Cene privredi su i dalje ispod onogo što Evropa misli da bi cene u ovakvom "ratnom" trenutku morale da budu, a ovaj sporazum sa MMF-om govori da je opšti trend povećanja prihvaćen sa naše strane. Nije MMF zainteresovan samo za stanovništvo i šta oni plaćaju. Čitava Vučićeva politika razvoja se oslanja na to da se u samom početku strane investicije MORAJU subvencionisati na sve moguće načine, jer mi drugih komparativnih prednosti (za sada) inače nemamo, a imamo niz mana sa tačke gledišta stranih investitora (političke mane, strukturne, energetske, mali prosečni nivo stručnosti radne snage, nerazvijenost infrastrukture, itd). Zbog toga je i jeftinija električna energija za privredu jedan od tih podsticaja. Drugi podsticaj su jeftnije druge vrste energije (nije čuvanje odnosa sa Rusijom samo zbog Kosova).
Цене струје и грађанима и привреди треба да буду тржишне и да се повећавају са повећањем трошкова производње струје како произвођачи струје не би били на губитку. "Привлачење инвеститора" прениским ценама струје ће довести до повећања потрошње струје од стране привреде без адекватног раста производње струје (јер се ником не исплати) чиме се проблем продубљује. Заправо та политика прениских цена струје то и јесте - субвенционисање потрошње. Зато нико ни неће да улаже у производњу струје у Србији без државних субвенција и зато смо деценијама међу енергетски најнеефикаснијим земљама. Не можеш да подстичеш расипништво, кажњаваш производњу и онда се ишчуђаваш што имаш несташицу или зависиш од увоза.
Kolaps EPSa nije nastao "zbog državnog vlasništva" već zbog odluke o zloupotrebi javnih preduzeća u interne političke svrhe vladajuće partije i zbog kadrovskih i motivacionih problema unutar nje. Nemaju kvalitetne ljude, a i ono malo takvih koje imaju, imaju pogrešnu motivaciju i pogrešan odnos prema poslu i autoritetima iznad njih. Nema to veze sa "državnim vlasništvom".
Да има лол
Тако је функционисало свако државно предузеће у историји Србије а оно које није је врло било саботирано што таласа и издваја се из система. И то не само сад, не само у СФРЈ него чак и у Краљевини Југославији која је до 2. светског рата већ метастазирала на читаву привреду и гушила је
Tačno se zna kad je bolji regulator privatna imovina i tržište, a kad državna imovina i centralizovano upravljanje. Nemojete padati na glupu propagandu Američke ekstremne desnice i čitavog njihovog "minimalna država" narativa. To je isto toliko glupavo kao i komunistička propaganda i isto toliko loše.
То што ти пропагираш и јесте комунистичка пропаганда. Амерички модел је тржишна економија са малим регулацијама за привреду, европски модел је тржишна економија са великим регулацијама за привреду, социјалистички модел је планска економија коју заступаш, где држава поседује и одређује цене за читаве гране привреде.
Što se tiče rupe u budžetu, ona je nastala zbog lošeg upravljanja, a ne zbog toga što su nedostajuće pare preusmerene narodu, koji sada ima viškove, pa je baš to pravo mesto da se one nađu i vrate energetici.
Па да, зато што се штетност државног управљања и власништва капитала увек преломи на подскуп продуктивних и поштених грађана који су "себични" ако то не желе да носе на плећима и финансирају туђу лењост и бахатост.
Standard običnih ljudi je već toliko nizak da najveći deo naroda maltene kompletne svoje prihode potroši na obavezne troškove hrane, stana, nezaobilaznih usluga i nužnih poreza.
Наравно да је низак када им се паре исисавају за покривање губитака државних фирми већ деценијама. Грчка је почела са мање више исте позиције као и Србија након ослобођења од Турака, без већине ресурса које Србија поседује и Грци су данас далеко богатији од Срба док су Срби међу најсиромашнијим народима у Европи мерено по власништву имовине.
Јер опет, није циљ да грађани буду власници имовине него држава.
Ideja da se baš TU mogu naći ogromne pare za energetiku je apsurdna, tragično loša i realno neostvarljiva.
Нема шта да се налазе паре, оне су само израз вредности материјалних добара и енергије, плаћане по утрошку.
Nije naš standard uporediv sa Evropom da bi isti pristup imao smisla. Dalje smanjenje standarda će prosto naterati u inostranstvo JOŠ veći deo potencijalnih radnika, pa kako će onda da funkcioniše energetika i ko će da stvara te pare koje žele da uzmu? Koji će to investitori onda doći i ko će da im radi? Penzioneri? Besmislica.
Наш стандард се не смањује а Европа се није обогатила социјализмом већ слободним тржиштем. Свакако нико одавде не сања да емигрира у једну Белорусију или Кину већ у земље либералног капитализма попут Канаде, Холандије, Швајцарске, Аустралије итд.