Ako neko želi da prati šta se dešava sa proizvodnjom i potrošnjom električne energije - i tako eventualno proceni šta bi se zimus moglo desiti i koliko će nas sve to koštati - ima samo dva izvora. Zvanični sajt "Energy Flux" Elektromreža Srbije, i Evropski "Entsoe transparency platform". Naš "Energy Flux" je veoma lepo urađen i ima detaljne podatke koji čak imaju i izrazito finu rezoluciju sa novim setom podataka svakih 10 minuta. Veoma pohvalno. Međutim nije pohvalno to što daje samo trenutne, a ne i zbirne podatke, i što ne omogućuje skidanje podataka. Pošto su ti podaci po svojoj prirodi stalno promenljive i slučajane prirode, bez prikaza usrednjenih podataka tokom dužeg perioda trenutna vrednost ne znači baš ništa. A pošto nije dozvoljeno ni skidanje sirovih podataka da bi korisnici to sami mogli uraditi, ceo sajt je skoro savršeno neupotrebljiv. Možete zadovoljiti radoznalost o trenutnim vrednostima, ali one već posle 10 minuta mogu biti DRASTIČNO različite pa je ogromno pitanje šta znači to što ste videli.
To kao potencijalni izvor ostavlja samo Evropski "Entsoe transparency platform". Potrudio sam se da vidim šta od podataka tamo ima i može li se od njih sastaviti neki relativno celoviti prikaz. Ispalo je da može, iako je tamo rezolucija manja, jedan sat umesto deset minuta, a nažalost su podaci klasifikovani na drugi način, a neki izgleda i dobijeni na drugim mernim tačkama, pa se između dva izvora pojavljuju razlike koje bez više informacija nije moguće razjasniti do kraja. Svejedno, za ovako neobavezne potrebe rezultati izgledaju dovoljno tačni. Posle dosta mučenja, programiranja i obrade oko 400.000 ulaznih podataka i par miliona izvedenih, dobija se ovo.
Ovaj prvi dijagram je previše komplikovan da bih ga ovde detaljnije opisivao, pa ga dajem samo kao ilustracije metoda provere slaganja "Entsoe"-a i "Energy Flux"-a, ali i da bi videli kako stvarno izgledaju ti dijagrami pre usrednjavanja, pri rezoluciji od 1 sat. Sve se prilično dobro slaže sem što po Entsoe sajtu ispada da mi uvozimo nešto više struje nego što tvrdi naš "Energy Flux". Ipak, za veće uvoze koji najviše doprinose troškovima, razlika nije toliko značajna. Ja sam više sklon da verujem Evropskom sajtu zašto što sam podatak o uvozu struje u Srbiju izveo iz informacije o prenosu energije između susednih Evropskih zemalja koji je manje podložan greškama i omogućuje automatsku proveru. Ako Evropski izveštaj Srbije kaže da je dalekovodom preko Bugarske granice prešla određena količina energije, onda taj broj mora približno da se ponovi u Bugarskom izveštaju o prenosu preko njihove Srpske granice. To se prosto očita na nekoj mernoj stanici na kraju dalekovoda (umesto složenih zbirova niza drugih podataka), a zaim program može automatski da proverava slaganje tih izveštaja. Kad se saberu i oduzmi svi uvozi i izvozi preko svih Srpskih granica, dobija se koliko je energije ušlo i OSTALO u Srbiji. To je definitivno najbolji prikaz našeg uvoza, jer su baš ti podaci osnova za kasnija plaćanja među državama. Mogu samo da pretpostavim da je razlika možda nastala zbog gubitaka u prenosu energije unutar Srbije. Ili recimo zbog nekih neusaglašenih definicija šta je sve "potrošnja". Ili zbog pitanja da li je Kosovo inostranstvo i kako se gde računa razmena sa njim. Svakako bi bilo lepo da neko razjasni takve detalje, ali razlike dva izvora su male pa za ove potrebe nije toliko ni važno.
Ovde je "Actual total load [MW]" Entsoe naziv za ukupnu potrošnju u državi, ali bez interne potrošnje proizvođača energije, tj bez recimo potrošnje pumpi revezibilnih hidroelektrana. "Manjak proiz..." je razlika između tako definisane potrošnje i proizvodnje, tj koliko nam nedostaje da bi zadovoljili taj deo ukupnih potreba (tj bez potrošnje reverzibilnih pumpi). "RHE potrošnja" je razlika između uvoza i manjka (ili zbir uvoza i pozitivnog viška ako je manjak negativan broj). Dakle to je "ostatak", koliko VIŠE uvozimo preko minimalnih potreba potrošnje, bez potrošnje reverzibilnih pumpi. To je ono što uglavnom odlazi baš na njih, onda kad ih koristimo (ali su tu sabrane i razne greške). Vidite recimo da se u uravnoteženom stanju proizvodnja i tako definisana potrošnja poklapaju danju, ali je noću proizvodnja veća od potrošnje jer mora da se stvori energija za pumpe reverzibilnih hidroelektrana. Te pumpe usput ublažavaju i potrebu za velikim dnevnim promenama u nivou proizvodnje. Međutim koga to ne interesuje, zanemarite ovaj deo.
Ovo je ažuirani dijagram uvoza električne energije od 2021. do sada.
Kao što vidite, kad se gleda srednji nedeljni prosek, a ne kraći periodi, mi I DALJE uvozimo struju i to nismo ni prestali još od aprila 2021. Iako je sada to bitno manje, ipak i dalje postoji.
Nedeljni troškovi uvoza. Sad se vrtimo oko vrednosti od 4 ili 5 miliona evra nedeljno.
Na sledećoj slici možete videti odnos uvoza i proizvodnje, tj koji je uvoz deo ukupne proizvodnje. Takođe se vidi smanjenje proizvodnih kapaciteta u odnosu na zimu 2021., i da smo tada zarađivali izvozeći struju (manjak je bio negativan).
Treba međutim primetiti da smo ipak bitno napredovali i da je stanje za nijansu bolje nego što prethodni dijagrami sugerišu. To se može videti tek kad se posebno izdvoje i uporede manjak i uvoz. Krajem marta 2022. i od jula do sad, manjak se vrti oko nule. To znači da kad nam ne bi trebala dodatna energija za reverzibilne elektrane mi bi smo najzad bili uravnoteženi pošto sada proizvodimo tačno koliko trošimo (bez njih). To je lepo.
Nažalost izgleda da to postižemo samo zato što vreme uporno ostaje neobično toplo za ovo doba godine pa još nema grejanja. Međutim mi sada imamo i zelene izvore energije pa nam je postala neophodna energija reverzibilnih elektrana za peglanje njihove varjabilne prozvodnje, ali i zbog sušnog perioda u kome se mora napraviti rezerva vode ako vodostaj reka postane još manji. Pa tako ispada da zbog tih pumpi svejedno i dalje moramo da uvozimo nešto energije iako smo, za sad, pokrili ostalu potrošnju u državi. A to košta. Međutim ipak će manje koštati nego ako bude trebalo uvoziti struju zimi, pa je uvoz svejedno dobar potez (posebno od marta?, zbog rata?). Tako utrošena energije će nam se vratiti, pa nije baš tolika šteta. Novac dat na uvoz međutim neće, pa je tu jedina uteha da bi inače, zimus, dali još više nego sad.
Problem je naravno zašto uopšte moramo uvoziti energiju za te pumpe? Zbog čega smo i u ovako toplom periodu jedva izjednačili proizvodnju i "spoljnu" potrošnju, pa za pumpe reverzibilnih elektrana nije ostalo ništa, tako da za njih struju opet moramo uvoziti? Ovde se ipak ograđujem jer i dalje postoji mogućnost da je uvoz veći od nule u ovom poslednjem periodu (od sredine jula) ustvari greška zbog ovakvog izvora podataka i veoma zaobilaznog računa.
Ovde je izdvojen samo uvoz, ali u većoj, dnevnoj rezoluciji, i samo za ovu godinu. Tako se lepo vide pojedine havarije proizvodnih pogona. Svaki pik na dijagramu je neki takav ispad. Vidite i uvoz koji je spominjala Zorana Mihajlović (poslednji pik, 24.10.2022.)