Šta je novo?

Ekologija ...vazduh,voda,buka,zelenilo,...

Vtro stubovi, solarni paneli, vozila na baterije.

Zar ne shvatate da je to samo fora da se izvuce subvencija.
Elektrican vozila iduna struju iz telmoelektrane koja se dobija iz uglja koji nas truje.

Resenje je: manje tusiranja vrucom vodom, manje putovanja, manje konzumerizma, manje trznih centara, kapitalizma.
Ali to je za vecinu neshvatljivo.

Zato je ljudska rasa pukla.
Uskoro ce ostale zivotinje da se oslobode od nas.
 
Prerada svake rude podrazumeva u nekoj fazi upotrebu vode u velikim količinama analogono tome te velike količine upotrebljene vode mora se negde ispustiti i tako u krug....
Ekologija na prvom mestu ima brigu o vodama sve dr. je sporedno
voda je ključ života. Što je ona bolja to je bolji i život.
 
 
Svet polimera 2 2022
Svet polimera 2 2022 4.jpg
 
Hahaha, ovo je hit.
Industrijski kartel tipa industrija nafte nas ubedjuje da su alternative veci zagadjivaci "u najvecem broju primena" preko svog glasila i svog narucenog istrazivanja. I to ni manje ni vise nego pominju efekat staklene baste. A to sto u nasim telima imamo sve vise plastike, postajemo sve retardiraniji i sterilni zbog iste, to cemo da ocutimo... Jbg, "manji broj je uvek manji od veceg"...
 
Ovo "istraživanje" se fokusiralo na uopštenu upotrebu plastike i spomenulo je tek par alternativa. Veliki problem sa upotrebom plastike je to što se ona upotrebljava za skoro sve - i to bespotrebno. Eto primera za voće i povrće, hitovi kao što je uvijanje krastavca u plastičnu foliju (a potom i blaga termička obrada kako bi folija bila direktno uz krastavac), korišćenje plastičnih ambalaža za sitno voće i povrće (umesto malih drvenih gajbica), zatim toliko bolesno seckanje voća i povrća, pa čak i ljuštenje i onda stavljanje u plastične ambalaže "da se ne osuši" ili šta god - jer kao već nema zaštitu. Umesto tih nekih plastičnih kesa mogu se koristiti veliki listovi nekih biljaka - mislim da od banane odgovara npr. Onda ima taj besmisleni fazon pakovanja testenine u kartonske ambalaže, a onda nataknu plastično prozorče da se vidi šta je unutra.

Ima gomila primera prekomerne, bespotrebne i krajnje besmislene upotrebe plastike - ma koliko god se to malo činilo. Malo po malo znači mnogo.
 
Upravo to. Glavna poenta sa plastikom jeste smanjenje besmislene upotrebe za sve i svasta, i alternative su primarno koriscenje stvari za visekratnu upotrebu ili nekoriscenje uopste plasticnih proizvoda. Dakle alternativa je - smanjenje koriscenja iste i to preko zakonskih regulativa, a ne nabacivanjem osecanja krivice na pojedinca i to im najvise smeta. Jer zele da ljudi i dalje koriste plastiku, ali sada u fazonu "pa alternative su stetnije" sve noseci pet plasticnih kesa iz maxija koje ce da bace u smece odmah po ulasku u stan.
 
Да, све ове наручене студије полазе од претпоставке да би се традиционални материјали користили као пластика, па је пластика шатро одрживија јер се лакше прави

Свакако би било штетно користити метални есцајг за једнократну употребу али је то потпуно небулозно и нико се за тако нешто не залаже

Бабе су некад користиле једна те иста колица за пијацу по 50 година и то је било далеко здравије, одрживије, јефтиније и нормалније од трошења по 5 кила пластичних кеса годишње које после заврше на спалионици или у водама из којих пијемо
 
Imali su i nasi roditelji (ili babe, zavisi :D) one metalne kanistere za mleko. I staklene flase uostalom, i tako se kupovalo mleko na pijaci. Odes, natocis :)
 
Ima gomila primera prekomerne, bespotrebne i krajnje besmislene upotrebe plastike - ma koliko god se to malo činilo. Malo po malo znači mnogo.
I plasticne flase su ogroman rezervoar otrova, jer materijali od kojih su izradjene ispustaju plastiku u tecnost, pogotovu kada stoje na suncevoj svetlosti.

Uz to imaju Resin Identification code sa trouglom za koji neuki ljudi misle da to oznacava koliko puta se ta plastika reciklirala. A u stvari je to obmana hemijskog kartela u Americi, i nema veze sa reciklazom. 90% plastike se uopste ne reciklira. Price o reciklazi plastike su u 90% slucajeva zamajavanje naroda da se nesto kao preduzima i pokusava. Vladama odgovaraju takvi karteli i takve obmane jer onda ispada da se trude za ekologiju. Kao i kada puste trgovinskim lancima da naplacuju smece od plasticnih kesa, iako ni dinar od toga nece otici u ekologiju. A ljudi presrecni, misle da menjaju svet...
 
  • Sviđa mi se
Reagovanja: MC_
Imali su i nasi roditelji (ili babe, zavisi :D) one metalne kanistere za mleko. I staklene flase uostalom, i tako se kupovalo mleko na pijaci. Odes, natocis :)
Или ти сељак дође на врата два пут седмично и донесе у канистеру свеже домаће млеко.
А сад нит сељака, нит канистера, а још понајмање домаћег млека.
 

Vujović predsedavala drugom sednicom Nacionalnog saveta za klimatske promene


Prema njenim rečima, u svetlu klimatskih izazova apsolutni prioritet u narednom periodu je strateško planiranje na nacionalnom i lokalnom nivou.

Ministarka zaštite životne sredine Irena Vujović predsedavala je drugom sednicom Nacionalnog saveta za klimatske promene, na kojoj su sumirani najvažniji rezultati u odnosu na prethodno zasedanje, kao i planovi za naredni period.

Vujović je istakla da je jedan od najvećih uspeha Srbije u kontekstu međunarodnih obaveza, usvajanje i dostavljanje revidiranog Nacionalno utvrđenog doprinosa Sekretarijatu Okvirne konvencije UN o promeni klime.

Ministarka je navela da je zajedničkim radom i trudom postignut konsenzus po pitanju našeg cilja smanjenja emisija gasova sa efektom staklene bašte, koji je za više od tri puta ambiciozniji od prethodnog cilja koji smo postavili.

Resorno ministarstvo, na čijem sam čelu, nastaviće da ulaže velike napore kako bismo uspostavili sistem za smanjenje emisija gasova sa efektom staklene bašte i prilagođavanje na izmenjene klimatske uslove u skladu sa Zakonom o klimatskim promenama koji smo doneli prošle godine, a koji će imati pozitivne efekte po građane i privredu.

Naš plan je da u narednom periodu dostavimo Vladi Srbije ključni strateški dokument za smanjenje emisija gasova sa efektom staklene bašte na nacionalnom nivou, a to je predlog strategije niskougljeničnog razvoja sa Akcionim planom, navela je ona.

Usvajanje strategije obezbediće osnov za investicije, nova radna mesta i inovacije na nivou cele privrede. Ministarstvo aktivno učestvuje i u izradi budućeg Integrisanog plana za energetiku i klimu koji izrađuje Ministarstvo rudarstva i energetike, što je još jedan ključni dokument za planiranje niskougljeničnog razvoja Srbije. U narednom periodu nastavljamo i sa izradom Programa prilagođavanja na izmenjene klimatske uslove, koji će predstavljati osnov za planiranje i razvoj ove važne oblasti, rekla je Vujović.

Ministarka je najavila da će uskoro biti organizovan i drugi po redu Dijalog o klimatskim promenama u saradnji sa Programom UN za razvoj, kao priprema za međunarodnu Konferenciju o klimatskim promenama u Šarm el Šeiku. Konferencija će biti održana u novembru 2022. godine, kada će Republika Srbija predstaviti dosadašnje rezultate iz ove oblasti.

 
Deo većeg članka sa hrvatskog portala. Danas stvarno treba biti pažljiv

Zamislite sada nekoga tko subvencionira ekološke udruge. Zaštita okoliša - na prvi pogled, plemeniti aktivizam. Nećemo izgradnju lučnih terminala za naftu ili plin jer štete okolišu. Nećemo ni hidroelektrane jer one isto štete okolišu. Nećemo ni vjetroelektrane jer su i one upitne. Nuklearke, naravno, nećemo iz sto razloga, pa nuklearna energija, najsigurnija i najčišća, ne dolazi u obzir. Zaustave takvi aktivisti izgradnju terminala, zaustave nove elektrane, lobiraju za gašenje potpuno ispravnih nuklearki i nekim čudom za grijanje i pogon industrije ostane samo ruski plin.
 
Malo čudna konstatacija iz citiranog dela teksta - aktivisti deluju, međutim takvo mišljenje seli i narod, pa je čudno onda tu zavisnost od ruskog gasa svaliti na aktiviste. Ne kažem da nema plaćenih, ali stanovništvo tu ipak najviše deluje.
Ja sam npr. iskreno šokiran činjenicom koliko je austrijski narod žestoko protiv nuklearnih elektrana i generalno svega što ima dodira sa nuklearnim oblastima - pa i generatorima i proizvodnjom radioaktivnih medicinskih lekova i preparata. Zaustavili su puštanje u pogon jedine izgrađene nuklearke u okolini Beča još pre par decenija, dakle izgradili su je i onda je bio referendum i izglasali da je ipak ne žele. To je verovatno bio uticaj Černobilja i daljeg neznanja ili čak motivacije da nauče nešto. Uskoro Slovačka pušta u pogon svoju nuklearku relativno blizu granice sa Austrijom i narod je ovde frapiran odlukom druge vlasti i drugog naroda da u svojoj sopstvenoj državi rade šta žele.

Tako ide i sa mnogim drugim ekološkim odlukama gde se projekti zaustavljaju i menjaju zbog stanovništva, daleko manje zbog aktivista. Zato su i dalje šokirani koliko su zavisni od ruskog gasa, ali ipak ne odustaju da žive u zabludi da im ne treba nuklearka i drugi ozbiljni izvori energije, nego sanjaju da imaju struju i grejanje isključivo od sunca i vetra i MHE. Budalaština.
 

Otvoren ECOFAIR


Ministarka zaštite životne sredine Irena Vujović otvarila je 18. Međunarodni sajam zaštite životne sredine (EcoFair),i tom prilikom poručila da je Vlada Srbije odredila jasan pravac i viziju u oblasti zaštite životne sredine, što se ogleda u realizaciji konkretnih ekoloških projekata i unapređenju regulatornog okvira za efikasniju zelenu transformaciju Srbije u skladu sa ciljevima Zelene agende.

Vujović je istakla da su u prethodne dve godine usvojeni preko potrebni zakoni, kao i set podzakonskih akata kojima je domaće zakonodavstvo usklađeno sa EU regulativom.

Potvrda da smo na dobrom putu stigla je i od Evropske unije kada je otvoren Klaster 4 i Poglavlje 27, koje se odnosi na životnu sredinu i klimatske promene. Važno je da pomenem da je Vlada Srbije ove godine usvojila i revidirani Nacionalno utvrđeni doprinos kojim smo za više od tri puta povećali klimatsku ambiciju do 2030. godine i time se dodatno približili naporima za dekarbonizaciju naše privrede, dajući doprinos ispunjenju globalnog cilja za smanjenje emisija gasova sa efektom staklene bašte – rekla je Vujović.

Prema njenim rečima, u fokusu ministarstva i u narednom periodu će biti poboljšanje kvaliteta vazduha i sistema upravljanja otpadom, izgradnja infrastrukture za tretman otpadnih voda, očuvanje prirode i povećanje teritorije pod zaštitom, kao i borba protiv klimatskih promena.

Svi projekti i aktivnosti koje smo pokrenuli i sproveli, bilo da je reč o konverziji kotlarnica u cilju prelaska na ekološki prihvatljivije energente, izgradnji kanalizacione mreže i postrojenja za preradu otpadnih voda, sanaciji nesanitarnih smetlišta i divljih deponija ili izgradnji modernih reciklažnih centara, suštinski su važni za budućnost jer doprinose boljoj zaštiti životne sredine i kvalitetnijem životu naših građana. Za dalji napredak i ostvarenje postavljenih ciljeva potrebni su nam građani i kontinuiran rad na podizanju svesti. Zato je ova sajamska manifestacija važna jer građanima približavamo ekološke teme i primere dobre prakse, i ujedno ih podstičemo da budu aktivni učesnici u zaštiti i očuvanju životne sredine – rekla je Vujović.

Ministarka je podsetila da je u toku i implementacija projekta odvajanja otpada u domaćinstvima u 17 gradova i opština, u cilju povećanja stope reciklaže. Ona je navela da je to primer u kom pravcu će Srbija ići u budućnosti, dodajući da je cilj postepeni prelazak na model cirkularne ekonomije koji će pratiti izgradnja neophodne infrastrukture.

 

Ozelenjavanje može da smanji urbano zagrevanje, pokazuje analiza preko 2000 gradova


Klimatske promene utiču na porast temperature zemljišta – ali u gradovima važe posebna pravila. Zašto se neki zagrevaju brže od drugih?

Nova studija razotkriva koliko veliku ulogu zelenilo ima u ublažavanju urbane toplote. U Evropi, ozelenjavanje u proseku “zaustavlja” oko 0,17 stepeni C zagrevanja zemljišta u gradovima tokom jedne decenije, utvrdila je grupa istraživača sa Univerziteta Jejl i Univerziteta u Nandžingu u svom radu objavljenom u časopisu Nature Communications Earth & Environment.

Temperatura tla u svetskim gradovima svake decenije se u proseku poveća za oko pola stepena Celzijusa – što je oko 30 odsto više nego u ruralnim područjima, Međutim, podaci o globalnim prosecima tek su deo jedne veće priče. Naime, nisu svi gradovi isti.

Poznato je da su urbane površine, često pokrivene betonom i ispresecane asfaltom, toplije od ruralnih. Ali uz pomoć višegodišnjih satelitskih podataka, američki i kineski tim uspeo je da modelira dugoročne, globalne obrasce – koristeći podatke iz ukupno 2080 urbanih zona širom sveta, u periodu od 2002. do 2021. godine.

Istraživanje se nije završilo samo na opsežnim merenjima, već su se uz pomoć matematičkih modela procenili i glavni uzroci temperaturnog rasta. Sasvim očekivano, kao vodeći uzročnik pokazale su se klimatske promene, tj. rast prosečne temperature vazduha. Ali to nije jedini faktor.

Rezultati istraživanja govore da veliki uticaj ima sama veličina grada, odnosno njegova površina: kako se navodi u radu, dnevna temperatura gradskog tla raste u toku jedne decenije u proseku za oko 0,4 stepena Celzijusa u manjim gradovima (manjim od 65 km²), ali 0,7 stepeni u metropolama (onim većim od 450 km²).

Poređenja radi, urbanizovana površina Beograda obuhvata oko 360 km².

Međutim, i u gradovima sličnih veličina postoje velike diskrepancije, sa naizgled neobičnim obrascem. Naime, kako se navodi u istraživanju, postoje vidne razlike i na nivou kontinenata, pa tako gradovi u Evropi beleže najmanji rast, a u Aziji najveći. Razlike među njima uopšte nisu zanemarljive: u proseku više od 0,2 stepena Celzijusa.

Mada ova brojka može izgledati malo, jer smo navikli da o temperaturi razmišljamo lokalno, i na dnevnoj bazi, u statistici važe drugačija pravila, posebno s obzirom da je ovde u igri više od 2000 lokaliteta. Ovakvo odstupanje od proseka ukazuje na nekakav zajednički uzrok, ili više njih. Zašto bi se urbano zemljište u Aziji zagrevalo u proseku brže nego ono u Evropi?

Jedan deo odgovora se nameće sam – u zemljama kao što su Kina i Indija ima nesrazmerno više novih urbanih zona nego u Evropi. Gledano iz satelita, urbani razvoj i izgradnja po prirodi “vuku” prosečni rast temperatura naviše.

Ali priča se ne završava tu. Matematički model koji su istraživači koristili otkrio je nezanemarljiv uticaj gradskog zelenila: u Evropi, u kojoj je ozelenjavanje gradova bilo širokog obima, model je pokazao da su ovi postupci smanjili rast prosečne dnevne temperature tla za oko 0,17 stepeni Celzijusa, tokom jedne decenije. Slično se izdvajaju i Japan i Novi Zeland, kao i neki gradovi u Kini.

Drugim rečima, ozelenjavanje, kao poznat metod ublažavanja posledica klimatskih promena, ima merljiv efekat i na temperaturu zemljišta.

U godinama koje dolaze, gradske i državne politike ozelenjavanja imaće samim tim podroban uticaj na kvalitet gradskog života. Da li ćemo živeti u koraku sa promenljivim uslovima, okruženi urbanim zelenilom, ili ćemo boraviti u usijanim betonskim “oazama”?

Istraživanje naučnika iz Jejla i Nandžinga nije se bavilo analizama konkretnih urbanih zona – ali se jeste oslonilo na pojedinačne podatke za svoje rezultate. Tako se u njihovoj bazi podataka mogu naći brojke i za različite gradove u Srbiji.

Ove brojke moraju se čitati sa razumevanjem: pošto se odnose na rast prosečne temperature zemljišta, one zavise i od one “početne” temperature 2002. godine (drugim rečima, ako je neko urbano zemljište pre 20 godina već bilo izrazito toplo, ono može pod istim uslovima iskusiti manji rast temperature od zemljišta koje je počelo sa niže tačke).

S tim otklonom u vidu, u podacima koje nudi ovo istraživanje Beograd beleži manji rast temperature od prosečnog (oko 0,3 stepena Celzijusa), ali su za Srbiju indikativni manji gradovi, kao što su Smederevo i Požarevac, u kojima su sateliti uočili natprosečno zagrevanje zemljišta s obzirom na njihovu veličinu. Zemljišta ova dva grada su prosečno za više od 0,5 stepeni Celzijusa toplija svake decenije.

 
Kapetan Kirk nerado se seća odlaska u svemir: "Video sam samo smrt, to je za mene bila sahrana"

"Volim misteriju univerzuma. Volim sva pitanja koja su nam dolazila tokom hiljada godina istraživanja i hipoteza… ali kada sam pogledao u suprotnom pravcu, u svemir, nije bilo misterije, nikakvog veličanstvenog strahopoštovanja… sve što sam video bila je smrt", Šatner je napisao.

Slike glumca prislonjenog na prozor raketne kapsule Džefa Bezosa Blue Origin emitovane su uživo u oktobru prošle godine dok se četvoročlana posada približavala granici svemira, poznatoj kao Karmanova linija, i nastavila dalje.

Ali za Šatnera, prisećajući se tog pogleda skoro godinu dana kasnije, opisuje "hladnu, mračnu, crnu prazninu... duboku, obavijajuću, sveobuhvatnu".

"Sve što sam mislio da je pogrešno. Sve što sam očekivao da vidim bilo je pogrešno", napisao je on. "Mislio sam da će odlazak u svemir biti konačna katarza te veze koju sam tražio između svih živih bića - da će biti gore biti sledeći prelep korak ka razumevanju harmonije univerzuma."

Kanađanin, koji je osvojio svet svojom ulogom kapetana Džejmsa Kirka sa USS Enterprajza iz Zvezdanih staza, rasplakao se po sletanju, opisujući da je doživeo "najdublje iskustvo koje može da zamisli". "Nadam se da se nikada neću oporaviti od ovoga", rekao je tada. "Tako sam ispunjen emocijama zbog onoga što se upravo dogodilo. To je izvanredno, izvanredno."

Ali godinu dana nakon što se vratio na Zemlju, Šatner je napisao u odlomku: "Otkrio sam da lepota nije tamo, ona je ovde dole, sa svima nama. To što sam to ostavio iza sebe učinilo je moju vezu sa našom malom planetom još dubljom."

"Bilo je to među najjačim osećanjima tuge sa kojima sam se ikada susreo. Kontrast između opake hladnoće svemira i toplog negovanja Zemlje ispod ispunio me je ogromnom tugom.

"Svakog dana se suočavamo sa saznanjem o daljem uništavanju Zemlje u našim rukama: izumiranju životinjskih vrsta, flore i faune… stvari za koje je trebalo 5 milijardi godina da se razviju, i odjednom ih više nikada nećemo videti zbog mešanja čovečanstva. To me je ispunilo užasom. Moj put u svemir je trebalo da bude proslava; umesto toga, osećalo se kao sahrana."

On je u nedavnom intervjuu za Washington Post dodao: "Svi ostali su tresli flaše šampanjca, i to je bio priličan osećaj postignuća. I uopšte se nisam tako osećao. Nisam slavio. Ja sam, ne znam, tresao pesnicama ka bogovima."

634470c5ca56b80019f33d97


hagLeU2nmo8SdewF2R7tTf-970-80.jpg
 
  • Sviđa mi se
Reagovanja: MC_
Zamolio bih sve da kupuju jaja iz dvorisnog uzgoja, zatim organska jaja ili barem jaja sa "podnog uzgoja" sa farmi.

Klasicna jaja nose kokoske ztavorene u kavezu povrsine A4. Ceo zivot.
Kokoska je zivotinja koja voli da trci.

Zamislite da zivite u prostoru od 2 m2 ceo zivot.
Zamilite to kad kupujete jaja.

Jaja sa podnog uzgoja su samo 50 din skuplja.
 
razbili smo ceo svet.
Brutalno, kao On.

Ali verujte, 97% stanovnika Srbije to ne zanima.
Oni sede pred televozrima dok zene maze svoje telefone.
 
razbili smo ceo svet.
Brutalno, kao On.

Ali verujte, 97% stanovnika Srbije to ne zanima.
Oni sede pred televozrima dok zene maze svoje telefone.

Има ли неко конкретно објашњење откуд у Београду оволико загађење?
Индустрија је пропала и више не постоји, још није почела грејна сезона, па топлане не раде, а и ретко ко се сада греје на дрва, угаљ на 20 степени итд
 
а и ретко ко се сада греје на дрва
Delovi Dorćola, Savamale, Vračara, Lekinog brda, Zvezdare, Zemuna, Bežanijske Kose su naselja sa gomilom oronulih kuća koje se greju na sve što može da uđe kroz otvor cevi ili Smederevca. Odsustvo vetra takođe doprinosi da se svo to spaljeno đubre zadržava u vazduhu. Zimi se to manifestuje u vidu smogčine i čađi, leti se manifestuje u vidu vlagurine i nesposobnosti čoveka da se ohladi jer koliko god znoja izbacio iz sebe, ništa od toga ne isparava.

Biće još veselije kada se upale i toplane, a pravi sevap dolazi kada/ako dođe do restrikcija struje pa Srbende popale sve one blesave agregate što su pograbili prethodnih meseci i u njih natovare mešavinu najjeftinijeg Ruskog dizela pomešanog sa malo vode i mašinskog ulja.
 
Delovi Dorćola, Savamale, Vračara, Lekinog brda, Zvezdare, Zemuna, Bežanijske Kose su naselja sa gomilom oronulih kuća koje se greju na sve što može da uđe kroz otvor cevi ili Smederevca. Odsustvo vetra takođe doprinosi da se svo to spaljeno đubre zadržava u vazduhu. Zimi se to manifestuje u vidu smogčine i čađi, leti se manifestuje u vidu vlagurine i nesposobnosti čoveka da se ohladi jer koliko god znoja izbacio iz sebe, ništa od toga ne isparava.

Biće još veselije kada se upale i toplane, a pravi sevap dolazi kada/ako dođe do restrikcija struje pa Srbende popale sve one blesave agregate što su pograbili prethodnih meseci i u njih natovare mešavinu najjeftinijeg Ruskog dizela pomešanog sa malo vode i mašinskog ulja.
То да, него мислио сам данас и ових дана зато што је топло, нисам приметио негде дим из оџака и слично, ипак је 20 степени, једино ујутру мало захлади.
 
Vrh