Šta je novo?

Državna stanogradnja - Naselje u Bloku 72 (Dr Ivana Ribara)

Hajde neko ko se bar malo razume u gradjevinu da mi ovo objasni. Stan je prema polozaju na cosku zgrade, bar ja tako vidim na ovom projektu. Iako je mali, da je imao prozore na ovom zidu sa leve strane mogao bi se pregraditi i sl. Zasto bi neko toliko unakazio jedan stan da ispadne isti kao i ostali, a ima toliko dobru poziciju u zgradi?
Kad gledam ove stanove, njihov odnos duzine i sirine, ja prosto imam utisak da me neko zaje*******ava, a ovaj stan koji je trebalo da ispadne bolji od drugih je vrhunac gluposti.
Da li se ide na toliku ustedu da se prozori ne stavljaju bas nigde gde ne mora?

stan.jpg


http://www.gds.rs/naseljeir/pdf/o2_37.67.pdf
 
Ako se dobro sećam, na inicijalnom projektu je tu trebalo da bude jedan veliki trosoban stan. Ali čak ni taj stan nije imao predviđene prozore sa boka. Što je po meni totalni debilizam, jer imaš priliku da napraviš odličan stan, a napraviš đubre.
 
ovi planovi, da ne znam bolje rekao bi da se radi o nekom hotelu :)

u sv slucaju sigurno grade ovako nesto jer im se najvise isplati... vece stanove grade za neke "njihove" kao i sve standardno sto se radi i to je to...

ne bi me iznenadilo da ima razlicitih stanova a da nisu "prezentovani javnosti"...
 
nikola011":km3degmr je napisao(la):
Hajde neko ko se bar malo razume u gradjevinu da mi ovo objasni. Stan je prema polozaju na cosku zgrade, bar ja tako vidim na ovom projektu. Iako je mali, da je imao prozore na ovom zidu sa leve strane mogao bi se pregraditi i sl. Zasto bi neko toliko unakazio jedan stan da ispadne isti kao i ostali, a ima toliko dobru poziciju u zgradi?
Kad gledam ove stanove, njihov odnos duzine i sirine, ja prosto imam utisak da me neko zaje*******ava, a ovaj stan koji je trebalo da ispadne bolji od drugih je vrhunac gluposti.
Da li se ide na toliku ustedu da se prozori ne stavljaju bas nigde gde ne mora?

stan.jpg


http://www.gds.rs/naseljeir/pdf/o2_37.67.pdf


ti realno ovaj stan mozes i dalje da pregradis... i imaj na umu da na svakoj strani prozori nisu dobri i da moras da stavis negde plakar, sliku, televizor na kraju krajeva a i da ce ti dovoljno biti ladno jer si na cosku zgrade tako da ti prozori ne trebaju :)

PS ostali stanovi mi i deluju bolje na planu, ovaj je em manji stan em vec gubitak na hodniku ciji cosak ne mozes nizasta da iskoristis....
 
@bt2112
Meni se ne dopada zbog sumanute izduzenosti. Sta ces da radis sa onom sobom 460x210?
Tragicne dimenzije, slicni problem je i u Stepi. Ta soba je katastrofalna, a stan iako je tako veliki nema prirodnu ventilaciju ni za kuhinju, ni za kupatilo.
Da ne govorim koliko je ceo stan zavisan od susednih komsija jer se celom duzinom oslanja na dve strane prema drugim stanovima. I to po predugackim zidovima.

@Lebanon
Na osnovu odgovora iznad shvatas koliko je bitno iskoristiti zid za prozor, pa zar nije bar kuhinja mogla imati prirodnu ventilaciju? Moram li da "kuvam" u citavom stanu ako mu je vec takav polozaj?
 
Da poludis!

Sigurna sam da postoje stanovi kvadrature izmedju 40-60m2 nego ih cuvaju negde ispod stola....
Do kog broja se stiglo sa pozivanjem na informativni razgovor? Ja sam negde posle 350og.

Svakodnevno bacim pogled ovde ali se ljudi ne javljaju.... pisite, pisite....
 
Ja sam bio u prvih 20 i pozvan sam prvog dana. Ne verujem da bi vas neko vratio ako se samo pojavite na vratima direkcije i kazete da se interesujete za stanove.
Jel ima neko tacnu informaciju sta se desava u slucaju da dajete vise od 5% ucesca i trazite subvenciju. Ja sam svojevremeno pitao u banci onako usput i dobio odgovor da onda smanjujes deo koji ti banka daje i deo koji ti drzava daje proporcionalno ali sad mi bas i nije jasno sta im to znaci. Sta ako hocu da dam 20% ucesca, kolika je subvencija tada?
Da li je to cena stana - 20% subvencija drzave - 20% moje ucesce pa to sto ostane uzimam kredit banke
npr 64x1290~83000e
83000-0.2x83000-0.2x83000=49800 i to je ono sto uzimam od banke na 25 godina
ili je nesto sasvim drugo?
Naravno da imam 20% ne bih uopste ulazio u ovu pricu ali odjednom se ukljuci tasta sa idejom da proda neki stancic da nam obezbedi 20% ali samo ako kupujemo novogradnju :bash: a za stari stan nece ni da cuje. Sad se vec pitam dal me namerno zaj..... Ko ima tastu razumece me :)
 
anchi":kvh003mu je napisao(la):
Da poludis!

Sigurna sam da postoje stanovi kvadrature izmedju 40-60m2 nego ih cuvaju negde ispod stola....
Do kog broja se stiglo sa pozivanjem na informativni razgovor? Ja sam negde posle 350og.

Svakodnevno bacim pogled ovde ali se ljudi ne javljaju.... pisite, pisite....

Ja idem sutra na informativni razgovor.
Mada sam se potpuno ohladio od ovog projekta, iz više razloga:

- prvi i osnovni, strahovito loš raspored stanova
- drugo, neizvesnost oko subvencija
- treće, ne baš odlična iskustva ljudi koji su kupovali stanove u komšijskom naselju i u Stepi.

Ali idem da vidim šta kažu, pa ću razmisliti.
 
mekbejn, onda te očekujemo da podeliš sa nama utiske!
ako se setiš pitaj da li uz stan daju neke pomoćne prostorije (ostava). ja sam to pitala kada sam išla na razgovor za stepu, rekli su mi da nema za manje stanove, a ja se za veće nisam ni interesovala.

mene još nisu zvali, a i ne žuri mi se. u svakom slučaju neću ništa da kupujem pre nego što budem mogla da pogledam stanove uživo, da to ne bude na papiru. meni ovi planovi ne znače mnogo, ja steknem pravi utisak tek kada udjem u neki stan.
pitanje je šta će biti sa subvencijama, pitanje je kako će da funkcioniše nova vlada i kako će da izvede projekat do kraja. mislim da se ne treba zaletati.
 
nikola011":cjijnob7 je napisao(la):
@bt2112
Meni se ne dopada zbog sumanute izduzenosti. Sta ces da radis sa onom sobom 460x210?
Tragicne dimenzije, slicni problem je i u Stepi. Ta soba je katastrofalna, a stan iako je tako veliki nema prirodnu ventilaciju ni za kuhinju, ni za kupatilo.
Da ne govorim koliko je ceo stan zavisan od susednih komsija jer se celom duzinom oslanja na dve strane prema drugim stanovima. I to po predugackim zidovima.

@Lebanon
Na osnovu odgovora iznad shvatas koliko je bitno iskoristiti zid za prozor, pa zar nije bar kuhinja mogla imati prirodnu ventilaciju? Moram li da "kuvam" u citavom stanu ako mu je vec takav polozaj?


Nije strasna soba, samo je sirina malo gora u sv slucaju. u stepi su sobe 4 i nesto sa 2.65, sto je sasvim sasvim ok, ta izduzenost moze samo da prija ako zelis ormar da stavis ko covek... veruj mi na rec da uopste nije strasno kad udjes u gotov stan i kad vidis sta sve zapravo i moze da stane, narocito onaj raspored u 48m2 u Stepi...idealan je zapravo... Na kraju dana, nije to kvadratura od koje ti zastaje dah, a miris putuje vekovima kroz prostorije :)

To je na kraju dana mali stan od 40tak kvadrata... i to je to.

A sko bas ne zelis da ti se oseca miris u kuhinji onda ko sve komsije, otvoris vrata od stana :) :) :) :)
 
Golub":2suvom4h je napisao(la):
Ja sam bio u prvih 20 i pozvan sam prvog dana. Ne verujem da bi vas neko vratio ako se samo pojavite na vratima direkcije i kazete da se interesujete za stanove.
Jel ima neko tacnu informaciju sta se desava u slucaju da dajete vise od 5% ucesca i trazite subvenciju. Ja sam svojevremeno pitao u banci onako usput i dobio odgovor da onda smanjujes deo koji ti banka daje i deo koji ti drzava daje proporcionalno ali sad mi bas i nije jasno sta im to znaci. Sta ako hocu da dam 20% ucesca, kolika je subvencija tada?
Da li je to cena stana - 20% subvencija drzave - 20% moje ucesce pa to sto ostane uzimam kredit banke
npr 64x1290~83000e
83000-0.2x83000-0.2x83000=49800 i to je ono sto uzimam od banke na 25 godina
ili je nesto sasvim drugo?
Naravno da imam 20% ne bih uopste ulazio u ovu pricu ali odjednom se ukljuci tasta sa idejom da proda neki stancic da nam obezbedi 20% ali samo ako kupujemo novogradnju :bash: a za stari stan nece ni da cuje. Sad se vec pitam dal me namerno zaj..... Ko ima tastu razumece me :)

Kao sto ti rece taj bankar: Smanjujes deo koji ti banka daje i deo koji ti drzava daje proporcionalno. Odnos bankarskog/drzavnog dela je uvek 3,75, sto znaci:
Ako stan kosta 83.000, ti dajes 20% ucesca (16.600e) a drzava i banka ti daju preostalo u odnosu 1:3,75. Dakle drzava daje 13.979e a banka 52.421e.

Molim te objasni mi po kojoj logici ne bi ulazio u ovu pricu da imas 20% ucesca. Sta mislis da je bolja opcija?
 
Čovek hoće da kaže da ne bi kupovao ove nove stanove (a ima svega dve lokacije - Stepa i IR) da ima 20% učešće, nego bi uzeo komercijalni kredit i birao gde će da kupi stan.
 
bt2112":c16zsh1z je napisao(la):
Zanimljiva tema! Da li je neko pravio konparaciju šta je isplativije ukoliko poseduješ novac za 20% učešća? Ipak, kamata je čini mi se veća kod običnog stanbenog kredita, minus državna subvencija, mislim da nije baš zanemarljivo!?

Pa ne treba ti tu puno razmisljanja, sto vise para ims u startu, to ti je bolje jer kamate su kako okrenes katastrofa. Sto vise das novca i sto vise smanjis vremensko trajanje kredita ispada ti bolje jer banci dajes nenormalno manje novca.

Sad je samo pitanje, ja nisam skoro zaista gledao konkretno neke starije stanove, ali po cenama koje se oglasavaju doslo je vreme racunati da li se novogradnja cak i sa subvencijama jos uvek isplati. U to racunam da dobijes stvari o kojima neces morati da mastas, prodavnice, vrtice, skole, sasvim gotovu infrastrukturu, prevoz i sl.

Primer, ako se vec u blokovima, bar tako kazu, moze pazariti za 1.100e/m2, ili na Banjici koja je infrastrukturno mnogo iznad Stepe, da li se isplati iskljucivo i dalje razmisljati samo o novogradnji.
A da ne govorim o tome sto neces mastati o pogledu, zidicima, da li ce biti drveca, kakve su dimenzije sobe i sl.
 
Ikarkg":3ehlawg6 je napisao(la):
Molim te objasni mi po kojoj logici ne bi ulazio u ovu pricu da imas 20% ucesca. Sta mislis da je bolja opcija?

Hvala na odgovoru za subvenciju.
Kao sto rece Mekbejn da imam 20% odustao bi kupovine stana u ovom naselju i kupio bih stari stan u blokovima pored Save. Neke racunice sam pravio i ima prednosti i jedna i druga opcija
evo ukratko za stan od 50kv koji sam ocekivao da ce biti u ponudi a sad posto nema nista ni blizu to je jos jedan ralog zasto ne ovo naselje:
Dr Ivana Ribara Blokovi
(subvencionisani kredit) (komercijalni kredit)
cena nekretnine 50x1290=64500e 50x1100=55000e
ucesce 0.05x64500= 3225e 0.2x55000=11000e
subvencija 0.20x64500=12900e ------------------------
agencija -------------------------- 0.03x55000=1650e
kirija za vreme izgradnje 220x14=3080e ------------------------
rata kredita 48375e na 25 godina- rata je 44000e na 30 god
oko 310e mesecno + 5 god rata je oko 270e
12900/60=215e mesecno

- Znaci u varijanti sa subvencijom mi treba 6305e u startu a u varijanti bez subvencije 12650e.
(nisam racunao troskove obrade kredita, osiguranje i sl.)
- Za novi stan se dobije povracaj PDV-a a za stari ne
- Stari stan dobijes odmah ali zahteva dodatna ulaganja
-I jos mnogo parametara koji pre svega zavise i od licnih pretenzija - kako npr. pretvoriti u brojeve prednost sto bi stari stan bio pored Save. Meni je to dovoljno da prevagne na ovu stranu cak i ako brojevi malo vuku na drugu - nekom drugom to nista ne znaci.
 
Golub":xff88ong je napisao(la):
Meni je to dovoljno da prevagne na ovu stranu cak i ako brojevi malo vuku na drugu - nekom drugom to nista ne znaci.

Ja bih dao i vecu razliku samo da se ne priblizavam dalekovodima.
Usput, agencija, ako se vec ne moze izbeci, u ovoj krizi se malo cenkaj, cesto moze i za pola od ovoga. Uvek vise agencija prodaje isti stan, ti u principu nisi u obavezi nikom nista da platis, a prodavac se nicim ne obavezije prema njima. Tu vlada potpuni haos i agencije svoje provizije prakticno uzimaju u mutnom jer se ni one nicim ne obavezuju prema tebi (nekim garancijama papira i sl.) sto bi morale s obzirom da od tebe uzimaju neki novac.
 
Ja sam ipak odustao od današnjeg odlaska u GDS. Imao sam neke druge obaveze, a i kao što sam već pisao, odustao sam od kupovine stana ovde.
Ako se pojavi neka druga zgrada sa nekim drugim stanovima, možda se predomislim, ali mislim da su za to šanse minimalne.
 
@ Golub, u kalkulaciju treba uzeti u obzir i 150 do 200 EUR za potpuno renoviranje stana u Blokovima...

Nesto slicno je uzeo moj kolega, dodao jos 200 EUR/m2 za kompletno renoviranje, to je trajalo boga oca sve, u medjuvremenu placao stan, visina zavrsnih radova je zavisila od toga sa koliko piva je natovio radnike, platio jos agenciji, i bruto kvadrat ga je izasao oko 1,400 EUR posle svega... i idalje je u zgradi koja se raspada i idalje je u zgradi u kojoj pisaju u ulazu...
 
Lebanon":ncf2zz77 je napisao(la):
@ Golub, u kalkulaciju treba uzeti u obzir i 150 do 200 EUR za potpuno renoviranje stana u Blokovima...

Nesto slicno je uzeo moj kolega, dodao jos 200 EUR/m2 za kompletno renoviranje, to je trajalo boga oca sve, u medjuvremenu placao stan, visina zavrsnih radova je zavisila od toga sa koliko piva je natovio radnike, platio jos agenciji, i bruto kvadrat ga je izasao oko 1,400 EUR posle svega... i idalje je u zgradi koja se raspada i idalje je u zgradi u kojoj pisaju u ulazu...

Znam, napisao sam da nisam to racunao. Ima dosta stvari o kojima treba voditi racuna. Ali ja ne bih sigurno renovirao citav stan nego samo kupatilo. Ostale stvari se mogu odraditi i kad se skupe pare. Zamena prozora traje npr. nekoliko sati a moze se raditi i parcijalno po prostorijama.
Pisanje po ulazu moze da se desi i u novoj zgradi.
Sto se tice raspadanja zgrade sve zavisi od ulaza do ulaza. Ja sam konkretno imao na umu cetverospratnice a u jednoj od njih i sad zivim. Tu ima svega 10tak stanova u zgradi, nema liftova, lakse se ljudi dogovaraju oko odrzavanja i svega ostalog. A za one crvene visoke sa 15 spratova znam da je uzas, mislim da ih zovu majmunare..Tamo je jos jeftiniji kvadrat, vidjao sam u oglasima stanove po 1100e/m2 a to uvek moze dole. Kao sto rekoh cifre i dalje vuku ka novom sa subvencijom ali bez subvencije je skroz druga prica. Ali nije sve u ciframa, zar ne :)
 
ma naravno...nego samo kazem generalno.

ono sto sam tokom svog procesa kupovine stana shvatio jeste da ljudi koji daju komentare olako shvataju finansijsku situaciju ljudi koji upravo i traze nacine kako da stan kupe povoljnije... a narocito su mi super price "ma dodas jos 20k i imas 10m2 manje u centru, al centar je ipak centar..."... i toga mi je vec puna glava.

s druge strane, ako neko razmislja da kupi novi ili koriscen stan bitno je da se uradi koliko taj stan tebe izadje "na kraju dana"... , naravno, ne mora da znaci da ces utrositi 200 EUR/m2 za renoviranje, al 8 od 10 ljudi koje znam je uradilo upravo to jer su stanovi bili ruine... pa onda agencijska provizija, pa uplata na racun, pa menjanje evra u dinare i obrnuto, pa na kraju da se ne zna ni dali je stan prodat vec ili nije, usluge advokata...pa gubljenje vremena svaki dan trazenje stanova... itd itd itd...

to su mnogi od razloga zasto sam se ja upravo odlucio za novu gradnju u Stepi, da sam mogao da biram ... ne bi ni ziveo u Srbiji :) :) :) :)
 
Pozdrav svim učesnicima u ovom forumu!

Planirao sam kupovinu stana u naselju koje gradi GDS u Ulici Ivana Ribara. Zainteresovan sam za veći stan od 65 do 70 kvadratnih metara. u objektu 3, jer mislim da je orjentacija istok -zapad bolja od orjentacije sever-jug, kako su orjentisane zgrade koje još nisu počele da se grade (1,4, 5, 6). Zgrada 2 mi se ne dopada lokacijom i radi suviše velike blizine dalekovoda.
Intersantni su mi stanovi od 70,20 kvadrata na povučenom spartu i stan slične strukture na III spratu. Oba su dvostrano orjentisana.
Prvo pitanje koje bih vam uputio da li bi ste se odlučili za povučeni sprat ili za III sprat? Atraktivnije mi deluje povučeni, a sigurnije III. Inače osnovna razlika je u terasama, što možete pogledati na sajtu GDS-a.
Imam informacije da objekat 3 gradi firma Banković. Interesuje me da li nek zna nešto o njima. Takođe se sam se informisao da su kontrole dosta rigorozne, te da kvalitet gradnje i meterijala nije sigurno lošiji od zgrada u Stepi.
 
miodrag72":13yxjf95 je napisao(la):
Pozdrav svim učesnicima u ovom forumu!

Imam informacije da objekat 3 gradi firma Banković. Interesuje me da li nek zna nešto o njima. Takođe se sam se informisao da su kontrole dosta rigorozne, te da kvalitet gradnje i meterijala nije sigurno lošiji od zgrada u Stepi.

Da, objekat 3 gradi Bankovic, pitao sam licno jos kad su pobijali sipove. Ne znam nista o njima a tada su mi rekli na gradilistu da i na Stepi nesto rade. Mozda neko ko prati Stepu ima informacije. Sto se tice rigorozne kontrole mislim da nadzor nije rigorozan ni 10% od onoga sto treba da bude. Sve se na kraju svede na jurenje rokova pa se fuserise gde se stigne a nadzor to nikada ne vraca. Takodje i upotrebne dozvole se izdaju bez prave kontrole tako da to na kraju ispadne kako ispadne. Najveci problemi su uvek zavrsni radovi.
Sto se tice povucene etaze ili treceg sprata sve zavisi. Stanovi pod krovom sa sabom vuku dosta problema, velike temperature leti bez obzira na termoizolaciju, mogucnost prokisnjavanja i sl. A opet imaju i prednosti jer si iznad svih pa niko ne moze da ti lupa odozgo, ne moze da ti procuri od komsije, niko ne viri ti u stan iz susednih zgrada...
Mislim da je veca sansa da imas probleme sa stanom u potkrovlju bas zbog problematicnih zavrsnih radova. A i nizi spratovi (izuzev prizemlja) se uvek kasnije lakse prodaju.
 
Da li je neko skoro bio na gradilistu, kako napreduju radovi?
Da li su to prestali da pozivaju kupce, ja sam se prijavio krajem maja i jos me nisu zvali, a potvrdili su da su primili prijavu (mail)?
 
Vrh