Šta je novo?

Državna stanogradnja(naselje Stepa Stepanovic na Vozdovcu)

Mary":2s4zd20e je napisao(la):
Ja jos razmisljam i kalkulisem sta mi je ciniti u vezi jedine opcije u ovom trenutku da dodjem do krava nad glavom a to je kredit za stan u Stepi. Kako ste se odlucivali, samo na osnovu uvida u projekat u Gradjevinskoj direkciji ili ima i varijanta da vam neko na licu mesta omoguci uvid u stan?

Molila bih jos samo da mi neko objasni ko je uzimao kredit u vezi postupka povracaja PDV-a. Ja bih imala minimalno ucesce 5% i kada i kako onda sticem pravo za povracaj PDV-a? Malo me to buni da se vrsi povracaj a sa druge strane dugovanje na dug rok i mnogo veliki iznos. Ne bunim se ja, samo da li je to moguce, to bi mi bilo super da imam sa cim da opremim stancic jer cu i ovako jedva da nategnem crkavicu za ucesece i ostale troskove i naknade.

Niko vas ne sprecava da odete na gradiliste i da pogledate stan ako je u izgradnji. Ja sam se licno oducio samo na osnovu plana, jer imam puno poverenje da ce biti zavrseno, sa pristojnim kvalitetom. Ako je ova drzava vratila staru deviznu stednju, smatram da ce biti kadra i da zavrsi šacicu stanova, pogotovu što je u pitanju nešto na zdravim nogama, tj. na projektnom finansiranju.

Pravo na povraćaj PDV-a stičete ako vam je prvi stan koji kupujete, i to čim dobijete potvrdu da je stan isplaćen u celosti. Nakon toga u roku od mesec dana dobijete povraćaj na tekući račun.
 
dalek":n7jqf3b3 je napisao(la):
Pravo na povraćaj PDV-a stičete ako vam je prvi stan koji kupujete, i to čim dobijete potvrdu da je stan isplaćen u celosti. Nakon toga u roku od mesec dana dobijete povraćaj na tekući račun.

Jasna je meni situacija kada se isplati stan u celosti ali procitala sam celu temu i bilo je price o opciji uzimanja kredita i povracaja PDV-a, to bi mi bio prvi stan. Da li to znaci i kada banka uplati stan Gradjevinskoj direkciji u moje ime ja dobijam fiskalni racun sa kojim potrazujem povracaj PDV-a?
 
Mary":1fyzg7hn je napisao(la):
dalek":1fyzg7hn je napisao(la):
Pravo na povraćaj PDV-a stičete ako vam je prvi stan koji kupujete, i to čim dobijete potvrdu da je stan isplaćen u celosti. Nakon toga u roku od mesec dana dobijete povraćaj na tekući račun.

Jasna je meni situacija kada se isplati stan u celosti ali procitala sam celu temu i bilo je price o opciji uzimanja kredita i povracaja PDV-a, to bi mi bio prvi stan. Da li to znaci i kada banka uplati stan Gradjevinskoj direkciji u moje ime ja dobijam fiskalni racun sa kojim potrazujem povracaj PDV-a?

Da
 
maki1885":bih9v2cy je napisao(la):
Mary":bih9v2cy je napisao(la):
dalek":bih9v2cy je napisao(la):
Pravo na povraćaj PDV-a stičete ako vam je prvi stan koji kupujete, i to čim dobijete potvrdu da je stan isplaćen u celosti. Nakon toga u roku od mesec dana dobijete povraćaj na tekući račun.

Jasna je meni situacija kada se isplati stan u celosti ali procitala sam celu temu i bilo je price o opciji uzimanja kredita i povracaja PDV-a, to bi mi bio prvi stan. Da li to znaci i kada banka uplati stan Gradjevinskoj direkciji u moje ime ja dobijam fiskalni racun sa kojim potrazujem povracaj PDV-a?

Da

Hvala na brzom odgovoru.
 
Ja sam u dilemi sta ce biti posle izbora? Koliko je realno da i eventualno nova vlast nastavi izgradnju? :|
 
Imam par pitanja, pa ako neko zna odgovor... pokušao sam search na prethodnih 67 strana, neuspešno, pa se unapred izvinjavam ako se ponavljam ;)
1. Na http://www.gds-stanovi.rs/stan.php?id=19 stan od 84.37m² se vodi kao troiposoban, ali po nacrtu nigde ne nalazim tu četvrtu sobu? U čemu je fora? (inače ima još "aljkavosti" na sajtu, bezobrazluk)
2. Da li se zna cena za troiposoban od 91.36m² tj. četvorosoban od 95.41m²? Da li je 1250€ ili 1290€?
3. Da li je neko video ove stanove, različite su lamele, pa možda i izvođači? Da li ih ima još u ponudi (ok, za ovo ću da okrenem telefon :) )?
4. Subvencionisani kredit: ako je npr. 95.41x1250=119262.5€ cena stana, da li to znači da moram da obezbedim 24262.5€ u kešu učešće, 20.000€ se dobije od države, a 75000€ od banke? Da li neka banka daje više od 75000, tj da li je učešće države max 20000? Povraćaj od 8% ide na pun iznos, u ovom slučaju 9541€?
 
Imam par za pitanja u vezi stana koji je predstavljen na postavljenom video zapisu. Recimo da posmatramo samo dnevni boravak, trpezariju i kuhinju.

1. Koliko ima rebara na radijatorima u ovom prostoru koji je iz jednog dela?
2. Koja je kvadratura u ovom stanu pomenutog prostora?
3. Da li je neko od Vas ikada video radijator iza vrata dnevnog boravka?

Trenutno stanujem u stanu u kom je kuhinja, trpezarija i dnevni boravak jedna prostorija. Naravno mnogo srecnije, pravougaone osnove, bez coskova, koju me nije mrzelo da izmerim. Dimenzije su oko 4,60mX6,60m, sto znaci da je povrsina 30,36m2. U tom prostoru se nalaze cetiri radijatora. Jedan ima 15 rebara, dva radijatora imaju po 10 i cetvrti 9 rebara. Jednostavnim sabiranjem dolazimo do cifre od 44 rebra na 30-tak kvadrata grejne povrsine. Grejanje je naravno fantasticno. Jako me zanima da li su iz prezentacije izbacili radijatore ispod prozora jer bi se u tom slucaju video besmisao zaklanjanja grejnih tela, pa se ne bi imalo gde sa tom garniturom za sedenje osim da se prebaci na suprotan zid, a da svojim genijalnim idejama televizor postave na prozor. Posto je to ipak tesko izvodljivo, radijator su "cusnuli" iza vrata, a ko kupuje stan njemu i ne treba grejanje. Ko jos pita koliko ima radijatora, koliko oni imaju rebara i gde se nalaze.
Kuhinja, zvana kuhinjica je prica za sebe. Zamislite kako sam bezobrazna i imam masinu za pranje posudja. I sta sada? Gde sa njom? Razna kombinatorika i premestanje dovodi do toga da je jedino moguce da nam se frizider pocne smesiti iz nekog coska trpezarije. Ali kada moze televizor na prozor, moze i frizider da posmatra goste!
Mislim da je veoma bitno videti i dobro prouciti sta se kupuje. Ako cipele pazljivo biram i nekoliko puta se vracam da ih proucim, onda moram biti jos pazljivija gde ce mi i cipelarnik sa njima stajati.
 
Svakako stan treba pazljivo birati, ali kakve veze ima broj rebara sa kalorimetrom?
 
mrdr":1ebpx396 je napisao(la):
I da li neko zna koja je banka najpovoljnija za davanje subvencionih kredita, cuo sam da neke banke ranije nisu naplacivale bar troskove obrade kredita?

DOGOVARANjE tj. svuda ti je SKORO isto.

U Srbiji do sada niko nije zvanično pokrenuo pitanje kartelizacije među bankama. Pojedini analitičari do izbijanja krize sumnjali su da se banke sa najvećim tržišnim učešćem dogovaraju o visini kamata na kredite, ali to nikada nije potvrđeno...

http://www.novosti.rs/vesti/naslovna/aktuelno.239.html:365490-Banke-u-potrazi-za-klijentima
 
Dusica":3m6f7ozq je napisao(la):
Zamislite kako sam bezobrazna i imam masinu za pranje posudja. I sta sada? Gde sa njom? Razna kombinatorika i premestanje dovodi do toga da je jedino moguce da nam se frizider pocne smesiti iz nekog coska trpezarije. Ali kada moze televizor na prozor, moze i frizider da posmatra goste!
Mislim da je veoma bitno videti i dobro prouciti sta se kupuje. Ako cipele pazljivo biram i nekoliko puta se vracam da ih proucim, onda moram biti jos pazljivija gde ce mi i cipelarnik sa njima stajati.

I ja imam malu kuhinju (to su na sajtu ovi stanovi od 35.82kvm i 35.89kvm)... i nije smak sveta, ako dobro organizujes sve ce stati na svoje mesto... Evo ti jedan od mojih primera... naravno konacno resenje cuvam samo za moju suprugu :)



Uploaded with ImageShack.us
 
La Grange":291v4xcu je napisao(la):
mrdr":291v4xcu je napisao(la):
I da li neko zna koja je banka najpovoljnija za davanje subvencionih kredita, cuo sam da neke banke ranije nisu naplacivale bar troskove obrade kredita?

DOGOVARANjE tj. svuda ti je SKORO isto.

U Srbiji do sada niko nije zvanično pokrenuo pitanje kartelizacije među bankama. Pojedini analitičari do izbijanja krize sumnjali su da se banke sa najvećim tržišnim učešćem dogovaraju o visini kamata na kredite, ali to nikada nije potvrđeno...

http://www.novosti.rs/vesti/naslovna/aktuelno.239.html:365490-Banke-u-potrazi-za-klijentima


Naravno da se dogovaraju, prosto je svuda identicno! Ne mogu da verujem da ni jednoj banci nije u interesu da ponudi nizu kamatu od 4,5%?! Ne mora da bude drasticno niza ali 0,2-0,3% moze. To bi se brzo rasculo i koliko bi vise klijenata tako zadobili i vezali ih za sebe narednih skoro 30 god?! Ali to je srpska logika tj tu nema logike uopste!

Kao sto nam se mobilni operateri dogovaraju ili prosto rade copy paste.

Danas sam bio u GDS-u misleci da sigurno uzimam stan ali tamo TOLIKO ima razlicith stanova, skica, lamela, rokova, kvadrata, rasporeda da sam izasao od njih polulud i tek sad nemam pojma sta mi je ciniti.

Uglavnom, lamela 4 se prva mislim useljava - navodno april ili maj ove godine. Za najnovije lamele - 1 i 2 rokovi su navodno novembar i decembar 2012. U lameli 4 su izgleda ostali samo jednosobni stanovi na severnoj strani, prizemlje ili poslednji sprat s tim da im je prizemlje bas prilicno izdignuto. U lamelama 1 i 2 ima cak i jednoiposobnih ali i oni su, koliko sam razumeo na severnoj strani. Ovi jednosobni iz 4ke su prilicno nezgrapni, ogromna soba, neprakticna za pregradjivanje, 1 prozor i izlaz na terasu. Ne deluje mi da ce biti bas previse svetlo.
 
Jel bese samo lamela 4 nece imati podzemne garaze koliko razumeh u onoj emisiji na rts-u?
 
2994756_108563906_6238572.jpg


Zgrada 4J ima nešto ispod što je jako čudno isprojektovano, jer to valjda treba da bude i podrum i garaža, odavde je ulaz kao što sam ti markirao, možeš da prošetaš da vidiš
 
vucko":3ryv6inw je napisao(la):
Jel bese samo lamela 4 nece imati podzemne garaze koliko razumeh u onoj emisiji na rts-u?
:) nije lamela 4 nego parcela, onda imas zgrade 4A, 4B, 4V...pa u njima lamele 1, 2 ,3 ...
mislim da ima zgrada u parceli 6 ili 7 bez garaza, i kao sto rece u nekim zgradama ima i podruma sa manje garaznih mesta, sve su to izuzeci, uglavnom sve zgrade imaju garazna mesta.
 
smesak":1axm64v3 je napisao(la):
Znam da banke nisu realne i korektne ali ocekivao sam da mi drzava pozajmi beskamatno 20% od cene kostanja stana, u uredbi pise "Maksimalni iznos kredita koji se može odobriti je 100.000 EUR", "dok se 20% učešća obezbeđuje iz budžeta u vidu dugoročnog stambenog kreditiranja." Nigde se ne kaze da 20% nije 20% ukoliko imam ucesce vece od 5%.

Probacu da uprostim. Drzava ti daje uvek 20% i to prema formuli:

(vrednost stana - tvoje ucesce)/0.95 x 20%

Ukoliko je vrednost stana 100,000€ a tvoje ucesce minimalnih 5% (5,000€) to izadje:
(100,000 - 5,000)/0.95 x 20% = 20,000€

Ukoliko das ucesce od npr. 15% (15,000€) onda je rezultat:
(100,000 - 15,000)/0.95 x 20 = 17,894€

Problem je u tome sto ljudi najcesce pomisle da se 20% uvek dobije na vrednost stana, a ne na vrednost koja se dobije kada se od vrednosti stana oduzme ucesce.

Koristi samo kalkulator koji sam zakacio u prethodnim postovima i ne razmisljaj mnogo o formulama. Kalkulator sve sam racuna i ono sto je najbitnije, daje tacan rezultat.



Evo sta su meni odgovorili:

Poštovani,

Uredba definise minimalno sopstveno ucesce od 5%, u slucaju da korisnik ponudi vise od 5% ucesca od kupoprodajne cene proporcionalno se smanjuje i kredit banke i kredit Republike Srbije tako da uvek ostanu u odnosu od 75:20. Ideja je da se sa istim sredstvima iz budzeta subvencionise sto veci broj gradjana. U cilju jasne racunice na nasem sajtu postoji kalkulator koji posle unosa kupoprodajne cene, sopstvenog ucesca (min 5%), roka i kamate odredjuje iznos kredita i banke i kredita RS kao i mesecne rate. http://www.nkosk.rs/content/kreditni-kalkulator
Odnos kredita banke i kredita RS (75:20) je veoma bitan i zbog kasnijeg upisa hipoteke, raspolaganja istom, zbog unapred definisanog LTV racia i sl.


S poštovanjem,

NKOSK
 
mrdr":z7t1cagb je napisao(la):
Naravno da se dogovaraju, prosto je svuda identicno! Ne mogu da verujem da ni jednoj banci nije u interesu da ponudi nizu kamatu od 4,5%?! Ne mora da bude drasticno niza ali 0,2-0,3% moze. To bi se brzo rasculo i koliko bi vise klijenata tako zadobili i vezali ih za sebe narednih skoro 30 god?! Ali to je srpska logika tj tu nema logike uopste!

Уредба о мерама подршке грађевинској индустрији кроз дугорочно стамбено кредитирање у 2012. години

Član 7.
Kamatnu stopu za deo kredita koji finansira, banka određuje u skladu sa aktima poslovne politike, a maksimalno šestomesečni EURIBOR + 4,5% na godišnjem nivou.


Misliš da ne bi radili da im se isplati??
 
vladaxy":e9nlql4c je napisao(la):
Član 7.
Kamatnu stopu za deo kredita koji finansira, banka određuje u skladu sa aktima poslovne politike, a maksimalno šestomesečni EURIBOR + 4,5% na godišnjem nivou.


Misliš da ne bi radili da im se isplati??


Klasican KARTEL, ako može maksimalno 4,5% kod njih će biti 4,5%. STRAŠNO!
 
La Grange":3bamqwzh je napisao(la):
Klasican KARTEL, ako može maksimalno 4,5% kod njih će biti 4,5%. STRAŠNO!

Kakve veze oni imaju, država je to propisala.

Kao što je grad propisao minimalnu cenu vožnje. Zašto beogradski taksisti ne voze jeftinije (kao NS ili KG)?
 
Za sve one koje znaju o naselju 2 pitanja:
1) Šta će biti na mapi označenim sa A, B, C, D, E, F, G i H? i
2) da li će ulaz u naselje biti iz 3, 4 i 5?

h1S6.jpeg
 
1) C je taj tržni centar o kojem se priča da će najverovatnije biti među prvim stvarima osim stanova što će se uraditi
2) Stavka 4 gotovo sigurno (stalno obilazim 4J) nema nikakav prolaz na V. Stepe jedino da ljudima poruše kuće. Stavka 5 bi mogla da bude ulaz. Tu je stari ulaz u kasarnu, na koji sam nabasao kada sam prvi put tražio da udjem u naselje
 
Vrh