu" i njegovim cenama im nije ni na kraj pameti kad je neko drugi na putu da bude jači od njih. Zašto onda mi to ne smemo da radimo sa EPS-om kad nama takva zaštita od slobodnog međunarodnog tržišta treba bitno više nego njima? Tačno je da bi se EPS tako lakše razvijao, ali koje su onda posledice po sve ostale u Srbiji, po sve one koji NISU u stranom vlasništvu i ubuduće neće usmeravati 49% profita u inostranstvo? Pomagati jednu firmu iz budžeta je bolje nego pomagati sve ostale, plus narod. Jedini kojima je to u interesu su stranci.

Ovako se onda nama čini direktna i svesna šteta jer nije moguće da to bilo kome može da ne bude jasno.
 
Evo da ponovim : EPS je "zatvoreno akcionarsko društvo" u vlasništvu države 100%, nije na berzi i nema trgovine njegovim akcijama kao nap. kod NIS-a.
Vlada Srbije je rekla da nema prodaje EPS-a, već da će se ulagati u njegov razvoj - kao što se već i radi. Uostalom nema nikakve potrebe za prodajom, jer se on oporavio, radi dobro i ponovo izvozi struju.

Drugo, svaka vlast bi izvršila "političko samoubistvo" kada bi samo pokušala da proda EPS, jer on sada nije gubitaš kao RTB Bor pa da mora da se proda neki deo. Vlada će i dalje da odlučuje o EPS-u i nadležno ministarstvo će da sprovodi te odluke. A, o raznim špekulacijama nema potrebe da pišem, mene interesuje samo razvoj EPS-a i pogotovo početak gradnje RHE Bistrica.
 
Evo da ponovim : EPS je "zatvoreno akcionarsko društvo" u vlasništvu države 100%, nije na berzi i nema trgovine njegovim akcijama kao nap. kod NIS-a.
Vlada Srbije je rekla da nema prodaje EPS-a, već da će se ulagati u njegov razvoj - kao što se već i radi. Uostalom nema nikakve potrebe za prodajom, jer se on oporavio, radi dobro i ponovo izvozi struju.

Drugo, svaka vlast bi izvršila "političko samoubistvo" kada bi samo pokušala da proda EPS, jer on sada nije gubitaš kao RTB Bor pa da mora da se proda neki deo. Vlada će i dalje da odlučuje o EPS-u i nadležno ministarstvo će da sprovodi te odluke. A, o raznim špekulacijama nema potrebe da pišem, mene interesuje samo razvoj EPS-a i pogotovo početak gradnje RHE Bistrica.
1) Zatvoreno akcionarsko društvo = sudbina uklesana u kamenu, ne može nikada da se promeni, pogotovu ne u stabilnim i pravnim državama kao što je Srbistan
2) Vlada Srbije je rekla i da će ukinuti RTS pretplatu i da nikad neće prodati Železaru Smederevo, rudnike, aerodrome pa prc...
3) Da, oporavio se EPS ko Ikarbus...
4) Izvoz struje = uspeh energetskog preduzeća. Vauuuuu, koja smo mi energetska sila jbt, što nekoliko nedelja na ivici poplava izvozimo struju iz hidroelektrana... Vauuuu... :poop:
5) Da, vlast bi izvršila političko samoubistvo kada bi prodala EPS, zato nikada neće to uraditi, kao što ni Železaru nikad nije prodala...
6) Nije EPS gubitaš, samo posluje u minusu...
7) Vlada će da odlučuje o EPSu taman koliko odlučuje i o kineskim rudnicima ili fabrikama u Srbiji
8) BlackRock je došao u Srbiju da bi ulagao u proizvodnju bicikala i klackalica, inače nema nikakve veze sa EPSom i vladajućim izdajničkim talogom
9) Tako je, nemoj da pišeš o špekulacijama, ti si čovek od znanja i reči, čovek koji nam je prošlog leta pričao kako poskupljenje struje neće biti dvocifreno...
 
Evo da ponovim : EPS je "zatvoreno akcionarsko društvo" u vlasništvu države 100%, nije na berzi i nema trgovine njegovim akcijama kao nap. kod NIS-a.
Vlada Srbije je rekla da nema prodaje EPS-a, već da će se ulagati u njegov razvoj - kao što se već i radi. Uostalom nema nikakve potrebe za prodajom, jer se on oporavio, radi dobro i ponovo izvozi struju.

Drugo, svaka vlast bi izvršila "političko samoubistvo" kada bi samo pokušala da proda EPS, jer on sada nije gubitaš kao RTB Bor pa da mora da se proda neki deo. Vlada će i dalje da odlučuje o EPS-u i nadležno ministarstvo će da sprovodi te odluke. A, o raznim špekulacijama nema potrebe da pišem, mene interesuje samo razvoj EPS-a i pogotovo početak gradnje RHE Bistrica.

Dragane, postoji sto različitih načina da se u nekom zgodnom budućem trenutku narodu "ubedljivo objasni" kako, ne samo da nemamo drugog izbora, nego je baš najviše u interesu tog naroda da se proda deo EPS-a. Recimo, izbere se trenutak povećane inflacije, nekog većeg poskupljenja osnovnih namernica, kaže se da ćemo izgubiti Kosovo ako "mudrim spoljnopolitičkim potezom" ne vežemo Amerikance za sebe (tako da recimo investiraju kod nas, a ne u Kosovo), ili trenutak kad penzije realno opadnu, ili nas EU nekako uceni novim parama, kreditima ili nemogućnosti pristupa fondovima, ili EU uvede neku novu ekološku taksu na zagađenja suseda ili trošenje uglja u energetici, pa se kaže da nam naglo treba puno svežih para za dalju transformaciju EPS-a u još zelenu proizvodnju (inače će penzije naglo da izgube vrednost), ili da je zbog svetskih finansijskih poremećaja čak i PIO fond ugrožen, ili da neka posledica rata počinje ozbiljno da nas ugrožava, itd, itd, itd spisak takvih P.R. "argumenata" je beskrajan i svaki od njih može učiniti da delimična prodaja EPS-a kasnije postane "politički prihvatljiva", naravno uz žestoku podršku svih kontrolisanih medija. Pri tome se još posebno naglasi koliko je to pametan i čak, genijalan potez, jer mi "nikada nećemo prodati više od 49% akcija", pa tako "i dalje odlučujemo samo mi". Oprilike, "Dobijamo silne pare za džabe, a i dalje nam ne mogu ništa. Prevarili smo ih. Daju nam pare, a i dalje ne mogu da utiču na naše odluke o EPSu! Nije li baš to konačan dokaz mudrog rukovođenja?" Uopšte nije problem stvari tako predstaviti javnosti. JEDINO što je stajalo na putu takvom scenariju su BILA zakonska ograničenja budući da EPS nije bio akcionarsko društvo pa se nije ni MOGAO delimično prodati (prodajom do 49% akcija). Ali sada može. Treba nam brza transformacija energetskog sektora, a najlakši i najbrži put, mada veoma daleko od najboljeg, je da se do sredstava dođe izdavanjem akcija i prodajom dela energetskog sektora Srbije. ZATO je to i urađeno. Oko toga uopšte nema dileme.

Kao dokaz takve tvrdnje, već nam je godinama pred očima sasvim jasan i od početka dosledno sprovođen pristup ekonomiji. Uvek se biraju brzo raspoložive pare u maksimalnim iznosima, iako to nužno ide na štetu dugoročne koristi jer u ekonomiji nema "besplatnog ručka". Nikada se ne nude velike pare, i to odmah, za ništa. Primer je brzi razvoj i izgradnja najvrednijih lokacija Beograda, onih pored reke. Za tako reprezentativne, važne i urbanistički nezamenljive lokacije daleko je najlošije rešenje gradnja gusto napakovanih i visokih stambenih košnica tik uz vodu. Takve lokacije treba da imaju drugu namenu, pa je to bukvalno urbanističko ruglo i sramota za TAKVA mesta. A ipak, uništavaju sve Beogradske obale upravo takvom gradnjom zato što samo za TO uvek ima i odmah spremih investitora i svežih, brzo raspoloživih para. Pa je upravo takav pristup, do sada mnogo puta empirijski potvrđen, ono što nam govori i kakav će biti pristup razvoju EPS-a jednom kad vlasti budu u mogućnosti da odmah dobiju tobože "besplatne" pare za neke njegove delove, imajući ovaj put i vrlo ubedljiv razlog zašto su velike pare potrebne "odmah".
 
Poslednja izmena:
Vrh