Odbor za ekologiju traži rešenja
Link: http://www.b92.net/info/vesti/index.php?yyyy=2008&mm=10&dd=11&nav_category=12&nav_id=323003
Izvor: B9211. oktobar 2008. | 01:44 |
Beograd -- Država odmah mora da sačini akcioni plan za rešenje problema zagađenja u Pančevu, zaključio je Odbor za ekologiju Skupštine Srbije.
Sednica odbora za zaštitu životne sredine Skupštine Srbije prvi put je održana van parlamenta, i to u Pančevu, koje ima problema sa zagađenjem. Zaključeno je da Vlada, Skupština i lokalna samouprava odmah moraju napraviti akcioni plan za rešenje problema zagađenja u Pančevu.
Predstavnike parlamenta na ulasku u zgradu Opštine Pančevo dočekali su članovi nevladinih organizacija, da bi ih podsetili kako građani u ovom gradu žive.
Međutim, sekretar Ministarstva za zaštitu životne sredine Miladin Avramov rekao je na sednici da situacija nije toliko alarmantna kao pre nekoliko godina i da Pančevo više nije “crna tačka” na karti Srbije.
On je ponovio stav Ministarstva da je najefikasnije rešenje problema privatizacija “NIS-a” i “Petrohemije”.
“Pošto je ovde bilo ideja da i država izdvoji određena sredstva, mi podržavamo, iako moram da naglasim da će sve te fabrike uskoro biti privatizovane i velika je obaveza onoga ko ih kupi da modernizuje fabriku i uvede nove tehnologije, a mi kao država smo u obavezi da isfinansiramo istorijsko zagađenje”, rekao je Avramov.
Predsednik odbora Čedomir Jovanović rekao je da građani Pančeva više nemaju vremena za obećanja države da će se problem rešiti za nekoliko godina.
“Konkretno, potreban je momentalan sastanak sa predsednicom parlamenta i šefovima poslaničkih grupa, kako bi se u Skupštini usvojio akcioni plan koji bi utvrdio potpuno drugačije mehanizme i usvajanje Zakona o zaštiti životne sredine. Ojačana koordinacija Odbora i Vlade, uz uvođenje predstavnika lokalne samouprave i pokrajine u tu kordinaciju i zajednički rad na budžetu takođe su zaključci Odbora”, naveo je Jovanović.
Predstavnici lokalnih vlasti bili su zadovoljni što je ovaj odbor sad zasedao baš u Pančevu, ali stanovnici ni ovoga puta nisu ubeđeni da će im država pomoći.
Prema rečima Jovanovića, u Srbiji postoji još 236 ugroženih mesta koja su na “crnoj listi” i ovaj odbor bi trebalo da poseti svako od njih.
Kao prvu sledeću stanicu naveo je još jedan od najzagađenijh gradova u Srbiji - grad Bor.
Link: http://www.b92.net/info/vesti/index.php?yyyy=2008&mm=10&dd=11&nav_category=12&nav_id=323003