Futuristički neboderi niču širom sveta
Autor: E.B. | 16.11.2008. - 00:02
Kako da znate da vam je oblakoder visok? Ako morate da ga skratite jer krši propis koji kaže da zgrade ne smeju biti više od okolnih planina?! To je bio slučaj sa Internacionalnim trgovinskim centrom u Vest Koulunu, u Hongkongu, koji je u finalnom projektu morao da bude „skraćen“ za skoro 100 metara. U isto vreme u Njujorku počinje gradnja oblakodera koji će nadvisiti čuvenu Krajsler zgradu.
Njujork dobija još dva nebodera. Bikman toranj (264 m, 68 spratova) i Toranj Vere (352 metra i 78 spratova). Mondenski izgled Bikmanu daje interesantna, „lelujava“ površina. Napravljena od nerđajućeg čelika, zgrada izgleda kao da se talasa zahvaljujući specijalnim kaskadnim isturenim delovima. Zahvaljujući lelujavoj spoljašnjosti, prostorije unutar nje će biti neobičnih dimenzija i svaki sprat će biti drugačiji.
Stanovnici Menhetna bunili su se protiv izgradnje tornja Vere, zbog radikalnog, ugaonog dizajna, ali i zato što će nadvisiti čuvenu Krajsler zgradu. Čelično-staklena monolitna građevina od 78 spratova imaće stanove i hotelske apartmane na višim, a galerijski prostor, kao dodatak njujorškom Muzeju moderne umetnosti, na nižim spratovima.
Zgrada The bow (luk) dobila je ime po svom jedinstvenom, lučnom obliku. Cela južna strana zgrade je stakleni atrijum. Kada bude gotova, 2011. godine, biće visoka 236 m imaće 58 spratova i biće najviši oblakoder u Kalgariju, Kanada.
Sinostil Internešenel plaza, u Tianjingu, u Kini, izgleda kao ironična šala na račun radne snage koja radi „kao u košnici“. Međutim, izgled pčelinjeg saća ove ogromne poslovne zgrade imaće specijalnu ulogu – daće joj stabilnost i pomoći će da se reguliše količina svetla i toplote koja ulazi u zgradu. Zahvaljujući šestougaonim prozorima, sve prostorije dobijaće dovoljnu količinu dnevnog svetla, a to će istovremeno pomoći da se održava temperatura u zgradi, što će značajno smanjiti potrošnju energije.
Srećnik koji dobije kancelariju u Al Hamra tornju u Kuvajtu imaće predivan pogled, jer će zgrada gledati na ceo grad i Arapski zaliv. Zahvaljujući svom izuvijanom obliku koji najviše podseća na plašt, on ne liči ni na jedan drugi oblakoder na svetu. Al Hamru je dizajnirala arhitektonska firma „Skidmore, Owings i Merrill“, koja stoji iza čuvenog „Burj Dubaija“. Biće visok 412 m, a na 77 spratova nalaziće se poslovne prostorije, šoping centar i garaža.
U Guangzhou, u Kini, gradi se televizijski toranj i vidikovac visine 610 m. To će biti treća po visini građevina na svetu. Oko njenog „struka“ i na vrhu biće vidikovci, a na 37 spratova biće smešteni restorani, galerije, konferencijske sale, prodavnice, bioskop i televizijska oprema.
Internacionalni trgovinski centar u Vest Koulunu, u Hongkongu, biće niži nego što je planirano jer je po prvobitnom projektu trebalo je da bude viši od okolnih planina. Zato su ga „spustili“ sa 579 na 490 metara (118 spratova). Ipak, biće to najviša zgrada u Hongkongu. Osim tržnog centra, koji je već otvoren u podrumu, tu će biti i kancelarijski prostor i hotel „Ric Karlton“. Pošto će se lobi hotela nalaziti na 426 m, on će postati i najviši hotel na svetu!
Spiralu u Čikagu čija je fasada zarotirana za 360 stepeni u odnosu na njenu osnovu dizajnirao je arhitekta Santjago Kalatrava, autor projekta sportskog kompleksa za Olimpijske igre u Atini. Zgrada od 150 spratova će imati sistem za skupljanje kišnice koja će se reciklirati i zatim koristiti za navodnjavanje parka koji će se nalaziti unutar nje. Unutar oblakodera će se nalaziti i skladište za bicikle, staklene površine koje će biti sklonište za ptice selice i podzemni parking.
Izvor: Blic
http://www.blic.rs/reportaza.php?id=65648