Мали са градоначелником Пекинга: Кинеске компаније заинтересоване за улагање у Београд
Градоначелник Београда Синиша Мали разговарао је током првог дана посете Кини са градоначелником Пекинга Ванг Аншуном о јачању сарадње два града, кроз економске, културне и туристичке аспекте.
–Добре политичке односе наше две земље треба да прати и боља економска сарадња две престонице. Још 1980. године смо са Пекингом потписали Споразум о сарадњи два главна града и мислим да смо предуго чекали да неке идеје спроведемо у конкретне активности. Ова годишњица представља значајан помак у том смислу, јер сада имамо конкретне пројекте који чекају на реализацију, рекао је градоначелник Мали.
Он је истакао да постоји велики потенцијал за сарадњу који је још увек неискоришћен и подсетио на пројекте попут завршетка обилазнице, изградње новог друмско – железничког моста на Дунаву, брзе пруге Београд- Будимпешта, нове луке Београд, за које су кинеске компаније показале заинтересованост, а који чекају реализацију.
Такође, било је речи о два тунела која су веома значајна за Београд – то је тунел кроз Топчидер који треба да повеже Мост на Ади и Аутокоманду и тунел који треба да повеже Нови Београд и Булевар деспота Стефана.
Мали је додао да је туризам привредна грана коју тек треба развијати, као и да културна размена два народа може бити на много вишем нивоу прављењем Кинеског културног центра, о чему се са кинеским амбасадором у Београду увелико разговара.
Градоначелник Ванг је изразио задовољство овом посетом и нагласио да она треба да представља јачање сарадње два већ братска града и добар основ за њено унапређење.
– Размена искуства треба да нам постане редовна обавеза, а мој задатак је да подржим компаније које су спремне да улажу у Град Београд, рекао је Ванг.
Мали је данас посетио и Привредну комору Пекинга, а помоћник градоначелника Борко Милосављевић је том приликом пекиншким компанијама које се баве инфраструктуром представио пројекте Града Београда.
–Највеће интересовање показали су за велике инфраструктурне пројекте и предложили различите моделе сарадње и финансирања, а интересовали су се и за приватизацију ПКБ-а. Са представницима ових компанија разговарали смо о могућностима улагања у нову Аутобуску станицу и железничку станицу Прокоп, а показали су велико интересовање и за изградњу метроа и пројекат за пречишћавање отпадних вода – истакао је Мали.
Он је рекао да постоје разни модалитети за учешће кинеских компанија, од јавно- приватног партнерства, до класичног финансирања.
–Важно је само да их привучемо. Они су дошли до тог нивоа да су лидери у великом броју привредних грана. Нама треба њихово знање, као и њихова технологија и зато сматрам да ће ова посета, и јачање сарадње између два главна града само додатно ојачати нашу позицију као главног савезника Кине у овом делу Европе, закључио је градоначелник.