Još malo oko Makiša.
Uočite gde su granice uže zone zaštite vodoizvorišta na uzvodnim delovima toka Save i Dunava. Pa onda gde je zona pojačanog nadzora. Postoji sasvim dobar i objektivan razlog zašto su u Beogradu ove zone tako velike.
Na osnovu prethodnih granica zaštite rađeni su i svi posleratni planovi namena površina. Ovaj je do 2000.
Pa isto to za plan do 2021. Ponovo je cela ta oblast rezervisana ili za zelenilo ili za poljoprivredne površine (ali sa posebnom kontrolom vrste đubriva koje se sme upotrebljavati).
A pogledajte sada gde žele da stave industrijsku zonu.
I još se kaže kako je ovaj deo zgodan pošto je prazan, "pa nemaju koga da sele". Ceo članak je ovde:
Kinezi i Ameri grade kraj Save.
Mali: Prostor će biti ponuđen investitorima. Planirano i pristanište za distribuciju robe.
http://www.novosti.rs/vesti/beograd.74. ... -kraj-Save
A zašto je ovaj prostor zaštićen se delimično vidi i na sledećim mapama. Pogledajte gde se tačno nalaze "rastresite stene" koje mogu da propuštaju i filtriraju površinsku vodu (ali i zagađenja) do podzemnih rezervara vode od koje svi mi u Beogradu živimo. Naravno, u Makišu i u bivšim plavnim područijima neposredno pored obe reke.
Ovde se to vidi još jasnije. Pogledajte gde se sve nalaze razne vrste područija označenih kao "Dobro propusna sredina".
A ovde je poučno potražiti gde se nalazi područije označeno slovom F, za koje je u legendi napisano da ima povećan sadržaj Arsena, pesticida, ksilola, ugljovodinika i mineralnih ulja. Nisam baš shvatio i da li je to i najgore područije u gradu ili ne, pošto je navedeno kao poslednje, tek, nalazi se upravo na našem izvorištu vode.
I sad, od jednog dela Makiša prave industrijsku zonu, a na Savi pristanište, dok na drugom izvorištu, na levoj obali Dunava kod Pupinovog mosta, prave DRUGU industrijsku zonu i DRUGO pristanište, istovremeno uništavajući i onaj predivni šumoviti forland između nasipa i Dunava, ali i naše drugo uzvodno vodoizvorište. Kao, eto, "prazno je, nema ničega na oba mesta, pa se lako može graditi"!?
Pa ko je ovde lud? Postoji dobar razlog zašto je ostalo prazno. Ljudi pre nas su imali nešto u glavi. A drugog razloga eto na mapama.
Pobogu, kad grad crpe vodu za piće
ispod samog sebe, a nalazi se na rastresitom pesku i mulju rečih nanosa jedne rečne delte, industrijske zone se grade NIZVODNO OD NJEGA. Valjda je to dovoljno jednostavno razumeti. Mi nemamo izdašnih planinskih izvora da snabdevaju 2.000.000 ljudi. Imamo samo dve zagađene reke, pa vodu za piće možemo imati samo ako postoji dovoljno velika površina ČISTOG I NEPOKRIVENOG zemljišta UZVODNO od grada gde se njihova voda može filtrirati dovoljno brzo (zbog Beogradu potrebne količine), a ipak dovoljno kvalitetno za JEFTINU dodatnu preradu u fabrikama vode. U suprotnom uskoro vode nećemo imati, a ono što budemo imali nećemo moći da sebi priuštimo. Onda ni biznis neće ići kako treba, ako vam je eventualno taj razlog nešto bliži od ljudskog zdravlja i onoga što oni piju ili mogu da plate.