[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=797537#p797537:sohosqwr je napisao(la):
ink » Sub Nov 28, 2020 8:21 pm[/url]":sohosqwr]Naravski. Evo ih nekoliko:
https://www.bloomberg.com/news/articles ... -bnef-says
https://www.fastcompany.com/90477318/fr ... -than-coal
https://theconversation.com/factcheck-q ... urce-81263
https://balkangreenenergynews.com/exist ... ar-panels/
https://www.forbes.com/sites/energyinno ... d8912931f3
https://e360.yale.edu/digest/renewables ... port-finds
Očigledno je da su obnovljivi izvori već sada jeftiniji od uglja, i to na više načina. Ali naslov Forbsovog članka ti govori otprilike sve: "Plunging Prices Mean Building New Renewable Energy Is Cheaper Than Running Existing Coal".
Ja koliko znam ovi ekoloski izvori se masovno subvencionisu da bi uopste bili konkrurentni.
Imaš, čini mi se, zastarele informacije. Brzo se sve to promenilo - u samo zadnjih nekoliko godina.
Ok, cena proizvodnje zelene energije pada, ali opet su zaboravili jednu jako bitnu stvar u proracunu. To je cena skladistenja, koja za konvencionalne elektrane skoro da ne postoji. Svaki energeticar ce vam reci da struja treba da se proizvede onda kada je POTREBNA a ne kada je ima.
Kazes, napravice reverzibilne elektrane, ajde da napravimo proracun:
Instalisana snaga TE u Srbiji je 5171 MW (
http://www.eps.rs/lat/Poslovanje-EE/Str ... trane.aspx).
Znaci, treba napraviti:
- Akumulaciju koja ce omoguciti snabdevanje citave Srbije za neki period kao rezerva, ako zelene energije nema (sunca, vetra), recimo da je to mesec dana. Instalisana snaga HE Djerdap 1 je 1083 MW (
http://www.eps.rs/lat/djerdap/Stranice/he_djerdap1.aspx), znaci grubo govoreci treba napraviti akumulaciju koja ce se napuniti Dunavom za 5171/1083=7,5 meseci (verovatno je nesto manje jer pretpostavljam da su reverzibilne efikasnije), nek bude pola od toga znaci oko 4 meseca. Kolika je to akumulacija koja ce se napuniti celikupnim Dunavom sa protokom kod Djerdapa za 4 meseca ??? Naravno, ovo gore je samo aproksimacija, ali valjda shvatate sta je problem: SKLADISTENJE.
- Instalisanu HE snagu na tim reverzibilnim jezerima koja ce moci da zameni TE, tj treba dodatno izgraditi snagu 5171 MW, tj skoro 5 Djerdapa1 ???
Kada se ovo doda u proracun za cenu zelene energije rezultat je malo drugaciji.
Zasto bi inace drzave jos uvek davale subvencije za ZE, kada em je jeftinija em bolja ???
Problem br 2:
Najveci zagadjivaci nisu TE, vec individualna lozista, gde se lozi svasta. Dzaba da svu energiju prebacimo na zelenu, ima zimi da se gusimo. Da ne govorim o krsevima koji se voze, iza kojih kulja gusta dimcina.
Dakle poenta:
Zelena energija nikada (u doglednoj buducnosti) nece potpuno zameniti konvencionalne izvore (coal, gas, nuclear). Postoji neki maksimalan % do koga moze ici, i koji zavisi od konkretne zemlje. Naravno njihov udeo ce se povecavati, ali do odredjenog %.
Mnogo realniji i brzi rezultati sto se tice zagadjenja bi se postigli da su ugrade propisani filteri u postojece TE, da se ulozi u susionice uglja, da se uvode TE na gas, koje skoro uopste ne zagadjuju itd. I mnogo bitnije da su uvede gas u domacinstva za grejanje, i da se izbace krsevi sa ulica.
Na svetskom nivou, pravo resenje je nuklearna fuzija koja ce trositi vodonik koga ima neograniceno, i nece imati stetne nusprodukte kao CO2 ili radiokativne elemente, i davace energiju kada treba i u velikoj kolicini (sto je osnovna mana "zelenih" izvora).
Put do fuzije je jos daleko, ali eto "ekolozi" bi trebalo da razmisle i o tome.