Šta je novo?

Ekologija ...vazduh,voda,buka,zelenilo,...

"Gugl ert" locira zagađivače okoline
Autor: Tanjug | 24.02.2009. - 11:22

google-earth-v.jpg


Grupa američkih naučnika predstavila je interaktivnu kartu pri "Guglovoj" kartografskoj usluzi "Gugl ert", koja omogućava da se na čitavoj teritoriji SAD lokalizuju zagadjivači koji odašilju ugljendioksid u atmosferu.

Ta interaktivna karta, laka za korišćenje, zove se "Vulkan", po imenu rimskog Boga zaštitnika kovača.
Sistem funkcioniše tako što se prvo preko "Gugl erta" zumira softver :)lol: prim. bigvlada) koji omogućava da se, zahvaljući satelitskim snimcima, vidi najpre cela planeta, potom država, grad, na kraju i pojedinačni zagađivač, na primer fabrika.
Preko "prozorčića" koji se otvara, mogu se dobiti informacije o svakoj kompaniji, kući ili zgradi odakle se emituje ugljendioksid.

Izvor: Blic
http://www.blic.rs/blic_it.php?id=80634

Моgli bi da na ovakav način hvatamo male zagađivače, lako je uloviti rafinerije ili fabriku stakla.
 
I sta onda?
Ulove male zagadivace i kazne ih, a velike, koje vec znaju, samo ostro prekore do sledeceg veceg incidenta, kada ih ponovo prekore itd.
 
Tehnologija može da ukaže na problem i da ponudi rešenje, dok je izvršavanje tog rešenja zadatak zakonodavne, izvršne i sudske vlasti.
 
Zahuktava se akcija „Očistimo Srbiju“
Proizvođači hoće da prave razgradive kese
Autor: A. E. - D. K. | Foto:g. srdanov | 21.03.2009. - 05:00

U Srbiji se mesečno potroši oko 200 miliona plastičnih kesa. Iako se u proseku koriste 12 minuta a zatim bacaju, u prirodi ostaju hiljadama godina jer se teško razgrađuju. Novim zakonom o ambalaži i ambalažnom otpadu problem takozvanog belog otpada mogao bi biti rešen. Predstavnici Ministarstva za životnu sredinu o tome su pre dva dana razgovarali i s proizvođačima plastične ambalaže.

kese-x.jpg


Plastične kese proizvode se od polietilena, termoplastike koja se dobija preradom nafte. Da bi se proizveo kilogram ove materije, u atmosferu ode dva kilograma ugljen-dioksida. Zbog toga se na svetlosti razgrađuju i polako raspadaju u manje, otrovnije petropolimere koji truju tlo i vodu. U Srbiji se za proizvodnju kesa mesečno preradi u proseku oko 500 tona polietilena.
Stvaranje ovog štetnog otpada može se izbeći samo zabranom proizvodnje i upotrebe tih kesa, kao i njihovom reciklažom. Akcijom „Očistimo Srbiju“ Ministarstvo životne sredine krenulo je u borbu protiv ekoloških problema u Srbiji, a plastične kese jedan su od zagađivača s kojim će se obračunati.
- Imali smo sastanak sa proizvođačima na koji su došli predstavnici čak 20 firmi. Razgovor je bio konstruktivan, dogovorili smo se da proizvode kese one debljine koja će biti propisana novim zakonom, odnosno one koje se mnogo brže razgrađuju - priča Aleksandar Vesić, pomoćnik ministara životne sredine i prostornog planiranja.
Prema Vesićevim rečima, proizvođači su spremni da proizvode zdravije kese, ali i da plaćaju naknade za proizvodnju plastičnih kesa. Novac od ovih naknada biće uložen u reciklažu.
- Čekaju nas razgovori i sa predstavnicima velikih trgovinskih lanaca o plasmanu plastičnih kesa. Ideja je da se uvede i plaćanje takvih kesa - objašnjava Vesić.
Procenjuje se da svaki stanovnik Srbije godišnje iskoristi 150 plastičnih kesa. Oni, prema Vesiću, neće biti oštećeni jer će imati mogućnost da koriste razgradive kese ili platnene torbe.
- Osim promene zakona, da bi se smanjila upotreba plastičnih kesa, potrebno je da građani promene navike - kaže Vesić.
Novim zakonom predviđene su i veće kazne za zagađivače, ali i stimulacije za one koji čuvaju prirodu.

Zabrana plastičnih kesa u EU do 2010.
Zabrana upotrebe najlonskih kesa u Evropskoj uniji stupiće na snagu 2010. Španija planira da do sredine ove godine prepolovi količinu plastičnih kesa, a da ih do 2010. potpuno zabrani. Za upotrebu plastičnih kesa u supermarketima u Irskoj naplaćuju visoke takse onima koji koriste tu vrstu ambalaže.
Povlačenje plastičnih kesa iz upotrebe počelo je i na drugom kraju sveta - u Australiji.

Crna hronika u medijima prisutnija od ekologije
Mediji u Srbiji posvetili su u februaru 20 puta više prostora crnoj hronici nego ekološkim temama, pokazala je analiza medijskih sadržaja koju je sproveo ekološki fond „Ekotopija“.
Analiza koja je obuhvatila 14 štampanih i devet elektronskih medija pokazala je slabu zastupljenost ekoloških tema, čak i u mesecu u kojem su „Ekotopija“ i Ministarstvo za zaštitu životne sredine imali izražene i dobro praćene aktivnosti.
Prema informaciji „Ekotopije“, odnos od 4.484 objavljene informacije u crnoj hronici i 237 o životnoj sredini „još je porazniji“ ako se pogledaju naslovne strane dnevnih novina, gde crna hronika dominira sa 199 naslovnih strana prema „skromnih pet za ekologiju, što je blizu 40 puta više“.
„Medijska pažnja ključ je podizanja ekološke svesti u Srbiji i stoga su mediji ključni partner države i nevladinog sektora“, navodi se u informaciji objavljenoj na sajtu www.ecotopia.rs.

Izvor: Blic
http://www.blic.rs/drustvo.php?id=84534
 
Hajde malko da ih hvalimo:

U marketima "Delta maksi" biorazgradive kese
Sreda, 25. mart 2009. 15:15

v129046p0.jpg


Delta holding je prvi u Srbiji u prodavnice Delta maksi maloprodajnog lanca počeo da uvodi plastične biorazgradive kese, kako bi pomogao očuvanju životne sredine, saopštila je danas ta kompanija.

Distribucija biorazgradivih kesa u prodavnicama Maksi, Mini maksi i Tempo u Srbiji počela je 23. marta, a u planu je da se zamena običnih plastičnih kesa završi za tri meseca, rekao je na konferenciji za novinare vođa Deltinog projektnog tima za uvođenje biorazgradivih kesa Radenko Kerkez.

Kao glavne karakteristike biorazgradivih kesa on je istakao da se one razgrade bez štetnih ostataka za četiri godine, što je 100 puta brže od vremena potrebnog za razradnju običnih plastičnih kesa.

Kerkez je objasnio da su krajnji produkti razgradnje tih kesa molekuli prijemčivi za mikroorganizme u prirodi, odnosno da se kao posledice razgradnje dobija voda, ugljen dioksid i humus.

On je kazao da je projekat izrade biorazgradivih kesa urađen u saradnji sa kompanijom Simfoni invajrnmental (Symphony Environmetal) iz Velike Britanije i šest domaćih proizvođača kesa.

Glavna novina u proizvodnji biorazgradivih kesa, kako je istakao, odnosi se na dodavanje aditiva D2W, čiji je proizvođač Simfoni, a koji običnoj plastici menja svojstva i čini je biorazgradivom.

Kerkez je naglasio da će biorazgradive kese biti besplatne za kupce, ali nije precizirao koliko je sredstava Delta uložila u projekat.

On je naveo da Delta mesečno koristi od 15 do 20 miliona komada kesa u svojim prodavnicama, a da nova tehnologija povećava cenu izrade kesa za oko 10 odsto.

Kerkez je rekao da je Delta odustala od uvođenja papirnih kesa, jer su nepraktične za upotrebu, zauzimaju više mesta, pet puta su skuplje od plastičnih, a njihova proizvodnja i reciklaža predstavljaju veću pretnju po okolinu od plastičnih kesa.

Kako je najavljeno, uskoro će biorazbradive kese biti uvedene i u Deltinim maloprodajnim objektima u Crnoj Gori i Bosni i Hercegovini.

Pomoćnik ministra životne sredine i prostornog planiranja Aleksandar Vesić pozdravio je projekat čija je realizacija počela i pre donošenja zakona o ambalaži i ambalažnom otpadu.

On je najavio i da će se taj zakon, ali i set zakona koji se tiču zaštite životne sedine, naći na sednici Skupštine Srbije koja počinje naredne sedmice.
 
Obzirom na to koji procenat trzista pokrivaju ovo je vise nego lepa vest.
 
Da vidimo kako je do 8.55 sve izgledalo:
Hram, Beograđanka, Dvor (mislim stari)
1238268427601.jpg

Hram, Beograđanka, Dvor (mislim stari)
1238268549210.jpg

Hram, Beograđanka, Dvor (mislim stari)
1238269852444.jpg

Trg N. Pašića
1238269379366.jpg

Trg N. Pašića
1238268879382.jpg

Hram i Arena
1238268830976.jpg

Kalemegdan i Merkator:
1238269095304.jpg

Kalemegdan, Merkator i crkva:
1238269195648.jpg


Primetićete da Hram i crkva gore u sve 16... iako su Hram najavili da neće..
 
Uzivajte, otvarajte nove teme i cuvajte nas Beograd i Srbiju :gobb: :gobb:
 
Nikako da pohvalim moj fakultet (FON) koji je na delu krova nove zgrade posadio zelenilo.

2ikqz9h.jpg
 
Булевар Милутина Миланковића и околина бувљака - свакодневни призор.
10cq1ja.jpg

312hcsj.jpg

28w0a9y.jpg

vo5or4.jpg

69nj9s.jpg

2iktncl.jpg

15dp1co.jpg

2sdjs.jpg

25aovo4.jpg


Допринос београдских возача чистоћи и лепоти свог града.
5xpwsl.jpg

1z6sb4p.jpg

2ah7bxi.jpg
 
što si stavio blok 19a, tj. poslednju sliku? Oranja zelenih površina automobilima ima u svakom bloku. Ostatak potvrđuje tužnu činjenicu da je bulevar Milutina Milankovića ubedljivo najružniji bulevar u gradu.
 
Evo fine fotkice sa moje zgrade,vidi se Zvezdarska suma,Gradska Bolnica,novi city hall-genex,crkva Svetog Marka,Dunav,Beogradjanka,nazalost zbog magle se ne vidi Usce i zapadna kapija.Izivnjavam se zbog loseg kvaliteta fotke :)

 
bigvlada":19vcjqk8 je napisao(la):
što si stavio blok 19a, tj. poslednju sliku? Oranja zelenih površina automobilima ima u svakom bloku. Ostatak potvrđuje tužnu činjenicu da je bulevar Milutina Milankovića ubedljivo najružniji bulevar u gradu.
Блок 19А сам ставио јер сваки дан пролазим туда. Толико се блата наноси свакодневно на асфалт да је то страшно.
Када је време суво диже се прашина коју сви удишемо. Нарочито су угрожена деца чији су дисајни органи, је ли, ближи прашњавој улици.
Када је киша, Београд је мокар као и сваки други европски град, али је, такође и блатњав! У томе се разликујемо...

Прљавштина и ђубре на сваком кораку су убедљиво најгора страна живота у Београду.
 
И један мали off.

Блок 19А је последњи блок у том делу града који није баш ни мало сређиван последњих година.
У блоку 21 сређени су паркови и дечија игралишта.
У блоку 22 је направљен јако леп парк на великој ледини у центру блока. Та ледина је била велико ругло. Сређене су и аутомобилске стазе кроз блок и паркинг места.
У блоку 23 су околину сређивали углавном приватници - део око тениских терена и ДМ продавнице.

А блок 19А, иако најмањи и најзахвалнији за сређивање - ништа.
Да ли неки инсајдер из градске власти има неку информацију хоће ли и нас сунце да огреје?
 
Arhuska konvencija
Arhuska konvencija o dostupnosti informacija, učešću javnosti u donošenju odluka i pravu na pravnu zaštitu u pitanjima životne sredine je kod nas na snazi od 25 maja 2009
Konvencija podrazumeva
1. Pravo građana na informisanost:
Građani imaju pravo na tačne informacije o pojavama i aktivnostima koje mogu imati uticaj na kvalitet životne sredine i
zdravlje ljudi;
2. Pravo građana da učestvuju u donošenju odluka o životnoj sredini:
Pravo po kome građani mogu uzeti učešće u izradi planova i programa koje se tiču životne sredine kao što su generalni urbanistički, prostorni, regulacioni, lokalni ekološki planovi, odnosno učešće u pripremi propisa, u procedurama izrade analize
uticaja na životnu sredinu i sl.
3. Pristup pravosuđu u slučaju kada su prethodna dva prava povređena: Svi građani čiji su interesi ili prava povređena u vezi sa pitanjima koja se tiču životne sredine imaju prava na sudsku zaštitu.
Tekst Arhuske konvencije

http://docs.google.com/Doc?docid=0AdnUxYWyIaatZGRxam5zem5fOGdydmI3eGRz&hl=en

Preuzmite Zakon o potvrđivanju Arhuske konvencije, objavljen u Službenom glasniku broj 38, Međunarodni ugovori, 25. maj 2009. godine, pod nazivom Z A K O N O POTVRĐIVANJU KONVENCIJE O DOSTUPNOSTI INFORMACIJA, UČEŠĆU JAVNOSTI U DONOŠENJU ODLUKA I PRAVU NA PRAVNU ZAŠTITU U PITANJIMA ŽIVOTNE SREDINE

http://docs.google.com/Doc?docid=0AdnUxYWyIaatZGRxam5zem5fN2duZmpqdHMz&hl=en
 
Smatrao sam da je ova vest veoma vazna,izvinjavam se ako smeta.Nece se ponoviti...
 
Sustainability the Swedish Way - Facing the Future
26.11.2009.

Seminar on Sustainability the Swedish Way at GRAD in Belgrade. The seminar will present best practice on the following topics: green areas in the cities, cities on the water and how to raise the general awareness of this topic through media.

The aims is to inspire local experts, future decision makers, architects, journalists and local authorities with new ideas of sustainable development.

The seminar is organized by the Embassy of Sweden together with Cultural Front. It will be held at the Cultural Centre GRAD, Brace Krsmanovića 4, Belgrade, 26 - 27 Nov 2009.

Dr. Miroslav Demajo and Mrs. Lidija Trandafilović (representatives of the protectors of forest in Zvezdara), will give a short presentation on the current problem of the forest of Zvezdara.

http://sites.google.com/site/zvezdaraforest/home/news-2
 
Italijanski ekolozi podigli Berluskoniju statuu od leda
Autor: Tanjug | Foto:AFP | 04.12.2009. - 09:53
Grupa italijanskih ekologa otkrila je na mestu nekadašnjeg Rimskog foruma u Rimu statuu od leda sa likom premijera Silvija Berluskonija, koja je programirana da se istopi 7. decembra, na dan otvaranja konferencije o klimatskim promenama u Kopenhagenu.

Zamerajući mu "mlakost" u borbi protiv klimatskog otopljavanja, italijanski ekolozi smatraju da je Berluskoni doprineo da Evropska unija na tom polju učini previše ustupaka industrijalcima, javile su agencije. "Pored učešća na međunarodnim skupovima, Italiji su potrebne koherentne političke odluke, odluke koje nisu odmah vidljive", izjavio je aktivista Grinpisa Frančesko Tedesko.

"Berluskoni, ne budi glup, spasi klimu!", piše na ledenom kipu, postavljenom nedaleko od kamene statue Julija Cezara, koja tu odoleva već 2.000 godina.




http://www.blic.rs/svet.php?id=123773
 
Samit o klimatskim promenama
U Kopenhagenu je počela konferencija UN o klimi na kojoj će predstavnici 192 zemlje pregovarati o sporazumu kojim bi se usporilo globalno zagrevanje.
Predsedavajuća konferencije Koni Hedegard rekla je da je za postizanje sporazuma ključno nalaženje načina za prikupljanje i usmeravanje javnih i privatnih sredstava ka siromašnim zemljama, kako bi im se pomoglo u borbi sa posledicama klimatskih promena.
Ona je rekla da ako vlade propuste priliku koja im se pruža na samitu u Kopenhagenu, drugu možda neće imati.
"Ovo je naša prilika. Ako je propustimo, moglo bi da prođe mnogo godina pre nego što nam se pruži nova i bolja. Ako nam se ikad pruži", rekla je novoimenovana evropska komesarka i bivša danska ministarka klime Koni Hedegard.
Na konferenciji u danskoj prestonici, koja će trajati do 18. decembra biće, kako se procenjuje, oko 15.000 učesnika među kojima će se naći i stotinak šefova država ili vlada, kao i lideri dva najveća svetska zagađivača - Kine i SAD - Hu Đintao i Barak Obama.
Obama, koji je trebalo u Kopenhagen da doputuje 9. decembra, dan pre nego što će mu u norveškoj prestonici Oslu biti uručena Nobelova nagrada za mir, kako je u petak uveče saopšteno iz Bele kuće, u dansku prestonicu doputovaće tek poslednjeg dana konferencije - 18. decembra.
Pregovarači će u Kopenhagenu pokušati da se dogovore o ograničenju emisije štetnih gasova, ali i o pomoći bogatih siromašnim državama u borbi protiv klimatskih promena.
U svetskim krugovima se spekuliše da je otvoreno pitanje da li će na samitu UN u Kopenhagenu biti donete konkretne odluke, jer je recesija smanjila spremnost na ulaganje u "zelenu" tehnologiju, a ankete pokazuju da zabrinutost javnosti oko globalnog zagrevanja opada.
I obim neophodnih mera, kao i neslaganje između bogatih i siromašnih zemalja oko toga ko treba da ih finansira, ukazuju na to koliko će teško biti postići dogovor koji će svi moći da prihvate.
Siromašne zemlje smatraju da industrijski razvijene nacije, koje su i te kako doprinele globalnom zagrevanju u vreme svog razvoja, treba da pomognu siromašnima da se izbore sa posledicama zagrevanja.
Naučnici UN predviđaju da će u ovom veku biti više talasa vrućina, poplava, oluja, širenja pustinja i rasta nivoa mora nego ikada ranije i da će sve to pre svega pogoditi siromašne zemlje.
Popović: Srbija sve otvorenija prema Kopenhagenu
Ekolog Srđa Popović kaže za B92 da je za početak dobro što svetski lideri sedaju za isti sto.
“S jedne strane EU, Rusija, Japan i zemlje koje su poštovale Kjoto pokazuju nivo konsenzusa o tome koliko novca treba da se odvoji da bi se umanjila stradanja najsiromašnijih. S druge strane odluka je na onima koji su najveći zagađivači, a to je Kina, koja je u 2008. godini apsolutni šampion u proizvodnji ugljen-dioksida i SAD”, objašnjava Popović
Prema njegovim rečima, najnovija politika Kine i SAD daju nadu da bi dogovora moglo da bude, ali u svakom slučaju početak dogovora se nazire i vrlo je dobro što oni svi sede zajedno i razgovaraju.
Delegaciju Srbije na samitu u Kopenhagenu predvodiće premijer Mirko Cvetković. Popović podseća da je Srbija Sporazum iz Kjota ratifikovala tek pre dve godine, ali da se svest o tome koliko su klimatske promene opasne i ovde polako menja.
“Imali smo realnu šansu da tokom prethodnih godina povučemo dosta projekata iz paketa Kjota i da zamenimo neke naše tehnologije čistim tehnologijama. Nažalost, Vlada Vojislava Koštunice za to nije imala sluha", naveo je on.
"Imam utisak da je naša politika prema Kopenhagenu dosta otvorenija i to je prilika da se priključimo velikom svetskom vozu budući da borba protiv klimatskih promena odavno ne predstavlja luksuz nego pitanje cene. Naime, pitanje je da li ćeš da platiš na mostu, ulaganjem u nove tehnologije, ili na ćupriji, što znači da cenu naše nebrige plaćaju naša deca”, ističe Popović.
Dokument koji bi mogao da bude formulisan u Kopenhagenu, trebalo bi da zameni Protokol iz Kjota o klimatskim promenama, kome važnost ističe 2012. godine.
7. decembar 2009. Izvor: B92, Beta Kopenhagen --

http://www.b92.net/
 
interesantna vest (sa jutarnjeg pa je zato sve zagreb ovo zagreb ono)

Zagreb među najgorima u zaštiti okoliša

Europski gradovi su ocjenjivani u osam kategorija: emisija ugljičnog dioksida, energija, građevina, prijevoz, upotreba vode, otpada i tla, kvaliteta zraka te upravljanje okolišem

...Riječ je o istraživanju što ga je proveo Economist Intelligence Unit pod pokroviteljstvom kompanije Siemens, koje je danas predstavljeno u sklopu Klimatske konferencije u Kopenhagenu.

Istraživanje je trajalo godinu dana, a obuhvatilo je 30 europskih prijestolnica, uključujući Istanbul i Zürich, najveće gradove Turske i Švicarske.

- Ovo je jedinstveno istraživanje jer prvi put pokušava usporediti europske gradove u zaštiti i upravljanju okolišem. U 30 gradova u kojima je provedeno istraživanje živi oko 75 milijuna stanovnika - rekao je voditelj istraživanja James Watson iz Economist Intelligence Unit.

Tijekom istraživanja gradovi su ocjenjivani u osam kategorija: emisija ugljičnog dioksida, energija, građevina, prijevoz, upotreba vode, otpada i tla, kvaliteta zraka te upravljanje okolišem.

Opsežno jednogodišnje istraživanje zaštite okoliša pokazalo je da je Kopenhagen ekološka metropola Europe, a na drugom i trećem mjestu također su skandinavski gradovi, Stockholm i Oslo. Na četvrtom mjestu je Beč, a slijedi ga Amsterdam.

Sa 42,36 bodova od mogućih 100 Zagreb je rangiran na 26. mjestu, a iza njega su lošije plasirani Beograd, Bukurešt, Sofija i Kijev.

Među gradovima iz tranzicijskih zemalja najbolje je plasiran glavni grad Litve, Vilnius, na visokom 13. mjestu, Riga, prijestolnica Estonije, je na 15., Varšava na 16., a Ljubljana je zauzela 19. mjesto.

- Među prvih 10 svi su gradovi bogati, jer svi osim Berlina imaju bruto domaći proizvod po glavi stanovnika veći od 32.000 eura. To pokazuje da su blagostanje i zaštita okoliša tijesno povezani - istaknuo je James Watson.

Najbolji rezultat Zagreb je postigao u kategoriji prometa, gdje je zauzeo 19. mjesto zajedno s Parizom, Vilniusom i Kijevom, te u kategoriji energije gdje zauzima 20. mjesto. U studiji se ističe da je u Zagrebu ispodprosječna energija po stanovniku.

Navodi se i to da se više od polovice potrošene energije proizvodi u hidroelektranama.

Glavni grad Hrvatske pohvaljen je i zbog napora koji čini u prometu.

Istaknuto je da je od 2003. godine Zagreb proširio mrežu biciklističkih staza te da potiče uporabu bicikala za odlazak na posao.



Rang lista i broj bodova (od mogućih 100)

1. Kopenhagen 87,31

2. Stockholm 86,65

3. Oslo 83,98

4. Beč 83,34

5. Amsterdam 83,03

6 .Zurich 82,31

7.Helsinki 79,29

8 .Berlin 79,01

9. Bruxelles 78,01

10. Pariz 73,21

11. London 71,56

12. Madrid 67,08

13.Vilnius 62,77

14. Rim 62,58

15. Riga 59,57

16. Varšava 59,04

17. Budimpešta 57,55

18. Lisabon 57,25

19. Ljubljana 56,39

20. Bratislava 56,09

21. Dublin 53,98

22.Atena 53,09

23. Talin 52,98

24. Prag 49,78

25. Istanbul 45,20

26. Zagreb 42,36

27. Beograd 40,03

28.Bukurešt 39,14

29. Sofija 36,85

30. Kijev 32,33
http://www.jutarnji.hr/zagreb-medu-najgorima-u-zastiti-okolisa/394544/
 
Tijekom istraživanja gradovi su ocjenjivani u osam kategorija: emisija ugljičnog dioksida, energija, građevina, prijevoz, upotreba vode, otpada i tla, kvaliteta zraka te upravljanje okolišem.

To je kljucno,mi prema ovome treba da budemo jos nize,ajd kao im poverujem,nemamo ni evrodizel posteno ni benzin po euro 3 il' bese 4 standardu.Dzaba mi ovo gore ako ce narod da dobije respiratorne bolesti i ne daj boze rak od sumpora u gorivu i od NO2...
 
Vrh