Šta je novo?

Državna stanogradnja - Naselje u Bloku 72 (Dr Ivana Ribara)

Prosetala juce pored, na dvojci su intezivniji radovi, napreduju, na prizemlju su ili prvom spratu, otprilike, dok na trojci cini mi se da je neko zatisje, cak i nema radnika. Za zgradu br.1 je iskopana rupa za temelj koja stoji tako....
Sve ocekujem da ce se javiti ljudi koji imaju vise iskustva pa da to objasne malo bolje, ali nema nikog.
Sto se pozivanja tice, ne znam sta se desava, ni mene nisu zvali iako sam se prijavila pocetkom maja....
 
znaci gradi se ali lagano... verovatno su shvatili da dok ponovo ne bude sredstava za subvencije (rebalansa budzeta) nece nista ni prodati pa su zbog toga i prestali da zovu ljude.
 
Nisam do sada učestvovao aktivno na forumu ali pošto pratim temu od početka i sam sam se više puta premišljao šta bih i kako i na kraju odlučio da kupim stan u Objektu 2 stvari stoje ovako:

Otišli smo sami do direkcije nisu nas zvali bili smo 300 i neki na spisku i pošto smo navodno bili blizu poziva ušli smo i rezervisali stan.

U roku od sedam dana smo overili ugovor i danas sam uplatio kaparu u iznosu 5 % vrednosti iz ugovora.

Imamo rok od 90 dana da realizujemo kredit ali tu je trenutno Zatišje jer Banke nisu potpisale sa državom sporazum koji treba da ratifikuje narodna skupština na osnovu koga će moći da se stavi hipoteka na nezavršene stanove.

Ukoliko se ovaj sporazum potpiše kada se odobri kredit i banka isplati GDS-u celokupan iznos za Stan trebalo bi da se aplicira za povrat PDV-a i da nam vrate PDV u roku od 60 dana.

Sve navedeno je u slučaju da sve ide kako treba, u suprotnom biće interensatno :bash:

Ja sam čak pre ove odluke da kupim stan u Naselju koje je inače u ulici Mileve Ajnštajn :) rezervisao stan u Belvillu i za njega mi je bio odobren kredit ali je razlika ipak ogromna.

Mnogi smatraju da nije baš zdravorazumski odustati od gotovok stana u koji bi se uselio u roku od 10 dana zarad stana koji će navodno biti gotov na leto sledeće godine ali u Belvilu dobijate 60 kvm za 104.000 EUR a kod GDS 70 kvm za 82.000 EUR + 3000 EUR za kiriju za godinu dana + znatno kvalitetnija gradnja kod GDS-a. Lokacije ne mogu da se porede ali TOPLANA i GSP u Belvillu kao i Prometni noćni saobraćaj zaista kompromituju atraktivnost lokacije.

SKlopljen ugovor sa GDS-om i Drzavom ne važi i GDS vraća kaparu ukoliko se ne realizuje kredit (tako su mi rekli)

Pozdrav
Svima
 
emakso":3u9qx1gd je napisao(la):
Mnogi smatraju da nije baš zdravorazumski odustati od gotovok stana u koji bi se uselio u roku od 10 dana zarad stana koji će navodno biti gotov na leto sledeće godine ali u Belvilu dobijate 60 kvm za 104.000 EUR a kod GDS 70 kvm za 82.000 EUR + 3000 EUR za kiriju za godinu dana + znatno kvalitetnija gradnja kod GDS-a. Lokacije ne mogu da se porede ali TOPLANA i GSP u Belvillu kao i Prometni noćni saobraćaj zaista kompromituju atraktivnost lokacije.

Hvala na informacijama iz prve ruke.
Kaki si dosao do cifre od 82000 za 70kv ako je cena kvadrata 1290?
Napisi ako imas informaciju kolika ce ti biti rata (cena stana, period otpate, subvencija i sl.)
Za mene Belville isto nije nesto specijalno atraktivan. Po forumima stanara belvilla se vidi da imaju raznih problema pocevsi od parkiranih dzipova po trotoaru i travnjaku, restorana koji rade do duboko u noc i sl. a plus placaju mesecno uredjenje i odrzavanje naselja.
 
Verovatno je mislio na neto cenu...mada bi neto cena trebala da bude 1.195e, sto kada se pomnozi sa kvadratima je nesto veca cifra. Mene isto interesuje ovo naselje, ali me koči nekoliko stvari. Prva je rok završetka zgrada, koji će verovatno malo da se prolongira, drugo položaj zgrada u odnosu na dalekovod, a treće je celokupan kraj, koji je dosta monoton, a tu si i avioni (mada bi se na njih navikao, s obzirom da trenutno živim blizu tramvajske pruga). Ceo taj deo mi izgleda baš nekako zabačeno. Bilo bi mnogo lepše da je celo naselje bliže Savi. Inače taj kraj i nije bio na nekom glasu. Ranije su bile česte patrole marice, pošto se dosta kralo.
 
Cena iz Ugovora je 69kvm x 1290= 89 010 EUR i to je cena sa PDV-om. Posto je kod mene u pitanju Četvoročlana porodica i prvi stan vratiće mi (nadam se) celokupan PDV u iznosu od 0,08*89 010 = 7121 EUR, pa je neto cena 81 889 (89010-7121) kad se zaokruži 82 000 EUR.

Što se tiče subvencionisanog kredita, prošli puta sam konkurisao pa su u međuvremenu ukinuti pa sam ovoga puta aplicirao za regularan kredit sa 20 % učešća za koji imamo rok od 90 dana da ga realizujemo. Ukoliko se u međuvremenu odobre subvencionisani krediti naravno da ću se preorijentisati...

ZA SADA KALKULACIJA IZGLEDA OVAKO

kamatna stopa 4.50% +6 M Euribor

rok otplate 360 meseci

"kupoprodajna cena" 89,010.00 EUR

učešće 19,010.00 EUR

Kredit 70,000 EUR

anuitet za traženi iznos kredita 375.78 EUR

UKUPNI TROŠKOVI odobrenja 2,100.00 EUR

Što se tiče kraja tu se delimično slažem. Blokovi su na lošem glasu sa razlogom, ali novo naselje je ipak izdvojena celina gde će doći novi ljudi a ljudi čine naselje. Što se tiče lokacije, rekao sam već da ne može da se poredi sa Belvilom ali ako radite na NBG tu vam je sve samo 5-10 min dalje od Belvilla.

Avioni su možda problem leti jer lete kasno u noc...
 
@emakso
Koliko sam razumeo uzeo si komercijalni kredit. U kalkulaciji pise da je to 4.5%+6M Euribor. To je ista kamata sto se tice banke kao i kod subvencionisanog kredita. Da li mozes molim te da kazes koja je to banka u pitanju.

Pozdrav
 
Ne bih da se puno javljam po ovoj temi jer sam sad možda već pristrasan pošto sam dao kaparu. Što se kredita tiče možeš da dobiješ 4.5 % kod Banke Intesa ukoliko radiš za neku od firmi koja ima potpisan ugovor sa njima (u mom slučaju je to Energoprojekt).

Ali mislim da nisi u pravu za kalkulaciju jer koliko sam ja ranije razumeo banka odobrava kredit za 80 % vrednosti drzava za 20 % sto bi u mom kontretno slucaju bilo ako zaokruzimo vrednost stana na 90 000 EUR.

5 % usceca = 4500 EUR + 2100 EUR troskovi obrade
20 % Drzava po kamati od 0,1% = 18 000 EUR
75 % Banka po kamti od 4,5 % = 67 500 EUR

Znaci ukupno vraćate 85 500 EUR KRedita od toga 18 000 po 0,1 % i 67 500 po 4,5 % sto u proseku ispatne 18/85,5*0,1% + 67,5/85,5*4,5% = 3,574 % PROSECNE KAMATNE STOPE NA 85 500 EUR. sto je mnogo bolje od 4.5 % ako mi je računica ispravna.

Pozdrav
 
@emakso

Da, na to sam i mislio, nisam bio precizan.
Znam da je odnos sopstevnea-bankarska-drzavna sredstva , 5%-75%-20%.

Hvala na informaciji
 
U subotu sam bio do gradilista, radovi lepo napreduju. Na objektu 2 je zavrsena 3. etaza, a na objektu 3 1. etaza. Objekat 4 ceka da masine za pobijanje sipova zavrse aktivnosti na objektu 5. dok na ostalim objektima teku pripremni radovi.

Evo i par slika:


 
I dalje se prodaju objekti 2 i 3. Danas su me zvali da odem na rzgovor u GDS. Na spisku sam bila posle 350-og. Nije mi jasno kako cu da dodjem do kvadrature oko 50m2???!!! (po strukturi dvoiposoban).

Zna li neko da napise ko su izvodjaci radova za svaku zgradu kao i podizvodjace, ne znam bas ni kako to ide.

Imam utisak da su ljudi nesto skepticni oko ovog naselja, ali ne znam zasto, uporedjujuci Stepu i ovo lokacijski mi je ok ovaj deo (deluje mi civilizacijski, urbanije a po ceni isto kao Stepa) i ima vise prednosti....

Pisite ljudi, sto cutite!!!
 
Odmah i da vam napisem kako je bilo danas u GDS-u.
Kao sto sam i rekla prodaju samo objekte 2 i 3. Ocekuju da ce uskoro poceti prodaja objekta br.5 i br.1. Otpilike za nedelju ili 10ak dana. Kako sam ja trazila stan oko 50 kvadrata kazu, zgrade su identicne strukture, tako da tih izmedju 41,...-63m2, nema. Objasnjenje zasto je takav projekat - najtrazeniji su ti stanovi ili male ili velike strukture, a struktura dvoiposobnog ne postoji.
Useljenje se za sada ocekuje krajem 2013.godine. Kaze devojka da ne zna da mi navede izvodjace radova, ima ih vise, kao za Stepu se tacno zna ko su. Nije bas ni bila zainteresovana ni da saslusa pitanja niti da "gubi" vreme sa mnom, tipa, oces-oces, uzmi sto ima ili idi.
Prodaju Stepu, Brace Jerkovic i one njihove kod Arene gde im je direkcija po ceni od 2100e/m2.
Objasnila nacin rezervacije i placanja bukvalno sve ono sto pise i na sajtu i to je to. Nemam nista vise da vam kazem.
Pozdrav!
 
Bilo je ovde više zainteresovanih za ovo naselje, a ja ću ti reći neke razloge za odustanak:

- pad cena stanova u gradu generalno je doprineo tome da ovo ne bude jeftino. Za iste pare imaš u staroj gradnji daleko veći izbor
- izuzetno loša struktura stanova, što si i sama primetila. NIJEDAN stan nema kuhinju sa prozorom.
- neizvesnost oko subvencija (ovo se rešilo)
 
ja da sam zainteresovan za kupovinu stana ovde, ili na nekoj drugoj lokaciji gde se gradi veći kompleks, sačekao bih da sve bude gotovo pa bih onda kupio već gotov stan...


oni sigurno ne mogu da prodaju sve te stanove u izgradnji, tako da treba biti strpljiv.
 
mekbejn":3iugsa5f je napisao(la):
- neizvesnost oko subvencija (ovo se rešilo)

i ovo je diskutabilno imajući u vidu iznos koji je rebalansom budžeta predviđen za ovu namenu kao i spekulacije oko nekih 300 zahteva za koje je navodno već plaćena kapara a čekaju se sredstva
 
MilisaV":3fzsb13f je napisao(la):
oni sigurno ne mogu da prodaju sve te stanove u izgradnji, tako da treba biti strpljiv.

Ja sad uopste vise ne vidim razloga da se pozuri. U Stepi se videlo da kvalitet nije spektakularan, vec sa jako velikim primedbama (po meni je parket neverovatno bitan, ne mogu da verujem da se vec podigao u toliko stanova posle dva meseca). O zamerkama na vrata i slicno da ne govorim. Uskoro ce u Stepi gde je ostao veliki broj neprodatih stanova, a koji ce se, bar se nadam, skorije zavrsiti poceti prodaja po principu kljuc u ruke. Odes sa agentom GDS-a i vidis stan. Subvencije su dosta male i niko ne pominje da li one obuhvataju one koji su vec u procesu ili samo nove. Celokupna situacija je jos privremena u drzavi, pravo stanje i da li ce zaista dalje biti subvencija ili obaranja cena znace se sa novim budzetom i razgovora sa MMF-om.

Mada me ne bi cudilo da nastave sa istom praksom, daju malo para za subvencije, a onda kao nestalo pa te nateraju da uzmes kredit bez subvencije. Ovo je stvarno katastrofa sta se radi. U ovom momentu, dok ne dodje do prodaje sistemom "kljuc u ruke" vise nista ne gledam, nema razloga.
 
Evo ja danas bio na gradilištu i prilično sam zadovoljan. Ljudi rade punom parom i nedeljom i koliko vidim stigli su do četvrte etaže (Objekat2)
U prilogu šaljem i par sličica....

dsc06489.jpg

dsc06492.jpg

dsc06493.jpg

dsc06494.jpg

dsc06495.jpg


Ova zgrada se inače graniči sa naseljem koje je useljeno (mislim da su u pitanju neprofitni stanovi iz konkursa grada) i koje mi izgleda veoma pristojno. Slikao sam i čuveni dalekovod :)
 
Bio sam danas u GDS i poprilicno sam razocaran. Neverovatno u kojoj mi zemlji zivimo. Zar od toliko pametni ljudi, projekat uradise neki veliki strucnjaci. Toliki da od 700 stanova nemas da izaberes ni nalik onom sto zelis da posteno platis.
 
Stanovi su po strukturi nikakvi kao i u Stepi. Doduse u Stepi su bila 2-3 manja koja su bila OK, ostalo :notok:

Mnogo uludih kvadrata, to im je izgleda bio arhitektonski princip.
 
Najvise volim zemlju Srbiju, jer toliko imamo kompetentnih ljudi za raznorazne komentare. Sve arhitekta do arhitekte. Ne uzimajuci u obzir, da su ovo, trenutno, najjeftiniji stanovi u novogradnji u Beogradu, ne vidim gde su uludo baceni kvadrati. Skoro svi stanovi imaju od 4 do 8 kvadrata predsoblja (govorim o stanovima u Ivana Ribara), sto nigde necete naci, pogotovo u velikim stanovima.
 
Katastrofa su stanovi. Ovo naselje postaje totalno neinteresantno.
 
Evo pošto ovde ima puno različitih mišljenja i kritika voleo bih da čujem zamerke i kritike na stan koji sam kaparisao.

stan-33.jpg

projektovano.jpg
 
Ovo je najbolji stan u ponudi (po mom mišljenju, naravno), ali nije ni on bez mana

- kuhinja nema prozor
- veliki broj kvadrata koji treba da se plati za praktično dvoiposoban stan. A opet je kuhinja mala (i bez prozora)

@cecili
Znači ko nije arhitekta ne sme da komentariše stan / kupi ga?
 
То је најбољи од свих трособних станова које имају у понуди (готово ни по чему не заостаје за белвилским). Они од 63 и 65 квадрата су стварно далеко гори, али сам сигуран да ће имати купце, због мале квадратуре у коју су, ипак, како-тако "збуџене" две и по собе. Искрено, можда бих се и ја заинтересовао за куповину, да није баш на том месту, које ми се од свих на Новом Београду најмање допада.
 
Vrh